2012 07 07 /2012 07 08

Olimpinis kelialapis kišenėje: Lemiamame mače Lietuva 109:83 sutriuškino Dominikos Respubliką

Į šeštąją olimpiadą šalies istorijoje Lietuvos rinktinė žengė su trenksmu. Aukščiausią pavarą lemiamame olimpinio atrankos turnyro mače įjungę krepšininkai 109:83 (21:16, 31:20, 23:25, 34:22) sutriuškino Dominikos Respubliką. Šią vasarą geriausias rungtynes sužaidę Kęstučio Kemzūros auklėtiniai antrą kartą peržengė 100 pelnytų taškų ribą.
Lietuvos krepšinio rinktinė
Lietuvos krepšinio rinktinė / T.Tumalovičiaus/Krepšinio širdis nuotr.

Lietuvos rinktinė Barselonos, Atlantos ir Sidnėjaus olimpiadose iškovojo bronzos medalius, Atėnų ir Pekino olimpinėse žaidynėse užėmė ketvirtąsias vietas. Olimpinės varžybos Londone startuos liepos 29-ąją, o komanda artimiausiu metu sugrįš treniruotis į Lietuvą.

Antrajame kėlinyje aštuonis taškus paeiliui pelnęs Martynas Pocius inicijavo spurtą 13:3, po kurio energingai žaidusi Lietuvos rinktinė susikrovė dviženklį pranašumą 35:23, dar vėliau nutolo 52:36.

Po didžiosios pertraukos mūsiškių persvara išaugo iki dvidešimties taškų 63:43, tačiau varžovai nekėlė baltos vėliavos ir sumažino atsilikimą 57:70. Vėliau lietuviai dar kartą šovė į priekį 82:63, o 37 minutę pasiekė rekordinį – 29 taškų pranašumą.

Pagrindiniu pergalės kalviu tapo 19 taškų pelnęs ir 6 kamuolius atkovojęs Jonas Mačiulis. Agresyvus žaidimas puolėjui leido pelnyti ir naudingiausio žaidėjo prizą – simbolinę dovaną – laikrodį.

„Asmeninis pasirodymas nublanksta prieš komandos pergalę ir kelialapį į olimpiadą. Jaučiuosi gerai, komandos draugai mane surasdavo laisvą, o pats paprasčiausiai pataikiau metimus, – tvirtino J.Mačiulis. – Mano sportinė forma galėtų būti dar geresnė, kadangi kol kas ji banguota. Tikiuosi žaidimas taps stabilus.“

Paskutiniame kvalifikacinių varžybų mače progos pasireikšti sulaukė iki šiol nuo atsarginių suolelio retai pakildavęs Tomas Delininkaitis. Gynėjas per 9 minutes pelnė 11 taškų (1/2 tritaškių, 8/8 baudų) ir buvo vienas geriausių susitikimo žaidėjų. Prieš tai naudingiausias 2012 m. LKL finalo serijos krepšininkas per dvikovą su Nigerija aikštėje praleido vos 4 minutes.

Kai 36 minutę žiūrovai skandavo: „Dulkį, Dulkį“, netrukus nuo atsarginių suolo pakilęs Deividas Dulkys sirgalius pradžiugino tritaškiu bei tapo šimtojo taško autoriumi. Šiais metais nacionalinėje ekipoje debiutavęs gynėjas atrankos turnyre žaidė vos 1 minutę su Venesuela. Į pastatorios krepšį Lietuvos rinktinė įmetė pirmąją šimtą.

„Buvo geros rungtynės, turėjome daug energijos, visi įsijungė į žaidimą, kamuolys judėjo. Žaidimas jau gerėja, rungtyniaujame užtikrinčiau ir visi pradeda jausti žaidimo skonį“, – pažymėjo Linas Kleiza, aikštės viduryje su komandos draugais atlikęs džiaugsmo šokį.

Lietuvos rinktinė: Jonas Mačiulis 19 (6/8 dvitaškių, 2/2 tritaškių, 6 atk. kam.), Jonas Valančiūnas 17 (6/9 dvitaškių, 5/6 baudų, 7 atk. kam., 1 blk., 5 praž.), Linas Kleiza 13 (6 atk. kam., 4 praž.), Martynas Pocius 12 (2/2 dvitaškių, 2/2 tritaškių, 2/2 baudų), Tomas Delininkaitis 11 (8/8 baudų), Mantas Kalnietis 9 (9 rez. perd., 2 per. kam.), Rimantas Kaukėnas 9, Šarūnas Jasikevičius 7 (5 rez. perd., 4 kld.), Paulius Jankūnas 5, Deividas Dulkys 3 (4 min.), Darius Songaila 2 (8 min., 4 praž.), Robertas Javtokas 2 (5 min.).

Dominikos Respublikos rinktinė: Jackas Martinezas 13 (10 atk. kam.), Alas Horfordas 12 (4/13 dvitaškių), Francisco Garcia 11,Juanas Coronado Gilas 10, Gerardo Suero 9, Ronaldas Ramonas 9 (1/5 tritaškių), Joshas Asselinas 8, Eulis Baezas 6, Elpidio Fortuna 3, Elysas Guzmanas 2.

LIETUVA DOMINIKOS RESPUBLIKA
TAŠKAI 109 83
DVITAŠKIAI 29/43 (67,4 proc.) 21/48 (43,8 proc.)
TRITAŠKIAI 10/18 (55,6 proc.) 6/22 (27,3 proc.)
BAUDOS 21/24 (87,5 proc.) 23/30 (76,7 proc.)
ATKOVOTI KAMUOLIAI 32 26
REZULTATYVŪS PERDAVIMAI 26 18
PERIMTI KAMUOLIAI 6 8
BLOKAI 1 0
KLAIDOS 15 11
PRAŽANGOS 27 21

Pirmąjį olimpinį kelialapį iškovojo Rusijos rinktinė, po atkaklios kovos 85:77 neleidusi Nigerijai sukurti dar vieno stebūklo. Afrikiečiai su Dominikos Respublika kausis dėl paskutinio bilieto į Londoną.

„Švęsime su rusais? – juokdamasis apie linksmybes užsiminė Linas Kleiza. – Kai su rusais į tokį finalą įsivelsi, tai ir į lėktuvą gali pavėluoti. Jų neįmanoma nugalėti.“

Kurioje Londono olimpiados grupėje žais Lietuvos rinktinė, paaiškės pirmadienį ištraukus burtus.

Olimpinėse žaidynėse dalyvavę Lietuvos rinktinės krepšininkai:

Sidnėjaus olimpiada 2000 m: Šarūnas Jasikevičius ir Darius Songaila.

Atėnų olimpiada 2004 m.: Š.Jasikevičius, D,Songaila ir Robertas Javtokas.

Pekino olimpiada 2008 m.: Š.Jasikevičius, R.Javtokas, Simas Jasaitis, Jonas Mačiulis ir Linas Kleiza.

T.Tumalovičiaus/Krepainio airdis nuotr./Darius Songaila
T.Tumalovičiaus/Krepšinio širdis nuotr./Darius Songaila

RUNGTYNIŲ EIGA:

38 min.: Šimtojo taško autoriumi tampa tritaškį pataikantis Deividas Dulkys – 102:76.

37 min.: Kleiza drebina varžovų krepšį dėjimu, lietuviai surengia dar kelias sėkmingas atakas ir pasiekia rekordinį pranašumą – 97:69.

32 min.: Kaukėno tritaškis atstato devyniolikos taškų persvarą – 82:63.

30 min.: Nors lietuviai stengiasi išlaikyti saugų pranašumą, trečiasis kėlinys baigiasi dviem sėkmingomis varžovų atakomis – 75:61.

27 min.: Martinezas, Ramonas ir Harfordas renka taškus, taip mažindami Dominikos Respublikos ekipos atsilikimą – 70:57.

Čiurnos skausmus jaučiančiam Robertui Javtokui nuskausminamieji vaistai nepadeda – po didžiosios pertraukos vidurio puolėjas už atsarginių suolelio mankština koją, tačiau šiose rungtynėse daugiau nebepasirodys. Jis sužaidė 5 minutes, pelnė 2 taškus ir atkovojo 2 kamuolius.

24 min.: Aštrios Kalniečio, Kaukėno ir Kleizos atakos antrajame kėlinyje dar labiau padidina Lietuvos rinktinės apsukas ir leidžia pasiekti kol kas didžiausią – dvidešimties taškų persvarą – 63:43.

20 min.: Jasikevičiaus ir Valančiūno derinys du prieš du veikia nepriekaištingai – pastarasis ataką užbaigia dėjimu, o Lietuvos rinktinė pasiekia nutolsta – 52:36.

14 min.: Dominikos Respublikos komanda nutraukia taškų badą, lietuviai puldami taip pat nesustoja – Pocius pataiko antrą tritaškį ir pelno savo aštuntą tašką – 32:23. Netrukus Jankūnas pelno du taškus su antra Horfordo pražanga ir prideda baudą – 35:23.

13 min.: Sėkminga Pociaus serija – gynėjas sumeta baudas, o kitoje atakoje pataiko tritaškį – 26:21. Puldami varžovai pameta kamuolį, tuo tarpu Kalnietis smeigia dar vieną tritaškį – 29:21.

12 min.: Asselinas smeigia tritaškį, Ramonas išprovokuoja Kaukėno pražangą ir realizuoja dvi baudas – 21:20.

7 min.: Kleizos ir Valančiūno sėkmingas žaidimas puolant leidžia pelnyti šešis taškus be atsako – 17:12.

3 min.: Kalniečio dėjimas, Javtoko ir Mačiulio dvitaškiai bei du Garcios tritaškiai – 6:6.

T.Tumalovičiaus/Krepainio airdis nuotr./Pusfinalio rungtynės
T.Tumalovičiaus/Krepšinio širdis nuotr./Pusfinalio rungtynės

Atrankos turnyro ketvirtfinalis: Lietuviai 76:72 parklupdė Puerto Riką, o Dominikos Respublika 86:76 nugalėjo Makedoniją.

Pirmasis etapas: A grupėje Dominikos Respublika 95:85 sutriuškino Korėją, tačiau 69:84 nusileido Rusijai. Lietuviai B grupėje 100:82 nepaliko vilčių Venesuelai, bet 80:86 pripažino Nigerijos pranašumą.

Lyderiai: Atlantos „Hawks“ klubo narys Alas Horfordas yra naudingiausias Dominikos Respublikos krepšininkas. 26 metų 208 cm ūgio vidurio puolėjas per tris mačus vidutiniškai pelnydavo po 22 taškus, atkovodavo po 12 kamuolių ir atlikdavo po 3,7 rezultatyvaus perdavimo.

Tuo tarpu Sakramentos „Kings“ 30 metų 201 cm ūgio puolėjas Francisco Garcia vidutiniškai rinkdavo po 14,3 taško, atkovodavo po 3 kamuolius ir atlikdavo po 1,7 rezultatyvaus perdavimo.

Varžovai Kęstučio Kemzūros akimis: „Komanda žaidžia labai greitai. Dažnai jų atakos trunka labai trumpai, kadangi žaidėjai stengiasi kuo greičiau pereiti vidurio liniją ir ieško greitų metimų. Dominikos Respublikos komanda labai gerai kovoja dėl kamuolių, Šiame turnyre jie vidutiniškai atkovoja po 19 kamuolių puldami – tai viena varžovų stiprybių. Alas Horfortdas ir Jackas Martinezas dominuoja po krepšiais. Jie pagrindinė komandos jėga. Tuo tarpu gynėjai – greiti, kibūs, yra geri metikai.“

Reitingas: Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) sudaromame pasaulio vyrų rinktinių reitinge Lietuva su 426 taškais užima penktąją poziciją. 45,6 taško turinti Dominikos Respublika žengia 25-oje vietoje.

Dominikos Respublikos laimėjimai: Nuo 1969 m. dalyvauta viename pasaulio čempionate (1978 m. 12 vieta) ir dešimt sykių pasirodyta Amerikos pirmenybėse (2011 m. 3 vieta).