Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 13d. 09:38

Kovoti su krūties vėžiu padeda ir žinios, ir greitos kojos

Bėgimas
Vilniaus maratono organizatorių nuotr. / Bėgimas

Vilnius, birželio 13 d. – Pusantro tūkstančio – tiek moterų Lietuvoje kasmet išgirsta negailestingą diagnozę – krūties vėžys. Beveik tūkstantis moterų birželio 16 dieną, sekmadienį, 12 val. Vilniaus Vingio parke stos prie starto linijos ir įveiks 3,5 arba 7 kilometrų distanciją. Taip pirmąjį kartą vyksiančio „AVON moterų bėgimo“ dalyvės išreikš savo solidarumą moterims, sergančioms krūties vėžiu.

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto III onkochirurgijos skyriaus vedėjas, gydytojas chirurgas (onkologas), habilituotas daktaras Valerijus Ostapenko sveikina šią iniciatyvą ir tikisi, kad tikslas bus pasiektas – vis daugiau moterų susirūpins savo sveikata.

Pasak jo, užkirsti kelio krūties vėžiui neįmanoma, tačiau žinios ir reguliarus tikrinimasis – du svarbiausi faktoriai, kurie padeda siekti pergalių kovoje su šia klastinga onkologine liga.

„Jeigu krūties vėžys diagnozuojamas laiku, mes galime užtikrinti optimalius gydymo rezultatus, gerą gyvenimo kokybę ir ligonių pasveikimą. Lietuvoje sergamumo krūties vėžiu rodiklis, lyginant su Skandinavijos šalimis, nėra didelis, bet skirtingai nuo jų ir Centrinės Europos šalių, moterys nacionalinėmis patikros programomis naudojasi labai pasyviai“, – pastebi V.Ostapenko.

Lietuvoje nuo 2005 metų vykdoma nacionalinė patikros dėl krūties vėžio programa, kurią finansuoja valstybė. 50-69 metų moterys kas dvejus metus gali atlikti nemokamus mamografijos tyrimus. Jaunesnėms moterims V.Ostapenko rekomenduoja reguliariai, kartą per mėnesį pasitikrinti krūtis pačioms ir bent kartą per metus apsilankyti pas ginekologą.

„Jauno amžiaus moterims patariama kartą per mėnesį, menstruacinio ciklo viduryje, apžiūrėti krūtis, patikrinti ar nėra kokių nors pakitimų: guzelių, padidėjusių limfmazgių, skausmingų, įtrauktų spenelių, žaizdelių, kraujingų išskyrų. Tai padaryti labai patogu vonioje, prausiantis po dušu. Ypač atidžios turėtų būti tos moterys, kurių šeimos istorijoje yra buvę vėžinių susirgimų“, – pataria onkologas. 

Pastebėjusios ką nors įtartino, moterys turėtų nedvejoti ir kreiptis į gydytojus. Kuo anksčiau nustatoma ligos diagnozė, tuo efektyvesnis gydymas.

Nors užkirsti kelio krūties vėžiui neįmanoma, tačiau onkologas neabejoja, kad sveikas ir aktyvus gyvenimo būdas padeda greičiau ir efektyviau įveikti bet kokius negalavimus, tarp jų ir onkologines ligas.

„Rekomenduojame, kad moterys būtų aktyvios, valgytų mažiau riebalų, nevartotų kontraceptinių tablečių ilgiau nei penkerius metus, gimdytų ir maitintų vaikus, reguliariai atliktų krūtų savitikrą. Niekas negali užtikrinti, kad visa tai darant liga neužklups, tačiau visi šie veiksniai labai padeda greičiau įveikti ligą ir vėl džiaugtis kokybišku gyvenimu“, – sako V.Ostapenko.  

Onkologas ragina moteris nebijoti baltų chalatų, o susidūrusioms su liga – nesidrovėti apie tai kalbėti su artimiausiais žmonėms, prašyti jų pagalbos ir palaikymo.

„AVON moterų bėgimo“ metu veiks speciali Vilniaus universiteto Onkologijos instituto vėžio informacijos palapinė, kurioje specialistai atsakys į tiek moterims, tiek vyrams rūpimus klausimus apie krūties vėžį. 

Renginio metu taip pat bus galima įsigyti AVON „Rožinio kaspino“ fondo gaminių. Visos už juos gautos lėšos bus skiriamos Vilniaus universiteto Onkologijos instituto vykdomoms krūties vėžio prevencijos programoms.

Temos: 1 Kojos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

01:30
01:20
03:13

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką