Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 14d. 17:04

„Eurovizijos“ istorija 1999–2019: kas galėjo atstovauti Lietuvai, bet liko antri?

Mia, Alanas Chošnau, Rūta Ščiogolevaitė, Aistė Pilvelytė
15min nuotr. / Mia, Alanas Chošnau, Rūta Ščiogolevaitė, Aistė Pilvelytė

Šeštadienio vakarą paaiškėjo, kad šiemet Lietuvai su kūriniu „On Fire“ „Eurovizijoje“ atstovaus grupė „The Roop“. Vis dėlto, jei grupei nepasisektų, kaip ir kiekvienais metais šalyje vėl kiltų kalbos – gal reikėjo nusiųsti kažką kitą ir būtume pasirodę geriau?

Portalas 15min nutarė iškelti klausimą „O kas, jeigu...“ ir prisiminti tuos metus, kai Lietuvos atlikėjai nepatekdavo į „Eurovizijos“ finalą arba jame likdavo už 20-uko ribų. Kokie atlikėjai ir grupės tuomet užimdavo antrąsias vietas? Ar komisijos ir žiūrovų nuomonė sutapdavo?

Žinoma, pasakyti, ar šie atlikėjai būtų pasirodę geriau, dabar negali niekas. Tačiau prisiminti įdomu.

2017 m.: Aistė Pilvelytė – „I'm Like A Wolf“

2017 m. nacionalinėje Eurovizijos atrankoje po 50 proc. galutinio rezultato sudarė komisijos ir žiūrovų balsai. Juos susumavus paaiškėjo, kad laimėjo „Fusedmarc“, o antra liko Aistė Pilvelytė. „Fusedmarc“ pirmą vietą skyrė ir komisija, ir žiūrovai.

Tiesa, žiūrovų balsų skirtumas buvo labai nedidelis: už „Fusedmarc“ balsavo 15 324, už A.Pilvelytę – 14 438 žiūrovai. Likę atlikėjai atsiliko gerokai daugiau. Tačiau komisija A.Pilvelytei skyrė trečią vietą. Tai buvo jau trečias kartas, kai A.Pilvelytė atsidūrė ant patekimo į konkursą ribos, bet jos neperžengė.

VIDEO: Aistė Pilvelytė - I'm like a wolf (Eurovision 2017 Lithuania)

2014 m.: Mia – „Attention“

Neskaitant 2017 m. „Eurovizijos“, paskutinis sykis, kai Lietuva nepateko į „Eurovizijos“ finalą, buvo 2014 m. Tuomet pusfinalyje Vilija Matačiūnaitė su daina „Attention“ liko 11-a.

2014 m. atrankos sistema buvo kitokia negu šiemet – į „Euroviziją“ važiuoti norintys atlikėjai turėjo sutikti ant scenos atlikti atrankos rengėjų jiems paliktą kūrinį. Paraiškas konkursui galėjo teikti ir kūrinių autoriai, tačiau jie turėjo sutikti, kad jų sukurtą dainą atliks organizatorių pasirinktas atlikėjas.

Į nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos finalą pateko V.Matačiūnaitė, Mia ir Vaidas Baumila. Iš pradžių specialios laidos metu jie visi turėjo atlikti po tris dainas – „Attention“, „Take A Look At Me Now“ ir „It‘s All About The Boy“. Tada balsavimo metu komisijos nariai ir televizijos žiūrovai nusprendė, kad Lietuvos atstovas „Eurovizijoje“ atliks būtent dainą „Attention“.

Tada nacionalinės atrankos finalo metu jau buvo renkamas pats Lietuvos atstovas. Laimėjo V.Matačiūnaitė, o antra liko Mia, kurios atlikta „Attention“ versija žiūrovams ir komisijai patiko mažiau. Komisijos ir žiūrovų nuomonė tada vėlgi sutapo: už V.Matačiūnaitę balsavo 9596, o už Mia – 7506 žiūrovai.

Antra nacionalinėje atrankoje Mia liko ir 2015 m.

VIDEO: Mia - Attention

2013 m.: Girmantė Vaitkutė – „Time to Shine“/ Gerai Gerai ir Miss Sheep – „War in the Wardrobe“

2013 m. Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavęs Andrius Pojavis į finalą pateko, tačiau jame liko tik 22-as, surinkęs vos 17 taškų. „Eurovizijos“ atrankos superfinale A.Pojavis tuomet aplenkė Girmantę Vaitkutę ir jos dainą „Time to shine“ bei Gerai Gerai ir Miss Sheep dainą „War in the Wardrobe“.

Šį kartą superfinalo, kuriame pasirodė trys atlikėjai, metu balsavo tik komisija. Per finalą, kai balsavimo teisę turėjo ir žiūrovai, jų ir komisijos nuomonės išsiskyrė – žiūrovams labiausiai patiko Gerai Gerai ir Miss Sheep kūrinys. A.Pojavis žiūrovų balsavime liko tik trečias, G.Vaitkutė – dar žemiau.

VIDEO: „Gerai Gerai & Miss Sheep“ – „War In The Wardrobe“

2010 m.: Aistė Pilvelytė – „Melancholia“

2010 m. su energinga daina „Eastern European Funk“ atranką Lietuvoje laimėję „InCulto“ pusfinalio barjero „Eurovizijoje“ neperžengė. Tačiau Lietuvos superfinale jų tinkamumu atstovauti šaliai nesuabejojo nei komisija, nei žiūrovai. Beje, tai buvo pirmasis kartas nuo 2004 m., kai Lietuvos atstovą „Eurovizijoje“ lėmė ne tik žiūrovų, bet ir komisijos balsai.

Ir komisija, ir žiūrovai 2010 m. „InCulto“ skyrė po 12 taškų. A.Pilvelytė atrankos balsavime ir komisijos, ir žiūrovų sprendimu liko antra, gaudama po 10 taškų.

VIDEO: Aistė Pilvelytė Melancholia

2009 m.: Donatas Montvydas – „From The Distance“

2009 m. Lietuvos nacionalinės atrankos finale triumfavo Sasha Song, tuomet dar vadinęs save Sasha Son. Jo atlikta jausmų kupina daina „Love“ pateko į didįjį „Eurovizijos“ finalą, bet jame atlikėjas gavo vos 23 taškus ir Europoje liko 23-ias.

Tais metais sprendimą, kas vyks į „Euroviziją“, priėmė tik žiūrovai. Lietuva buvo padalyta į dešimt apskričių – kiekvienoje apskrityje daugiausia žiūrovų balsų gavęs atlikėjas gavo 12 taškų, antrą vietą užėmęs atlikėjas – 10 taškų ir taip toliau. Sasha Song triumfavo visose apskrityse, Donatas Montvydas antras liko taip pat visose.

Vėliau D.Montvydas, pasivadinęs Donny Montell pseudonimu, sėkmingai atstovavo Lietuvai „Eurovizijoje“ 2012 ir 2016 m.

VIDEO: Donatas Montvydas – „I Remember Last Time (From The Distance)“

2008 m.: Aistė Pilvelytė – „Troy On Fire“

2008 m. Lietuvos nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje triumfavęs Jeronimas Milius su operine balade „Nomads In The Night“ neperžengė pusfinalio barjero.

Jį ir antrąją vietą užėmusią Aistę Pilvelytę su daina „Troy On Fire“ skyrė labai nedidelis balsų skaičius. J.Miliui palankumą balsuodami išreiškė 11 674, A.Pilvelytei – 11 242 „Eurovizijos“ gerbėjai Lietuvoje.

VIDEO: Aistė Pilvelytė – Troy on fire (Eurovizijos 2008 m. atranka)

2007 m.: Rūta Ščiogolevaitė – „If I Ever Make You Cry“

2007 m. Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavę „4fun“ ir jų šešėlių teatras Europos nesužavėjo – grupė konkurso finale užėmė 21-ą vietą, surinkę tik 28 taškus.

Antra, žiūrovų valia, tąkart nacionalinėje atrankoje liko Rūta Ščiogolevaitė su daina „If I Ever Make You Cry“. Įdomu tai, kad pirmajame nacionalinio finalo atrankos etape, per kurį trys daugiausia balsų surinkę atlikėjai pateko į antrą etapą, R.Ščiogolevaitė užėmė pirmą vietą, o „4fun“ liko treti, nusileidę ne tik jai, bet ir A.Pilvelytei. Tačiau antrajame, lemiamame atrankos etape „4fun“ palankumą išreiškė 23 888 klausytojai, o už R.Ščiogolevaitę balsavo 20 133 klausytojai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rūta Ščiogolevaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rūta Ščiogolevaitė

2005 m.: Alanas Chošnau – „Light Up The World“

„Laura and the Lovers“, tapę Lietuvos atstovais „Eurovizijoje“ 2005 m., konkurse neperžengė pusfinalio barjero. Antrąją vietą nacionalinėje atrankoje tuomet užėmė Alanas Chošnau su daina „Light Up The World“.

Skirtumas buvo ypač nedidelis: „Laura and the Lovers“ gavo 5465, o Alanas Chošnau – 5292 balsus. Visi likę atrankos dalyviai atsiliko daugiau negu trigubai.

Arti pergalės nacionalinėje atrankoje A.Chošnau buvo ir 2006 m. – tada jis liko trečias.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Alanas Chošnau
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Alanas Chošnau

2004 m.: Rūta Ščiogolevaitė – „Over“ / Edmundas Kučinskas – „Hey, Hey, Golden Ray“ / Amberlife – „In Your Eyes“

2004 m. nacionalinė „Eurovizijos“ atranka buvo viena įtempčiausių ir prieštaringiausiai vertinimų konkurso istorijoje. Tada Lietuvos atstovą konkurse rinko ir komisija, ir žiūrovai.

Sudėjus komisijos ir žiūrovų balsus ir juos pavertus taškais, paaiškėjo, kad po tiek pat taškų – po 18 – gavo Linas ir Simona su daina „What's Happened To Your Love?“, R.Ščiogolevaitė su daina „Over“ ir Edmundas Kučinskas su daina „Hey, Hey, Golden Ray“.

Iš šio trejetuko daugiausia balsų žiūrovai skyrė E.Kučinskui. Tačiau po papildomo komisijos balsavimo paaiškėjo, kad į „Euroviziją“ važiuos Linas ir Simona: už juos balsus atidavė 4 komisijos nariai, už R.Ščiogolevaitę – trys, o už E.Kučinską – vienas. Konkursas duetui nebuvo sėkmingas: Linas ir Simona neperžengė pusfinalio barjero.

Dar daugiau nepasitenkinimo sukėlė faktas, kad daugiausia televizijos žiūrovų apskritai balsavo už Amberlife ir jis iš žiūrovų gavo 12 taškų, tačiau komisijos jo pasirodymas nesužavėjo ir ji jam skyrė vos 2 taškus.

VIDEO: Amberlife - In your eyes

2002 m.: B'Avarija – „We All“ / „Saulės Kliošas“ – „Singing In The Night“

2002 m. žiūrovų ir komisijos nuomonė taip pat nesutapo. Nacionalinės atrankos metu daugiausia žiūrovų taškų surinko grupė „B'Avarija“, kuri komisijos balsavime liko trečia. Komisijos nariai pirmą vietą skyrė Aivarui, antrą – „Saulės Kliošui“. Beje, tuometinė „Saulės Kliošo" vokalistė Viktorija dabar yra „Fusedmarc“ vokalistė.

Vis dėlto „B'Avarijos“ surinktų taškų pakako, kad ši grupė aplenktų konkurentus ir taptų Lietuvos atstovais „Eurovizijoje“. Bet tada kilo skandalas – „Euroviziją“ organizuojanti Europos transliuotojų sąjunga nusprendė, kad dainos „We All“ lietuviška versija buvo išleista anksčiau, negu leidžia „Eurovizijos“ taisyklės.

„B'Avarija“ buvo diskvalifikuota, o teisė dalyvauti „Eurovizijoje“ atiduota Aivarui. Konkursas jam nebuvo sėkmingas – gavęs vos 12 taškų, atlikėjas liko 23-ias.

VIDEO: Bavarija - We All (Eurovizija 2002)

1994 m.: atrankos nebuvo

1994 m., kai Lietuva debiutavo „Eurovizijoje“, šaliai atstovavęs Ovidijus Vyšniauskas nepelnė nė taško ir liko paskutinis. Tuomet jokios atrankos nebuvo: Lietuvos televizija šalies atstovą konkurse išrinko pati. Teigiama, kad O.Vyšniauskas buvo pasirinktas, nes tada buvo populiarus, daug važinėjo po tarptautinius festivalius. Vis dėlto „Eurovizijos“ žiūrovų sužavėti jam nepavyko.

Visi antrąsias vietas nacionalinėse „Eurovizijos“ atrankose užėmę kūriniai:

2019 m. – Monika Marija „Light On"

2018 m. – „The Roop" „Yes, I Do"

2017 m. – Aistė Pilvelytė „I'm Like A Wolf“

2016 m. – Erica Jennings „Leading Me Home“

2015 m. – Mia „This Time“

2014 m. – Mia „Attention“

2013 m. – Girmantė Vaitkutė „Time To Shine“

2012 m. – DAR „Home“

2011 m. – Linas Adomaitis „Floating To You“

2010 m. – Aistė Pilvelytė „Melancholia“

2009 m. – Donatas Montvydas „From The Distance“

2008 m. – Aistė Pilvelytė „Troy on Fire“

2007 m. – Rūta Ščiogolevaitė „If I Ever Make You Cry“

2006 m. – „InCulto“ „Welcome to Lithuania“

2005 m. – Alanas Chošnau „Light Up The World“

2004 m. – Rūta Ščiogolevaitė „Over“ / Edmundas Kučinskas „Hey, Hey, Golden Ray“

2002 m. – „Saulės Kliošas“ „Singing In The Night“

2001 m. – „Cloudmaker“ „No Reason Why“

1999 m. – „Rebelheart“ „Kelias pas tave“

1994 m. – nebuvo atrankos

Pirmą kartą tekstas publikuotas 2017 m., šiemet jis buvo atnaujintas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką