Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 25d. 12:01

Sveikatos metais sporto klubai laukia rekordinio klientų šturmo

Mergina sporto klube
123FR nuotr. / Mergina sporto klube

Kai kas pajuokautų, kad Seimas, pavadindamas 2013-uosius Sveikatingumo metais, neapsiriko, o prieš Naujuosius Vyriausybės paskelbtas kvietimas visuomenei aktyviai įsitraukti į sveikatingumo veiklą buvo išgirstas. Jau pirmąjį šių metų mėnesį ne vienas sporto klubas ir sveikatingumo centras fiksuoja rekordinį lankytojų prieaugį bei tikina, kad iki pavasario klientų srautas didės. Kas lemia pošventinį lietuvaičių prabudimą ir įkvėpimą gyventi sveikiau?

„Galiu nuraminti – tikrai ne politikų deklaracijos.  Sausis yra Naujųjų pradžia, todėl šis mėnuo jau pats savaime laikomas įvairių naujo gyvenimo būdo pažadų tesėjimo laikotarpiu. Į sporto sales dabar užsuka perpus daugiau naujokų, bet paskui valingųjų gretos praretėja“, – teigia  jau devynerius metus fitneso treniruotėmis užsiimanti verslininkė Eglė.

Kiti sporto klubai situaciją vertina optimistiškiau. „Po 2009-ųjų nuosmukio, kai visi gana skausmingai kovojo su ekonomine krize, jau trečius metus iš eilės – ypač nuo pernai – sportuoti pasiryžta vis daugiau žmonių. Manau, tai rodo ne tik pajamų, bet ir sąmoningumo augimą: pagaliau kaip ir visose išsivysčiusiose šalyse pradedame suprasti, kad fizinis aktyvumas yra ne prabangos dalykas, o viena iš neatsiejamų kokybiško gyvenimo sąlygų“, – teigė „Victoria Gym“ klubo direktorė Virginija Šležaitė.      

Sveikatos paslaptis: daugiau vaistų ar sporto?

Kaip byloja Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimai, sveikatos priežiūra, dėl kurios sisteminių reformų Lietuvoje dabar gausu karštų diskusijų, lemia tik 10 proc. bendros žmogaus sveikatos, be to, tik 20 proc. sveikatos lemia paveldimumas ir aplinka, kurioje gyvename. Kita vertus, net 50 proc. visų mūsų organizmo negalavimų kyla dėl kenksmingo gyvenimo būdo, o viena svarbiausių priežasčių – nepakankamas fizinis aktyvumas.

„Aš tai pavadinčiau dar kitaip – sveikatai reikalingas teisingas gyvenimo ritmas, kurį sudaro ne tik sportas, bet ir mityba, miegas, sugebėjimas kovoti su stresu ir atsikratyti žalingų įpročių. Bet kaip liudija mūsų klientų istorijos, šių sudedamųjų dalių negalima atskirti. Dažniausiai būna arba viskas, arba nieko. Tie, kas pradeda lankyti treniruotes, tampa ir tais, kuriems labiausiai rūpi sveikas maistas bei kokybiškas dienos režimas. Ir atvirkščiai“, – teigė V.Šležaitė.

Pasak pašnekovės, Sveikatingumo metais valdžios institucijos ir energingasis Sveikatos apsaugos ministras galėtų nukreipti kovai su vis dar įsišaknijusiu priešingu požiūriu į sveikatą, kuomet ji siejama tik su cheminiais vaistais ir brangesnėmis gydymo priemonėmis: „Kai akcentuojamas gydymas, o ne ligų prevencija, nukenčia ne tik žmogaus organizmas, bet ir valstybės kišenė. Bus kur kas daugiau sveikatos ir naudos, kai valstybės šviečiamoji veikla padės užpildyti tuos daugiau kaip pusantro tūkstančio Lietuvoje esančių sporto salių.“       

Ar visada sportas būna į sveikatą?

Ne visada ir ne bet koks fizinis aktyvumas stiprina organizmą – kartais tai kaip tik tampa traumų ir naujų negalavimų šaltinis. Štai praeitą savaitę Lietuvą apskriejo žinia apie treniruotės metu susižalojusį vyrą. O pernai vienas po kito skambėjo pranešimai apie nelaimes dėl netinkamos baseinų priežiūros.

Eglės teigimu, negatyvus naujienų srautas iškreipia tikrovę: „Vilniuje gal ir nėra baseino, verto Rūtos Meilutytės, bet pasiplaukiojimus po treniruotės mėgstantys lankytojai randa iš ko pasirinkti“. Kaip pažymėjo pašnekovė, nuo nelaimingų atsitikimų niekas neapsaugotas, o geriausia, ką galima padaryti – maksimaliai sumažinti jų tikimybę.

Jai antrino ir „Victoria Gym“ atstovė: “Dauguma sporto klubų daro viską, kad lankytojai treniruotųsi saugiai ir efektyviai. Pavyzdžiui, saugumo dėlei mes neapsiribojame privalomais baseino higienos tyrimais ir nuolat užsakome papildomus. O kad sukurtume vieną geriausių treniruoklių salių Lietuvoje, nepagailėjome investicijų į garsaus biomechaniko Karlo Brocherio parinktą sporto inventorių ir tokių JAV gamintojų kaip „gym 80“, „True“ ir „Ivanko“ techniką. Tačiau, aišku, jokia technika kliento neapsaugotų, jei jis pervertintų savo jėgas ir netinkamai ja naudotųsi.“

Skubančios moterys

Kaip keistai beskambėtų, vis dažniau su problemomis dėl persitempimo treniruoklių salėse susiduria ne vyrai, o moterys. Jau tapo tradicija, kad didžiausias dailiosios lyties atstovių antplūdis sporto klubus ištinka pavasarį: norima atsigriebti už pasyviai praleistą pusmetį ir vos per keletą mėnesių – iki vasaros atostogų paplūdimyje – suspėti kaip įmanoma pagražinti kūno linijas.  

„Bet bandyti aplenkti laiką pavojinga, nes dideli fiziniai krūviai gali kaip tik susilpninti organizmą. Verčiau nelaukti paskutinės minutės ir pradėti ruoštis sezonui iš anksto“, – teigė Eglė.

Pasak V.Šležaitės, geriausias būdas užsitikrinti, kad prakaitas nebus liejamas veltui, yra nepasikliauti vien tik intuicija ar nugirstais draugų patarimais, o pasitelkti į pagalbą profesionalų trenerį: „Smagu, kai patys klubo lankytojai tarpusavyje dalinasi patarimais ir nori vieni kitiems padėti, bet kartais būna, kad geriausi norai duoda priešingų rezultatų.“

Taigi svarbiausia sveikatingo sporto sąlyga Sveikatingumo metais – sugebėjimas išbandyti, bet nepervertinti savo jėgų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mados infekcija

Eurovizija 2018

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką