Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 6d. 13:17

Feisbuke ritasi revoliucinė banga: dziudo atletai masiškai atsisako savo juodųjų diržų

Dziudo bendruomenėje plinta akcija – gražinti juodą diržą.
Dziudo bendruomenėje plinta akcija – gražinti juodą diržą.

Daug pripažintų dziudo kovotojų įsitraukė į socialinę akciją. Jie skelbia apie tai, kad grąžins savo prakaitu pelnytus juodus diržus federacijai, iš kurios nesulaukia pagarbos.

Radvilas Matukas buvo pirmasis.

Europos žaidynių prizininkas ketvirtadienį feisbuke trumpu aiškiu įrašu paskelbė, jog grąžina savo juodąjį diržą Lietuvos dziudo federacijai.

Nesibaigianti kova už tatamio, destrukcija tarp atletų, nusivylimas dėl tarptautinio ir Lietuvos sporto institucijų abejingumo – tai svarbiausios priežastys, kodėl jis nusprendė atsisakyti savo sunkaus darbo įvertinimo simbolio.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Radvilas Matukas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Radvilas Matukas

O tada banga pajudėjo.

Vis daugiau dziudo kovotojų pradėjo sekti R.Matuko pavyzdžiu. Tarp jų – tie, kurie jau baigė karjeras: kaip labiausiai tituluotas Lietuvos dziudo kovotojas Marius Paškevičius. Ir tokie, kurių karjera dar tik kyla.

„Aš, Miglė Julija Dudėnaitė, daugkartinė Lietuvos dziudo čempionė, protestuodama prieš sportininkų persekiojimą Lietuvos dziudo federacijoje, grąžinu jiems savo juodą diržą. Nes jis garbės nesuteikia ir tikrai neatspindi to, ką turėtų atspindėti 1 DAN juodasis diržas“, – parašė 21 metų dziudo kovotoja.

Kai buvau maža, stebėdavau vyresnę sesę ir visas klubo sportininkes didelėmis akimis, spoksodavau į jų Europos...

Posted by Migle Julija Dudenaite on 2020 m. lapkričio 5 d., ketvirtadienis

Dziudo kovotojai skaičiuoja, kad apie 15–20 jų socialiniuose tinkluose per pirmąją parą paskelbė, jog atsisako juodojo diržo.

M.J.Dudėnaitės įrašu aktyviai dalinosi ir kiti atletai, pridėję grotažymę #ašužMiglę.

Suprasti akimirksniu

  • Sulaukė kitų sportininkų palaikymo
  • M.J.Dudėnaitės įrašu pasidalino ir jai palaikymą išreiškė Nacionalinė sportininkų asociacija, taip pat daug įvairių sporto šakų atletų, tarp jų: penkiakovininkai Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir Justinas Kinderis, ėjikė Brigita Virbalytė, dviratininkai Ramūnas Navardauskas ir Gediminas Bagdonas, buriuotoja Viktorija Andrulytė, disko metikė Ieva Zerenkaitė, plaukikai Agnė Šeleikaitė ir Povilas Strazdas, bėgikės Modesta Morauskaitė ir Vaida Žūsinaitė, baidarininkas Simonas Maldonis, šuolininkės į aukštį Adrijus Glebauskas ir kiti.

„Juodasis diržas yra simbolis. Jis mums visiems yra svarbus. Visi įdėjo daug pastangų ir visi džiaugėsi jį gavę. Bet mes atsisakome jo, nes jei jie negerbia mūsų, mes negalime gerbti jų“, – sakė M.Paškevičius.

Pasaulio ir Europos pirmenybėse tris bronzos medalius iškovojęs 41 metų atletas dabar vadovauja Nacionalinei dziudo asociacijai, kuri įsikūrė kaip alternatyva Lietuvos dziudo federacijai.

Prieš šiai organizacijai jau du dešimtmečius vadovaujantį Vigmantą Sinkevičių pastaraisiais metais ir kilo revoliucija.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Lietuvos dziudo čempionate sportininkai protestuoja prieš prezidentą Sinkevičių
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Lietuvos dziudo čempionate sportininkai protestuoja prieš prezidentą Sinkevičių

„Man yra žiauriai beprotiška liūdna, kaip mano mylima sporto šaka žlunga dėl vieno asmens ar kelių žmonių grupės principų ir asmeninių interesų“, – feisbuke rašė M.J.Dudėnaitė, viešai kėlusi klausimus, kodėl ji ir Lietuvos dziudo jaunimo (iki 23 m.) pirmenybes laimėjęs Dominykas Šantaras neįtraukti į Lietuvos rinktinę Europos jaunimo čempionatui, kuris šį sekmadienį prasidės Kroatijoje.

Suprasti akimirksniu

  • Telefonu kalbėti nenorėjo
  • 15min susisiekus su Lietuvos dziudo federacijos prezidentu Vigmantu Sinkevičiumi, šis teigė, kad į klausimus atsakys tik raštu. 15min papildys tekstą, kai tik sulauks V.Sinkevičiaus atsakymų.

Savo didžiąją gyvenimo dalį dziudo paskyręs M.Paškevičius pasakojo, kad per pirmąją kadenciją V.Sinkevičius darbavosi aktyviai ir dziudo bendruomenė nusiskundimų neturėjo.

Pats dar sportavęs M.Paškevičius pradėjo girdėti apie nesutarimus per antrąją jo sporto šakos vadovo kadenciją.

„Pradėjo ryškėti jo noras tempti antklodę ant savęs. Prasidėjo vidiniai mūšiai, – sakė 41 metų dziudo meistras. – Dabar pastarosios dvi jo kadencijos yra tokios, kad vis bandoma jį nuversti.“

Po starto Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse karjerą 2017 metais baigęs M.Paškevičius pats buvo iškeltas dziudo trenerių ir kandidatavo į šalies dziudo federacijos prezidento rinkimuose 2018 metais, bet, anot, olimpiečio, tai buvo „bergždžias reikalas“.

Vytauto Dranginio/LTOK nuotr./Marius Paškevičius
Vytauto Dranginio/LTOK nuotr./Marius Paškevičius

M.Paškevičiaus teigimu, V.Sinkevičius yra įsteigęs daug neveiksnių, kartais ne su dziudo, o su baikeriais ar parduotuvėmis daugiau bendra turinčių klubų, kurių atstovai nulemia balsus federacijoje.

Kitos dziudo bendruomenės dalies sukurta Nacionalinė dziudo asociacija, vadovaujama M.Paškevičiaus, vienija 47 veikiančius dziudo klubus visoje Lietuvoje.

„Pradėjome brėžti savo vagą. Stengiamės burti bendruomenę, rengiame čempionatus, bet federacijos prezidentas mūsų net nelaiko opozicija, nelaiko, kad mes iš viso esame.

Federacijos prezidentas jaučiasi lyg dievas, kitiems negalima kištis. Jie daro, ką nori, o jei nesakai, kad „šaunuoliai“, tavęs negirdi.

Taip mes esame atvirame kare be ginklų. Patys neturime tarptautinio pripažinimo, nes kelialapiai į svarbiausias tarptautines varžybas keliauja per federaciją. Tai – vienintelis jų koziris, kuriuo jie manipuliuoja“, – pasakojo M.Paškevičius.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./M.Paškevičius ir V.Sinkevičius.
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./M.Paškevičius ir V.Sinkevičius.

Anot M.Paškevičiaus, jis nuolat sulaukia skambučių iš trenerių ir atletų, kurie jaučiasi pasirengę važiuoti į tarptautines varžybas, bet jų norai atsimuša į sieną, nes Lietuvos dziudo federacija neatsiliepia į skambučius ar elektroninius laiškus.

Seimo nariai Andrius Kupčinskas ir Vytautas Bakas jau pradėjo kelti klausimus Seime dėl aktyvių sporto bendruomenių nustūmimo į šalį, kaip futbole, taip ir dziudo.

M.Paškevičių tai džiugina, bet jam dar svarbesnis atrodo jo jaunų bendražygių įsitraukimas:

„Ir juodųjų diržų akcija norime visi atkreipti dėmesį – pasižiūrėkite, taip nėra gerai. Mūsų pasispardymai nebeveikia, reikia sprendimų, stipraus apynasrio federacijai, kuri manipuliuoja savo sportininkais – jų dalis iškovoję kelialapius pagal jų butaforinius reikalavimus, bet vis tiek neregistruoja į varžybas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Lietuvos dziudo čempionate sportininkai protestuoja prieš prezidentą Sinkevičių
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Lietuvos dziudo čempionate sportininkai protestuoja prieš prezidentą Sinkevičių

Viskas susikaupė. Atėjo laikas akcijoms ir drąsiems sprendimams.

Mes žinome, kad federacija yra kerštinga. Visi supranta, kad kiekvienam iš mūsų tai atsilieps. Bet šiuolaikinis jaunimas yra drąsus.

Jis ryžtingas ir aktyviai parodo savo orumą. Gaila, kad mano laikais to trūko, gal mūsų laikais treneriai ne apie viską informuodavo, bet ir bendras supratimas buvo atsargesnis.

O šiuolaikinis jaunimas kitoks. Jis ir yra ateitis – ateis ir pradės daryti federacijoje sprendimus. Tikiuosi, kad toks laikas ateis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką