Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 21d. 06:08

Stalino namai Sočyje: už 500 litų galima pasijusti diktatoriumi

Stalino vila Sočyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Stalino vila Sočyje

Pastaruoju metu Rusijos kurortas prie Juodosios jūros Sočis, žiemos olimpinių žaidynių sostinė, traukia viso pasaulio dėmesį. Pirmiausia – dėl sportininkų rezultatų. Atokvėpiu nuo varžybų šiame mieste yra ką pamatyti. Vienas įdomiausių ir paslaptingiausių objektų – Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino vila, kurioje jis ilsėdavosi.

Iš Gruzijos kilęs Josifas Stalinas, liūdnai pagarsėjęs Sovietų Sąjungos diktatorius, iki šiol yra viena populiariausių pasaulio asmenybių.

500 litų už naktį J.Stalino lovoje

Kas ten žino, gal be jo nebūtų ir Sočio, kur dabar vyksta olimpinės žaidynės. Sakoma, kad jis nemažai prisidėjo prie Sočio kurorto  plėtros. J.Stalinas šiame kurorte dar 1937 m. vasarą pasistatė vasarnamį, Jame per žiemos olimpines žaidynes apsilankė televizijos CNN žurnalistai.

Ši vila, į kurią kadaise daug metų negalėjo patekti jos svetimas žmogus, dabar yra atidaryta lankytojams. Nuo vasaros  joje bus galima apsistoti už 7 000 rublių (apie 500 Lt) nakčiai.

J.Stalinas šioje viloje, pastatytoje gamtos apsuptyje, taisydavo Maskvos Kremliuje nualintą sveikatą: vėsios, susimaišiusios jūros ir kalnų oro srovės padėdavo jam atgauti jėgas.

Jokios prabangos

Šis pastatas, iškilęs Kaukazo kalnų papėdėje, spygliuočių, kiparisų miške, atrodė kaip tobulas prieglobstis vyrui, kurio darbas buvo valdyti daugiau kaip 200 mln. žmonių.

Šios vilos eksterjeras – ryškiai žalios spalvos. „Spalva tokia pati kaip ir medžių, tai padeda užmaskuoti pastatą“, – pasakojo CNN žurnalistams gidė Ana Hovanceva.

Ši vila į ją atvykusiems svečiams gali pasirodyti prastoka, palyginti su prabangą ir komfortą mėgstančių šiuolaikinių lyderių namais. Visi kambariai labai panašūs: mažai papuošimų, dominuoja bukmedis. J.Stalino portretai, kurie puošia sienas ir židinį, buvo pakabinti tik po jo mirties.

Vienas keisčiausių baseinų

Viloje yra plaukimo baseinas, tačiau jis toks mažas, kad primena didelę įdubusią vonią. Šiame baseine diktatorius vaikščiodavo, nes plaukti jis nemokėjo. Į baseiną būdavo pilamas tik jūros vanduo.

J.Stalinas viloje ne tik gyveno, bet ir pramogavo kukliai. Kino salėje jis žiūrėdavo savo mėgstamiausio komiko Charlie Chaplino filmus. Tiesa, dabar filmų jau nebepavyks pažiūrėti – kino salė nebeveikia. Tačiau viloje įrengtas biliardo kambarys su originaliu stalu bei biliardo lazda, kuria kamuolius stumdė pats diktatorius. Šiuos eksponatus galima liesti.

„Apskritai, jis mėgo būti visiškai vienas. Jis mylėjo savo žmoną Svetlaną ir savo vaikus, neturėjo draugų. Jis leisdavo laiką skaitydamas ir mąstydamas. Tiesa, J.Stalinas mėgo medžioti ir ūkininkauti, pats augino citrinas“, – pasakojo gidė.

Šalta kaip rūsyje

Manoma, kad norinčiųjų apsistoti šioje viloje, nuo kurios atsiveria fantastiškas vaizdas į už kelių kilometrų esančią Juodąją jūrą, netrūks visais metų laikais, bet turistams patariama atvykti vasarą.

Vilos sienos yra 70 cm storio ir, pagal J.Stalino nurodymus, namas neturi jokios šildymo sistemos.

Tad žiemą, pavasarį ir rudenį kambariuose vėsu kaip rūsyje. Tiesa, kol kas neįminta mįslė, kodėl kino salė, kurioje dabar sėdi vaškinė J.Stalino skulptūra, oro temperatūra dar žemesnė 5 laipsniais. 

Gidė bando išsklaidyti paslaptis: „Čia šalta dėl statinio konstrukcijos. Storos sienos sunkiai įšyla, tad dabar vasarnamyje šalta, tačiau vasarą čia labai malonu būti.“

Jokių fontanų ir kilimų

Vilą suprojektavo architektas Mironas Meržavonas, kuriam J.Stalinas turėjo tik vieną prašymą: jokių fontanų. Tad  architektui teko atsisakyti sumanymo vidiniame namo kieme įrengti fontaną. Vietoj jo teko įrengti gėlyną.

J.Stalinas turėjo ir kitų keistenybių. „Jis nenorėjo kilimų, jis norėjo girdėti žmonių žingsnius, kai jie eidavo mediniu parketu“, – sakė gidė A.Hovanceva.

J.Stalino nuopelnai Sočiui

J.Stalino sprendimas Sočyje pasistatyti vilą tapo šio kurorto sėkmės istorijos pradžia.

„Be abejonės, kai J.Stalinas atvyko į Sočį, miestas pradėjo sparčiai vystytis, – pasakoja gidė. – Anksčiau mūsų miestas buvo poilsio vieta aukštuomenei, tik turtingiems žmonėms. Bet kai J.Stalinas pradėjo lankytis Sočyje, miestas tapo priimtinas visiems žmonėms. Sočyje buvo pastatyta daug sanatorijų, vandens gydyklų, nutiesta daug kelių.“

Ironiška tai, kad šį J.Stalino „pastatytą“ miestą pasirinko dabartinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris taip pat turi vilą Sočyje.

Olimpinės žaidynės dar labiau pakeitė Sočį. 

„Dėl olimpinių žaidynių Sočio plėtra buvo itin sparti. Kurorte buvo pastatyta daug naujų pastatų, pakito net miesto vaizdas“, – sako A.Hovanceva.

Parengė Evelina Smeilikaitė
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką