Dabar populiaru
Tiesiogiai
Publikuota 2022 02 21, 18:00

Buvęs olimpietis įsitikinęs – dopingas jį pakėlė per 15 vietų

Keli dopingo atvejai nustatyti sekmadienį pasibaigusiose Pekino olimpinėse žaidynėse. Dar vykstant olimpiadai apie dopingą prabilo jo vartojimą anksčiau pripažinęs Maxas Hauke. Austrijos slidininkas papasakojo, kiek naudos jam suteikė dopingas.
Maxas Hauke nutvertas dopingo vartojimo vietoje per pasaulio slidinėjimo čempionatą Austrijoje.
Maxas Hauke nutvertas dopingo vartojimo vietoje per pasaulio slidinėjimo čempionatą Austrijoje. / „Scanpix“ nuotr.

Pekino žaidynėse užfiksuoti trys teigiami testai.

Irano kalnų slidininkas Hosseinas Savehas Shemshaki, Ukrainos slidininkė Valentina Kaminska ir Ukrainos bobslėjaus olimpietė Lidija Hunko pagauti su draudžiamais preparatais organizmuose.

Tarp šių atvejų dar nugriaudėjo Rusijos čiuožėjos Kamilos Valijevos byla, kuomet per žaidynes pasiekė žinia apie 15-metės kūne rastą dopingą gruodžio mėnesį Rusijoje.

Nė vienas per žaidynes sučiuptas atletas nepretendavo į medalius. Pavyzdžiui, slidininkė Valentina Kaminska, kurios kūne rasta trijų rūšių anabolinių steroidų, vis tiek finišavo tik 70 ir 79 pozicijose asmeninėse varžybose.

Tad, kokia nauda vartoti dopingą?

Austrijos slidininkas Maxas Hauke pats yra vartojęs dopingą.

Per karjerą nepakilęs į Top10 svarbiausiose varžybose, jis buvo pagautas įvykio vietoje, kai per pasaulio taurės etapą Austrijoje pareigūnai užtiko jį bandant persipilti kraują per veną.

„Aš tapdavau maždaug per vieną procentą geresnis, susileidęs dopingo, nei tada, kai to nedariau, – Norvegijos „Dagbladet“ pripažino M.Hauke. – Jei varžydavausi 30 minučių, tapdavau 30 sekundžių greitesnis. Per vienos valandos varžybas – apie minutę greitesnis.“ *

M.Hauke teigė, jog dopingas gali pagerinti rezultatą, pavyzdžiui, vietoj 30 vietos pakelti į 15-ąją.

Antidopingo specialistas Inggardas Lereimas mano, kad M.Hauke supaprastina kraujo dopingo poveikį.

„Yra daug asmeninių skirtumų, daug priklauso nuo dopingo koncentracijos ir formos. Nežinau, kaip jie išmatavo, bet tai labai suabsoliutintas vertinimas, kad efektas yra vienas procentas. Gali būti ir daugiau, tai lemia daug faktorių, į kuriuos būtina atsižvelgti“, – „Dagbladet“ dėstė dopingo medžiotojas.

M.Hauke buvo vienas iš kelių slidininkų, kurie kaltinami EPO vartojimu per 2019 metų pasaulio čempionatą. Visi slidininkai buvo siejami su skandalinguoju gydytoju Marku Schmidtu.

2014 metais Sočio olimpinėse žaidynėse, tada dar būdamas 22 metų, M.Hauke finišavo 45 vietoje sprinte, 57 vietoje klasikinio slidinėjimo rungtyje bei 16-oje vietoje komandiniame sprinte.

Jis dalyvavo ir 2018 metų Pjongčango žaidynėse, bet rezultatai buvo anuliuoti.

„Scanpix“ nuotr./Maxas Hauke nutvertas dopingo vartojimo vietoje per pasaulio slidinėjimo čempionatą Austrijoje.
„Scanpix“ nuotr./Maxas Hauke nutvertas dopingo vartojimo vietoje per pasaulio slidinėjimo čempionatą Austrijoje.

Po 2019 metų reido, per kurį buvo paviešinta nuotrauka, o tai padaręs policininkas nubaustas, M.Hauke pripažino, jog kraujo perpylimą su bendražygiu naudojo trejus metus.

Po dopingo skandalo 29 metų austras nusprendė atvirai pripažinti savo klaidą ir pradėjo bendradarbiauti su antidopingo specialistais.

„Scanpix“ nuotr./Maxas Hauke
„Scanpix“ nuotr./Maxas Hauke

Pastaba: * 30 sekundžių greitesnės lenktynės suteiktų beveik 2 proc. greitesnį laiką.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie SPORTO rubriką