Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

15min paaiškina: kuo skiriasi irklavimas nuo baidarių ir kanojų irklavimo?

Lietuvos baidarių ir kanojų čempionatas
Sauliaus Čiros nuotr. / Lietuvos baidarių ir kanojų čempionatas
Šaltinis: 15min
1
A A

Ketvirtadienį du Lietuvos irkluotojų – Donatos Vištartaitės bei Mildos Valčiukaitės ir Sauliaus Riterio bei Mindaugo Griškonio – ekipažai stos į kovą dėl olimpinių medalių. O jau kitą savaitę kovas dėl medalių pradės baidarių ir kanojų irkluotojai.

Irklavimas bei baidarių ir kanojų irklavimas – dvi atskiros sporto šakos, kurias prižiūri skirtingos federacijos. Abi šios sporto šakos yra įtrauktos į olimpinių žaidynių programą. Visgi jas lietuviai dažnai painioja. Kuo jos skiriasi?

Kas yra irklavimas?

Irklavime (angl. rowing) sportininkai varžosi irkluodami vienvietes, dvivietes, keturvietes arba aštuonvietes valtis. Tai yra vienintelė olimpinė sporto šaka, kurioje sportininkai varžosi atsisukę nugara į finišo liniją.

Irklavime valtys yra siauros ir ilgos, žemais šonais, su deniu. Irklo ilgis 285–385 cm, masė 3,5–4 kg. Jis turi vieną mentę. Irkluojama sverto principu veikiančiais pritvirtintais vienmenčiais irklais, sėdint ant judamų sėdynių nugara judėjimo kryptimi.

Valtys yra skirstomos į pavienio irklo (tokias, kuriose kiekvienas sportininkas irkluoja vienu irklu) ir porinio irklo (tokias, kuriose kiekvienas sportininkas irkluoja dviem irklais).

Pavienės valtys gali būti dvivietės, keturvietės ir aštuonvietės. Dvivietės ir keturvietės pavienės valtys dar skirstomos į valtis su vairininku ir be vairininko. Aštuonvietės valtys visada būna su vairininku.

Porinės valtys būna vienvietės, dvivietės ir keturvietės.

Tiek porinės, tiek pavienės valtys dar gali būti lengvo svorio kategorijos. Tokiu atveju vidutinis ekipažo nario svoris negali viršyti 70 kg (vyrų) arba 57 kg (moterų), o jokio atskiro ekipažo nario svoris negali viršyti 72,5 kg (vyrų) arba 59 kg (moterų). Pasak Tarptautinės irklavimo federacijos, šios kategorijos varžybos egzistuoja, kad irklavimu būtų skatinami užsiimti ir smulkesnio sudėjimo žmonės.

Lenktynės vyksta tiesioje trasoje, kurios gylis turi siekti bent 3,5 m, kiekvienai valčiai skiriama 13,5–15 m pločio varžybinis takelis, vienu metu startuoja 6 valtys. Olimpinėse žaidynėse varžomasi 2 km ilgio distancijoje.

Į olimpinių žaidynių programą įtrauktos 14 irklavimo rungčių – 8 vyrų ir 6 moterų. Vyrai varžosi porinio irklo vienvietėje, porinio irklo dvivietėje, porinio irklo lengvo svorio dvivietėje, porinio irklo keturvietėje, pavienio irklo dvivietėje, pavienio irklo keturvietėje, pavienio irklo lengvo svorio keturvietėje ir pavienio irklo aštuonvietėje valtyse. Moterys varžosi tose pačiose rungtyse, išskyrus pavienio irklo keturvietes ir pavienio irklo lengvo svorio keturvietes.

Olimpinėse žaidynėse irklavime rungėsi ir devyni lietuviai. Dovydas Nemeravičius, Martinas Džiaugys, Dominykas Jančionis ir Aurimas Adomavičius kovojo porinės keturvietės rungtyje, Armandas Kelmelis bei Lina Šaltytė – vienviečių varžybose.

M.Griškonis ir S.Ritteris bei D.Vištartaitė ir M.Valčiukaitė šiandien dėl medalių kovos porinės dvivietės rungtyje.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė

Irklavimo varžybos vyksta rugpjūčio 6-13 dienomis.

Kas yra baidarių ir kanojų irklavimas?

Baidarių ir kanojų irklavime (angl. canoeing) sportininkai varžosi baidarėmis arba kanojomis. Čia sportininkai varžosi pasisukę priekiu į finišo liniją.

Baidarėje irkluotojas sėdi pasisukęs priekiu ir naudoja dvi mentes turintį irklą. Taip pat sportinės baidarės įprastai turi vairą, kurį valdo priekyje sėdintis irkluotojas. Baidarių irklų mentys įprastai primena sparną ar šaukštą.

Kanojoje irkluotojas yra priklaupęs ant vieno kelio, kitą koją ištiesęs į priekį, ir irkluoja kanoją iš vienos pusės, tam pasitelkdamas vieną mentę turintį irklą. Kanojos irklo mentė yra trumpa ir plati.

Baidarių ir kanojų irklavimo rungtys yra skirstomos į slalomo ir sprinto. Slalomo varžybos vyksta tekančiame vandenyje, sportininkai turi įveikti sudėtingas trasas, praplaukdomi jose išdėstytus vartus.

Sprinto varžybos vyksta stovinčiame vandenyje.

Vienvietės baidarės ir kanojos yra maždaug 5,20 m ilgio ir 50 cm pločio.

Į olimpinių žaidynių programą įtrauktos 16 baidarių ir kanojų irklavimo rungčių – 11 vyrų ir 5 moterų. Slalome vyrai varžosi vienvietėmis kanojomis, dvivietėmis kanojomis ir vienvietėmis baidarėmis, moterys – tik vienvietėmis baidarėmis.

Sprinto varžybos vyksta 200 m ir 1 km distancijose. Vyrai varžosi irkluodami 200 m vienvietėmis kanojomis, 1 km vienvietėmis kanojomis, 1 km dvivietėmis kanojomis, 200 m vienvietėmis baidarėmis, 200 m dvivietėmis baidarėmis, 1 km vienvietėmis baidarėmis, 1 km dvivietėmis baidarėmis ir 1 km keturvietėmis baidarėmis.

Moterys rungiasi irkluodamos 200 m vienvietėmis baidarėmis, 500 m vienvietėmis baidarėmis, 500 m dvivietėmis baidarėmis ir 500 m keturvietėmis baidarėmis.

Baidarių ir kanojų irklavime Rio olimpinėse žaidynėse rungsis ir šeši lietuviai – Henrikas Žustautas, Aurimas Lankas, Edvinas Ramanauskas, Ignas Navikauskas, Andrej Olinik, Ričardas Nekriošius. H.Žustautas varžysis irkluodamas 200 m vienviete kanoja, I.Navikauskas irkluos 200 m vienviete baidare, A.Lankas bei E.Ramanauskas ir A.Olinik bei R.Nekrošius poromis irkluos 200 m dvivietes baidares.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Henrikas Žustautas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Henrikas Žustautas

Baidarių ir kanojų slalomo varžybos olimpiadoje vyko 2016 m. rugpjūčio 7-11 d., sprinto varžybos vyks rugpjūčio 15-20 d.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką