Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 9d. 17:45

Greičiausia lietuvė pasaulio čempionate – apie karjeros lūžį ir žinutę „heiteriams“

Eglė Balčiūnaitė 15min iš Londono
Asmeninio archyvo nuotr. / Eglė Balčiūnaitė

Ištreniruotas kūnas ir užkrečiantis juokas. Lietuvos bėgikė Eglė Balčiūnaitė į pasaulio čempionatą Londone atvyko su aukštai iškelta galva ir sveikomis ambicijomis. 800 metrų nuotolio specialistė įsitikinusi, kad šiandien su geriausiomis pasaulio bėgikėmis nesivaržytų, jeigu prieš kelis metus nebūtų priėmusi drastiškų karjeros sprendimų.

28-erių bėgikė yra vienintelė Lietuvos atstovė sprinto ar vidutinio nuotolio distancijose pasaulio čempionate. Dažniausiai tarptautinėse varžybose jai kompaniją palaikydavo Lina Grinčikaitė, tačiau sprinterė padarė pertrauką savo karjeroje. Į pasaulio čempionatą neprasibrovė ir kitos vidutinių nuotolių lyderės – Eglė Staišiūnaitė ir Agne Šerkšnienė.

800 metrų distancijoje Lietuvoje E.Balčiūnaitė nesulaukia praktiškai jokios konkurencijos. Po achilo sausgyslės traumos atsigavusi lietuvė Londone sieks patekti į antrąjį 800 metrų rungties etapą.

Šveicarijoje ir PAR su geriausiais specialistais dirbanti lietuvė nekantrauja startuoti Londono Olimpiniame stadione, kur E.Balčiūnaitė dar nėra pajutusi varžybų skonio. Dėl traumos bėgikė turėjo praleisti čia prieš penkerius metus vykusias olimpines žaidynes.

„Tada sau pasakiau, kad čia sugrįšiu bet kokia kaina. Sugrįžau ir džiaugiuosi, kad turiu tokią galimybę. Tikslas – patekti į kitą etapą. Nesvarbu, koks bus rezultatas – prasčiausias ar geriausias“, – apie sau keliamus tikslus kelios dienos iki starto kalbėjo E.Balčiūnaitė.

Svarbus posūkis

E.Balčiūnaitė savo karjeroje turėjo itin sunkių momentų – prieš dvejus metus moteriai kelią tvėrė ne tik traumos, bet ir abejonės dėl pasirinkto kelio.

„Per tą laiką pasikeitė daug kas. Prieš dvejus metus pakeičiau trenerį ir visą savo komandą. Dėl to labai džiaugiuosi. Prieš tai 10 metų buvo toks tąsymąsis – tai gerai, tai blogai. Priėmiau sprendimą, kad reikia kažką daryti – ne tik su komanda, bet ir savo mintimis. Šie pokyčiai man buvo į naudą“, – šypsodamasi aiškino patyrusi lengvaatletė.

Nesu pirmos jaunystės, bet ir nesu sena. Tai mano geriausi metai.

Šį sezoną lietuvė 800 metrus yra įveikusi per 2:01,86 min, tačiau per savo karjerą E.Balčiūnaitė yra bėgusi ir per 1:59.29. Tiesa, tai buvo dar prieš septynerius metus Monake.

Moteris supranta, kad sprinterės karjerą nėra labai ilga, tačiau bent kol kas apie karjeros pabaigą negalvoja.

Paklausta, kiek dar metų yra pasirengusi atstovauti Lietuvai, Eglė nusijuokia: „Kol kojos bėgs. Nesu pirmos jaunystės, bet ir nesu sena. Tai mano geriausi metai. 800 metrų distancijoje yra svarbu greitis ir ištvermė. Galiu jau drąsiai sakyti, kad tai yra ilgas sprintas. Anksčiau taip apibūdino 400 metrus, bet dabar jau ir mūsų distancijai tinka.“

Pozityvumą skleidžianti lengvaatletė užsimena ir apie kritikus, kuriuos tenka tildyti: „Kol viskas bus subalansuota, tol aš bėgsiu. Tol mane matys ir mano vargšai „heiteriai“ ir galės toliau mane heitinti. Tikiuosi, kad dar bent metus – iki Europos čempionato – suspurdėti ir parodyti, kad galiu ir dar geriau. Šitas sezonas įrodė, kad einame tinkama linkme.“

Vytauto Dranginio/LTOK nuotr./Eglė Balčiūnaitė
Vytauto Dranginio/LTOK nuotr./Eglė Balčiūnaitė

Dopingas ir netylanti diskusija

Moterų 800 metrų distancija pastaraisiais metais susilaukė itin daug dėmesio lengvosios atletikos pasaulyje. Tam yra dvi priežastys – Caster Semenya ir Rusijos dopingas.

Aš galiu čia draskytis ir nervintis, kad tai nesąžininga, bet kas man iš to? Darau savo darbą

Pietų Afrikos Respublikos (PAR) atstovė nuolat turi įrodinėti, kad gali varžytis su moterims, nors jai nustatytas hyperandrogeniškumas. Tai lemia, kad jos organizme yra didelis vyriško hormono testosterono kiekis, dėl kurio ji neva turi per didelį pranašumą prieš savo varžoves.

E.Balčiūnaitė sutinka, kad jos rungtyje yra praktiškai varžomąsi dėl antros vietos, nes pirmoji garantuotai atiteks C.Semenyai.

„Taip, mūsų rungtyje yra labai ryškios lyderės. Ne tik Caster, bet ir dar viena panaši į ją savo sudėjimu ir galia. Vakar ją sutikau treniruočių stovykloje. Pasijutau labai įdomiai – tokia moteriška. Bet aš to nesureikšminu. Visi esame atletai. Nepapūsi prieš vėją. Fiziologiškai jos yra kitokios, bet jeigu jai leidžia – reiškia taip turi būti. Aš galiu čia draskytis ir nervintis, kad tai nesąžininga, bet kas man iš to? Darau savo darbą“, – apie skandalingą klausimą savo distancijoje kalba E.Balčiūnaitė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Caster Semenya
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Caster Semenya

C.Semenyai kelerius metus lygią konkurenciją sudarė Rusijos bėgikė Marija Savinova, kuri vėliau buvo pagauta vartojanti dopingą, iš bėgikės buvo atimti visi titulai.

Kol viskas bus subalansuota, tol aš bėgsiu. Tol mane matys ir mano vargšai „heiteriai“

E.Balčiūnaitė įžvelgė ir gerąją šio medalio pusę: „Mūsų sportui tai davė ir teigiamų impulsų. Dabar visi atletai yra tikrinami atsakingai ir visi atsargiai žiūri į kiekvieną judesį ir papildą. Tai stipru ir teisinga – taip turėjo būti nuo pat pradžių. Tai tik į gerą.“

Lietuvei dėl dopingą vartojusios kolegės taip pat teko pakilti istoriniuose sąrašuose: „Apmaudu, kai sužinai apie tai. Esu pakilusi būtent dėl vartojusių dopingą varžovių. Pasaulio uždarų patalpų čempionate iš šeštos vietos pakilau iki penktos. Aš jų neteisiu. Tai nebuvo vien atletų klaida – tai buvo ir valdžios, ir trenerių klaida.“

Ketvirtadienį startuosianti Lietuvos bėgikė turi aiškią užduotį. Iš pirmojo atrankos bėgimo patekti tarp trijų greičiausiųjų arba pabandyti į kitą etapą prasmukti kaip viena iš dar šešių geriausius laikus parodžiusių bėgikių. Tai – įmanoma misija.

Kol kas didžiausias bėgikės karjeros pasiekimas – penktoji vieta Dohoje 2010 metais vykusiame uždarų patalpų čempionate.

Alfredo Pliadžio nuotr./Eglė Balčiūnaitė
Alfredo Pliadžio nuotr./Eglė Balčiūnaitė

Lietuvių startai pasaulio lengvosios atletikos čempionate (Lietuvos laiku):

  • Rugpjūčio 10 d. (ketvirtadienis)

Vakarinė sesija. 21.05 val. ieties metimo atranka, grupė A (dalyvauja Edis Matusevičius)

21.10 val. šuolių į aukštį atranka, grupės A/B (dalyvauja Airinė Palšytė)

21.25 val. 800 m bėgimo atrankos varžybos (dalyvauja Eglė Balčiūnaitė)

  • Rugpjūčio 11 d. (penktadienis)

Rytinė sesija. 12.10 val. disko metimo atranka, grupė A (gali dalyvauti Zinaida Sendriūtė)

13.35 val. disko metimo atranka, grupė B (gali dalyvauti Zinaida Sendriūtė)

Vakarinė sesija. 21.35 val. 800 m bėgimo pusfinalis (gali dalyvauti Eglė Balčiūnaitė)

  • Rugpjūčio 12 d. (šeštadienis)

Vakarinė sesija. 21.05 val. šuolių į aukštį finalas (gali dalyvauti Airinė Palšytė)

22.15 val. ieties metimo finalas (gali dalyvauti Edis Matusevičius)

  • Rugpjūčio 13 d. (sekmadienis)

Rytinė sesija. 9.45 val. 50 km sportinis ėjimas (dalyvauja Artur Mastianica)

14.20 val. 20 km sportinis ėjimas (dalyvauja Brigita Virbalytė-Dimšienė, Živilė Vaiciukevičiūtė, Monika Vaiciukevičiūtė)

16.20 val. 20 km sportinis ėjimas (dalyvauja Marius Žiūkas)

Vakarinė sesija. 21.10 val. disko metimo finalas (gali dalyvauti Zinaida Sendriūtė)

22.10 val. 800 m bėgimo finalas (gali dalyvauti Eglė Balčiūnaitė)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:07
01:20
02:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką