Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 08 04, 09:30

Rio sirgaliaus gidas – 15 olimpiečių, apie kuriuos greičiausiai negirdėjote, bet turite žinoti

Rugpjūčio 5 dieną Rio de Žaneire atidaromos 31-osios vasaros olimpinės žaidynės. Jos pirmą kartą vyks Pietų Amerikos žemyne, o, be 67 lietuvių, arenose varžysis daugiau nei 11 tūkst. sportininkų iš viso pasaulio. 15min atrinko tuos, į kuriuos dėmesį atkreipti turi kiekvienas, save vadinantis sporto sirgaliumi.
Houry Gebeshian, Sarah Attar ir Vashti Cunningham
Houry Gebeshian, Sarah Attar ir Vashti Cunningham

Sarah Attar (Saudo Arabija, 800 m bėgimas)

Prieš ketverius metus Londono lengvaatletė tapo istorijos dalimi – Saudo Arabija į olimpines žaidynes išsiuntė pirmas dvi moteris. Nors sportininkė savo pasirodymo metu nuo varžovių atsiliko daugiau nei 30 sekundžių, stadione žiūrovai jai plojo atsistoję. Po ketverių metų S.Attar į žaidynes sugrįžta kaip viena iš keturių Saudo Arabijos sportininkių moterų: „Tai didžiulė garbė ir neeilinė patirtis.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sarah Attar
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sarah Attar

Houry Gebeshian (Armėnija, gimnastika)

JAV gimusi ir gyvenanti sportininkė atstovauja Armėnijai, iš kur yra visi keturi jos seneliai. 2012 metų žaidynes Londone ji praleido dėl traumos ir net galvojo visai pasitraukti iš sporto, tačiau nepasidavė. Kai nepluša sporto salėje, H.Gebeshian dirba Klivlando ligoninės gimdymo skyriuje: „Padedu priimti gimdymus vakarais ir savaitgaliais. Tai nuostabu – galiu išgirsti kaip tie kūdikiai įkvepia pirmuosius savo oro gurkšnius.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Houry Gebeshian
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Houry Gebeshian

Ibtihaj Muhammad (JAV, fechtavimas)

Kai JAV neregėto populiarumo savo dažnai rasistiniais pasisakymais sulaukia Donaldas Trumpas, šalies garbę olimpinėse žaidynėse pirmą kartą gins sportininkė su hidžabu. „Noriu įrodyti, kad niekas negali sutrukdyti siekti tikslų – nei rasė, nei religija, nei lytis“, – sako sportininkė, kuri tikrai neliks tarp paskutiniųjų. Šiemet pasaulio taurės etapuose ji iškovojo kelis bronzos medalius, 2014 m. Kazanėje vykusiame pasaulio čempionate iškovojo auksą komandinėje įskaitoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ibtihaj Muhammad
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ibtihaj Muhammad

Mary Hana (Australija, jojimas)

Ši sportininkė gimė dar 1954 metais, tad žaidynėse ji dalyvaus būdama 61 metų, visai neseniai tapusi močiute. 1983 metais Australiją nusiaubusiuose krūmynų gaisruose, žinomuose kaip Ash Wednesday, moteris prarado visą savo turtą, tačiau atsistojo ant kojų. Ji jau dalyvavo 1996, 2000, 2004 ir 2012 metų olimpinėse žaidynėse. „Kas kartą dalyvaudama žaidynėse galvodavau, kad tai jau paskutinis kartas. Tačiau po to paklausdavau savęs, kodėl gi ne – taigi ir vėl esu čia.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mary Hana
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mary Hana

Vashti Cunningham (JAV, šuoliai į aukštį)

Vos prieš mėnesį 18-os metų mergina baigė mokyklą, o dabar jau varžysis Rio žaidynėse. Visai neseniai Portlande V.Cunningham kaip viesulas įsiveržė į lengvosios atletikos elitą, laimėdama pasaulio uždarų patalpų čempionatą (kur varžėsi ir mūsų viltis Airinė Palšytė) ir yra antra jauniausia JAV olimpietė lengvaatletė nuo 1976 metų.

„Scanpix“/AP nuotr./Vashti Cunningham
„Scanpix“/AP nuotr./Vashti Cunningham

Borisas Berianas (JAV, 800 m bėgimas)

23 metų atleto istorija verta filmo. 2014 metais jis buvo išmestas iš universiteto dėl blogų pažymių, pradėjo dirbti „McDonalds“ restorane, treniruotis naktimis, o miegoti pas draugą namuose ant sofos. Tačiau sportininkas nepasidavė ir šiemet tapo pasaulio uždarų patalpų čempionu, o į Rio važiuoja kaip rimtas pretendentas iškovoti medalį. Šiemet B.Berianas jau sugebėjo laimėti vieną kovą – „Nike“ koncernas jį buvo padavęs į teismą už pažeistą sutartį, kai sportininkas, jau po sutarties pabaigos, pasirodė varžybos su „New Balance“ bateliais. Jo pergalė teisme palyginta su Dovydo pergale prieš Galijotą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Berianas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Berianas

Muhammadas Ali (Didžioji Britanija, boksas)

Taip, jūs nesuklydote, olimpinėse žaidynėse dalyvaus atletas, kurio vardas ir pavardė garantuoja legendinę bokso karjerą. Jam dar tik 20 metų, tačiau jis jau gali pasigirti jaunimo olimpinių žaidynių Nandzinge bronzos medaliu. Pernai M.Ali surengė puikų pasirodymą Europos zonos atrankos varžybose, įveikdamas visus varžovus ir pelnydamas Rio kelialapį. Jaunojo brito talentą įžvelgia ir bokso žvaigždė Amiras Khanas, kurio sidabro medalis Atėnų olimpiadoje įkvėpė M.Ali užsiimti boksu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Muhammadas Ali
AFP/„Scanpix“ nuotr./Muhammadas Ali

Sydney McLaughlin (JAV, 400 m bėgimas su kliūtimis)

Nuo 1976 metų JAV olimpinėse žaidynėse neturėjo jaunesnės lengvaatletės – Rio žaidynių metų S.McLaughlin sukaks 17-a metų. Pasaulio jaunių ir jaunimo rekordininkė JAV olimpinėje atrankoje užėmė trečiąją vietą tarp suaugusiųjų bėgikių, tad nieko nenustebintų jaunosios žvaigždės patekimas į finalą Rio.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sydney McLaughlin (deš.)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sydney McLaughlin (deš.)

Leila, Liina ir Lily Luik (Estija, maratonas)

30 metų bėgikės rimtai sportuoti pradėjo tik prieš šešerius metus, kai Liina įkalbėjo Leilą ir Lily pabandyti. Šiemet geriausią laiką iš viso identiškų trynių trejetuko parodė Leila. Tai bus pirmasis toks atvejis olimpinių žaidynių istorijoje, o sportininkės jau susilaukė šlovės. Vis dėlto tikėtis podiumo bent vienai iš jų nelabai realu.

Bronte ir Cate Campbell (Australija, plaukimas)

Dar vienos seserys, tačiau ne dvynės – Bronte ir Cate yra savo rungčių lyderės plaukimo pasaulyje. 2013 m pasaulio čempionate 100 metrų laisvuoju stiliumi rungtį laimėjo Cate, 2015 m atėjo Bronte eilė. Seserys Rio žaidynėse 100 m laisvuoju stiliumi rungtyje susikaus tarpusavyje. Abi gali tikėtis net podiumo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Cate ir Bronte Campbell
AFP/„Scanpix“ nuotr./Cate ir Bronte Campbell

Yusra Mardini (Pabėgėlių komanda, 200 m laisv. st. plaukimas)

Viena iš 10-ies pabėgėlių sportininkų komandos, kuri varžysis su olimpine vėliava, narių. Sirė dalyvavo 2012 m. pasaulio plaukimo čempionate, tačiau Sirijos pilietinis karas sujaukė sportininkės gyvenimą. 2015 m. ji su seserimi nusprendė bėgti iš šalies, pasiekė Turkiją, o iš ten jūra bandė pasiekti Graikijos Lesbo salą. Ją ir dar 17 pabėgėlių gabenusios valties variklis sugedo, tad Yusra su seserimi ir dar dviem plaukti mokėjusiais žmonėmis daugiau nei tris valandas plaukdama stūmė valtį iki kranto. Vėliau Y.Mardini pėsčiomis pasiekė Vokietiją, kur pratęsė sportininkės kelią.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Yusra Mardini
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Yusra Mardini

Cameronas McEvoy (Australija, plaukimas)

Pasaulyje nėra daug olimpiečių, kurie savo „Twitter“ paskyrose minėtų gravitacines bangas arba būtų teorinės fizikos atstovai. 2016 m atrankoje į Rio sportininkas dėvėjo kepuraitę, ant kurios buvo pavaizduotas dviejų juodųjų skylių susidūrimas. 22 metų sportininkas vadinamas „profesoriumi“ ir varžysis net penkiose rungtyse.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Cameronas McEvoy
AFP/„Scanpix“ nuotr./Cameronas McEvoy

Carolin Buchanan (Australija, BMX dviračiai)

25 metų BMX dviračių sporto žvaigždė yra geriausia pasaulyje, 2013 metų pasaulio čempionė, penkiskart geriausia Australijos BMX dviratininkė ir aiški Rio žaidynių favoritė. 2012-ųjų žaidynėse Londone ji pasiekė finalą, kur sportininkę ištiko nesėkmė – sulūžo dviratis. Žaidynėse Rio australė bandys atsigriebti ir sieks tik aukso.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Carolin Buchanan
AFP/„Scanpix“ nuotr./Carolin Buchanan

Yane Marques (Brazilija, penkiakovė)

Lauros Asadauskaitės-Zadneprovskienės konkurentė Londono žaidynėse brazilė laimėjo bronzos medalį – tai buvo pirmasis penkiakovės medalis olimpinių žaidynių istorijoje, laimėtas sportininko iš Pietų pusrutulio. Namuose sportininkė tikisi savo Londono rezultatą pagerinti, juolab kad 2013 metų pasaulio čempionate jai pavyko iškovoti sidabrą. Namų arenos, savi sirgaliai ir palaikymo šūksniai yra pliusas, tačiau, kaip sakė pati Y.Marques, sukuria didelį spaudimą.

„Scanpix“/AP nuotr./Yane Marques (deš.) Londono žaidynėse
„Scanpix“/AP nuotr./Yane Marques (deš.) Londono žaidynėse

Lydia Ko (Naujoji Zelandija, golfas)

Pietų Korėjoje gimusi, tačiau Naujajai Zelandijai atstovaujanti golfo profesionalė 2015 metų vasarį tapo jauniausia visų laikų žaidėja (abiejų lyčių), tapusia „pirmąja pasaulio lazda“. Jai buvo 17 metų 9 mėnesiai ir 8 dienos. Tų pačių metų rugsėjį ji tapo jauniausia golfo žaidėja, laimėjusia aukščiausio lygio (Major) turnyrą. Golfas sugrįžta į olimpines žaidynes po didžiulės pertraukos, tačiau daug stipriausių žaidėjų į Rio nevažiuoja. Vis dėlto L.Ko nuomonė visiškai kita: „Varžytis už savo šalį tarptautinėse varžybose yra nuostabi patirtis.“

„Scanpix“/AP nuotr./Lydia Ko
„Scanpix“/AP nuotr./Lydia Ko

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką