Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 16d. 23:16

Smūgis moteriai, bet ne karjerai: nusikaltę sportininkai Lietuvoje – vis dar ant pjedestalo

Remigijus Morkevičius, broliai Lavrinovičiai, Gintaras Einikis
15min.lt montažas / Remigijus Morkevičius, broliai Lavrinovičiai, Gintaras Einikis

„Jeigu žagintojai kviečiami reklamuoti produktus, o mušeikos mirga televizijos projektuose, vadinasi, visuomenei to reikia“, – mano Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė. TV3 realybės šou „Šuolis“ superfinalą laimėjęs bušido kovotojas Remigijus Morkevičius už spyrį merginai buvo nuteistas teismo, bet greitai išteisintas visuomenės. Ar tai normalus atsakas į smurtą prieš moteris?

Prievarta ir smurtas nėra tik Indijos moterų problema. Tai ir sergančios Lietuvos visuomenės realybė, kurioje smurtas prieš moteris vis dar iki galo nepasmerktas. Lietuviams atrodo nieko tokio balsuoti už smurtautojus, kurti anekdotus apie šeimos tragediją ir kaltinti auką.

2010 metų duomenimis, Lietuvoje kas antras žmogus pažinojo moterį, kuri yra nukentėjusi nuo smurto šeimoje. Specialistai įsitikinę, kad tokį problemos mastą lemia kultūrinė situacija – Lietuvoje moteris vis dar yra laikoma suseksualintu vyro priedu.

Sportas yra sritis, kurioje vyrai vis dar ryškiai dominuoja. Sportininko įvaizdis nuo XIX a. pradžios buvo tikrojo vyriškumo įprasminimas. Ir šiandien jie ryškiai dominuoja – honorarais, žiniasklaidos dėmesiu ir net vyrų iškovota bronza kartais atrodo brangesnė nei moterų iškovotas auksas. 

Lietuvos sporto pasaulyje turime vos keletą į viešumą iškilusių smurto prieš moteris pavyzdžių, tačiau jie puikiai iliustruoja Lietuvos problemas. Kitose Vakarų šalyse tokios istorijos kur kas dažnesnės, o smurtautojų likimas – įvairesnis.

Remigijus Morkevičius – iš niekšo į herojus

2013 metų pavasarį Kauno senamiestyje žiauriai merginą sumušęs bušido pasaulio čempionas Remigijus Morkevičius neilgai buvo visuomenės užribyje. Praėjusį sekmadienį jis viename populiariausių televizijos projektų „Šuolis“ tapo nugalėtoju.

Sportininkui 2013 metų gruodį teismo sprendimu 8 mėnesius buvo apribota laisvė, jam teko susimokėti 520 litų baudą, taip pat padengti merginai skirtą 5 tūkst. litų neturtinę žalą.

Moters mušimas ar žaginimas gali būti taip lengvai pamirštas. Tuo metu bangelė užkilo ir viskas. 

Nepaisant tokių įrašų jo gyvenimo aprašyme, atrodo, kad televizijos prodiuseriai puikiai užčiuopė, ko reikia visuomenei. Žmonės noriai balsuoja už vyrą, kuris spyrė moteriai į veidą.

Pasak laidos „Šuolis“ prodiuserės Neringos Kavaliauskienės, R.Morkevičių pakviesti į laidą buvo nuspręsta dėl to, kad jis – savo srities profesionalas, be to, „yra įdomus žiūrovui, o kai dalyvauja turnyruose – labiausiai iššaukia žiūrovų emocijas“.

Margarita Jankauskaitė
Margarita Jankauskaitė

M.Jankauskaitė mano, kad R.Morkevičiaus fenomeną lėmė smurtautojui palankus kultūrinis fonas Lietuvoje: „Atrodo, tam kartui apie tai pašnekėjo ir praėjo. Tuoj pat jam yra suteikiama galimybė pasirodyti šarmingam ir patraukliam, nes visi jau pamiršo, kas ten įvyko.

Jeigu žmogus pasako kažką rasistiško, tai jis yra rasistas ilgam laikui. O jeigu tu sumuši ar išžagini moterį, tai tu esi seksistas. Tu turėtum parodyti labai ilgalaikes pastangas, kad visuomenė tau atleistų.

Dabar atrodo, kad visa tai kaip nuo žąsies vanduo. Moters mušimas ar žaginimas gali būti taip lengvai pamirštas. Tuo metu bangelė užkilo ir viskas. Ilgalaikių pasekmių tai nesukelia, nes gyvename visuomenėje, kurioje tai yra lyg ir norma.“

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Remigijus Morkevičius
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Remigijus Morkevičius

Anekdotai apie Gintaro Einikio žmoną

Buvęs garsus krepšininkas Gintaras Einikis pastaraisiais metais garsėjo tik alkoholizmu ir smurtu. Jo žmona Jurgita ne kartą atvirai papasakojo apie smurtą šeimoje ir grasinimus nužudyti.

Moteris buvusio krepšininko smurtą patyrė dar prieš santuoką, tačiau tikėjosi, kad po vestuvių jis pasikeis.

M.Jankauskaitė pabrėžia, kad tai, kas gali pasirodyti pačios moters klaida, yra ilgalaikio smurto pasekmė: „Gyvename visuomenėje, kur vis dar suvokiama, kad moteris yra subordinuotas individas ir vyras turi  teisę ją kontroliuoti. Taip daromas spaudimas aukai nesiskirti su smurtautoju. Tai, ką mes pamatome paviršiuje, jau būna ilgalaikio smurto pasekmė. Aplink auką mezgasi toks voratinklinis. Kai įvyksta pirmasis smūgis, procesas jau būna toli pažengęs. Turime suprasti, kad iš tos situacijos išeiti nėra taip paprasta.“

Su nukentėjusiomis moterimis susidurianti ekspertė atskleidė, kad Lietuvoje būta skaudžių atvejų, kai į moterų pagalbos šauksmus nebuvo tinkamai sureaguota. Moterys, kurios pranešė apie savo sutuoktinių grasinimus nužudyti, vėliau buvo rasto negyvos.

Kultūrinis fonas sudaro pavojų moteriai, kuri bet kada gali tapti auka. Visada gali atsirasti vyras, kuriam jinai yra niekas.

Nors G.Einikis sulaukė visuomenės pasmerkimo, tačiau ne mažiau karčių komentarų sulaukė ir auka. Socialiniuose tinkluose plinta anekdotai apie smurtą prieš G.Einikio žmoną.

„Kuo skiriasi Einikio žmona nuo ispanų? – Einikio žmona nors bandė gintis.“

„Uždavinys: Einikis su žmona išėjo į mišką rinkt uogų. Klausimas: Kuris surinko daugiau mėlynių?“

„Išėjo Einikis su žmona į draugo gimtadienį – Einikis pradėjo gert pirmas, bet žmona pirma kablį pagavo.“

„Kaip Einikio žmona sužino, kad jis buvo pas kitą? – Pamato lūpdažį ant krumplių.“

Tai tik keli pavyzdžiai anekdotų, kurie sulaukia populiarumo internete. Juokaujama apie tai, kas nėra matoma kaip didelė problema, sako M.Jankauskaitė: „Pavyzdžiui, pedofilijos atveju tikriausiai niekam nekiltų noras pajuokauti. Juokaujantis jaustųsi neadekvatus. Atvirai niekas nepalaikys Gintaro Einikio, bet tokiais juokais siunčia tam tikrą žinutę. Taip tai tampa individualiu atveju, kuris nevertinamas kaip struktūrinė problema.“

Mūsų visuomenėje būdami vieni vyrai leidžia sau kalbėti žeminančius dalykus apie moteris: „Vyrai gerbia motiną, seserį ir galbūt gyvenimo draugę, o visos kitos moterys nusipelno negražių epitetų. Tai yra labai plačiai paplitęs komunikacijos būdas tarp vyrų. Toks kultūrinis fonas sudaro pavojų moteriai, kuri bet kada gali tapti auka. Visada gali atsirasti vyras, kuriam jinai yra niekas.“

Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Jurgita Narmontienė ir Gintaras Einikis
Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Jurgita Narmontienė ir Gintaras Einikis

Brolių Lavrinovičių reabilitacija

Brolius Lavrinovičius ir jų pusbrolį Andrejų Borodkiną 1999 metais Šalčininkų rajono apylinkės teismas nuteisė kalėti už 1998 metų spalio 18 dieną Šalčininkų rajono miške įvykdytą tuomet 17-metės Natalijos Tomaševič išžaginimą. D. ir K.Lavrinovičiams buvo paskirta 5 metai laisvės atėmimo, o A. Borodkinui – 6 metai.

Kai byla buvo jau ištirta ir turėjo būti nagrinėjama teisme, nukentėjusioji netikėtai ištekėjo už D.Lavrinovičiaus ir pakeitė per parengtinį tardymą duotus parodymus, teigdama, kad su vaikinais mylėjosi savo noru. Vėliau moteris prisipažino, kad tekėjo dėl patirto spaudimo, o santuoka buvo fiktyvi.

Jei ne žiniasklaida, jie iš viso nebūtų sėdėję – aš manau, kad tai aišku visiems.

Lietuvos krepšinio rinktinės nariai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai visuomenės po išžaginimo buvo išteisinti. Jie sėkmingai žaidė, uždirbo didžiulius pinigus, buvo garbinami aistruolių, sukūrė puikias šeimas.

Tačiau jų pasirodymas „Bitės“ reklamoje sukėlė diskusiją, kai rinkodaros sprendimu pasipiktino garsi dainininkė Erica Jennings. Tuomet buvo tiek krepšininkų gynėjų, tiek dainininkės palaikytojų.

Vienas įtakingiausių žmonių Lietuvoje Arvydas Sabonis tuomet išreiškė paramą krepšininkams: „Jei ne žiniasklaida, jie iš viso nebūtų sėdėję – aš manau, kad tai aišku visiems. Neverta prie to grįžti.“

Toks atsainus Lietuvos krepšinio federacijos vadovo požiūris turėtų nustebinti, tačiau, pasak M.Jankauskaitės, lytiniai nusikaltėliai retai yra pasmerkiami: „Lietuvoje dar egzistuoja stigma, kai dėl lytinių nusikaltimų yra kalta moteris, nes ji neva pati išprovokuoja nusikaltimą. Tokiame kontekste negali labai stebinti ir brolių Lavrinovičių iškėlimas ant pjedestalo, pamirštant jų nusikaltimą. Visuomenėje tokios yra normos. Moteris yra sekso žaisliukas, o ne savo seksualinių poreikių tenkintoja.“

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Broliai Lavrinovičiai
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Broliai Lavrinovičiai

JAV po smūgio sužadėtinei – karjeros aklavietė

JAV ne taip retai nuskamba istorijos, kuriose garsūs sportininkai kaltinami smurtu prieš savo gyvenimo drauges. Negalima tvirtai teigti, kad už Atlanto visi skriaudikai būna nubausti vienodai griežtai, tačiau Ray Rice‘o pavyzdys parodė, kad čia yra nepakantesnė atmosfera smurtautojams.

R.Rice‘as iki šiol yra laisvasis agentas ir nesulaukia pasiūlymų iš NFL komandų. 

NFL amerikietiško futbolo žvaigždė 2014 metų vasarį lifte trenkė savo sužadėtinei.

Vaizdo kameros užfiksavo, kaip sportininkas ištempia iš lifto sąmonės netekusią moterį. Šiai informacijai pasklidus žiniasklaidoje, „Baltimore Ravens“ klubas atleido futbolininką ir iškart pašalino iš parduotuvių visą su juo susijusią atributiką.

Tiesa, NFL lyga žaidėjui paskyrė vos dviejų rungtynių diskvalifikaciją. Dėl to sulaukė daug kritikos. Tačiau aišku ir tai, kad R.Rice‘as iki šiol vis dar yra laisvasis agentas, nes nesulaukia pasiūlymų iš NFL komandų. 

NBA krepšininkas Jeffery Tayloras 2014 metų rugsėjį viešbutyje užpuolė ir sumušė savo merginą. NBA jam paskyrė 24 mačų diskvalifikaciją, negaunant atlygio. Krepšininkas prarado 200 tūkst. JAV dolerių.

Pasibaigus bausmei, „Charlotte Hornets“ ekipa krepšininką išsiuntė žaisti į D lygą. Šių metų sausį jis sugrįžo į pagrindinę komandą. Šiame sezone krepšininkas sužaidė 16 rungtynių ir vidutiniškai pelnė 3,4 taško.

Tiesa, griežtas NBA sprendimas šiuo atveju buvo labiau išimtis negu taisyklė. Pavyzdžiui, 2010 metais Lance‘as Stephensonas nesulaukė jokios bausmės, kai nuo laiptų nustūmė savo nėščią merginą. Jaredas Sullingeris praleido vos vieną mačą po to, kai trenkė savo merginai.

2013-2014 metais 15 amerikietiško futbolo žaidėjų buvo apkaltinti smurtu prieš moteris.

„Scanpix“ nuotr./Janay ir Ray Rice'ai
„Scanpix“ nuotr./Janay ir Ray Rice'ai

Merginą pagrobęs ledo ritulio vartininkas – Rusijos rinktinėje

2013 metų spalį pagrindinis Rusijos ledo ritulio rinktinės vartininkas Semionas Varlamovas buvo suimtas Denveryje, kai pagrobė ir sumušė savo merginą Jevgeniją Vavriniuk.

Kol JAV žiniasklaida teisė smurtautoją, Rusijos komentatoriai kritikavo „tikriausiai nesveiko proto auką“, o Valstybės Dūmos Sporto reikalų komiteto vadovas Igoris Ananskichas pareiškė, kad viskas buvo surežisuota bandant sportininkui užkirsti kelią startuoti Sočio olimpinėse žaidynėse.

Rusijos komentatoriai kritikavo „tikriausiai nesveiko proto auką“.

Neoficialiomis žiniomis, spaudimą patyrusi mergina buvo įkalbėta atsiimti kaltinimus ir teismas nepajėgė įrodyti sportininko kaltės. S.Varlamovas buvo pagrindinis rinktinės vartininkas ir Sočyje vykusioje olimpiadoje.

Kitas Rusijos ledo ritulininkas Viačeslavas Voinovas, žaidžiantis NHL, 2014 metų spalį, praėjus vos dviem mėnesiams po vestuvių, smaugė ir spardė savo žmoną Martą. Lyga neribotam laikui suspendavo ledo ritulininką ir nubaudė „Los Angeles Kings“ klubą, kuris bandė apeiti bausmę ir leido žaidėjui treniruotis.

Žmona išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad jos vyras nekaltas. Tačiau kol kas ledo ritulininkas laukia JAV teismo sprendimo ir atsakymo dėl savo ateities. 2013 metais su „Kings“ ekipa jis pratęsė sutartį, kurios vertė 25 mln. JAV dolerių, iki 2016 metų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Semionas Varlamovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Semionas Varlamovas
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Įtariama Rusijos agentė Marija Butina įtakingus JAV politikus užbūrė aistra ginklams

Interviu Kultūra

Donaldas Kajokas: „Sulaukus tam tikro amžiaus poezija tau atsuka nugarą“

Aktualu

Vilniuje užsimušė dideliu greičiu motociklu lėkęs vyras

Vardai

Modelis Katie Price apgavo juvelyrę Elvyrą Monginienę: pasisavino kūrėjos papuošalus ir pinigus

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Pradžių pradžia: nuo Panerių iki Trolio liežuvio

Vardai

Simo Jasaičio skyrybų advokatas Albertas Bandžius: „Dabar yra laikas taikiai viską išspręsti“

Gyvenimas

„Krištolinį sūnų“ vienas auginantis Aidas: „Jo kaulai lūžta net nuo prisilietimo“

Sportas

„Sūduvos“ kelyje – nuo fanų liepsnų įkaitusi „Crvena zvezda“

Mokslas.IT

Kas nutiko su „Titaniko“ tragedijos aukomis?

Vardai

Pirmą kartą ant podiumo – krūtimi kūdikį maitinantis modelis: „Atstovauju dirbančioms mamoms“

24sek

D.Wade'ui – kinų kontraktas iki gyvenimo pabaigos

Gazas

Saugi motociklininko apranga: į ką atkreipti dėmesį?

Aktualu

D.Trumpas: dar joks JAV prezidentas nebuvo toks „griežtas“ Rusijai

Sportas

Kruvinas futbolo čempionatas Rusijoje baigėsi: ar Kataras gerbs žmogaus teises?

Sportas

Antidopingo specialistė neskuba džiaugtis dėl posūkio dopingo skandale

Gazas

Po apsilankymo automatinėje plovykloje pabiro BMW žibintai, o ekspertai apkaltino vairuotoją

Verslas

„Ryanair“ SMS žinutė 50 tūkst. klientų: jūsų skrydis atšauktas

Po susitikimo su Dovydu prisistačiusiu fotografu žurnalistiniame eksperimente dalyvavusiai Gintei labiausiai norėjosi vieno – lįsti po dušu. 
Aktualu

15min studijoje – pasakojimas apie „Alfa vyrą“ demaskavusio žurnalistinio tyrimo užkulisius

Gyvenimas

Moters seksualumas: ką apie jį gali atskleisti emocijų naudojimas susirašinėjant?

Aktualu

Lietuvos kariuomenė siunčia sraigtasparnį gesinti miško gaisro Latvijoje

Naujienos

Aktualu

Įtariama Rusijos agentė Marija Butina įtakingus JAV politikus užbūrė aistra ginklams

Interviu Kultūra

Donaldas Kajokas: „Sulaukus tam tikro amžiaus poezija tau atsuka nugarą“

Aktualu

Vilniuje užsimušė dideliu greičiu motociklu lėkęs vyras

Vardai

Modelis Katie Price apgavo juvelyrę Elvyrą Monginienę: pasisavino kūrėjos papuošalus ir pinigus

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Pradžių pradžia: nuo Panerių iki Trolio liežuvio

Vardai

Simo Jasaičio skyrybų advokatas Albertas Bandžius: „Dabar yra laikas taikiai viską išspręsti“

24sek

D.Wade'ui – kinų kontraktas iki gyvenimo pabaigos

Gazas

Saugi motociklininko apranga: į ką atkreipti dėmesį?

Aktualu

D.Trumpas: dar joks JAV prezidentas nebuvo toks „griežtas“ Rusijai

Sportas

Kruvinas futbolo čempionatas Rusijoje baigėsi: ar Kataras gerbs žmogaus teises?

Sportas

Antidopingo specialistė neskuba džiaugtis dėl posūkio dopingo skandale

Gazas

Po apsilankymo automatinėje plovykloje pabiro BMW žibintai, o ekspertai apkaltino vairuotoją

Verslas

„Ryanair“ SMS žinutė 50 tūkst. klientų: jūsų skrydis atšauktas

Po susitikimo su Dovydu prisistačiusiu fotografu žurnalistiniame eksperimente dalyvavusiai Gintei labiausiai norėjosi vieno – lįsti po dušu. 
Aktualu

15min studijoje – pasakojimas apie „Alfa vyrą“ demaskavusio žurnalistinio tyrimo užkulisius

Gyvenimas

Moters seksualumas: ką apie jį gali atskleisti emocijų naudojimas susirašinėjant?

Aktualu

Lietuvos kariuomenė siunčia sraigtasparnį gesinti miško gaisro Latvijoje

Aktualu

Pradeda dirbti pirmieji skubios pagalbos medikai – kas pasikeis

Kortežas persirikiavo iš antrosios juostos į viaduką paskutinėmis sekundėmis, toks manevras galėjo sukelti avarinę situaciją. O galbūt atsakomybę dėl šios ir kitų panašių avarijos turėtų prisiimti patys vairuotojai, kurie, pamatę transportą su švyturėliais, reaguoja pernelyg jautriai, arba atvirkščiai – pristinga elementaraus dėmesingumo?
Gazas

Liudininko žvilgsnis į masinę avariją Vilniuje: ar ją lėmė ir Seimo pirmininko kortežas?

Deuce

Savuosius šansus paleidęs L.Grigelis krito turnyro Kanadoje aštuntfinalyje

24sek

Kritusios dvidešimtmečių rinktinės strategui – aštri „Ryto“ trenerio kritika

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką