Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jonas Ruddas apie dopingą: „Kartą pagautas sportininkas turėtų būti šalinamas visam gyvenimui“

Olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės treneris Jonas Ruddas prieš jo auklėtinės startą antrosiose olimpinėse žaidynėse pasakojo apie sportininkės pasirengimą Rio 2016 žaidynėms ir pastarųjų savaičių dienotvarkę. Britas dar kartą išreiškė kategorišką nuomonę dopingu susitepusių sportininkų atžvilgiu.
Jonas Ruddas
Jonas Ruddas / Vytauto Dranginio nuotr.

Anot J.Ruddo, kartą dopingą vartoję atletai turėtų daugiau niekada nedalyvauti jokiose varžybose. Vis dėlto treneris teigė, kad dabartinėje situacijoje reikia tiesiog apie tai negalvoti.

„Jeigu nori tapti olimpine čempione – turi įveikti visus varžovus, kurie tik gali varžytis. Tada galėsi užtikrintai sakyti, kad esi geriausia“, – sakė J.Ruddas.

– Gal galite plačiau papasakoti apie Rūtos pasirengimą olimpinėms žaidynėms?

– Esame patenkinti pasirengimu, kiek tik galime būti. Žinoma, metų pradžioje susidūrėme su sunkumais dėl jos rankos lūžio – to mes tikrai nesitikėjome. Išsprendėme šią problemą kaip tik galėjome geriau. Nuo sausio ji jau grįžo į baseiną, nuo vasario jau normaliai plaukė. Nuo tada viskas buvo gerai.

Kas dėl šios traumos buvo ne taip, kaip anksčiau – negalėjome leisti jai pailsėti ankstyvosiose sezono varžybose. Viską, ką matėte šį sezoną, pasiekta per sunkias treniruotes ir gana didelį nuovargį. Dabar mes baigėme poilsio procesą ir tik startas žaidynėse parodys, kiek tai buvo sėkminga.

Jeigu nori tapti olimpine čempione – turi įveikti visus varžovus, kurie tik gali varžytis. Tada galėsi užtikrintai sakyti, kad esi geriausia

– Vis dėlto jums teko lenktyniauti su laiku, kad tinkamai pasirengtumėte žaidynėms?

– Taip, ilgą laiką treniruotėse ji negalėjo plaukti, tačiau tai pakeitėme bėgimu, darbu sporto salėje, baseine galėjome dirbti kojomis. Tai nebuvo, ko mums reikėjo. Paprastai balandį leisdavome Rūtai šiek tiek pailsėti, tada olimpinėse žaidynėse ji galėtų varžytis būdama visiškai šviežia. Tačiau dėl traumos praleisto periodo negalėjome to daryti – būtume sumažinę jos šansus žaidynėse. Tai buvo vienintelis didelis pakeitimas.

– Rūta jau nebe 15-metė mergaitė, o titulą ginanti olimpinė čempionė. Kiek tai pakeitė jai tenkantį spaudimą?

– Spaudimas, kurį ji jautė 2013 metų pasaulio čempionate nebuvo kažkuo kitoks nei dabartinis. Kai tu esi olimpinis čempionas, bet kuriose varžybose žinai, kad į tave žiūriu, žiūrovai, draugai ir artimieji, žiniasklaida kažko laukia. Ji tai pajuto iškart po Londono žaidynių.

Žinoma, atvykti į olimpines žaidynes kaip čempionei yra kitaip nei būti 15-os metų su dešimtu pasaulio reitingu, kai niekas nesitiki, kad tu pateksi į finalą. Tai visiškai kita situacija, bet ji su tuo puikiai tvarkosi.

Esu tikras, kad ji plauks su aistra ir pasididžiavimu savo šalimi, nes ji žino, kad visi ją labai palaiko. Ji nori parodyti viską, ką tik gali, dėl Lietuvos žmonių.

Vytauto Dranginio nuotr./Jonas Ruddas
Vytauto Dranginio nuotr./Jonas Ruddas

– Ar galite kažkiek papasakoti apie taktiką parengiamuosiuose plaukimuose, pusfinalyje ir finale?

– Viskas vyks po truputį. Jūs nepamatysite visko atrankoje, tada matysite daugiau pusfinalyje ir, tikiuosi, viską – finale. Jai patinka plaukimo pradžioje plaukti lyg finale, kad pabaigoje galėtų truputį atsipalaiduoti ir pataupyti jėgas. Ypač tai bus svarbu šiandien (sekmadienį), nes pusfinalis vyks vėlai vakare.

Jeigu ji atrankoje galės pasitaupyti vakarui, bus užtikrinta, kad pusfinalyje tikrai pasirodys gerai ir pateks į geriausiųjų aštuonetą, turėdama gerą takelį.

– Kaip sekasi treniruotės čia, Rio?

Viskas sekasi gerai. Pastarojoje treniruotėje imitavome plaukimo startą. Vienas olimpinio baseino skirtumų – jo gylis yra trys metrai, kai paprastai daugelio baseinų gylis būna du metrai. Atrodo, kad skirtumas mažas, tačiau įneriant į baseiną gali netyčia įnerti per giliai.

Visi treniruočių baseinai yra perpildyti, tad nelabai gali atlikti kažką specifiško. Baseinai yra užimti arba laisvi ne tuo dienos metu, kai tau to reikia.

Finaliniai plaukimai Rio vyksta labai vėlai vakare, prie to jau kurį laiką taikėme kūno laikrodį – treniruočių stovykloje Tenerifėje Rūta treniravosi nuo 10 vakaro iki vidurnakčio, po to valgydavo. Tai labai neįprasta, tačiau to reikėjo pasirengimui žaidynėms. Visi žino, kad finalai bus vėlyvi, todėl nori treniruotis vakarais – baseinai perpildyti.

– Ar ji treniravosi ir šiandien iki vidurnakčio (su J.Ruddu kalbėjome šeštadienio vakare Rio laiku)?

– Ne. Vakaras prieš startą visada yra be treniruotės. Tai skirta atsipalaiduoti ir psichologiškai pasirengti. Treniravomės tik ryte, o kita treniruotė vyks rytoj (sekmadienį Lietuvos laiku) po pietų.

Žinoma, atvykti į olimpines žaidynes kaip čempionei yra kitaip nei būti 15-os metų su dešimtu pasaulio reitingu, kai niekas nesitiki, kad tu pateksi į finalą.

– Pastaruoju metu Rūta nebendravo su žiniasklaida. Tačiau kitame fronte buvo daug trukdžių. Ar ji sekė visas plaukimo pasaulio naujienas ir sprendimus, kurie taip dažnai keitėsi?

– Kai buvome treniruočių stovykloje ji skaitė naujienas kiekvieną dieną. Vienas sprendimas priimamas, vėliau jis pakeičiamas. Tačiau atvykus į Rio, panašiai kaip buvo Londone ir kituose svarbiausiuose čempionatuose, esame sutarę, kad ji išjungia „Facebook“, „Twitter“ ir izoliuoja save nuo to, kas vyksta pasaulyje.

Mes nieko negalime dėl to padaryti – šis sprendimai nuo mūsų nepriklauso. Plaukimo treneriai galbūt galės kažką pakeisti jau po žaidynių, tačiau artimiausia savaitę turime su tuo susitaikyti. Po olimpinių žaidynių pažiūrėsime, galbūt galime kažką padaryti, kad šis absurdas daugiau nepasikartotų.

– Kaip jūs galite reaguoti?

– Šiuo metu tikrai nežinau. Pasaulio plaukimų trenerių asociacija susitinka rugsėjį, kiekviena šalis joje turi savo atstovą. Bus kalbama apie trenerių nuomonę, apie atletų atstovavimą. Manau, kad galime kažko tikėtis iki Tokijo žaidynių. Tačiau kol kas per anksti spėlioti, kad gali arba negali nutikti.

– Ar galite paaiškinti savo poziciją apie vadinamąją dvigubą nuobaudą tiems, kurie kartą buvo pagauti vartoję dopingą?

– Aš nesutinku, kad tik Rusijai būtų taikoma nuobauda, jog kartą dopingą vartojęs sportininkas turėtų nedalyvauti olimpinėse žaidynėse. Manau, kad kartą pagautas dėl dopingo daugiau neturėtų teisės varžytis – viskas, diskvalifikacija visam gyvenimui. Nesvarbu, iš kokios tu šalies.

Manau, kad nebuvo sąžininga tik dopingą anksčiau vartojusiems rusams drausti varžytis žaidynėse. Manau, kad TOK turėjo diskvalifikuoti visą šalį – mes tiesiog negalime pasitikėti jų dopingo testais. Tokio sprendimo nepriėmusi TOK sukūrė dar didesnę problemą.

15MIN MULTIMEDIJOS PROJEKTAS: 15 OLIMPINIŲ AKIMIRKŲ, DĖL KURIŲ DIDŽIUOJAMĖS LIETUVA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius