-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 02 06

Žaidžiant skvošą svarbiausia ne jėga, o mąstymas

Vis daugiau susidomėjimo Lietuvoje sulaukiantis skvošas pasižymi tuo, kad čia lygiai gali kovoti ir vyrai, ir moterys. Nes svarbiausia – ne jėga, o mąstymas
Skvošą žaidžianti Inesa Daugintaitė
Skvošą žaidžianti Inesa Daugintaitė
Temos: 1 Skvošas

„Skvošas arba sieninis (angl. squash) – sportinis žaidimas salėje, kurį raketėmis ir kamuoliuku žaidžia du asmenys. Žaidimo metu kamuoliukas smūgiuojamas į patalpos sienas siekiant neleisti jam liesti grindis daugiau nei vieną kartą iš eilės.“

Tik tiek apie skvošą parašyta interneto enciklopedijos „Wikipedia“ lietuviškoje versijoje.

Bet viena geriausių Lietuvos skvošo žaidėjų, trečioji šalies moterų raketė Inesa Daugintaitė neabejoja – tai galėtų būti moterų sporto šaka numeris vienas ir mūsų šalyje, ir pasaulyje.

„Anot „Forbes“ atlikto tyrimo, skvošas – sveikiausia sporto šaka. Viena žaidimo valanda sudegina apie 800 kalorijų. Išmėginau bėgimą, krepšinį, aerobiką, tačiau nei vienas sportas man nesuteikė tokių galimybių didinti ištvermę, lavinti koordinaciją, gerinti širdies darbą, stiprinti raumenis, kaip skvošas. Apskritai pagerėjo ir fizinė, ir psichologinė savijauta. Skvošas – labai dinamiškas, smagus, įtraukiantis žaidimas“, – tikino I. Daugintaitė.

Ir treniruojasi, ir rungtyniauja

Verslininkė I. Daugintaitė skvošą dažniausiai žaidžia SEB arenoje: „Mano darbo grafikas lankstus, tad nesunkiai randu laisvų aikštelių. O štai galintiems žaisti vakarais jau reikia jų paieškoti.“

Nuo tada, kai 1998 m. skvošas atkeliavo į Lietuvą, čia surengti tik du šalies moterų čempionatai. Juose dalyvavo iki 10 reitinguojamų sportininkių. 

SEB arenoje įrengtos keturios skvošo aikštelės. Tai vienintelės aikštelės Vilniuje, atitinkančios tarptautinius standartus. Jose gali vykti tiek nacionaliniai, tiek ir tarptautiniai turnyrai.

Skvošo aikštelių galima taip pat rasti Klaipėdoje, Šiauliuose ir Druskininkuose. Vasario mėnesį naujos skvošo aikštelės įrengtos ir Kaune.

I. Daugintaitė skvošą žaidžia jau tris metus, dažniausiai treniruojasi du ar tris kartus per savaitę. Kartą per mėnesį dalyvauja Lietuvoje kas mėnesį rengiamame sezono mišraus turnyro etapuose ir kartą per mėnesį Latvijos moterų skvošo sezono turnyruose. Konkurencija Rygoje daug didesnė nei Lietuvoje, yra 52 reitingus turinčios sportininkės. Nuo tada, kai 1998 m. skvošas atkeliavo į Lietuvą, čia surengti tik du šalies moterų čempionatai. Juose dalyvavo iki 10 reitinguojamų sportininkių. Daug didesnė konkurencija tarp vyrų tiek Latvijoje, tiek Lietuvoje. Turnyruose dalyvauja apie 150 reitingus turinčių vyrų.

Nesvarbu nei lytis, nei amžius

„Smagu, kad skvošas yra toks žaidimas, kuris neribojamas amžiumi ir lytimi, o kartais ir fiziniais duomenimis. Žaidžiant skvošą labai svarbu sugebėjimas valdyti stresą, išanalizuoti priešininką, pasirinkti teisingą strategiją, susikoncentruoti. Panašiai kaip ir versle. Labai svarbi motyvacija – sužaisti geriau, nei pats žaidei praėjusį kartą. Todėl vyrai nebūtinai žaidžia geriau už moteris“, – paaiškino trečioji Lietuvos skvošo raketė I.Daugintaitė.

Inesa džiaugiasi, kad nuo Naujųjų metų pradėjus rengti šeštadieninius skvošo užsiėmimus moterims, norinčių susipažinti su šiuo sportu daugėja. Dar šią žiemą ir pavasarį ketinama surengti šešis moterų skvošo renginius, įskaitant mišrių porų turnyrą balandžio mėnesį ir moterų reitingo turnyrą gegužės mėnesį. 

Smagu, kad skvošas yra toks žaidimas, kuris neribojamas amžiumi ir lytimi, o kartais ir fiziniais duomenimis. Žaidžiant skvošą labai svarbu sugebėjimas valdyti stresą, išanalizuoti priešininką, pasirinkti teisingą strategiją, susikoncentruoti

Kai kuriuose užsienio šalyse skvošas laikomas šeimos sportu. Per tarptautinius turnyrus kolegės iš užsienio pasakojo, kaip šis sportas užvaldęs aikšteles. Skvošas gali būti smagi tema gimtadieniams, įmonės komandos formavimui arba net vadovų atrankai. Lapkričio mėnesį atlikta Lietuvos skvošo žaidėjų apklausa patvirtina, kad šį žaidimą praktikuoja vadovaujančias pareigas užimantys asmenys ir verslininkai (65 proc.), įvairių sričių specialistai (32,9 proc.), studentai (4,1 proc.).

Svarbiausia – noras

Ko reikia norint išmokti žaisti skvošą? „Pirmiausia – motyvacijos ir noro išmokti. Pradžia gana lengva. Išmokti pagrindų galima per 2-3 treniruotes. Iš pradžių siūlyčiau pasimokyti su treneriu. Nors žinau ir puikiai žaidžiančių savamokslių. Jie mokosi iš vaizdo įrašų internete, žaisdami su draugais. Yra kelios pagrindinės taisyklės, kurias reikia įsiminti. Tai kol vienu metu ir žaidžiama, ir stengiamasi prisiminti taisykles, būna sunkiau. Vėliau tos taisyklės tampa įgūdžiu“, – sakė I. Daugintaitė.

Skvošas nėra brangi sporto šaka. Aikštelės nuomos kaina valandai priklausomai nuo sezono ir dienos meto 8 – 14 eurų. Raketę pradžiai galima išsinuomoti ar pasiskolinti. Nusprendus įsigyti nuosavą, galima rasti platų pasirinkimą tiek naujų, tiek dėvėtų rakečių elektroninėse parduotuvėse ar sporto prekių salonuose. Dažnesnėms treniruotėms praverstų specialūs skvošo bateliai. Skvošo žaidėjai dažnai renkasi įprastą sportinę aprangą, čia nesivaikoma madų, kaip tenise. Tai parodė ir apklausa – bene daugiausia Lietuvos žaidėjų neteikia pirmenybės išskirtinai vienam skvošo prekiniam ženklui.

Beje, kai kurie skvošo žaidėjai paima į rankas ir teniso ir badmintono raketę. Tačiau, pasak I.Daugintaitės, tai ne visada gerai, nes gali išbalansuoti smūgiavimo techniką. Todėl pati sportininkė susitelkusi tik į skvošą. „Tenisą ir badmintoną esu atidėjusi į „kada nors“ sąrašą“, – juokėsi verslininkė.

Ugdo ir verslo įgūdžius

Tenisas, golfas, kalnų slidinėjimas dažnai pasirenkamas kaip solidaus įvaizdžio dalis. Skvošas, anot darbdavio įvaizdžio specialistės I. Daugintaitės, netinka į šią gretą.

„Reikia pamatyti, kaip po įtemptų varžybų atrodo žaidėjai. Prakaitas liejasi upeliais. Skvošo aikštelės yra pakankamai uždaros, tai ne podiumai, todėl nėra progos pasirodyti. Kamuoliuko greitis yra vienas didžiausių sporte. Todėl nėra laiko galvoti, kaip atrodai“, – šypteli I. Daugintaitė.

Bet ji neslepia – skvošas naudingas versle. Nes ši sporto šaka ugdo gebėjimą strategiškai mąstyti, valdyti stresą ir susitelkti į tikslą.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius