Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
2016 01 05

Šalies sporto pinigų pyrago raikymas – tik dėl akių?

Naujųjų metų išvakarėse šalies sporto federacijoms lėšas paskirsčiusi Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo (KKSRF) taryba atliko tik pusę darbo. Antrosios dalies, keliančios kur kas daugiau tarpusavio rietenų, dalybos prasidės sausio 6-ąją, trečiadienį.
Edis Urbanavičius, Albinas Grabnickas, Rimantas Kveselaitis ir Romualdas Bakutis
Edis Urbanavičius, Albinas Grabnickas, Rimantas Kveselaitis ir Romualdas Bakutis

Federacijos – jau ramios

Paskubomis reformuota naujoji KKSRF taryba gruodžio 29-ąją pradėjo raikyti beveik 6 mln. eurų dydžio sportui skiriamų lėšų pyragą.

Pirmuoju mėginimu atriektas 3,59 mln. eurų dydžio gabalas, skirtas aukšto meistriškumo sportui finansuoti.

Posėdyje, kuriame pirmuoju smuiku jau griežė ne skandalingai nušalintas Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) direktorius Edis Urbanavičius, o Lietuvos sporto federacijų sąjungos (LSFS) prezidentas Rimantas Kveselaitis, diskusijų netrūko, tačiau dėl svarbiausių štrichų visų tarybos narių nuomonės sutapo.

Iš viso finansavimo sulaukė 67 sporto federacijos, o didžiausi kąsniai teko krepšinio (533 tūkst.), plaukimo (290 tūkst.) ir šiuolaikinės penkiakovės (210 tūkst.) atstovams.

Išdalinti pinigus sporto šakų plėtrai dar iki Naujųjų metų nuspręsta šalies sporto federacijų prašymu.

Aistrų kils kur kas daugiau

Pirmajame kovos dėl įtakos ir sporto pinigų raunde nugalėtojų nebuvo, kadangi tiek KKSD, tiek Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui (LTOK) atstovaujančių KKSRF tarybos narių sprendimai buvo sąlygoti gana aiškiai suformuluotų sportinių kriterijų.

Kur kas daugiau aistrų turėtų kilti trečiadienį, kai bus pradėtas spręsti KKSRF biudžete likusių 2,5 mln. eurų kitų sričių projektams likimas.

15min kalbintų Tarybos narių teigimu, šiems projektams išanalizuoti ir paskirstyti finansavimą jiems turėtų prireikti keturių ar penkių posėdžių. Visą fondą tikimasi išskirstyti iki sausio pabaigos.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rimantas Kveselaitis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rimantas Kveselaitis

Būtent dėl šios sumos Lietuvos sporto padangė jau keletą mėnesių yra nusidažiusi karo spalvomis, o neoficialios kalbos, jog iš vežimo E.Urbanavičių išvertę likę KKSRF tarybos nariai jau iš anksto yra nusprendę, kokias sumas skirs savo kuruojamoms organizacijoms, papildomai kursto nesantaikos ugnį.

15min primena, kad KKSRF lėšos surenkamos iš 1 proc. praėjusių metų akcizo pajamų, gautų už alkoholinius gėrimus ir apdorotą tabaką, bei 10 proc. loterijų ir azartinių lošimų mokesčio.

Privalome sporte sukurti skaidrią, atvirą ir visiems suprantamą finansavimo sistemą. Turime dirbti taip, kad mumis pasitikėtų ir tikėtų visuomenė, verslas, aukščiausios valdžios atstovai.

Ietys lūžti pradėjo po to, kai lapkričio mėnesį R.Kveselaitis su LTOK viceprezidentu Romualdu Bakučiu, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos pirmininku Albinu Grabnicku ir Lietuvos asociacijos „Sportas visiems“ prezidentu Algimantu Vasiliausku nusprendė nuo KKSRF tarybos pirmininko pareigų nušalinti KKSD direktorių E.Urbanavičių.

Pastarasis kaltintas neveiksnumu ir tuo, jog siekia uzurpuoti teisę valdyti šalies sportui skirtus pinigus. KKSD vadovas šiuo klausimu kaipmat pateikė savo versiją. Jo teigimu, „keturių prieš vieną“ koalicija taryboje susidarė po to, kai E.Urbanavičius pasiūlė viešinti visas paraiškas dėl projektų finansavimo, kurios atkeliaudavo į KKSRF. Anot jo, paraiškų turinio viešinimas padėtų visuomenei suprasti projekto esmę.

„Privalome sporte sukurti skaidrią, atvirą ir visiems suprantamą finansavimo sistemą. Turime dirbti taip, kad mumis pasitikėtų ir tikėtų visuomenė, verslas, aukščiausios valdžios atstovai. Sportas privalo tapti patraukli sritis valstybės ir privataus sektoriaus investicijoms. Tik būdami vieši ir skaidrūs turėsime visų palaikymą, žengsime į priekį “, – 15min kalbėjo E.Urbanavičius.

Tokioms idėjoms likę tarybos nariai kaipmat pradėjo ręsti akliną barikadą ir, prieš E.Urbanavičių surengę demaršą, į jo vietą pastatė R.Kveselaitį.

Pinigai paskirstyti iš anksto?

Į šį konfliktą buvo įsitraukęs ir šalies premjeras Algirdas Butkevičius. Ministras pirmininkas net keletą kartų viešai pareiškė, kad sportui skirtų lėšų skirstymas yra valstybės atsakomybė. Jo nuomone, visi sporto rėmimo fondo projektai privalo būti vieši, kadangi visuomenė turi žinoti, kaip yra išleidžiami mokesčių mokėtojų pinigai.

Prieš pat Naujuosius metus A.Butkevičius buvo pasikvietęs KKSRF tarybos narius, tačiau esminių permainų, susijusių su fondo skirstymu, imtasi nebuvo.

Po šio susitikimo šalies sporto kuluaruose vis garsiau imta kalbėti, kad trečiadienį vyksiantis pirmasis KKSRF biudžeto skirstymo posėdis tebus formalumas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Edis Urbanavičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Edis Urbanavičius

15min šaltinių teigimu, beveik neabejojama, kad A.Vasiliausko globojamai asociacijai „Sportas visiems“ iš anksto paskirta apie 310 tūkst. eurų, o R.Kveselaičio vadovaujamai Lietuvos sporto federacijų sąjungai – apie 303 tūkst. eurų.

Palyginimui būtų galima pasakyti, kad praėjusiais metais „Sportas visiems“ asociacijai buvo skirta perpus mažiau – 150 tūkst. eurų.

Nuo Tarybos pirmininko pareigų nušalintas E.Urbanavičius 15min teigė, kad viešoje erdvėje sklandančios kalbos jo visiškai nestebina.

„Dviejų Tarybos narių atstovaujamos organizacijos nuo 2013 metų iš fondo jau gavo apie 1,3 mln. eurų (4,5 mln. litų). Jei užkulisinės kalbos pasitvirtins, šiemet pastarosios organizacijos susižers dar apie 700 tūkst. eurų. Tai paaiškintų ir buvusio pirmininko skubų nuvertimą“, – svarstė E.Urbanavičius.

Skiriamos sumos iš Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo 

„Sportas visiems“ Metai        LSFS       
395 tūkst. Lt 2013 750 tūkst. Lt
471 tūkst. Lt 2014 1,2 mln. Lt
150 tūkst. Eur 2015 320 tūkst. Eur
310* tūkst. Eur. 2016 303* tūkst. Eur

* – prognozuojama.

Abejonės – be pagrindo?

„Kaip gali viskas būti nuspręsta iš anksto? – išgirdęs 15min klausimą stebėjosi LSFS diriguojantis R.Kveselaitis. – Turime visi pasirašę nešališkumo deklaraciją, o tai reiškia, kad svarstant susijusį projektą būsime nusišalinę. Jei norima, visada galima suvesti į tai, kad viskas nuspręsta iš anksto, tačiau iš tiesų taip nėra.“

Jei užkulisinės kalbos pasitvirtins, šiemet pastarosios organizacijos susižers dar apie 700 tūkst. eurų. Tai paaiškintų ir buvusio pirmininko skubų nuvertimą.

Jis neslėpė, kad paraiškų teikėjai kiekvienais metais yra pastovūs, tačiau, pasak jo, tai yra natūralu.

„Nieko keisto, kad kiekvienais metais paraiškas gauname iš tų pačių teikėjų. Visas jas vertina komisija ir jeigu paraiška gauna daug balų, ji ir būna finansuojama. Tai kas, kad gauna finansavimą ne pirmus metus“, – portalui kalbėjo R.Kveselaitis.

LSFS vadovo teigimu, kalbos apie iš anksto pasidalintas sumas yra laužtos iš piršto. „Lygiai tokias pačias abejones būtų galima pasėti ir dėl 3,59 mln. eurų, kuriuos skyrėme federacijoms. Juk pernai ar užpernai sumos taip pat buvo labai panašios“, – teigė R.Kveselaitis.

Asociacijos „Sportas visiems“ vadovas A.Vasiliauskas į 15min skambučius neatsakinėjo, tačiau savo kolegą bandė apginti R.Kveselaitis. „Daugelis klausia, kas yra asociacija „Sportas visiems“ ir kodėl jos nariams skiriama tokia suma. Jei pasižiūrėtume, tai yra dvidešimt skėtinių organizacijų ir apie 350 mėgėjiškų sporto klubų. Tai didžiulis skaičius“, – vertino LSFS vadovas.

Jeigu nebus nenumatytų trikdžių, projektų laimėtojai finansavimo turėtų sulaukti vasario pradžioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvio verslas, stebinantis drąsiu pažadu: „Valyti iš tiesų gali būti tikras malonumas!“
Karaliaus dovaną – ladaną – atranda vis daugiau lietuvių
Reklama
Laiku kreipęsis dėl erekcijos ir prostatos sutrikimų vyras gali išvengti infarkto ar net vėžio?
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką