TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar boksas ir šachmatai - suderinama?

Šachmatų bokso turnyras / News.discovery.com nuotr.
Šachmatų bokso turnyras / News.discovery.com nuotr.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vienas esminių šio sporto tikslų – subalansuoti protinius ir fizinius pajėgumus. Šioje daugiakovėje varžovams tenka rungtis dviejose rungtyse – bokso ir šachmatų sporte. Ką žinome apie šachmatų boksą?

Kaip ir boksas, šachmatų boksas taip pat skirstomas į svorio kategorijas. Tiesa, jos tėra keturios: lengvo svorio, vidutinio, pusiau sunkaus ir sunkaus.

Šio žaidimo mačą sudaro 11 kėlinių. 6 kėliniai, trunkantys po 3 – 4 minutes, skiriami šachmatų rungčiai, o likę 5 raundai po 3 minutes – bokso varžyboms.

Žaidimas pradedamas šachmatų partija. Po pirmojo šachmatų raundo vyksta bokso varžybos. Tolimesnėje eigoje žaidimas vyksta pakaitomis.

Pertrauka tarp žaidimo raundų trunka tik 1 min, kurios metu žaidėjai turi spėti ne tik atsipūsti, bet ir persiorientuoti kitam žaidimui.

Šachmatų partijų metu yra taikomos greitųjų šachmatų varžybų taisyklės. Kitaip tariant, varžovai visos partijos metu turi tik 12 minučių ėjimams numatyti bei pergalei pasiekti.

Kaip pasiekiama pergalė?

Varžovas gali įveikti savo priešininką tiek bokso, tiek šachmatų raundo metu.

Pirmuoju atveju pergalė pasiekiama tuomet, kai vienas iš priešininkų yra nokautuojamas, arba teisėjas sustabdo žaidimą dėl techninių priežasčių.

Antruoju atveju laimima tuomet, kai priešininkui paskelbiamas šachas ir matas, arba išsenka jo turimas 12 minučių laikas, arba priešininkas (dėl savų priežasčių) atsisako toliau tęsti žaidimą.

Jeigu šachmatų žaidimo eigoje yra pasiekiamos lygiosios, nustatant laimėtoją yra naudojami taškai, įgyti bokso raundų metu. Jeigu sudėjus šių taškų sumą taip pat gaunasi ekvivalentus rezultatas, nugalėtoju paskelbiamas sportininkas, žaidęs juodosiomis figūromis.

Išpopuliarėjo neseniai

Pirmoji šio sporto praktika įvyko 1979 m. Londone, kai du broliai – James ir Steward Robinson – šachmatų klubo nariai ir bokso mėgėjai sutiko susiimti viens prieš kitą šachmatų ir bokso rungtyse.

Tačiau rimtesnis susidomėjimas šiuo sportu prasidėjo vos prieš daugiau nei dešimtmetį. 2003 m. Berlyne buvo įkurta pirmoji „Pasaulinė bokso šachmatų organizacija“ ( World Chess Boxing Organisation), o pirmasis šachmatų bokso klubas susikūrė 2005 m.

Nuo to laiko visame pasaulyje ėmė kurtis įvairios šio sporto šakos organizacijos. Londono šachmatų bokso organizacija nuo 2008 m. pastoviai organizuoja šios daugiakovės tarptautinius turnyrus.

Pasaulio šachmatų bokso čempionas – kaunietis

Nustebote? Skaitykite toliau. Armėnų kilmės sportininkas, Lietuvos pilietis Vladimiras Agasaryanas yra laikomas pasaulio lengvo svorio šachmatų bokso čempionu. Vaikinas gimė, augo ir mokėsi Kaune.

Prieš tapdamas šachmatų bokso atstovu, sportininkas atskirai lankė abiejų šių sporto šakų treniruotes. Tuo metu Lietuvoje ši sporto šaka buvo nežinoma ir neturėjo šalininkų.

Nuvykęs į Angliją pas savo draugą Edvard Samson, vaikinas iš karto buvo priimtas į šachmatų boksininkų gretas. Faktiškai po pusės metų – 2012-ųjų spalį – V.Agasaryanas tapo Planetos čempionu.

VIDEO: Dymer Agasaryan,World Chessboxing Middleweight Championship.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Šachmatai Boksas
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką