Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Perspėjimas: šylant vandens temperatūrai, didėja infekcijų rizika

Karštomis vasaros dienomis daugelis skuba atsigaivinti prie įvairių vandens telkinių. Tačiau prieš brendant į vandenį svarbu įsitikinti, ar maudytis jame yra saugu, ar vanduo neužterštas.
Maudynės prie Žaliųjų ežerų
Maudynės prie Žaliųjų ežerų / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai rekomenduoja maudytis savivaldybių prižiūrimose maudyklose ir poilsiauti rekreacijai skirtose zonose – poilsiavietėse, kuriose periodiškai atliekami vandens tyrimai, ištirtas smėlis, yra įrengti tualetai, šiukšlių dėžės, pastatytos persirengimo kabinos. Taip pat turi būti sudarytos sąlygos nusiplauti rankas ir kitos švarai bei saugumui būtinos priemonės.

Užterštas vanduo – infekcijų šaltinis

Vis labiau šylant vandens telkiniams, rizika užsikrėsti ir susirgti per vandenį plintančiomis ligomis, padidėja. Mat įšilusiame ir organinėmis medžiagomis užterštame vandenyje susidaro palankios sąlygos įvairiems mikroorganizmams ilgai išlikti gyvybingiems ir daugintis.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Žaliųjų ežerų pakrantės karštą vasaros dieną
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Žaliųjų ežerų pakrantės karštą vasaros dieną

Dažniausiai ligų sukėlėjai į organizmą patenka per burną, kai besimaudant gurkštelima užteršto vandens, rečiau per pažeistą odą ar gleivines. Todėl poilsiautojams rekomenduojama nesimaudyti užterštuose vandens telkiniuose, nes į žmogaus organizmą per burną į virškinamąjį traktą patekus dideliam ligų sukėlėjų kiekiui, žmogus gali susirgti.

„Dažniausiai tai būna ūmios žarnyno infekcinės ligos, kurių simptomai – įvairūs: karščiavimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, galvos ir pilvo skausmai, silpnumas. Taip pat gali atsirasti odos alerginių reakcijų – bėrimų ar paraudimų“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė.

Pasidomėkite maudyklų vandens kokybe

Ypač pavojinga maudytis užterštame vandenyje yra:

  • vaikams, kadangi jie maudydamiesi dažniau gurkšteli vandens. Be to, jų imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi.
  • taip pat didesnė rizika vyresnio amžiaus,
  • lėtinėmis ligomis sergantiems,
  • nėščioms moterims
  • silpną imuninę sistemą turintiems asmenims.
  • Maudymosi sezonas Lietuvoje oficialiai prasideda nuo birželio 1 d. ir tęsiasi iki rugsėjo 15 d. Kur maudytis saugu, o kurių vandens telkinių reikėtų vengti, informaciją galima rasti Higienos instituto interneto svetainėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertai įvertino: ko reikia, kad Lietuvos verslai klestėtų?
Reklama
Sporto veiklų įvairove ir dalyvių gausa Telšiuose pažymėta Sporto diena
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant