Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Emigrantai, mokslų daktarai ir popscenos žvaigždės: kaip susiklostė Lietuvos atstovų „Eurovizijoje“ karjeros?

Evelina Sašenko, Aivaras Stepukonis, Simona Jakubėnaitė ir Andrius Pojavis
Mindaugo Navicko, „Scanpix“, asmeninio albumo ir 15min nuotr. / Evelina Sašenko, Aivaras Stepukonis, Simona Jakubėnaitė ir Andrius Pojavis
Šaltinis: 15min
2
A A

Nuo 1994 m., kuomet Lietuvos atstovas pirmąkart lipo ant „Eurovizijos“ scenos, mūsų šalies garbę gynė gausus būrys Lietuvos atlikėjų. Vieni jų dar prieš triumfą Lietuvos „Eurovizijos“ atrankoje buvo gerai žinomi šalies muzikos gerbėjams, kitiems išgarsėti padėjo būtent šis konkursas. Tačiau ką jie veikia dabar?

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Daugelis iki šiol Lietuvoje tęsia muzikines karjeras, tačiau tarp Lietuvos atstovų „Eurovizijoje“ rasime ir vėliau emigravusių, ir tapusių mokslų daktarais. Portalas 15min supažindina su tolimesniais mūsų šalies vardą visos Europos akivaizdoje garsinusių atlikėjų karjeros vingiais.

VIDEO: Prisiminkite: lietuvių dainos, skambėjusios „Eurovizijos“ scenoje

1994 m.: O.Vyšniauskas

1994 m., kuomet Lietuva debiutavo „Eurovizijoje“, mūsų šaliai atstovavo Ovidijus Vyšniauskas. Debiutas nebuvo sėkmingas – atlikėjas nepelnė nė vieno taško ir užėmė paskutinę vietą.

Koncerto organizatorių nuotr./Ovidijus Vyšniauskas
Koncerto organizatorių nuotr./Ovidijus Vyšniauskas

O.Vyšniauskas į „Euroviziją“ buvo siųstas, mat turėjo dalyvavimo tarptautiniuose festivaliuose patirties. Paties atlikėjo teigimu, dėmesys pasiruošimui „Eurovizijai“ tada buvo daug mažesnis negu dabar – daina „Lopšinė mylimai“ gimė per savaitę. „Mes „Eurovizijos“ nesureikšminome: atvažiavome, padainavome kaip tarptautinėse vestuvėse, ir išvažiavome“, – 2014 m. sakė jis.

Nesėkmingas pasirodymas O.Vyšniausko karjerai Lietuvoje nepakenkė. Atlikėjas vis dar dažnai koncertuoja, dalyvauja įvairiuose muzikiniuose projektuose. Šių metų pradžioje savo 60-metį O.Vyšniauskas paminėjo grandioziniais koncertais Kaune ir Klaipėdoje.

1999 m.: A.Smilgevičiūtė

1999 m. Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavusi Aistė Smilgevičiūtė ant scenos lipo su folklorine daina „Strazdas“, kurią atliko žemaičių tarme. Atlikėja Eurovizijoje užėmė 20 vietą.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Aistė Smilgevičiūtė
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Aistė Smilgevičiūtė

„Dėl to visiškai nesikremtu. Ar dvidešimta, ar dar kokia vieta, man mažiausiai rūpi. Tai – žaidimai, apie kuriuos geriau nė negalvoti. Lietuvai dar reikės penkerių metų, kol bus įtraukta į šį žaidimą. O tai, ką aš dariau „Eurovizijoje“, padariau taip, kaip reikėjo. Dėl to esu rami. Negalėjau geriau pasirodyti“, – tais pačiais metais duotame interviu sakė A.Smilgevičiūtė.

Dabar atlikėja drauge su roko muziką bei tautinės lietuvių muzikos motyvus derinančia grupe „Skylė“, kurioje groja ir jos vyras Rokas Radzevičius, tęsia sėkmingą karjerą. Vien 2016 m. dienos šviesą išvydo du „Skylės“ ir A.Smilgevičiūtės albumai: vaikiškų dainelių albumas „Tilidūda“ ir lietuvių mitologijos įkvėptas albumas „Dūšelės“ apie sielų kelionę tarp šiapus ir anapus.

Taip pat A.Smilgevičiūtė yra sukūrusi vaidmenis tokiuose miuzikluose ir roko operose kaip „Jūratė ir Kastytis“, „Žuviaganys“, „Pranašas“.

2001 m: „Skamp“

Po dvejų metų „Eurovizijos“ scenoje pasirodė grupė „Skamp“. Atlikusi fanko stiliaus kūrinį „You Got Style“, grupė užėmė 13-ąją vietą. Ilgą laiką tai buvo aukščiausias šalies pasiekimas konkurse.

VIDEO: Eurovision 2001 - Skamp - You got style

„Eurovizija“ – tai konvejeris, kuriame viskas vyksta labai greitai ir yra suplanuota iki mažiausių smulkmenų. Jame privalai nepasimesti ir sugebėti pats pasirūpinti savimi“, – tuomet kalbėdami su BNS įspūdžiais dalijosi „Skamp“ muzikantai.

Nors paskutinis grupės albumas šviesą išvydo 2008 m., „Skamp“ iki šiol vykdo aktyvią koncertinę veiklą: pernai pasirodė festivaliuose, rengė koncertus. Tiesa, po 2016 m. gruodį surengto kalėdinio koncerto grupės nariai su gerbėjais atsisveikino iki 2018-ųjų, kuomet planuoja 20-mečio koncertą.

Vienas grupės narių – Viktoras Diawara – dar kartą ant „Eurovizijos“ scenos lipo 2006 m. kaip „LT United“ kolektyvo narys. Taip pat jis yra idėjinis „Loftas Fest“ renginio organizatorius. O grupės solistė Erica Jennings tęsia sėkmingą solinę karjerą.

2002 m.: Aivaras Stepukonis

2001 m. „Eurovizijoje“ Lietuvai atstovavęs Aivaras Stepukonis su daina „Happy You“ kalnų nenuvertė – užėmė 23 vietą. Vėliau Aivaras, skirtingai negu daugelis ant „Eurovizijos“ scenos lipusių lietuvių, didžiausią dėmesį skyrė ne muzikai, o mokslinei veiklai.

VIDEO: Eurovision 2002 Lithuania - Aivaras - Happy you
A.S. nuotr./Aivaras Stepukonis
A.S. nuotr./Aivaras Stepukonis

Dabar A.Stepukonis humanitarinių mokslų filosofijos krypties daktaras, vyresnysis mokslų darbuotojas Lietuvos kultūros tyrimų instituto Lyginamųjų kultūros studijų skyriuje. Yra parengęs keliolika mokslo straipsnių, monografiją „Pavergto mąstymo problema: Maxas Scheleris ir žinojimo sociologijos ištakos“.

Vis dėlto ryšių su muzika A.Stepukonis nenutraukė – įsteigė garso įrašų studiją „Kranto studijos“, įrašė kelis albumus. Paskutinis jo albumas, paties Aivaro įvardintas kaip alternatyvios popmuzikos albumas, „Sage & Fool“ pasirodė 2010 m. Koncertinės veiklos pastaruoju metu A.Stepukonis nebevykdo.

2004 m.: Linas ir Simona

Su daina „What's Happened To Your Love?“ 16 vietą pusfinalyje užėmę ir į finalą nepatekę Linas Adomaitis ir Simona Jakubėnaitė vėliau dar keletą metų koncertavo kartu. Tačiau 2008 m. jų keliai išsiskyrė.

VIDEO: Eurovision 2004 Semi Final 12 Lithuania *Linas & Simone* *What's Happened To Your Love?* 16:9 HQ

Linas Adomaitis išlieka vienu populiariausių Lietuvos atlikėjų, nuolat rengia koncertus, kuria naują muziką. 2016 m. atlikėjas su Kauno bigbendu surengė koncertinį turą „19“, pristatė vinilinę plokštelę „Laiko mašina“. Taip pat atlikėjas yra įsteigęs labdaros ir paramos fondą.

Tuo tarpu S.Jakubėnaitė prožektorių šviesoje išliko trumpiau. Tiesa, atlikėjos gyvenimas liko susietas su muzika: ji penkerius metus gyveno JAV, kur baigė džiazo vokalo studijas. Grįžusi iš JAV ji Panevėžyje įkūrė dainavimo studiją „New Vocal“, kur moko dainavimo meno tiek pradedančiuosius, tiek ir profesionalus. 2017 m. balandį atlikėja pateko į nemalonią istoriją: buvo sulaikyta vairuojanti neblaivi.

2005 m.: „Laura and the Lovers“

Kolektyvas „Laura and the Lovers“ po ne ypač sėkmingo pasirodymo „Eurovizijoje“ dar įrašė porą albumų, tačiau ilgai populiarumo neišlaikė. 2006 m. įrašytas „Tarp krentančių lapų“ tapo paskutiniu kolektyvo albumu.

Tomo Petrovskio nuotr./Laura Čepukaitė
Tomo Petrovskio nuotr./Laura Čepukaitė

L.Čepukaitė muzikinės karjeros nebetęsia, ilgą laiką dirbo administracinį darbą Ūkio ministerijoje. 2014 m. ji apsigynė daktaro disertaciją ir gavo socialinių mokslų daktarės laipsnį. 2015 m. rugsėjį ji ištekėjo už virtuvės šefo Liutauro Čepracko.

2006 m.: „LT United“

2006 m. specialiai „Eurovizijai“ susibūrusią grupę „LT United“ sudarė Lietuvos muzikos žvaigždės – Andrius Mamontovas, Marijonas Mikutavičius, Saulius Urbonavičius-Samas, Viktoras Diawara, Arnoldas Lukošius ir Eimantas Belickas.

Tų metų „Eurovizijos“ finale užimta 6 vieta iki šiol yra vienas geriausių Lietuvos pasirodymų istorijoje.

„LT United turėjo specifinį pasirinkimą ir labai saugų. Mes išvis niekuo nerizikavome, tai buvo tokia koncepcija, kuriai nebuvo jokios rizikos. Jeigu būtume užėmę ir paskutinę vietą, tai būtų buvę taip pat linksma“, – vienoje TV laidoje pasakojo A.Lukošius.

VIDEO: LT United - We Are The Winners (Lithuania) 2006 Final

Nors „LT United“ muzikinės veiklos nebevykdo, grupę sudarę atlikėjai ir toliau lipa ant scenos, tiesa, vieni – dažniau, kiti – rečiau. A.Mamontovas ir M.Mikutavičius tęsia solines karjeras, S.Urbonavičius retkarčiais dar koncertuoja su „Bix“, V.Diawara – su „Skamp“, smuikininkas E.Belickas prisijungia prie įvairių muzikinių projektų. A.Lukošius yra technologijų ekspertas, 2016 m. tapo „Tele2“ „Inovacijų biuro“ veidu.

2007 m.: „4Fun“

2007 m. Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavusi ir lyrišką kūrinį „Love or Leave“ su šešėlių teatrą priminusiu pasirodymu atlikusi grupė „4Fun“ užėmė tik 21 vietą. Tačiau šis pasirodymas grupei nepadarė didelės įtakos. Ji neprasiveržė į didžiąsias scenas, tačiau tęsia koncertinę veiklą. 2016 m. pradžioje „4Fun“ 15-ojo gimtadienio proga išleido gyvo garso albumą „Dalintis negalima slėpti“.

Dariaus Jurevičiaus nuotr./Grupė „4Fun“
Dariaus Jurevičiaus nuotr./Grupė „4Fun“

Grupės lyderė Julija Ritčik taip pat jau ilgą laiką dirba anglų kalbos mokytoja. 2017 m. ji pristatė ir naują solinę dainą „Tereikia tik“.

2008 m.: Jeronimas Milius

2008 m. su lyriška, operą primenančia daina „Nomads In The Night“ Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavęs ir į finalą nepatekęs roko atlikėjas Jeronimas Milius ir dabar nesitraukia nuo scenos. Projektai su Ieva Prudnikovaite ir Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, koncertas akompanuojant fortepijonui su Česlovu Gabaliu, dainavimas „The Beatles“ kūrinius prikeliančiame projekte – tai tik keli projektai, kuriuose pastaruoju metu jis dalyvavo.

Martyno Siruso/Adfoto.lt nuotr./Jeronimas Milius
Martyno Siruso/Adfoto.lt nuotr./Jeronimas Milius

Be to, J.Milius yra sukūręs ne vieną vaidmenį teatro scenoje įvairiuose miuzikluose. Kartais J.Milius vis dar koncertuoja ir su metalo grupe „Soul Stealer“, kurios vokalistas yra nuo 2003 m.

„Į konkursą važiavau gerai praleisti laiko – tą ir dariau. Visi šneka apie politinius dalykus „Eurovizijoje“… Tegul šneka – vieni šneka, nes nori, kiti – nes pavydi, jaučia nuoskaudas, patyrė nesėkmes. Į tuos dalykus nesigilinu. Man „Eurovizija“ yra eilinis dainų konkursas, tik tiek, kad jį rodo per televizorių. Neketinu jo sureikšminti“, – 2012 m. sakė atlikėjas.

VIDEO: Prisiminkite: lietuvių dainos, skambėjusios „Eurovizijos“ scenoje

2009 m. – Sasha Song

Aktyvią muzikinę karjerą tęsia ir Sasha Song, kuris 2009 m. „Eurovizijos“ finale su daina „Love“ užėmė 23 vietą. Tuomet atlikėjas dar vadinosi Sasha Son. Dabar Sasha, kurio tikrasis vardas yra Dmitrijus Šavrovas, nuolat rengia koncertus, pristato naujas dainas. Atlikėjas buvo prisipažinęs, kad kentėjo nuo depresijos, priklausomybės vaistams ir alkoholiui, bet su šiomis problemomis teigia susitvarkęs ir visiškai atsisakęs alkoholio.

VIDEO: Sasha Son - Love (Lithuania) LIVE 2009 Eurovision Song Contest

Sasha Song patekti į konkursą mėgino ir šiemet, bet nacionalinė atranka jam nebuvo sėkminga.

2010 m.: „InCulto“

2010 m. su daina „Eastern European Funk“ nacionalinėje atrankoje triumfavusi, bet „Eurovizijoje“ kalnų nenuvertusi grupė „InCulto“ 2011 m. išsiskirstė. Grupės lyderis Jurgis Didžiulis tęsia muzikinę karjerą: dainuoja tiek vienas, tiek su žmona Erica Jennings, su kuria yra sukūręs duetą „Ball and Chain“.

EBU nuotr./Lietuvos atstovai „InCulto“
EBU nuotr./Lietuvos atstovai „InCulto“

Kitų grupės narių likimai įvairūs. Aurelijus Morlencas emigravo į Vokietiją, kur dirbo „McDonalds“, o vėliau tapo viešbučio valdytoju. Likę grupės nariai prisidėjo prie įvairių kitų muzikinių projektų.

2011 m.: Evelina Sašenko

Patekusi į „Eurovizijos“ finalą, jame džiazo dainininkė Evelina Sašenko 2011 m. su daina „C'est La Vie“ užėmė 19 vietą. „Kad ir kokią dainą siųstume į „Euroviziją“, Lietuva neturi šansų laimėti – mes esame per maža valstybė. Atlikėjams paprasčiausiai reikia važiuoti į konkursą ir fainai praleisti laiką!“ – vėliau yra sakiusi ji.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos atstovė Evelina Sašenko
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lietuvos atstovė Evelina Sašenko

Dabar E.Sašenko toliau vykdo aktyvią koncertinę veiklą, dalyvauja įvairiuose projektuose. Atlikėja dainuoja roko operose ir festivaliuose, koncertuoja su Vilniaus miesto Šv. Kristoforo kameriniu orkestru.

2012 m.: Donny Montell

Donny Montell, Lietuvai geriau žinomas kaip Donatas Montvydas, yra vienintelis atlikėjas, Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavęs du kartus. 2012 m. į konkursą Donny Montell vyko su daina „Love is Blind“. Atlikėjas pateko į finalą ir jame užėmė 14 vietą.

eurovision.tv nuotr./Donatas Montvydas
eurovision.tv nuotr./Donatas Montvydas

„Arba esi pirmas, arba ne. Džiaugiuosi tuo, ką gavau iš „Eurovizijos“, ką jau tos vietos... Iš emocinės pusės gal ir gali būti dėl kažko gaila, bet aš apie tai negalvoju. Pavyzdžiui, kad estas aukščiau. Aš patekau į finalą. Dabar laukiu kol grįšiu namo, kuriu naujus planus“, – grįžęs į Lietuvą kalbėjo atlikėjas.

Pirmasis pasirodymas „Eurovizijoje“ ir taip sėkmingai besiklosčiusiai D.Montvydo karjerai suteikė dar didesnį postūmį. 2012 m. pasirodęs albumas „Donny Montell“ M.A.M.A. apdovanojimuose buvo pripažintas geriausiu metų albumu, o pats atlikėjas buvo pripažintas metų atlikėju bei metų popmuzikos atlikėju.

2013 m.: Andrius Pojavis

Ant „Eurovizijos“ scenos 2013 m. A.Pojavis lipo su daina „Something“, kurią sukūrė pats. Finalas lietuviui nesusiklostė sėkmingai – jis liko 22-as.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Pojavis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Pojavis

„Ten man sunkiausia buvo pakelti didžiulę kritiką ir negatyvą. Iš savo šalies nejaučiau pakankamai paramos, siaubingi komentarai internete ir kitokia kritika tikrai smarkiai smogė man ir mano šeimai“, – apie dalyvavimą „Eurovizijoje“ vėliau kalbėjo A.Pojavis.

A.Pojavis tęsia muzikinę karjerą, bet nebe Lietuvoje: šiuo metu atlikėjas gyvena Ispanijoje, prieš tai gyveno Jungtinėje Karalystėje. 2016 m. jis pristatė antrąjį albumą „Seven“. Pinigus albumui aukojo dainininko gerbėjai.

2014 m: Vilija Matačiūnaitė

Realybės šou „Kelias į žvaigždes“ išgarsėjusiai Vilijai Matačiūnaitei, atlikusiai dainą „Attention“, „Eurovizija“ nebuvo sėkminga: ji į finalą nepateko.

eurovision.tv nuotr./Vilija Matačiūnaitė ir Šarūnas Kirdeikis
eurovision.tv nuotr./Vilija Matačiūnaitė ir Šarūnas Kirdeikis

Dainininkė buvo įsitikinusi: jos daina neatitiko „Eurovizijos“ gerbėjų skonio, nes buvo per daug alternatyvi. „Jei norėčiau konkursui sukurti dar vieną dainą, tai reiktų kurti visišką popsą“, – sakė ji.

Tačiau V.Matačiūnaitės karjerai sėkmingai tęstis tai nesukliudė. V.Matačiūnaitė pastaraisiais metais įrašė naujų dainų, dalyvavo LRT projekte „Vario audra“, buvo surengusi koncertinį turą „Vilija in Jazz“, triumfavo BTV šou „Muzikinis iššūkis“.

2017 metais dar kartą dalyvavo nacionalinėje atrankoje į „Eurovizijos“ dainų konkursą su daina „I See the Lights“, bet nepraėjo pirmojo atrankų etapo.

2015 m.: Vaidas Baumila ir Monika Linkytė

Vaido Baumilos ir Monikos Linkytės duetas su daina „This Time“ 2015 m. „Eurovizijoje“ užėmė 18 vietą. Viskas yra gerai, kiek nusipelnėme, tiek ir gavome“, – po pasirodymo sakė V.Baumila.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Lietuvos atstovai Vaidas Baumila ir Monika Linkytė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Lietuvos atstovai Vaidas Baumila ir Monika Linkytė

Vaidas Baumila išlieka viena iš didžiausių Lietuvos popmuzikos scenos žvaigždžių. Jo ir „X Faktoriaus“ projekto nugalėtojos Monikos Pundziūtės-Monique bendra daina „Dviese“ gerbėjų pastangomis jau tapo auksine ir platinine. Rudenį atlikėjas ketina išleisti naują albumą.

Tuo tarpu M.Linkytė persikraustė gyventi į Londoną, kur mokosi muzikos kūrimo. Tačiau mergina gerbėjų Lietuvoje nepamiršta – pristato naujas dainas, retkarčiais surengia koncertus.

2016 m.: Donny Montell

2016 m. Donny Montell pseudonimu pasivadinęs Donatas Montvydas vėl triumfavo „Eurovizijos“ atrankoje, tapdamas pirmuoju lietuvių atlikėju, tai padariusiu dukart. Tiesa, dukart „Eurovizijoje“ dalyvavo ir Viktoras Diawara, tačiau nei kaip solo atlikėjas, o kaip grupių „Skamp“ ir „LT United“ narys.

Antrasis Donny Montell pasirodymas buvo sėkmingesnis negu pirmas – finale jis su daina „I’ve Been Waiting for This Night“ liko devintas. Tai antras geriausias visų laikų lietuvių rezultatas „Eurovizijoje“.

D.Montvydas pripažinimo vėlgi susilaukė ne tik „Eurovizijos“ scenoje: 2016 m. radijo stotis pasiekė ne vienas didelės sėkmės sulaukęs jo singlas, pasirodė ir sėkmingai įvertintas antrasis albumas „#BLCK“. Šis dainininkas 2017 m. M.A.M.A. apdovanojimuose buvo pripažintas geriausiu 2016 m. Lietuvos atlikėju.

2017 m. LRT televizijos eteryje D.Montvydas prisipažino, kad „Eurovizijoje“ gali dalyvauti ir trečiąkart, bet jau atstovaudamas kitai šaliai. Jis teigė sulaukęs „su “Eurovizija„ susijusių pasiūlymų“ iš Švedijos ir kol kas jų griežtai neatmetantis, nors ir laiko save patriotu.

VIDEO: Eurovizijos istorija: nuo kuklios pradžios iki pasaulinių žvaigždžių

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką