Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 30d. 14:55

Pavojus disko metimui – lietuvių mylima rungtis stumiama iš prestižinių varžybų

Andrius Gudžius
„Scanpix“ nuotr. / Andrius Gudžius

Disko metimas nuo antikos laikų buvo viena svarbiausių lengvosios atletikos rungčių. Ji buvo olimpinėje programoje nuo pat pirmųjų žaidynių 1896 metais, turi išskirtinę vietą lietuvių širdyse. Tačiau Deimantinės lygos turnyruose rungčiai, kurioje vienas lyderių yra Andrius Gudžius, iškilo grėsmė. „Naujienos bus arba blogos, arba labai blogos“, – sakė Lietuvos disko metikas.

Romas Ubartas, Vaclovas Kidykas, Virgilijus Alekna, Andrius Gudžius – Lietuva kelis dešimtmečius didžiuojasi elitiniais disko metikais, bet dabartinės kartos atletai neramiai laukia žinių.

2017 metų pasaulio čempionas ir 2018 metų Europos čempionas A.Gudžius turėdavo galimybę pakelti savo meistriškumą, o kartu ir pajamas, startuodamas Deimantinės lygos varžybose.

Jų finaliniuose turnyruose lietuvis triumfavo 2017 metais, kai buvo apdovanotas varžybų rengėjų 50 tūkst. eurų prizu, o pernai užėmė antrą vietą, už kurią atitenka 20 tūkst. eurų.

Tačiau dabar Deimantinės lygos rengėjai ieško būdų, kaip sutrumpinti vieną dieną vykstančių etapų programą nuo 120 minučių iki 90 minučių, kad ji būtų patrauklesnė televizijų auditorijai.

„Blogiausia, kas galėtų būti – per kažkurį laiką disko metimas iš viso išnyks Deimantinėje lygoje. Aš nedrįsčiau numesti šios minties į šalį, – nelinksmai svarstė A.Gudžius. – Aš suprantu, kad kai kuriose šalyse disko metimas nėra populiarus. Girdisi argumentai, kad metimų rungtys trunka per ilgai ir užima pernelyg daug eterio laiko.

Tačiau Europoje disko metimo varžybos tikrai sulaukia didelio palaikymo.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andrius Gudžius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Andrius Gudžius

Deimantinės lygos organizatoriai svarsto išbraukti 3000 m bėgimo per kliūtis ir 5000 m bėgimo rungtis, bet pavojaus klaustukas kabo ir virš disko metimo sektoriaus.

Lengvojoje atletikoje yra 46 rungtys, tad įtraukti jas visas į vieną dieną vykstančių varžybų programą yra neįmanoma, todėl rungtys karpomos arba rotuojamos. Disko metimas pastaraisiais metais per keturiolika etapų pasirodė penkiuose.

A.Gudžius pripažino girdėjęs kalbų, kad disko metimas apskritai bus ištrintas iš Deimantinės lygos programos, bet dabar girdisi šnekos apie mažiau drastiškus sprendimus.

Realu, kad disko metimas liks prestižinėse varžybose, bet jo bus dar mažiau.

Vienas svarstomų variantų – disko metikai tikriausiai galės pasirodyti tik trijuose etapuose.

Kitas – disko metikai kas metus keisis dėmesiu su ieties metikais.

„Dabar vyksta daug spekuliacijų. Tikrosios, šimtaprocentinės informacijos turbūt dar niekas nežino, – sakė A.Gudžius. – O kalbų girdisi įvairių – tarp jų ir tokių, kad disko metimas iš viso bus pašalintas.

Mane pasiekusi pastaroji informacija buvo tokia: planuojama vienais metais Deimantinėje lygoje rengti disko metimą (vyrams ir moterims), o kitais – ieties metimą.“

28 metų lengvaatletis neslėpė – jam skauda širdį.

„Žinoma, kad apmaudu. Juk man tai ir darbas: nėra varžybų, nėra ir atlyginimo“, – atsiduso A.Gudžius.

Jis gerai pamena istoriją kitos lengvosios atletikos rungties, kuri buvo išbraukta iš Deimantinės lygos.

„Kai joje neliko kūjo metimo varžybų, šiai rungčiai buvo sukurtas išskirtinis Iššūkio turnyras. Tačiau per kelerius metus kūjo metimas praktiškai mirė. Natūralu: jei nesi didžiausiose arenose, svarbiausiose varžybose, nesi matomas ekrane, tuomet nusisuka ir rėmėjai – su sportininkais niekas nenori pasirašyti sutarčių, nes niekas jų nemato. Automatiškai sumažėja honorarai, varžybose iškovojamų prizų vertė.“

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Andrius Gudžius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Andrius Gudžius

A.Gudžius laukia žinių iš Deimantinės lygos varžybas rengiančios Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) kabinetų, bet pats padaryti gali nedaug: „Nėra net klausimų, kad disko metimas nukentės – tai 100 procentų. Gerų žinių kol kas nėra, o pakeisti nieko negalime. Bandėme šnekėtis tarptautiniu mastu, bet mes – sportininkai – nieko per daug neprišnekėsime. Tokia yra sena tiesa – kaip viršūnės nuspręs, taip ir bus.“

Tarptautinė lengvosios atletikos federacija taip pat planuoja pokyčius bendroje sporto sistemoje.

Kaip žinia, patekti į Deimantinę lygą gali tik elitiniai atletai. Pastaraisiais metais į šias varžybas iš lietuvių nuolat kviečiami buvo tik šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė ir A.Gudžius. Talentingasis ieties metikas Edis Matusevičius pirmojo kvietimo į Deimantinę lygą sulaukė tik šio sezono pabaigoje.

Dabar lengvosios atletikos sistemoje audžiamos naujos idėjos.

Be aukščiausio lygio atletus kviečiančios Deimantinės lygos, dar būtų Auksinė, Sidabrinė ir Bronzinė lygos, kuriose varžytųsi įvairesnio pajėgumo lengvaatlečiai.

Iš Europos lengvosios atletikos apdovanojimų renginio grįžusi Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva teigė, kad oficialių žinių dar reikia palaukti. Ji patvirtino, kad Deimantinės lygos programa turėtų paaiškėti lapkričio pabaigoje. Tuomet bus aiškus ir disko metimo likimas.

„Oficialios informacijos dar nėra, daugiau kalba sukasi apie ilgų nuotolių bėgimų rungtis“, – sakė N.Medvedva.

Tuo metu tituluočiausias šių laikų šalies lengvaatletis ketina mažiau klausytis kalbų, daugiau dirbti pats.

Po ypač sudėtingo sezono, per kurį iškentė pėdos operaciją ir Laimo ligą, A.Gudžius ambicingai pasitinka naują sezoną, nepaisydamas neramių minčių dėl disko metimo ateities Deimantinėje lygoje.

„Kol viltis dar nemirė, stengsimės padrebinti pasaulį, – nusijuokė A.Gudžius. – Man viskas juda į gerąją pusę. Nuo lapkričio 15 dienos pradedu rengtis naujam sezonui, olimpinėms žaidynėms. Kibsime į darbus be jokios savigailos ir savęs taupymo. Reikia ruoštis olimpinėms žaidynėms, pasistengti grįžti į aukščiausias vietas ir pakovoti dėl to, dėl ko dar galima pakovoti.“

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:17
02:31
01:50

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką