Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 21d. 16:11

Žiemos olimpinių žaidynių metu neliks pamiršti ir Lietuvos vaikai

Nacionalinė vaikų ledo ritulio lyga
Projekto partnerio nuotr. / Nacionalinė vaikų ledo ritulio lyga

Žiemos olimpinės žaidynės prie televizoriaus ekranų sukviečia ne vieną Lietuvos šeimą. Ir nors šiemet žaidynės sutapo su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiu, sporto aistruoliai neliūdi – ilgasis savaitgalis padovanojo daugiau laiko ir išskirtiniams sporto renginiams.

Neretai šalia suaugusių sporto mėgėjų sukiojasi ir mažieji žiūrovai. O juos prie ekranų vilioja ne tik spalvingi žaidynių uždarymo ir atidarymo renginiai, bet ir triukšmingi sportininkų startai. Sporto komentatoriai pateikia nemažai įdomios informacijos, tačiau ji skirta tik suaugusiesiems ir gali būti per sudėtinga mažesniems vaikams.

Amžius ir žinios – ne kliūtis

Visgi vaikų amžius neturėtų būti kliūtis kalbėtis su jais apie sportą. Tėvai, įvertinę savo vaiko gebėjimus, turimą patirtį ar lankomą sporto būrelį, gali savais žodžiais perpasakoti turimas žinias, pakomentuoti rodomų varžybų rezultatus, sporto šakos ypatumus: varžybų vietą, sportininkų aprangą. Žinoma, jei šalia jūsų – paauglys, o jūs nesate sporto žinovai, būkite pasirengę spustelėti ir paieškos mygtuką. Niekas negimė žinodamas, o kartu su vaiku ieškoti informacijos – jokia gėda.

Stebėdami sporto renginius kartu su vaikais vertinkite ne pačias varžybas, o kartu praleistą laiką. Ir tai, kad sportas (tegul ir televizoriaus ekrane) tampa jūsų laisvalaikio dalimi. O vaikai – smalsūs, juos lengva įtraukti į įdomius sporto renginius. Tik reikia kantrybės, šiek tiek žinių – ir įvairių varžybų stebėjimas gali tapti jūsų vaiko posūkiu į sportą. Ne vien į profesionalųjį (kurio dažnas savo vaikui nelinki dėl traumų tikimybės ar trumpos sportininko karjeros), bet ir į mėgėjišką – tiesiog sveikesnį aktyvų gyvenimo būdą, kuris be sporto neįmanomas. Žinant, kad 8 iš 10 pradinių klasių vaikų jau turi sveikatos problemų, o paaugliams neretai diagnozuojamas padidėjęs kraujospūdis, tai būtų tiesiog nedovanotina.

Įspūdingi talismanai ir spalvinga apranga

Olimpinės žaidynės neapsiriboja vien tik televizijos transliacijomis. Jas seka žurnalai, naujienų svetainės, rinkoje atsiranda specialių suvenyrų, žaidynėms skirta sporto apranga. Netgi – įvairių leidinių pasiūla: knygos, užduočių sąsiuviniai, įvairūs priedai ir pan. Jungtinėse Amerikos Valstijose net galima įsigyti knygą anglų kalba „Kaip stebėti Olimpines žaidynes“. Joje išsamiai aprašoma ne tik žaidynių istorija, bet ir žaidynių tradicijos, varžybų organizavimo principai, dopingo kontrolė ir pan.

Projekto partnerio nuotr./Nacionalinė vaikų ledo ritulio lyga
Projekto partnerio nuotr./Nacionalinė vaikų ledo ritulio lyga

Žinoma, Lietuvos rinka palyginti maža, todėl daug specialių leidinių tikėtis neverta, juos sunku parengti, o verstiniai – ne tokie įdomūs, be Lietuvos pasiekimų ir svarbių datų, todėl duoda mažiau naudos.

Vis dėlto bent jau mažiesiems skaitytojams (nuo 7 metų) šį kartą nuskilo – leidykla „Debesų ganyklos“ Lietuvos šimtmečio proga išleido pirmąjį sporto žinyną „Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“. Knyga Lietuvos knygynus pasiekė XXIII Žiemos olimpinių žaidynių atidarymo dieną. Tai didelės apimties leidinys, prie kurio dirbo ne tik sporto žinovai: Renatas Mizeras, Audronė Vizbarienė, Arvydas Jakštas, bet ir vaikų rašytoja Danguolė Kandrotienė, Lietuvos tautinio olimpinio judėjimo specialistai, sporto asociacijų atstovai.

Žinyne – daug įdomios informacijos apie Olimpines žaidynes, olimpines ir neolimpines sporto šakas, olimpiečių gyvenimą ir sveiką gyvenimo būdą. Knygos puslapiuose savo patirtimi su vaikais dalijasi ir sportininkai, ir aktyvūs įvairaus amžiaus žmonės, kuriems sportas – neatskiriama gyvenimo dalis. Olimpinė čempionė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė pasidalijo savo įprasta dienotvarke, ką valgo pusryčiams ir pietums, netgi papasakojo, kodėl ji taip ir netapo balerina.

Nauji laikai – naujas požiūris į žinias

„Vos išgirdusi knygos „Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“ viziją pagalvojau: ,,Čia kažkas bus. Ir aš tikrai noriu būti to kažko dalimi“, – taip savo pažintį su leidyklos darbuotojais prisimena Kūno kultūros mokytoja ekspertė ir trenerė Audronė Vizbarienė. Sportininkė specialiai šiai knygai vaikams sudarė 2 savaičių mankštos ir treniruočių programą, dalyvavo specialioje fotosesijoje.

„Tai įdomiai, aiškiai ir, svarbiausia, vaikams suprantamai parengtas leidinys apie sporto naudą ir fizinį aktyvumą. Džiaugiuosi, kad perskaitę šią knygą vaikai turės puikią galimybę išsirinkti sau tinkančią ir patinkančią sporto šaką“, – sako Valdas Malinauskas, Lietuvos imtynių federacijos prezidiumo narys.

„Knyga „Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“ – vienas pačių sudėtingiausių leidyklos projektų, – sako leidyklos „Debesų ganyklos“ direktorė Danguolė Kandrotienė. – Knygos parengimas užtruko ilgiau nei metus. Negalvokite, kad tuos metus mes tik ruošėme medžiagą. O kad tai būtų taip paprasta! Tekstai ir iliustracijos – tik viena knygos dalis. Daug daugiau jėgų reikėjo atiduoti tam, kad surinkta informacija būtų įdomi vaikams. Sunkiausia mūsų darbo dalis – sudėtingus dalykus paversti paprastais. Todėl knygoje atsirado ir testų, ir žymių žmonių interviu, ir neįtikėtinų faktų bei įdomybių.“

Sėkmės linkėjo ir Prezidentė

Leidyklos darbuotojus labiausiai nudžiugino tai, kad knygos idėja iš karto sulaukė sportininkų ir žinomų žmonių palaikymo, knygos leidybą parėmė Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, privatūs rėmėjai. Visi olimpiniai simboliai knygoje naudojami su Tarptautinio olimpinio komiteto leidimu. Prezidentė Dalia Grybauskaitė asmeniškai linkėjo šiam projektui sėkmės.

Daugybė žmonių prisidėjo prie informacijos surinkimo ir tikslinimo, nes kiekviena aprašyta sporto šaka turi savo išskirtinių bruožų, skiriasi taisyklės, apranga, varžybų sudėtis ir pan. Pasak D.Kandrotienės, originalią knygą parengti kur kas sudėtingiau ir brangiau, nei įsigyti verstinio leidinio teises, tačiau tik tokia knyga turi prasmę. Jokioje verstinėje sporto enciklopedijoje nerasite Lietuvos sportininkų pasiekimų, pamėgtų ar nacionalinių sporto šakų, svarbių datų ir žinomų veidų.

Knygos „Sportas vaikams: nuo mankštos iki medalio“ pristatymas vyks Vilniaus knygų mugės metu vasario 25 d. (sekmadienį) 14 val. Vaikų scenoje. Su skaitytojais bendraus ne tik knygos autoriai, bet ir dvi olimpinės čempionės: Daina Gudzinevičiūtė ir Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką