Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 23d. 05:06

Andriui Mamontovui – 50 metų: kuri „Foje“ daina jums gražiausia?

Andriui Mamontovui – 50 metų
Asmeninio albumo, Gedmanto Kropio ir Sandros Suminaitės nuotr. / Andriui Mamontovui – 50 metų

Rugpjūčio 23-ąją jubiliejų švenčia viena ryškiausių Lietuvos muzikos pasaulio asmenybių. Andriui Mamontovui sueina 50 metų, per kuriuos jis spėjo nuveikti tikrai daug – ne tik kaip muzikantas, aktorius, bet ir kaip tautos problemoms neabejingas pilietis. Jūsų dėmesiui – ryškiausi A.Mamontovo gyvenimo įvykiai ir dainos.

Per 50 metų nuveiktus Andriaus Mamontovo darbus ne taip lengva suminėti – savo pėdsaką jis paliko įvairiausiose srityse, reikšmingas jo indėlis lietuviškos muzikos pasaulyje, kine, teatro scenoje, socialiniame gyvenime.

Jo veiklos apibūdinti vienu žodžiu neįmanoma. Kaip ir išskirti vienos ryškiausios jo sukurtos ir atliekamos dainos. Tad prisiminus Andriaus veiklos etapus, 15min skaitytojus kviečiame išrinkti giliausiai širdin įstrigusią A.Mamontovo arba grupės „Foje“ dainą. Balsavimas straipsnio pabaigoje.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Mamontovas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Mamontovas

1967-ųjų rugpjūčio 23-ąją Andrius Mamontovas gimė sostinėje. Vilniečiu jis save vadina ir šiandien, kur gyvena su šeima – prieš 25-erius metus žmona tapusia Inga bei dviem vaikais – Viktorija ir Andriumi.

Būdamas vos 16-os metų, 1983-aisiais jis kartu su Arnoldu Lukošiumi ir Dariumi Tarasevičiumi įkūrė grupę „Sunki muzika“. Tai – legendinės grupės „Foje“ gyvavimo pradžia.

Per 14 savo gyvavimo metų kultinis šalies kolektyvas išleido 9 studijinius, 3 koncertinius ir kelis geriausių dainų albumus. „Foje“ laimėjo visus įmanomus to meto muzikinius apdovanojimus. Iki šiol oficialiai yra parduota daugiau kaip 100 000 šios grupės albumų kopijų – tai yra vienas geriausių rezultatų nepriklausomoje Lietuvoje.

Žilvino Pekarsko nuotr./„Foje“ 1995 metais
Žilvino Pekarsko nuotr./„Foje“ 1995 metais
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Pirmoji grupės „Foje“ vinilinė plokštelė
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Pirmoji grupės „Foje“ vinilinė plokštelė

1989 metais „Fojė“ dalyvavo Lietuvos nepriklausomybę palaikiusiame festivalyje „Roko maršas“. Festivalio dalyviai reikalavo likviduoti sovietines karines bazes ir gamyklas Lietuvoje, paminėjo Molotovo-Ribentropo paktą ir jo tragiškas pasekmes. Tik šiame „Roko marše“ buvo platinamas pirmasis „Fojė“ albumas „Geltoni krantai“.

Grupė „Foje“ iširo 1997 metais. Ta proga surengė didžiausią visų laikų koncertą mūsų šalyje. Su „Foje“ sostinėje atsisveikino 60 tūkst. žmonių. Šio pasiekimo iki šiol nėra pavykę pakartoti nė vienai Lietuvos grupei.

Dar būdamas grupės „Foje“ nariu Andrius Mamontovas pradėjo savo solinę karjerą. Pirmas jo solinis debiutas – 1995 metais išleistas albumas „Pabėgimas“ – iki šiol vadinamas vienu geriausių Lietuvoje. Daugiau kaip 30 metų aktyviai muzikinėje veikloje dalyvaujančio atlikėjo diskografijoje – 13 studijinių solinių plokštelių ir dar 21 muzikinis apdovanojimas.

Nors Andrius yra studijavęs statybos ekonomiką, vėliau krimtęs žurnalistikos mokslus, tačiau nuo muzikos niekuomet nebuvo nutolęs. „Ir nebenoriu niekur bėgti – tai mano pašaukimas“, – yra sakęs jis.

Save A.Mamontovas ne kartą išbandė ir kaip aktorius. Jis suvaidino 4 pilno metro filmuose: „Kažkas atsitiko“, „Parodų rūmai“, „Nereikalingi žmonės“ bei „Amaya“.

Pasižymėjo ir teatro scenoje – 1997-aisiais, Andrius 29-ojo gimtadienio išvakarės sulaukė Eimunto Nekrošiaus pasiūlymo atlikti pagrindinį „Hamleto“ vaidmenį. Iš viso „Hamletas“ vaidintas 16 metų, su juo būta 72 miestuose, aplankyta per 40 valstybių. 2009 metais Andriui Mamontovui buvo įteiktas „Boriso Dauguviečio auskaras“. Nuo to laiko šis apdovanojimas skiriamas už novatoriškus sprendimus teatro scenoje.

Kaip gi be „Eurovizijos“. Andriaus Mamontovo ir jo bendraminčių dėka Lietuva šiame konkurse pasiekė iki šiol aukščiausią 6 vietą. Būtent jis subūrė garsių vyrų grupę „LT United“, kuriai Atėnuose su daina „We are the winners“ nusišypsojo sėkmė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„LT United“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„LT United“

Nuo 2007-ųjų kasmet gegužės trečią šeštadienį vykstanti Gatvės muzikos diena – taip pat Andriaus Mamontovo nuopelnas.

Pats muzikantas yra sakęs, kad nesitikėjo, jog jo inicijuota GMD pasieks tokį mastą – šiuo metu renginys apima daugiau nei 40 Lietuvos miestų, persikėlė ir į Latviją, Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą, Gruziją.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Mamontovas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Mamontovas

A.Mamontovas savo dėmesį skiria ir vaikams. Susirūpinęs Lietuvos mažųjų švietimu ir skaitymo įgūdžių ugdymu 1996 metais Andrius įkūrė labdaros fondą „Muzikantai vaikams“, kuris Lietuvos vaikų namams dovanojo knygų ir mokymosi priemonių.

Sprendžiant savižudybių problemą, 2009 m. savo pagalbą jis pasiūlė iniciatyvai „Nebijok kalbėti“.

Muzikanto darbai neliko nepastebėti. Andrius buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu, Santarvės ordinu „Pro augenda concordia“, auksine „Jin-Jue“ taure tarptautiniame Šanchajaus kino festivalyje.

O dabar 15min skaitytojus kviečiame prisiminti ryškiausias A.Mamontovo ir grupės „Foje“ dainas – balsuokite už savo mėgstamiausią!

VIDEO: Andrius Mamontovas - Saulės Miestas
VIDEO: Andrius Mamontovas - Būkim Draugais
VIDEO: Andrius Mamontovas - "Marso Kanjonai" (video)
VIDEO: Andrius Mamontovas - Ufonautai
VIDEO: Andrius Mamontovas - "Mono Arba Stereo"
VIDEO: Andrius Mamontovas - Kai Tu Atversi Man Duris
VIDEO: Andrius Mamontovas - "O, Meile!" (live)
VIDEO: Andrius Mamontovas - "Ar Tai Būtum Tu?"
VIDEO: Andrius Mamontovas - "Degančios akys"
VIDEO: Andrius Mamontovas - Geltona. Žalia. Raudona.
VIDEO: „Foje“ daina „Kitoks pasaulis“ prieš dvidešimt metų
VIDEO: FOJE - "Mėlyni Plaukai"
VIDEO: FOJE – „Paskutinis Traukinys“ (1996)
VIDEO: FOJE - "Laužo Šviesa (1992)"
VIDEO: FOJE - "Geltoni Krantai"
VIDEO: Fojė - O mano saule
VIDEO: FOJE - "Saugok Vaikystę"
VIDEO: FOJE - "Krantas" (1985)

VIDEO: FOJE - "Vieną Kartą Paryžiuj"

VIDEO: FOJE - "Distancija"

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:30
04:39
00:23

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką