Dabar populiaru
15min ŽIŪRĖK
Publikuota: 2015 sausio 11d. 12:53

Tradiciniame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ pasiektas rekordas

Bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtas 1991 metais žuvusiems Lietuvos laisvės gynėjams atminti.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtas 1991 metais žuvusiems Lietuvos laisvės gynėjams atminti.

Vilniuje 24-tą kartą buvo surengtas tradicinis tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, kuriame dalyvavo rekordinis 4328 bėgikų būrys. Antakalnio kapinėse gausų bėgikų būrį pasveikino Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus, Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

„Malonu, kad renginys kasmet sutraukia vis daugiau dalyvių – bėga ne tik didesnio meistriškumo sportininkai, bet ir kariškiai, šauliai, įvairių organizacijų atstovai, studentai, moksleiviai, užsienio šalių piliečiai. Tikiu, kad šis pagarbos bėgimas taps amžina tradicija, tokių istorinių įvykių mes neturime teisės užmiršti, juos nuolat turime prisiminti. Kai į pagarbos bėgimą susirenka tiek daug žmonių, atminimas bus perduodamas iš kartos į kartą“, – sakė E. Urbanavičius.

Dukart pasaulio irklavimo čempionas Jonas Pinskus buvo vienas iš tų, kuris gynė televizijos bokštą. „Galiu pasakoti valandų valandas, tačiau kaip viską prisimenu, net šiurpuliai per kūną eina. Mačiau, kaip tankas pervažiavo Loretą Asanavičiūtę. Mes buvome beginkliai ir nieko negalėjome padaryti prieš ginkluotus kareivius. Tačiau mes gynėmės, kovojome, už Lietuvą buvome pasirengę atiduoti savo gyvybes“, – sakė J.Pinskus.

ISTORIJA. Vienas šio renginio pagrindinių organizatorių, buvęs ilgametis Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentas Romas Bernotas prisiminė, kaip per kruvinosios sausio 13-osios naktį jis su Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentu Dainiumi Kepeniu organizavo pirmąjį bėgimą iš Palangos į Vilnių žuvusiems už Lietuvos laisvę atminti.   

Bėgimas buvo pavadintas „Vientisa ir nedaloma Lietuva“ ir jame dalyvavo apie 300 bėgikų, kurie nuotolį įveikė su transparantais rankose. 1992 m. jau buvo surengtas pirmasis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties“ keliu. 

„Pradžia buvo labai sunki, nebuvo rėmėjų. Dabar esu laimingas. Renginį remia Krašto apsaugos ministerija, Seimas, Kūno kultūros ir sporto departamentas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas. Kasmet auga dalyvių skaičius. Jubiliejiniame 20-ame bėgime dalyvavo 3560 dalyvių, praėjusiais metais – 4000, šiemet – jau 4328“, – sakė R.Bernotas.    

REKORDAS. Nuo Antakalnio kapinių į Televizijos bokštą 9 km distancijoje bėgo rekordinis 4328 dalyvių būrys. Tarp jų buvo septyni bėgimo mėgėjai, kurie dalyvavo visuose bėgimuose. Bėgo ir Latvijos, Estijos, Lietuvoje misiją atliekantys JAV kariai, Gruzijos, Švedijos, Didžiosios Britanijos bėgikai.

Trasoje buvo daug palaikančiųjų. Buvo pagarsinta žinia, kad bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“ keliasi ir į kitus Europos miestus. Sausio 10 d. lygiai tokiu pačiu metu Belgijoje gyvenantys lietuviai ir Lietuvą mylintys bičiuliai iš įvairių ES valstybių antrą kartą prisijungė prie pagarbos bėgimo ir jame dalyvavo geras pusšimtis bėgikų.

Pradžia buvo labai sunki, nebuvo rėmėjų. Dabar esu laimingas. Kasmet auga dalyvių skaičius. Jubiliejiniame 20-ame bėgime dalyvavo 3560 dalyvių, praėjusiais metais – 4000, šiemet – jau 4328

LAISVĖ. Vilniuje jau keturioliktą kartą bėgo ir vienas šio renginio organizatorių – dabartinis Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentas Vidmantas Dobrovolskas. „Kuo mums brangus šis bėgimas? Nesinorėtų nieko išskirti. Bėgo visuma – ir paprasti bėgikai, ir pradedantieji, ir sportininkai. Visus vienijo tas laisvės troškimas, jos išsaugojimas“, – sakė Lietuvos bėgikų mėgėjų vadovas.

Keliais autobusais į bėgimą atvažiavo Alytaus Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kariškiai. Jų buvo daugiau kaip 100. Tarp bėgikų – ir keturios merginos, kurių lyderė Vaida Šacikauskaitė lanko lengvosios atletikos pratybas pas trenerį Arūną Klebauską.

Alytiškių bataliono vadas Darius Bernotas teigė, kad jie supranta šio renginio svarbą, kilnumą, todėl ir yra čia. 

„Tie gynėjai, kurie žuvo kovodami už Lietuvos laisvę, buvo beginkliai. Šiandieną mes turime kariuomenę, ginklus. Tačiau turime išlaikyti tą pačią dvasią, kada sausio 13-ąją beginkliai žmonės ėjo prieš tankus“, – sakė D.Bernotas.  

Bataliono skyriaus granasvydininkas Daugvydas Rimšiejus bėgime dalyvavo antrą kartą ir sakė, kad nors bėgti buvo  nelengva fiziškai, tačiau jis su draugais ir kitąmet būtinai dalyvaus šiame renginyje.

Vieni atbėgo anksčiau, kiti vėliau. Tačiau ne tai svarbiausia, Svarbiausia, kad šiuo bėgimu buvo pagerbtas laisvės kovotojų atminimas. O trečią kartą greičiausias trasoje buvo savanoris Darius Sadeckas. 

VIENINGI. Kai visi finišavo, paaiškėjo, kad pati gausiausia buvo Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų komanda, atvykusi iš visos Lietuvos (961 dalyvis), pats gausiausias klubas – „Fokus“ (40), mokyklos komanda – Biržų „Atžalyno“ vidurinė mokykla“ (56). Jiems teko specialūs prizai, kuriuos įsteigė Krašto apsaugos ministerija, Kūno kultūros ir sporto departamentas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, asociacija „Sportas visiems“.

Prie televizijos bokšto per apdovanojimą pagarbos bėgimo dalyvius, sėkmingai įveikusius nuotolį, sveikino Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Vydas Gedvilas, kuris akcentavo, kad per pagrindines mūsų valstybės šventes visi būname  kartu ir vieningi, kad istorija neišbrauks iš atminties sausio 13-iosios, kad tarptautinis pagarbos bėgimas įgyja vis didesnę reikšmę mūsų valstybėje. 
 

sportas.info
Temos: 1 Bėgimas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką