Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 06 01, 22:05

Prie garsiojo amerikiečio dopingo aferos minima ir lietuviška pavardė

Pastarosiomis savaitėmis dviračių sporto bendruomenėje vėl daug kalbama apie Lance'ą Armstrongą. Per mokamus JAV kanalus parodytas dokumentinis filmas apie didžiausią sukčių sporto istorijoje, o dabar buvęs Prancūzijos dviratininkas Davidas Moncoutie įliejo daugiau benzino į ugnį: „Armstrongas elgėsi kaip kiti.“
Nuotraukų rinkinyje kairėje L.Armstrongas su kitais dviratininkais, tarp jų ir R.Rumšu (nuotrauka dešinėje). Iš visų prizininkų tik vienas (Fernando Escartinas) neįkliuvo dėl dopingo.
Nuotraukų rinkinyje kairėje L.Armstrongas su kitais dviratininkais, tarp jų ir R.Rumšu (nuotrauka dešinėje). Iš visų prizininkų tik vienas (Fernando Escartinas) neįkliuvo dėl dopingo. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

L.Armstrongo aferos vartojant dopingą vyko praėjusio ir dabartinio šimtmečio sandūroje, kai jis laimėjo septynis „Tour de France“ lenktynių titulus, o paskui jų visų neteko dėl dopingo.

Panašiu metu lenktyniavo ir Davidas Moncoutie. Profesionaliose lenktynėse nuo 1997 iki 2012 metų, kai atstovavo „Cofidis“ komandai, mynęs prancūzas buvo žinomas kaip „švarus“ dviratininkas, naudojęs tik homeopatinius gydymo metodus.

„Cofidis“ komandos vadovas Francois Migraine yra sakęs: „Visi daugiau ar mažiau žino, kad Davidas Moncoutie nevartoja dopingo. Jei galėčiau, turėčiau 10 tokių komandoje.“

Kai „Cofidis“ pateko į dopingo skandalo verpetą 2004 metais, vienas iš ten įkliuvusių dviratininkų Philippe Gaumont rašė, kad D.Moncoutie nesekė paskui kitus ir atsisakė vartoti dopingą.

D.Moncoutie yra laimėjęs du „Tour de France“ lenktynių etapus bei buvo pagarsėjęs kaip vienas geriausių dviratininkų kalnuose, laimėjęs „Vuelta“ lenktynių kalnų įskaitos keturis prizus.

Dabar 45 metų D.Moncoutie atvirai prakalbo apie senus laikus.

„1997-1998 metais dalyvauti didžiausiose lenktynėse buvo komplikuota nieko nevartojant“, – sakė jis.

Anot D.Moncoutie, padėtis kiek pagerėjo po „Festina“ aferos – 1998 metais per „Tour de France“ lenktynes kilo didelis skandalas, kai „Festina“ komandos automobilyje rasta draudžiamų medžiagų.

Portalui Cyclismactu.net D.Moncoutie pasakojo, kad jam pavyko laimėti pirmąją pergalę 1999 metais, jis jautė progresą iki 2002 metų, kai bendroje įskaitoje „Tour de France“ užėmė tryliktą vietą.

Buvo prisiminta, kad jis finišavo po tokių dviratininkų kaip L.Armstrongas, Raimondas Rumšas, Levi Leipheimeris, Ivano Basso ir Michaelas Boogerdas, – visi jie buvo sutepti dopingo skandalais.

Suprasti akimirksniu

  • R.Rumšas 2002 metais užėmė trečią vietą prestižinių „Tour de France“ lenktynių bendroje įskaitoje, bet iškart po varžybų su draudžiamais preparatais mašinoje Prancūzijos pasienyje buvo sulaikyta jo žmona Edita.
  • Ji buvo suimta keliems mėnesiams, R.Rumšas išsaugojo trečiąją vietą, bet dėl EPO vartojimo buvo sučiuptas 2003 metais per „Giro d'Italia“ lenktynes, kuriose finišavo šeštas bendroje įskaitoje.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Raimondas Rumšas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Raimondas Rumšas

„Tada pajutau, kad viskas prasideda, kaip ir anksčiau. Visiems, kurie tuo metu vaidino lyderių vaidmenis bendrose didžiųjų lenktynių įskaitose, būtų sudėtinga be dopingo. Taigi, Armstrongas elgėsi kaip kiti“, – apie tuometinę padėtį pasakojo D.Moncoutie.

Supratęs, kad taip varžytis jam nepavyks, prancūzas susitelkė bandymams laimėti pavienius etapus ir nebepuoselėjo iliuzijos varžytis bendroje įskaitoje.

„Buvo keli dviratininkai, įskaitant mane, kurie varžėsi be to. Tačiau buvo akivaizdu, kad mes negalėjome varžytis elitinėse lenktynėse“, – sakė D.Moncoutie.

Paklaustas, ar jis nesijautė apiplėštas vartojusių dopingą 2002 metais „Tour de France“, buvęs Prancūzijos dviratininkas sakė: „Tiesa, kai pasižiūri į bendros įskaitos rezultatus... Tai buvo metai, kai aš tikrai varžiausi bendroje įskaitoje, kai kovojau kiekvieną dieną.

Nepaisant to, aš vis tiek atsilikau labai daug nuo Armstrongo. Aišku, kad be dopingo lenktynės būtų kitokios.

Ar aš tikrai galėčiau užkopti ant pakylos? Sunku pasakyti. Aš dėl nieko nesigailiu. Pats rinkausi savo karjerą tų laikų aplinkybėmis.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką