Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 rugsėjo 9d. 16:01

Psichologinis spaudimas sporte: kodėl subyra žaidimas ir kaip stresą paversti privilegija?

Jonas Valančiūnas ir Dainius Adomaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Jonas Valančiūnas ir Dainius Adomaitis

Lietuvos krepšinio rinktinė stoja į lemiamų kovų etapą Europos krepšinio čempionate. Kuo geresnius rezultatus pasiekia sportininkas ar visa komanda, tuo didesnio visuomenės dėmesio ir spaudimo jis sulaukia tolesniuose karjeros etapuose.

Gražus Lietuvos krepšininkų žaidimas grupių etape privertė kalbėti apie auksą, rinktinės sutikimą ir būsimas pergales. Viešoji erdvė kuria vis didesnę viltį, tačiau nesusimąstoma, kaip tai veikia sportininkų psichologiją.

15min apie komandinio ir individualaus sporto skirtumus, psichologo pagalbą sporte, streso įveiką ir bandymą siekti kuo geresnių rezultatų pakalbėjo su Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto klinikinės psichologijos magistrantu, daugiau nei tris metus sportininkus, jų psichologiją tyrinėjančiu Vitalijumi Gafurovu.

– Kuo skiriasi komandinio sporto psichologija nuo individualaus sporto psichologijos? Ar komandos, rinktinės narys jaučia mažiau įtampos nei koks lengvaatletis, šokantis per kartelę?

– Kiek yra atlikta tyrimų apie komandinio ir individualaus sporto šakas, tai lyginami sportininkų asmenybės bruožai. Yra tam tikri skirtumai. Vienur sakoma, kad individualaus sporto atstovai yra mažiau ekstravertai, labiau linkę gilintis į save. Didžiausias skirtumas būtų pats darbas su sportininku.

Dirbant su individualaus sporto atstovu dėmesys būna skiriamas būtent tam žmogui, o su komanda gali dirbti ir su keliais žaidėjais, ir su visais, ir su pavieniais sportininkais. Tada ne viskas priklauso ir nuo paties sportininko, nes gali dirbti su juo atskirai, bet patekęs į komandą atsiranda daug veiksnių ir faktorių, kurie nuo jo nepriklauso. Apibendrindamas sakyčiau, kad individualaus sporto atstovai turi daugiau faktorių savo rankose, kurie priklausomi nuo jų pačių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitalijus Gafurovas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitalijus Gafurovas

– Kuriuo atveju sporto psichologui lengviau pasiekti rezultatų: dirbant su atskirais sportininkais ar su komanda?

– Priklauso nuo to, koks bendradarbiavimas. Jei jis geras, tai lengva dirbti ir su atskiru sportininku, ir su komanda. Galime prisiminti Europos futbolo čempionato pavyzdį. Ten dalyvavo tik trys rinktinės, kurios turėjo sporto psichologą, dirbantį pilnu etatu. Tai buvo Vokietija, Austrija ir Velsas. Tiek Velso, tiek Vokietijos komandos dirbo su psichologais labai ilgai, vokiečiai netgi nuo 2004-ųjų su tuo pačiu, o austrai pasisamdė ne taip seniai.

Kuo sklandesnė komunikacija komandoje, tuo geriau žaidėjai išnaudoja ir fizinį, ir psichologinį potencialą.

Austrijos rinktinėje buvo didelis pasipriešinimas tiek iš žaidėjų, tiek iš komandos, ir tai nedavė jokių rezultatų. Tad svarbiausias faktorius yra ne tai, ar dirbi su atskiru sportininku, ar su komanda, o koks bendradarbiavimas su psichologu. Be to, dažnai psichologui tenka edukuoti ne tik žaidėjus, bet ir trenerius, kitus personalo narius. Kuo sklandesnė komunikacija komandoje, tuo geriau žaidėjai išnaudoja ir fizinį, ir psichologinį potencialą. Psichologas negali būti visada šalia, bet ta jo perduota patirtis sportininkams padeda patiems save suprasti, pažinti, žinoti savo ribas ir trukdžius siekti daugiau.

– Kaip atrodo sporto psichologo darbas su komanda?

– Priklauso nuo darbo būdo. Gali būti darbas pilnu etatu, gali būti apsilankymas kartas nuo karto, o gali būti dirbama individualiai su kažkuriuo žaidėju. Psichologas turi labai gerai išmanyti sporto šaką, su kurios atstovais dirba – tai pirma taisyklė.

Bendraudamas su sportininkais turi kalbėti jų žargonu. Svarbu išsiaiškinti, kokia situacija, pasikalbėti grupėje.

Bendraudamas su sportininkais turi kalbėti jų žargonu. Svarbu išsiaiškinti, kokia situacija, pasikalbėti grupėje. Galbūt kažkas jau bandęs kažkokių dalykų, kas jam padėjo, kas nepadėjo. Išsiaiškini, ir tada bendrai nusprendžiama, su kuo dirbti.

Sportininkai yra tokie patys žmonės kaip mes, jų gyvenimas verda ir už aikštės ribų, todėl problemos, kurios trukdo pasirodyti ar daro įtaką pasirodymui, gali būti visai nesusijusios su sportu – galbūt kažkas vyksta šeimoje, galbūt kitur. Nebūtinai tai gali būti sporto psichologas, gali būti paprastas psichologas, nes kai kurie sporto psichologai yra tik edukatoriai ir nėra susiję su psichologiniu konsultavimu.

– Kaip psichologas gali padėti žaidėjui, kuris patiria sunkią traumą?

– Trauma, ypač, jei tai yra rimta trauma, kuri išmuša sportininką iš rikiuotės ilgam (pvz. kryžminių raiščių plyšimas), yra tam tikras krizinis įvykis sportininko gyvenime, kuris sukelia ne tik fizinių, bet ir psichologinių pasekmių, nes sportininkų karjeros yra trumpos. Todėl net iškritimas pusei metų yra labai daug. Psichologas šiuo atveju gali padėti įsisąmoninti dabartinę būseną, iškylančius jausmus.

Užsienyje taip pat vykdomi didžiuliai tyrimai, kurie bando pritaikyti vaizduotės technikas traumų reabilitacijai. Skamba neįtikėtinai, bet vaizduotės pagalba galima paspartinti atsigavimą po traumos, sumažinti skausmą, pagreitinti jos gijimą. Yra daug tai patvirtinančių tyrimų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitalijus Gafurovas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitalijus Gafurovas

– Ar Lietuvos sporte psichologai dažnai kviečiami į pagalbą?

– Toje informacinėje erdvėje, kurioje aš esu, tai laikas nuo laiko atsiranda žmonių, kurie ieško psichologo, bet išskirtinai individualių sporto šakų atstovai. Su komandomis dirbančių psichologų nesu girdėjęs, bet galbūt šie faktai nėra viešinami. Yra žmonių, kurie nemėgsta skelbti tokių dalykų, tai galbūt ir yra padedančių, bet apie tai nekalbama.

– Tai ugdydami jaunus sportininkus mes mažai dėmesio kreipiame į jų psichologiją?

– Galiu klysti, galbūt modernesni treneriai ir taiko kažkokių metodų, bet esu labiau linkęs sakyti, kad toks psichologinis parengimas ir treniravimas nevyksta.

– Tai turbūt susiję ir su požiūriu į psichologiją Lietuvoje? Turbūt manoma, kad pasikvietus psichologą lyg ir atskleisi, kad kažkas komandoje negerai?

– Taip, yra tiesos. Labai gerai yra pasakęs vienas britų psichologas, kuris dirbo ir su „Arsenal“ komanda, ir su kitais žymiais futbolo klubais: tikri profesionalai, norėdami pasiekti geriausių rezultatų, kreipiasi į sporto psichologą net ir tada, kai viskas gerai, nes kai viskas gerai, tai nereiškia, kad negali būti geriau.

– Yra atvejų pasaulio sporto istorijoje, kai sportininko rezultatus akivaizdžiai paveikė psichologo darbas?

– Tenisininkai labai linkę naudotis sporto psichologų paslaugomis ir netgi Lietuvoje daug jaunų tenisininkų, jų tėvų ieško psichologo pagalbos. Žinau, kad teniso legenda Andre Agassis dirbo su psichologu, kuris jį išmokė to buvimo čia ir dabar, kai vyksta lemiamas padavimas ar atmušimas.

Portugalijos futbolo rinktinės puolėjas Ederis, įmušęs lemiamą įvartį Europos futbolo čempionato finale, dedikavo įvartį savo asmeniniam psichologui, o ne treneriui ar žmonai.

„Scanpix“ nuotr./Ederis įmušė vienintelį „Euro 2016“ finalo įvartį
„Scanpix“ nuotr./Ederis įmušė vienintelį „Euro 2016“ finalo įvartį

– Ar stebint varžybas galima pasakyti, kad komanda turi kažkokių psichologinių problemų?

– Visada galima spekuliuoti, kad yra ar nėra, bet viskas pasimato pabuvus su žmonėmis. Gali būti, kad komanda tiesiog prastai sužaidžia, juk sporte yra ir sėkmės faktorius. Net ir ta frazė apie „ne tą dieną“ suveikia.

– Bet dažnai matome komentarus, kad lietuviai sportininkai paskutinėmis sekundėmis pasimeta ar, tarkime, Kauno „Žalgiris“ Eurolygoje leidžia varžovams pasivyti juos paskutinėmis sekundėmis. Ar už to slypi psichologinis nepasirengimas, ar komanda subyra?

– Taip išties būna. Kuo lygesnio pajėgumo komandos varžosi, tuo didesnį vaidmenį vaidina psichologija. Jei lietuviai pralaimi italams krepšinyje, kur esame apylygiai varžovai, tai galima manyti, kad pralaimėta psichologinė kova. Bet neatmeskim galimybės, kad gali būti ir tiesiog žaidybinės klaidos.

– Kuo psichologas gali padėti paskutinių sekundžių situacijose, kad žaidėjai būti tvirtesni ir nepasimestų?

– Sporto psichologas edukuoja sportininkus, trenerius. Jis gali pamokyti atsipalaidavimo metodų, kuriuos taiko ne tik sporte, bet ir bet kurioje klinikinėje praktikoje žmonėms, kurie patiria daug nerimo, streso. Populiari sritis – vaizduotės pratimai. Tarkime, plaukimo legenda Michaelas Phelpsas, futbolininkas Wayne'as Rooney labai daug dirbo su vaizduote.

„Scanpix“ nuotr./Michaelas Phelpsas
„Scanpix“ nuotr./Michaelas Phelpsas

Dirbama su automatinėmis mintimis, bandoma jas pakeisti. Kai krepšininkas meta baudos metimus, jis galbūt ir turi daug pasitikėjimo savimi, bet staiga jam ateina automatinė mintis – galbūt nepataikysiu. Mokoma tas mintis pagauti, patikrinti, ar jos yra pagrįstos.

Tai nėra grynai sportui taikomas metodas, jis naudojamas klasikinėje kognityvinėje psichologijoje. Jis skirtas ir depresija sergantiems žmonėms. Sporto psichologija nėra panacėja, tačiau tinkamai pritaikyta gali atnešti vaisingų rezultatų.

– Kalbant apie Lietuvos krepšinio rinktinę, ar tas išorės spaudimas laimėti ją veikia? Ar spaudimas ir viltys labiau motyvuoja ar verčia jaudintis?

– Labiausiai priklauso nuo to, kokius jausmus išgyvena pats sportininkas. Komandą tai ir motyvuoja, ir daro spaudimą. Krepšinis pas mus reiškia labai daug, žaidėjai svajoja patekti į rinktinę, žmonės ima atostogas ir keliauja palaikyti. Čia labai veikia net ir kultūrinis faktorius, nes jei finale žaistų bet kokia kita mūsų sporto komanda, tai to spaudimo nebūtų tiek daug kaip krepšinyje.

Jei finale žaistų bet kokia kita mūsų sporto komanda, tai to spaudimo nebūtų tiek daug kaip krepšinyje.

Anglijoje tas pats vyksta su futbolu. Spaudimas didelis ir dar didesnis nusivylimas, kai nėra teigiamų rezultatų. Beje, po Anglijos futbolo rinktinės pralaimėjimo Islandijai Europos čempionate, jie pilnu etatu įdarbino sporto psichologą.

– Ar yra kažkoks būdas sirgaliams, visuomenei padėti Lietuvos krepšinio rinktinei? Po grupių etapo prabilta apie auksą, apie iškilmingus sutikimus, ar reikėtų tai sakyti?

– Nėra vieno teisingo atsakymo, bet kaip ir bet kuria tema kalbėjimas viešai turėtų vykti tuo vadinamuoju sumuštinio principu. Pasakyti, kas įvyko gerai, kas įvyko blogai ir ką galėtume pakeisti, o ne pradėti gilintis tik į vieną temą. Konstruktyvus grįžtamasis ryšys – o ne akla kritika ar garbinimas – ragina judėti į priekį.

Sporto psichologas Tomas Batesas, teigia, kad visa ta įtampa ir jaudulys profesionaliam sportininkui turėtų būti ne stresorius, o privilegija, tai manau, kad taip pat ir Lietuvoje su krepšiniu, šitoks dėmesys šiam sportui krepšininkams turėtų veikti kaip privilegija.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Verslas

Top 100 darbdavių: vieniems darbuotojams – nė minimumo, o kitiems – dešimtys tūkstančių

Aktualu

Baltų dievai Lietuvos Seimo krepšininkams nepadėjo – Naisiuose visus triuškino Estijos valdžios atstovai

24sek

Tarp 25-ių geriausių visų laikų Europos krepšininkų – trys lietuviai, bet Sabas tik aštuntas

Gyvenimas

10 būdų sustiprinti santuoką: apie tai turėtų žinoti kiekviena pora

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Aktualu

Donaldas Trumpas: susitikimas su Kim Jong Unu vis dar gali įvykti birželio 12 d.

Vardai

Seksualine prievarta kaltinamas Holivudo prodiuseris H.Weinsteinas pasidavė Niujorko policijai

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Verslas

TOP 10 atlyginimų vidurkių Lietuvoje: balandį darbuotojus džiugino premijos

15min recenzija Kultūra

Naujasis Baltijos šokis'18: keturios neįpareigojančių pokalbių rūšys

Aktualu

Strasbūro teismas kitą savaitę skelbs sprendimą dėl spėjamo CŽV kalėjimo Lietuvoje

Vardai

15min ir BNS vadovas Ramūnas Šaučikovas susituokė su Toma Butikaite

Sportas

Tik paskelbtas pasaulio futbolo čempionato himnas susilaukė kritikos

Vardai

Vienai turtingiausių moterų J.Blažytei brangiausias aksesuaras – Vytis: „Visada ilgiuosi Lietuvos“

Verslas

Puikus pavyzdys, kaip interjere skoningai suderinti skirtingų stilių detales

Infografikas
Aktualu

3 vaikų motinos V.Šestelinskajos dingimo užkulisiai: vyras jai grasindavo, bet paskutinėmis dienomis pagerėjo

Naujienos

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Verslas

Top 100 darbdavių: vieniems darbuotojams – nė minimumo, o kitiems – dešimtys tūkstančių

Aktualu

V.Putinas neigia, kad Malaizijos lėktuvas buvo numuštas Rusijos raketa: „Kartoju, yra keletas versijų“

Kultūra

V.Papievis: turbūt niekada nepatyriau tokio skaitymo malonumo kaip vaikystėje

Vardai

Seksualine prievarta kaltinamas Holivudo prodiuseris H.Weinsteinas pasidavė Niujorko policijai

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Aktualu

Baltų dievai Lietuvos Seimo krepšininkams nepadėjo – Naisiuose visus triuškino Estijos valdžios atstovai

24sek

Tarp 25-ių geriausių visų laikų Europos krepšininkų – trys lietuviai, bet Sabas tik aštuntas

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Gyvenimas

10 būdų sustiprinti santuoką: apie tai turėtų žinoti kiekviena pora

Aktualu

Donaldas Trumpas: susitikimas su Kim Jong Unu vis dar gali įvykti birželio 12 d.

Verslas

TOP 10 atlyginimų vidurkių Lietuvoje: balandį darbuotojus džiugino premijos

15min recenzija Kultūra

Naujasis Baltijos šokis'18: keturios neįpareigojančių pokalbių rūšys

Vardai

15min ir BNS vadovas Ramūnas Šaučikovas susituokė su Toma Butikaite

Sportas

Tik paskelbtas pasaulio futbolo čempionato himnas susilaukė kritikos

Vardai

„Brainstorm“ leidžia laiką Vilniuje: pristato naują albumą ir susitinka su gerbėjais

Aktualu

Birštone praeivis iš baseino lauke ištraukė darželinuką

Vardai

Vienai turtingiausių moterų J.Blažytei brangiausias aksesuaras – Vytis: „Visada ilgiuosi Lietuvos“

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką