Dabar populiaru
Publikuota: 2021 vasario 17d. 18:31

Šalia ringo – boksininkų vieši smūgiai: mestus kaltinimus vadina „sovietinio raugo“ desperacija

Lietuvos bokso padangėje – vėl konflikto nuotaikos
15min nuotr. / Lietuvos bokso padangėje – vėl konflikto nuotaikos

Lietuvos bokso padangėje susitelkė tamsesni kovos debesys. Opozicija prisistatantys asmenys meta kaltinimų šūsnį federacijai, o ši atkerta, kad tai – „sovietinio raugo“ desperacija, bandant susigrąžinti kadaise turėtas Lietuvos bokso valdymo vadžias.

Trečiadienio rytą 15min sulaukė Vilniaus apskrities bokso federacijos viceprezidento Romualdo Lukošiaus ir Vilniaus apskrities bokso federacijos Teisėjų komisijos pirmininko Antano Arėškos bendro laiško, kuriuo jie iškart apipylė dabartinius federacijos vadovus kaltinimais.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Arėška
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Arėška

Jie dabartinį Lietuvos bokso valdymą vadina „autoritariniu“, biudžeto lėšų skirstymą – „galimai neskaidriu“, o vadovų reputaciją – „abejotina“.

LBF opozicija save pavadinę bokso atstovai tikina viltis dedantys į naująją Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministrę Jurgitą Šiugždinienę bei viceministrą Liną Obcarską.

Vilniaus apskrities bokso federacijos atstovų laiškas ilgas ir pripildytas kaltinimų. 15min susisiekė su LBF prezidentu Dariumi Šaluga, kuris sutiko atsakyti į pareiškimus.

Alfredo Pliadžio nuotr./Darius Šaluga
Alfredo Pliadžio nuotr./Darius Šaluga

„Prieš keletą metų aistras pakaitino LBF sprendimas iš savo veiklos pašalinti kelis opozicinius klubus. Vėliau jie kreipėsi į teismą ir jau teisiniu keliu privertė federaciją atkurti jų narystę. Ta pati istorija 2020 metų birželį pasikartojo su Vilniaus apskrities bokso federacija (VABF)“, – rašoma laiške.

D.Šalugos teigimu, klubų pašalinimas neįsigaliojo dėl to, kad pati pašalinimo procedūra buvo netinkama.

Tai nueinančio sovietinio raugo, sovietinio požiūrio buvusių funkcionierių desperatiškas noras dalyvauti skirstant LBF pinigus

„Pagal įstatus pašalinti ir priimti klubą ar kitą narį gali tik Konferencijos dalyviai, į kurią susirenka visi nariai. Minėti klubai buvo pašalinti, tada juos dėl procedūrinių neatitikimų grąžino atgal, bet jau kita Konferencija vėl pašalino tuos klubus. Dalis jų nemokėjo mokesčių, visi jie nevykdė veiklos, susijusios su boksu. Tokie oriniai klubai buvo labai populiarūs, įkurti tam, kad save vadinanti opozicija išsilaikytų federacijos valdžioje“, – aiškino LBF prezidentas.

Jo teigimu, Vilniaus apskrities bokso federacijos situacija – kitokia.

Tokie oriniai klubai buvo labai populiarūs, įkurti tam, kad save vadinanti opozicija išsilaikytų federacijos valdžioje

„Neapsikentę Vilniaus klubai įsteigė visiškai naują federaciją. Ir neapsikentimas čia ne federacijos, o Vilniaus klubų. Entuziastingi žmonės ėmėsi iniciatyvos dėl neveiklumo – jie įsteigė kitą federaciją. Yra ir LBF tinklalapyje įkelti protokoliniai susirinkimų įrašai, kad dėl įstatų šiukščių pažeidimų, dėl nuostatų laužymo, dėl tam tikrų asmenų neetiško elgesio renginių metu buvo suspenduota, o tada ir pašalinta VABF. Čia nei aš, nei generalinis sekretorius nieko bendro neturi su tuo. Įvykiai kalba už save, dėl to klubai įsteigė visiškai naują federaciją“, – situaciją aiškino D.Šaluga.

Paklaustas, kokius neetiškus poelgius turi omenyje, jis pasakojo istorijas apie abu opozicinio laiško autorius R.Lukošių ir ilgametį Lietuvos bokso vadovą A.Arėšką.

„Kas liečia Arėšką, jis ilgai buvo generalinis sekretorius. Kai buvo neišrinktas, jis išsinešė visus finansinius LBF dokumentus, pasiėmė materialines vertybes: apdovanojimus, vėliavas, visas vertybes, kurios buvo tuo metu federacijoje. Iki šiol nėra grąžinta net dokumentacija. Tie kaltinimai, kurie yra metami dabar tiek esamai vadovybei, tiek man, tiek generaliniam sekretoriui, skamba neadekvačiai. Žmonės apsivogė, išsinešė finansinius dokumentus. Kodėl jie jų negrąžino? Gal dėl to, kad yra ką slėpti?“ – klausė D.Šaluga.

15min susisiekė su pačiu A.Arėška.

„Tai tegul pasiima. Ten buvo toks Vilniaus federacijos vėliavų komplektas. Sakiau: „Vyrai, surinkit vėliavas, pasiimkit tą turtą.“ Nu kam jis man reikalingas? Vietą tik užima garaže. Bet kada gali atvažiuoti ir pasiimti“, – sakė A.Arėška.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./LBF viceprezidentas Pauliaus Zabielsko ir LBF generalinio sekretorius Antano Arieškos spaudos koferencija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./LBF viceprezidentas Pauliaus Zabielsko ir LBF generalinio sekretorius Antano Arieškos spaudos koferencija

Kalbėdamas apie R.Lukošiaus elgesį, LBF dabartinis vadovas kalbėjo apie paskutinį Dano Pozniako turnyrą.

„Buvo šmeižikiški pareiškimai, kad kažkokiam sportininkui buvo nuteisėjauta. Grasino susidoroti su generaliniu sekretoriumi, nors tuo metu buvo ir vyr. teisėjas, ir AIBA (Tarptautinės bokso asociacijos – aut. past.) atsiųstas tarptautinės kategorijos teisėjas. Nebuvo jokių galimybių ir noro vieną ar kitą sportininką, o ypač savo šalies, nuteisėjauti. Normalu, kad vienam ar kitam treneriui atrodo, kad jo sportininkas geresnis nei nusprendė teisėjas.

Buvo grasinama Donatui Mačianskui su juo susidoroti, tie grasinimai pasiekė teisėsaugą ir jie nuskambėjo ganėtinai rimtai, – 15min pasakojo D.Šaluga. – Tą girdėjo ne vienas salėje buvęs žmogus, buvo vartojami necenzūriniai žodžiai iš Lukošiaus pusės, girdint ir vaikams, ir jų tėvams. Tokie dalykai Lietuvos bokso federacijoje dabar nėra toleruojami. Gal kažkada ir būtų pasibaigę kažkokiu pasikalbėjimu, dabar to nepripažįstame.“

Sauliaus Čirbos nuotr./Dano Pozniako turnyro akimirka.
Sauliaus Čirbos nuotr./Dano Pozniako turnyro akimirka.

Dar vienas opozicionierių laiške išskirtas aspektas – sporto mokyklų ir sporto centrų neįtraukimas į federacijos valdymą. „Jose dirba itin patyrę specialistai, kurių nuomonė turėtų būti itin svarbi priimant svarbius sprendimus LBF veikloje ir sprendžiant aktualius klausimus“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Iš tikro labai geras momentas, – į pastabą sureagavo D.Šaluga. – Ne tik bokso, bet ir kitų sporto šakų federacijos būtų „už“, jei būtų leidžiama (federacijos veikloje – aut. past.) dalyvauti biudžetinėms įstaigoms kaip sporto mokyklos ir pan., kuriose dirba treneriai. Tačiau prieš keletą metų buvo primygtinės rekomendacijos iš tuometinio Sporto departamento, kad biudžetinės įstaigos ar jų atstovai negali būti federacijų nariai. Jei mes nepaisome šių rekomendacijų, tiesiog yra neskiriamas biudžetas tai federacijai. Nori ar nenori, mes turėjome tai įgyvendinti. Jokia čia naujiena, taip yra su visų sporto šakų federacijomis.“

R.Lukošius ir A.Arėška viešame laiške atkreipė dėmesį į „abejotiną“ reputaciją žmonių, kurie dabar vadovauja LBF.

LBF nuotr./Darius Šaluga
LBF nuotr./Darius Šaluga

D.Šaluga praeityje yra teistas. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir bendrųjų reikalų departamento direktoriaus pareigas užėmęs vyras 2011 metais išgirdo nuosprendį, kuriame nuteistas dėl tarpininkavimo kyšininkaujant. Jis reikalavo 100 tūkst. eurų iš verslininko dėl būsimų palankių sprendimų.

„Kaltinimai man buvo mesti, buvo įvertinti. Galiu sutikti su teismu, galiu nesutikti, tiesa tokia, kokia yra. Nieko bendro mano praeities klaidos arba nesugebėjimas teisingai įvertinti mano tam tikro gyvenimo etapo neturi su dabartinėmis einamomis pareigomis, – 15min kalbėjo D.Šaluga. – Galiu dabar viešai pareikšti, kad kiekvienas, kuris abejoja mano, kaip federacijos vadovo, reputacija, gali samdyti auditą, ką bando teigti nevykėliai, save vadinantys opozicijos atstovais.

Mes atviri. Kaip federacija, prašome, ateikite ir įrodykite tuos nusikaltimus, kuriais esame kaltinami. Prieš tai tik prašau susimokėti už bet kokį auditą. Mūsų, kaip federacijos, nepriklausomo kontrolieriaus išvados visada yra skelbiamos oficialiai. Menkiausi nukrypimai yra viešinami ir taisomi. Aš ramiai miegu ir galiu pasakyti: „Prašom, ateikite visi, norintys dalyvauti toje procedūroje, kada kontrolierius tikrina federacijos veiklą prieš kiekvieną ataskaitinę konferenciją ir skaidrėmis parodo kiekvieną mūsų biudžeto eilutę.“

Kiekvienas, kuris abejoja mano, kaip federacijos vadovo, reputacija, gali samdyti auditą, ką bando teigti nevykėliai, save vadinantys opozicijos atstovais

Dėmė iš valdžiai priešiškos pusės mesta ir ant generalinio sekretoriaus D.Mačiansko.

„Prokurorai ikiteisminio tyrimo metu nustatė, kad Donatas Mačianskas dar 2014–2015 metais, tuo metu dirbdamas LBF generalinio sekretoriaus Antano Arėškos referentu, pasisavino daugiau kaip 3,6 tūkstančių eurų biudžetinių lėšų, – rašo R.Lukošius ir pats A.Arėška savo laiške. – Šie pinigai būdavo sistemingai pervedinėjami į įvairias asmenų, nesusijusių su LBF veikla, bankų sąskaitas, o po to išgryninti būdavo gražinami jam pačiam. Taip teigė apklausti liudininkai baudžiamojoje byloje. Tarp jų galimai buvo ir D.Mačiansko vaikystės draugas garsus aktorius Žilvinas Tratas.

D.Mačianskas teisme prisipažino, kad jis sistemingai savinosi biudžeto lėšas, ir dėl to esą labai gailėjosi, todėl Apygardos apeliaciniame teisme buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės paliekant trejų metų laidavimo terminą turint laiduotoją. Apeliacinis teismas nepaneigė Vilniaus apylinkės teismo sprendimo dėl nustatytų aplinkybių fakto, kad jis savinosi LBF lėšas.“

D.Šaluga pažymėjo, kad pats D.Mačianską kaltinantis A.Arėška buvo vadovas tuo metu, kai tuometis jo padėjėjas vykdė nusikaltimą.

Alfredo Pliadžio nuotr./Darius Šaluga ir Donatas Mačianskas (dešinėje).
Alfredo Pliadžio nuotr./Darius Šaluga ir Donatas Mačianskas (dešinėje).

„Pažiūrėkite, koks yra absurdiškas reikalas. Mačianskas dirbo generalinio sekretoriaus Arėškos, kuris drįsta save gerbiamu vadinti, laikais. Pagal tuometinius LBF įstatus, visi sprendimai, antspaudas ir kita, kas nurodyta įstatuose, buvo deleguojama didžiai gerbiamam Arėškai, – dėstė D.Šaluga. – Arėška, sukdamas savo uodegą, parašė pareiškimą ant Mačiansko. Ir tas, tuo metu būdamas padėjėjas be jokių įgaliojimų, buvo apkaltintas Arėškos machinacijomis.

Čia jau darykitės išvadas patys. Kaip teismas nusprendė, mes gerbiame visus sprendimus. Jei imame sinchroninius faktus, tai nei Mačianskas, nei kažkas kitas neturėjo jokių įgaliojimų nei tų lėšų pervedinėti niekam, nei jų perleisti, nei dar kažkaip panaudoti be generalinio sekretoriaus parašo, patvirtinimo ir antspaudo. Tiesiog nenoriu plėstis ties ta istorija. Man gėda, kai prisidirbęs žmogus apkaltina kitą žmogų ir dabar dar tuo dangstosi. Trūksta žodžių.“

Vilniaus apskrities bokso federacijos atstovai savo laiške skundėsi, kad į LBF renginius „įprastai opozicijos atstovams itin sudėtinga patekti“, bet LBF prezidentas tokius kaltinimus vadina „absurdu“ ir „iš dangaus nukabintais kaltinimais, apie kuriuos net gėda kalbėti“.

Anksčiau federacijai pats ilgą laiką vadovavęs A.Arėška laiške žiniasklaidai pabrėžė, jog dabar LBF biudžete yra numatytos nemenkos išlaidos teismų procesams, ko anksčiau, anot jo, nebūdavo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Arėška ir Paulius Zabielskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Arėška ir Paulius Zabielskis

„Vien praėjusiais metais teisinėms išlaidoms iš LBF kišenės panaudota apie 9 tūkst. eurų, o šiemet numatyta dar keletas tūkst.“, – rašoma laiške.

„Tokios išlaidos atsiradusios, nes federacija vienaip ar kitaip įtraukta į teisminius ginčus. Kas liečia mane ar generalinį sekretorių, jei buvo kažkas asmeniško, tai federacijos lėšos nebuvo naudojamos. Čia spekuliacija ir nieko daugiau“, – oponentams atrėžė D.Šaluga.

Dabartinei valdžiai kaltinimų pažėrę R.Lukošius ir A.Arėška atkreipė dėmesį į finansines federacijos eilutes.

„LBF šių metų biudžete numatytos metinės sąnaudos kelių asmenų atlyginimams jau sudaro virš 34 tūkst. eurų, nepaisant to, kad per pandemijos laikotarpį darbo krūvis yra gerokai sumažėjęs, nes sporto renginiai buvo masiškai nukėlinėjami, D.Mačianskas pats nubalsavo, kad jo atlyginimas padidėtų iki 1,3 tūkst. eurų į rankas. Tuo pat metu daugelis jaunų Lietuvos boksininkų ar jų trenerių yra priversti savo lėšomis vykti į Europos, pasaulio čempionatus bei kitus svarbius tarptautinius turnyrus“, – rašoma pranešime.

D.Šaluga akcentavo, kad LBF biudžetas, kuris praėjusiais metais siekė 400 tūkst. eurų, nėra toks didelis, kad būtų galima į čempionatus išsiųsti visus norinčius.

Sauliaus Čirbos nuotr./Lietuvos čempionate boksininkai išsidalijo medalius ir kelialapius į Europos čempionatą
Sauliaus Čirbos nuotr./Lietuvos čempionate boksininkai išsidalijo medalius ir kelialapius į Europos čempionatą

„Tačiau yra numatytas kompensacinis mechanizmas: jei sportininkas laimi tam tikrą vietą, jam yra kompensuojamos išlaidos, kurias jis patyrė“, – kalbėjo LBF prezidentas.

Papasakojo jis ir apie atlyginimų sistemą federacijoje. D.Šalugos teigimu, per daugelį metų nusistovėjusi tokia tvarka: yra renkamas generalinis sekretorius, kuriam mokamas atlyginimas, taip pat samdoma buhalterė, pagal krūvius samdomas padėjėjas, o prezidento veikla yra grįsta visuomeniniais pagrindais.

„Rašoma, kad sumažėjo darbo krūvis, tai galiu pasakyti, kad tai netiesa. Daug metų nebuvo keitęsis generalinio sekretoriaus atlyginimas. Jei anksčiau dalį darbų, dalį dokumentacijos galėdavo atlikti treneriai, klubų vadovai ir panašiai, tai dabar viską, kas susiję su bilietais, kelionėmis, dokumentais, atlieka tik generalinis sekretorius su finansininke ir padėjėju. Neįsivaizduoju, kuo remiantis jie taip sugalvojo.

Šiemet jau ir trys tarptautinės stovyklos buvo, ir turnyrai organizuojami, kurie numatyti kiekvienais metais. Nežinau, kokiu būdu čia krūviai sumažėję. Normalu, kad atlyginimas buvo padidintas demokratiniu būdu, pabalsavus komiteto nariams, iš kurių nė vienas nepasisakė „prieš“. Žmogui dirbant darbą, jam reikia už tai sumokėti. Taip jau yra Lietuvos Respublikoje. Jei iš save vadinančios opozicijos kažkas norėtų prisijungti, mes neprieštarausime“, – ironizavo LBF vadovas.

Laiške žiniasklaidai VABF atstovai pasakojo, jog konferencijos metu Kėdainiuose D.Mačiansko buvo konkrečiai paklausta, ar federacija turi bent vieną privatų rėmėją.

„Šis atsakė neigiamai: neturi nė vieno. Tad per D.Mačiansko septynerių metų darbo laikotarpį ne tik kad neatsirado naujų rėmėjų, bet ir buvę seni rėmėjai, matyt, išsilakstė“, – išvadą darė R.Lukošius ir A.Arėška.

Sauliaus Čirbos nuotr./Lietuvos čempionate boksininkai išsidalijo medalius ir kelialapius į Europos čempionatą
Sauliaus Čirbos nuotr./Lietuvos čempionate boksininkai išsidalijo medalius ir kelialapius į Europos čempionatą

„Kodėl yra kaltinamas Mačianskas ar dabartinė federacija? Jei žmonės per renginius mėtosi necenzūriniais žodžiais, grasina susidorojimais, vagia finansinius dokumentus iš federacijos, o visa tai vyksta rėmėjų akivaizdoje, tai pasakykit, kas čia kaltas, kad rėmėjų neatsiranda. Plius, dar vienas momentas: išrinktas komitetas yra pasiskirstęs funkcijomis. Rėmėjų paieškos funkcija yra deleguota VABF – buvusios narės – prezidentui. Ji dabar nebėra narė, bet gal ir jam reiktų adresuoti tokį klausimą?

Visas sportas kenčia dėl rėmėjų, net ir krepšinį kažin ar kažkas entuziastingai remia. Reikia elgtis adekvačiai, nejuodinti savo sporto, žmonių, kurie šiuo metu vadovauja. Po šitos kadencijos gal jie ateis į valdžią, tai reikia prieš darant tokius pareiškimus, apsvarstyti. Kaip jūs galvojat, ar po šito straipsnio atsiras labai daug rėmėjų?“ – retoriškai klausė D.Šaluga.

Dabartinio Lietuvos bokso federacijos prezidento manymu, žiniasklaidai išplatintas viešas laiškas yra demokratiniu būdu pašalintų asmenų bandymas sugrįžti į valdymą.

„Galiu viešai pakviesti dalyvauti rinkimuose, ką yra ne kartą ir darę žmonės, kurie dabar kenkia federacijai. Šiuo metu federacija, skirtingai nuo senų laikų, kada šie asmenys buvo prie federacijos vairo, atstovaujama visos Lietuvos atstovų. Ne draugelių ar švogerių, kaip buvo anksčiau“, – gėlė D.Šaluga.

Jis teigė, kad purvas iš opozicionierių yra pilamas nuolatos, nieko naujo šiame laiške apie save LBF prezidentas teigė nesužinojęs.

„Pasakysiu trumpai. Tai nueinančio sovietinio raugo, sovietinio požiūrio buvusių funkcionierių desperatiškas noras dalyvauti skirstant LBF pinigus. Kokie jau interesai po to, palieku spręsti auditorijai. Gėda man apie tai ką nors daugiau ir komentuoti“, – pokalbį užbaigė D.Šaluga.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką