Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 2d. 15:15 , atnaujinta: 2012 vasario 2d. 17:48

Vilties laimėti dopingo bylą neprarandanti Živilė Balčiūnaitė: „Ruošiuosi Londono olimpiadai“

Živilė Balčiūnaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Živilė Balčiūnaitė

Galutinio verdikto Živilės Balčiūnaitės dopingo byloje dar teks palaukti. Mėnesį, o gal ir du. Išteisinti arba galutinai pasmerkti Lietuvos maratonininkę galintis Tarptautinis sporto arbitražo teismas (CAS) neskubės priimti sprendimo.

„Neapkraunu galvos sunkiais dalykais. Žiūriu optimistiškai“, – trečiadienį Vilniaus oro uoste sugrįžusi į Lietuvą sakė Ž.Balčiūnaitė.

Jos byla nebeskundžiamame CAS teisme Lozanoje (Šveicarija) buvo atversta antradienį. Beveik devynias valandas trys arbitražo teisėjai klausėsi paskutinių Ž.Balčiūnaitės ir jos gausios teisininkų bei mokslininkų komandos argumentų, apeliuojančių Lietuvos lengvosios atletikos federaciją (LLAF).

Savo ruožtu LLAF, į Lozaną atsivežusi ne mažiau gausią specialistų komandą, turėjo ginti savo sprendimą diskvalifikuoti dėl dopingo 2010 metų Europos čempionę dvejiems metams.

Nors teisme sėdėjo skirtingose barikadų pusėse, į Lietuvą Ž.Balčiūnaitė ir LLAF prezidentas Eimantas Skrabulis parskrido tuo pačiu lėktuvu.

Sudėtinga byla

32-ejų maratonininkės košmaras prasidėjo iš karto po auksinio triumfo 2010-ųjų Europos pirmenybėse – bėgikės šlapimo mėginyje buvo rasta sintetinio steroido metabolitų. LLAF diskvalifikavo sportininkę dvejiems metams, iš jos buvo atimtas čempionės medalis.

Ž.Balčiūnaitė kaltinimus dopingu visą laiką neigė, o pernai balandį LLAF sprendimą apskundė CAS. Šis kelis kartus posėdį atidėjo, kol bėgikės byla antradienį galiausiai buvo atversta.

Termino, kada CAS turi paskelbti verdiktą, kuris bus galutinis ir neskundžiamas – nėra. „Byla labai sudėtinga, daugybė tomų. Sprendimo parengimas tikrai užtruks. Patys arbitrai pripažįsta, kad tai – sudėtinga byla ir yra daug aspektų, kuriuos reikia ištirti. Sprendimo tikimės kovą“, – sakė Ž.Balčiūnaitės interesus ginantis teisininkas Aivaras Žilvinskas.

„Buvo labai įdomu, tik gaila, kad susirinkome dėl Lietuvos sportininko. CAS teisėjai nėra žmonės, kurie nori bausti – jie nori įrodyti tiesą. Tai jų gyvenimo moto“, – pridūrė LLAF prezidentas Eimantas Skrabulis.

Argumentai – tie patys

Su bausme ir kaltinimais vartojus dopingą nesutinkančios Ž.Balčiūnaitės komanda CAS teismui pateikė tuos pačius argumentus. „Nieko naujo pateikti nebuvo galima“, – aiškino Ž.Balčiūnaitė.

„Esminiai argumentai du – pretenzijos dėl laboratorijos atliktų analizės rezultatų ir procedūrinių sportininkės teisės pažeidimų“, – sportininkę papildė advokatas A.Žilvinskas.

Tai nustebino LLAF, kuri teigė nuolaidžiavusi Ž.Balčiūnaitei, o dabar už tai puolama. „Kai kuriuos federacijos veiksmus, kurie buvo labai žmogiški sportininkės atžvilgiu, bandoma paversti mūsų klaidų įrodymais. Nemanau, kad tai pavyks“, – stebėjosi E.Skrabulis.

Jis neabejojo, kad LLAF pusė sėkmingai atrėmė ir kitus Ž.Balčiūnaitės argumentus. „Turėjome tris aukščiausio lygos ekspertus – profesorę iš Kanados, daktarą iš Lozanos ir profesorių iš Barselonos. Jie labai moksliškai atmetė visus Ž.Balčiūnaitės mokslinės grupės kaltinimus“, – tikino LLAF prezidentas.

Visgi pergalės švęsti jis neskubėjo. „Palaukime, su vertinimais. Laukėme pusantrų metų, tai mėnuo ar kelios savaitės, manau, kad daug nepakeis, – sakė E.Skrabulis. – Tačiau mes tikimės, kad Ž.Balčiūnaitės apeliacija bus atmesta.“

Iš kitos pusės, CAS posėdžiu džiaugėsi ir Ž.Balčiūnaitės interesus ginantis teisininkas A.Žilvinskas: „Šansai yra abipusiai – niekada nebūna vienareikšmių bylų. Manome, kad abi pusės padarė viską, ką galėjo maksimaliai. Posėdyje pasiekėme, tai, ką norėjome. Aišku, viską parodys galutinis sprendimas“.

Apie išlaidas – nekalba

Apie išlaidas, kurias teko susimokėti už bylą CAS teisme, advokatų ir mokslininkų darbą abi pusės kalbėjo nenoriai. Neoficialiai kalbama, kad tokios teisybės paieškos kainuoja ne mažiau 100 tūkst. litų.

„Be abejo, niekas už ačiū nedirba. Galutinės sumos dar nežinome, nes kiekviena valanda, praleista su gausia mūsų komanda, mums kainavo ne vieną tūkstantį Šveicarijos frankų. Labai gaila, kad tie pinigai eina ne sportui vystyti, o norint įrodyti savo teisybę“, – sakė E.Skrabulis.

„Daug kainavo, tačiau nenorėčiau to skelbti, – atsakė Ž.Balčiūnaitės treneris Romas Sausaitis. –  Nesu verslininkas, tad dėl pinigų reikia imti kreditą arba skolintis. Tačiau jeigu turėčiau bent mažiausią abejonę, kad kažką pažeidėme – tikrai nebūtume kovoję teismuose.“

„Baisiausia tai, kad mes teisiamės ne su Barselonos laboratorija, o su LLAF. Pavyzdžiui, Alberto Contadoro organizme buvo rasta draudžiama medžiaga, tačiau Ispanijos federacija su sportininku kovojo kartu. Dėl šito man labiausiai ir skaudu. Mes turime įrodyti saviems, kad esame teisūs ir nepažeidėme jokių antidopingo taisyklių“, – apgailestavo R.Sausaitis.

Ruošiasi Londono olimpiadai

Vilties būti išteisintai neprarandanti Ž.Balčiūnaitė aktyviai pluša treniruotėse. Jos diskvalifikacija galioja iki šių metų rugsėjo 5 dienos, taigi olimpiadoje, kuri vyks liepos 27 – rugpjūčio 12 dienomis, bėgikė galėtų startuoti tik išgirdusi jai palankų CAS sprendimą.

„Treniruojuosi nuo pat diskvalifikacijos pradžios. Ruošiuosi Londono olimpiadai. Praleidau gal tik dvi savaites“, – neslėpė Ž.Balčiūnaitė, kuri pernai rudenį pagimdė dukrą.

„Ji bėgiojo iki paskutinės dienos prieš gimdymą, o į treniruotes sugrįžo jau keturios dienos po. Jau spalio mėnesį krūviai buvo įprasti. Aišku, žmogus nėra mašina – viską pergyvena – ir ta užsitęsusi byla naudos tikrai neduoda“, – tęsė treneris R.Sausaitis.

Jis neabejojo, kad sportininkė neturėtų jokių problemų įvykdyti olimpinį normatyvą. „Patekti į Londoną nebūtų problemų. Normatyvas mums nėra aukštas – 2 val. 37 min. Tačiau būtų sunku įgyvendinti tuos planus, kuriuos kėlėme po Pekino olimpiados, kai sakėme, kad Londone pateksime į pirmą šešetuką. Dabar pirmas dešimtukas būtų labai gerai“, – teigė R.Sausaitis.

Nekaišioti pagalių į ratus žadėjo ir LLAF prezidentas E.Skrabulis, jeigu Ž.Balčiūnaitė laimėtų skundą CAS teisme prieš LLAF. „Be abejonės, įtrauktume ją į sąrašus varžyboms. Aišku, jeigu jos sportinė forma atitiktų keliamus reikalavimus. Jos teisė sportuoti ir ginti šalies garbę“, – tikino E.Skrabulis.

Ž.Balčiūnaitė neslėpė, kad net ir laimėjusi bylą ir atgavusi garbę, ji jaustų kartėlį, tačiau varžybose ir toliau atstovautų Lietuvai. „Kartėlis aišku liks. Tiek laiko visą širdį atiduodi, o čia tave truputį patapšnoja... Bet vis tiek, aš Tėvynę myliu“, – sakė maratonininkė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką