Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 12d. 08:59

Algirdas Kaušpėdas mini 65-ąjį gimtadienį: „Labai noriu, kad lietuviai pagaliau susidraugautų“

Algirdas Kaušpėdas su žmona Vilija
15min nuotr. / Algirdas Kaušpėdas su žmona Vilija

Algirdas Kaušpėdas sekmadienį mini gražią sukaktį – jam suėjo 65-eri. Ir nors architektas, grupės „Antis“ lyderis sako liekantis ištikimas sau – audringai švęsti tik apvalias sukaktis, yra dalykų, kurie rugpjūčio 12-ąją niekuomet nesikeičia. Pavyzdžiui, gimtadienio rytą pradėti gardžiais pusryčiais lovoje.

„Kaip taisyklė, vos pabudęs tądien lovoje valgau keptus varškėčius su grietine ir uogiene. Viską paruošia mano žmona Vilija. Ji mane labai lepina ir man tai patinka...“, – linksmai sako A.Kaušpėdas.

Šiais metais gražią sukaktį jis ketina paminėti kukliai. Kaip pats sako – nieko ypatingo, aplankys tik keli bendražygiai, su kuriais kartu paliūdės dėl prabėgusių metų.

Nors ką čia liūdėti! A.Kaušpėdas sako nebijantis skaičiuoti bėgančių metų, o kartais juos mėgsta ir palyginti – kurie turtingesni įvykių buvo, kurie sudėtingesni, bet kiekvieni savaip įdomūs, ypatingi, turiningi.

Nacionalinio fotoprojekto „Lietuva ir mes“ nuotraukos/Algirdas Kaušpėdas
Nacionalinio fotoprojekto „Lietuva ir mes“ nuotraukos/Algirdas Kaušpėdas

„Ką tik grįžau iš Pietų Korėjos, kur tobulinausi kuksando gyvenimo būdo praktikos seminare. Ten sutikau puikiai išlavintą žmogų, kuris savo kūnu atrodė kaip jaunuolis, o akyse mačiau senolio išmintį.

Manęs jis paklausė, kiek jam metų, ir manė, kad pasakysiu, jog 30. Atsakiau, kad 50 ir pataikiau į dešimtuką – nuo metų nepabėgsi.

Amžius iš tiesų nėra problema. Amžius net gali būti ir yra didelis privalumas. Bet, su amžiumi turime neprarasti gyvenimo kokybės, fizinės, intelektinės galios. Štai kur iššūkis!“ – įsitikinęs A.Kaušpėdas.

Donato Klimo nuotr./Algirdas Kaušpėdas su žmona Vilija
Donato Klimo nuotr./Algirdas Kaušpėdas su žmona Vilija

Nors 65-metį jis vadina „nieko nesakančiu ir niekuo nedžiuginančiu skaičiumi“, ankstesni metai buvo išties įdomūs: 60-mečio proga A.Kaušpėdas išleido „Antišką“ knygą, vėliau – muzikinį albumą „Baisiai džiugu“, surengė „Anties“ 30-mečio koncertus. Kokie buvo pastarieji metai?

„Penkeri metai primena sovietinį penkmetį, kai reikėdavo atsiskaityti už įvykdytus planus. Tačiau planų nebuvo, todėl ir atsiskaityti nereikia. Per tuos penkerius metus nuo 60-mečio buvo įdomus gyvenimas: daug architektūros, muzikos, kelionių, daug įdomių susitikimų.

Viskas kas įvyko – įvyko savaime, tarsi kitaip ir negalėjo būti. Dėl to kartais neramu. Laikas taip pagreitėjo, kad savaitės kartais primena dienas, o mėnesiai savaites. Atsimenu kokie ilgi metai buvo paauglystėje... Tiesa, kelionėse dar sugrįžta normali laiko tėkmė, bet ne visada“, – sakė jis.

Kasmet jūsų gimtadienius iliustruodavo ir kokie nors įdomūs, reikšmingi įvykiai. Kokias permainas išskirtumėte šiemet?

– Didžiausia permaina, kad jaučiu didesnę pagarbą sau. Įdomu įsiklausyti į save, pabūti su savimi. Patinka keistis. Patinka nauja muzikinė–poetinė kūryba, kurią su bičiuliu Viktoru Diawara šį rudenį ruošiame paskelbti viešai. Tikiu, kad tai bus daugeliui netikėta ir artima.

Kas jums pačiam šiandien būtų didžiausia dovana?

– Sau linkėčiau kokybiškos senatvės. Ji ateina, nėra kur slėptis. Noriu dovanoti sau neskaudančią nugarą ir netrikdomą, saldų miegą.

Švęsdamas 60-metį sakėte, kad jaučiatės taip, tarsi tai būtų kažkuris tarp jūsų 35-ojo ir 42-ojo gimtadienių. Tas jausmas išliko iki šiol?

– Netikiu, kad galėjau taip žiauriai meluoti. Tai stresas buvo kaltas. 60-metis, kai jis ateina, atrodo neįtikėtinai daug, o po to suvoki, kad dar egzistuoja visa epocha – 20-30 metų kuriuos reikia kažkaip pragyventi ir nusiramini.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Algirdas Kaušpėdas
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Algirdas Kaušpėdas
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Algirdas Kaušpėdas
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Algirdas Kaušpėdas

Bet kažin, ar jums pavyksta nusiraminti. Esate juokavęs ir save apibūdinęs, kaip „labai vėlyvo brendimo“. Neva vis spirgate, ką nors naujo, įdomaus, netikėto nuveikti, išbandyti. Kaip manote, šis jausmas „išaugamas“?

– Taip, tai tiesa (Juokiasi.). Ir dabar manau, kad esu kažkoks nebrendyla, kuriam dar daug ko reikia išmokti. Gyvename nepaprastai sparčiai besikeičiančiame pasaulyje. Būti su pasauliu, sekti jį – neįtikėtinai įdomu. Internetas pakeitė mane iš esmės – išlaisvino, o po to iš naujo įkalino.

Man patinka gyventi šiandien. Gyvenu gerai. Gyvenu sparčiai. Pats gyvenimas mus ugdo, jei tik spėjame su juo kartu.

– Kas yra jūsų jaunatviškumo varikliukas? Kaip jums pavyksta išlikti energingam, entuziastingam, kaip užtenka jėgų ir laiko visiems projektams įgyvendinti?

– Neturiu jokio recepto. Bet žinau kelias taisykles, kuriomis kartais vadovaujuosi. Pirma taisyklė: nieko nesureikšmink – nei savęs, nei kitų, nei aplinkybių.

Antra taisyklė: nepergyvenk dėl būsimo oro. Kai jis ateis – tada ir žiūrėsim. Trečia taisyklė: visada geriau žinoti negu tikėti.

– Išskirtinai paminėjote visus apvalius jubiliejus – nuo 20-mečio akistatos su meška, iki 50-mečio šventės savuose naujuose namuose. Tačiau turbūt buvo ir tų „eilinių“ gimtadienių, kurie paliko ne ką mažiau smagių prisiminimų. Kokių nuotykių esate patyręs, kokių staigmenų sulaukęs – turbūt prisiminimų turite sukaupęs visą maišą.

– Ko gero visada stengiuosi, kad mano gimtadieniai priklausytų man, bet ne visada pasiseka. Ir, kadangi, kaip sakiau, nieko nesureikšminu, aplinkybės verčia elgtis pagal situaciją.

Nedarau selfie, kelionėse nefotografuoju savęs prie paminklų. Todėl ir gimtadienių nuotraukų neišliko, tad nėra jokio maišo (šypsosi).

Nekaupiu prisiminimų apie save, tuo labiau apie savo gimtadienius, bet stengiuosi juos atšvęsti kuo nuoširdžiau ir tuo pačiu padėkoti Kūrėjui už gyvenimo dovaną.

– Turbūt ir scenoje kokį gimtadienį teko sutikti – ką smagaus yra padovanoję gerbėjai? Gal ir kokia gyva antis namuose buvo trumpam apsigyvenusi?

– Buvo tokių gimtadienių. Vienas iš jų – Karklės festivalyje. Būti scenoje gimtadienio dieną – ir džiugu, ir vargina. Nemėgstu „netyčia“ prisipažinti scenoje, kad švenčiu progą, bet jei kas prisimena ir dovanoja gėlių – labai džiaugiuosi.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Algirdas Kaušpėdas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Algirdas Kaušpėdas

– Kokias dovanas apskritai mėgstate, vertinate? Esate idėjos žmogus, o gal vis tik vertinate praktiškus dalykus?

– Dovanų nemėgstu. Nei gauti, nei dovanoti. Mane slegia kalėdinė dovanų karštligė ir, jei galiu, stengiuosi tuo metu atostogauti užsienyje. Dovanoti reikia ne už pinigus pirktus daiktus, o iš širdies atėjusius jausmus, juos išreiškiančius gražius žodžius ir darbus.

Kaip įsimintiniausiai jus šia proga yra pasveikinusi šeima?

– 60-mečio proga šeima prie namų pastatė naują puikų flagštoką ir iškėlė Vyčio vėliavą. Tai buvo neįtikėtina...

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilija Ulozaitė ir Algirdas Kaušpėdas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilija Ulozaitė ir Algirdas Kaušpėdas

Kokių dar turite norų, svajonių, slaptų tikslų ir ambicijų ką nors netikėto nuveikti?

– Labai noriu ir svajoju, kad lietuviai, vilniečiai atstatytų Gedimino pilį. Esu architektas ir labai ryškiai matau kaip blogai veikia Vilnių ir Lietuvą virš miesto žiojėjantys Gedimino pilies griuvėsiai.

Gedimino pilis yra Lietuvos simbolis. Mes negalime leisti savo simboliui turėti griuvėsius – tai žlugdo mūsų savivertę!

Atstatykime Vilniaus Aukštutinę pilį (Gedimino pilį) ir pasijusime savo gyvenimo šeimininkais. Čia galite pažiūrėti „Anties“ ir „JP Architektūra“ parengtą viziją, kaip galėtų atrodyti atstatyta Gedimino pilis:

VIDEO: ANTIS (su Virgilijumi Noreika ir Donatu Montvydu) | Per amžius su Vyčiu už laisvą Tėvynę!

Prieš porą metų užsiminėte, kad Anykščiuose norėtumėte atidaryti „antišką“ viešbutį-muziejų. Kaip sekasi, ar nepametėte šios idėjos?

– Idėja brandinama, bet nieko konkretaus dar negaliu pasakyti.

Kuo pats dabar gyvenate? Kam skiriate daugiausiai savo laiko, energijos?

– Architektūrai, savo tiesioginiam darbui. Šiuo metu mūsų įmonė turi nepaprastai daug darbo. Tai ir „Hiltono“ viešbutis šalia Mindaugo tilto Viniuje ir „Birštono Vilos“ ir nauji gyvenamieji kvartalai. Lietuva klesti ir mes architektai tai labai akivaizdžiai matome. Smagu prisidėti prie naujosios Lietuvos statybos. Mane iš tiesų tai veža.

Jei galėtumėte gimtadienio proga sugalvoti vieną norą, kas tai būtų?

– Labai noriu, kad lietuviai pagaliau susidraugautų, pajustu lietuvišką solidarumą – ne formalų, o tikrą, nuoširdų. Noriu Lietuvoje matyti daugiau gerų žmonių, kurie neslepia savo gerumo, o juo dalinasi su tais kurie dar nedrįsta.

Tam, kad tai nutiktų, esu pasirengęs bendrauti, dalintis, būti ir kurti kartu. Man pačiam nieko nestinga, kvailų svajonių nebeturiu, o beprotiškų netrūksta. Tegyvuoja gyvenimas!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Žinia 700 tūkst. banko klientų: ar esate įsitikinę, kad pinigų išgryninimas jums nieko nekainuos?

Aktualu

Maištas žlugo: torių dauguma pareiškė pasitikinti Jungtinės Karalystės premjere Theresa May

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Aktualu

D.Grybauskaitė: jokių pažymų apie premjero skelbiamas grėsmes nėra

Aktualu

Naktį Vilniuje – „CityBee“ avarija: automobilis sumaitotas, trys žmonės ligoninėje

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

24sek

NBA žvėrį padėjęs pažaboti Domantas Sabonis surinko dvigubą dublį

Aktualu

Londoną supančiojus „Brexit“ mazgams priblokšta Europa klausia: „Kas jums pasidarė?“

Sportas

Čempionų lyga: paskutinis laimingasis „Lyon“ ir grandų sensacingi pralaimėjimai

Gyvenimas

Išgirdę 8-metės dukters diagnozę tėvai nustėro: Lietuvoje gydymo nėra

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

Aktualu

Panevėžyje girtas vairuotojas policijai įkliuvo prie visą parą veikiančio baro

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Aktualu

Švietimo ir mokslo komitetas pritarė D.Grybauskaitės etatinio apmokėjimo pataisoms

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Gazas

Nerimas Dakaro dalyviams: automobilius gabenantis laivas sugedo viduryje Atlanto vandenyno

Vardai

Paaiškėjo „Eurovizijos“ atrankos vedėjai: duetas kartu dirbs pirmą kartą

Aktualu

Kokią kainą mokėsime kovoje su suklastotomis naujienomis?

Aktualu

D.Grybauskaitė vyksta į Briuselį tartis dėl „Brexit“, ES biudžeto

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Naujienos

15min recenzija Kultūra

Dizaino archeologija. Paroda „Lietuva. Londonas. 1968“ Nacionalinėje dailės galerijoje

Pasaulis kišenėje

Apleistas atrakcionų parkas Elektrėnuose – vieta, kurioje sustojo laikas

Mokslas.IT

Europos Sąjunga ruošiasi dar vienai kovai su „Apple“

Maistas

„KitchenJulie“ receptas: kokoso, riešutų sviesto ir šokolado batonėliai

Sportas

Du smūgiai, du įvarčiai po ilgos sausros: „Everton“ neprašovė su pirkiniu?

Vardai

I.Elba pakurstė kalbas, kad vaidins legendinį agentą 007 Džeimsą Bondą

Mokslas.IT

NASA paleido pirmąjį Saulę paliesiantį zondą

24sek

„Esame karo vaikai“: pristatytas įkvepiantis filmas apie Balkanų krepšinį

Aktualu

Įvykis, sukrėsiantis pasaulį: kokį planą Jungtinė Karalystė turi pasiruošusi dienai, kai karalienė mirs?

Sportas

Europos čempionato maratone krito 24 metų senumo rekordas, lietuvis – 20-as

Aktualu

Kaune prieš moterį smurtavo policininkas

Aktualu

Šalčininkuose sustabdytas BMW, prie kurio vairo – girtas pasienietis

Aktualu

Teismas: Registrų centras turės nemokamai suteikti informaciją savivaldybei

Laisvalaikis

Nepaisant protestų, Lenkijoje karūnuotas Europos „Misteris gėjus“

Gyvenimas

Drabužių dizainerės namus puošia pačios tapyti paveikslai ir įspūdinga antpirščių kolekcija

Sportas

Prieš atsakomąjį mačą Marijampolėje atsistatydino „Spartaks“ treneris

Vardai

Džiazo virtuozo Petro Vyšniausko dukros Marijos ir Ignacio vestuvės: Vilniuje – argentinietiška fiesta

Verslas

Galimybėmis dirbti nuotoliniu būdu naudojasi tik sostinė

15min iš Berlyno Sportas

L.Jasiūnaitė pasipuošė Europos čempionato bronza: „Pradedu suvokti, kas įvyko“

Aktualu

Lietuvą alinantis karštis pratybose neišgąsdino Lietuvos karo akademijos pirmakursių

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką