Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Audimo“ įskaudinta „Tiulio fėja“: „Mes priversti tylėti, kol kiti daro verslą iš svetimų minčių“

„Kristi Andress“ kolekcija, Viktorija Jakučinskaitė (dešinėje)
Audimas.lt, Dariaus Gražio nuotr. / „Kristi Andress“ kolekcija, Viktorija Jakučinskaitė (dešinėje)
Šaltinis: 15min
9
A A

Dizainerė Viktorija Jakučinskaitė, prieš metus sukūrusi Vilniaus miesto motyvais puoštą kolekciją, buvo priversta kreiptis į teisininkus. Kūrėjos manymu, neseniai pristatytoje „Audimas by Kristi Andress“ kolekcijoje piešinių stilistika nusižiūrėta nuo jos. Tačiau Viktorijai teismas šioje situacijoje padėti negali: „Aš negaliu apsaugoti savo kūrybos.“

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Praėjusių metų rugpjūtį Viktorija Jakučinskaitė sukūrė jai svarbią kolekciją. Savo drabužiuose ji pavaizdavo Vilniaus pastatų motyvus, norėdama parodyti, koks brangus jai šis miestas. Šiemet „Audimo“ parduotuvių lentynose pasirodė drabužiai, kurie savo stilistika panašūs į minėtus V.Jakučinskaitės darbus. Ir visgi tai – ne jos, o dizainerių „Kristi Andress“ kurta kolekcija „Audimui“.

15min redakcija sulaukė skaitytojo laiško, kuriame stebimasi kolekcijų panašumu: „Kai kurie modeliai – akivaizdi kopija.“ Tačiau „Audimas by Kristi Andress“ kolekcijos kūrėja Kristina Kalinauskaitė su tuo kategoriškai nesutinka.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktorija Jakučinskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktorija Jakučinskaitė

TAIP PAT SKAITYKITE: Viktorija Jakučinskaitė: „Pagaliau sugalvojau, kaip savo kūriniais įrodyti meilę Vilniui“

15min kalbinta „Tiulio fėjos“ dizainerė Viktorija Jakučinskaitė neslepia – ši tema jai labai skaudi.

„Kolekcijos idėja atrodo visiškai taip pat kaip ir mano. Pamačius pirmus modelius, kreipiausi netgi į teisininkus, jie rašė pretenziją „Audimui“. Bet teisme tokių dalykų negali įrodyti. Nors ir panaudota tokia pati stilistika, spalvos, miesto motyvas – niekas į tai nekreipia dėmesio, nes jų modelis nėra identiškas, nupieštas ne tas pats miestas. Tokia situacija yra nuolatinis dalykas tarp kūrėjų. Ir jeigu mes pradedame save ginti, gauname dar daugiau negatyvo. Mes priversti tylėti ir ryti tas nuoskaudas, kol kiti daro sau verslą iš svetimų minčių“, – 15min kalbėjo „Tiulio fėjos“ dizainerė.

„Tiulio fėjos“ nuotr./„Tiulio fėjos“ modelis
„Tiulio fėjos“ nuotr./„Tiulio fėjos“ modelis
Audimas.lt nuotr./„Kristi Andress“ ir „Audimas“ kolekcija
Audimas.lt nuotr./„Kristi Andress“ ir „Audimas“ kolekcija

Viktorija pripažįsta, šiais laikais iš tiesų sunku sukurti visiškai naujų, nematytų dalykų, tačiau, dizainerės nuomone, „Audimas by Kristi Andress“ kolekcijos panašumas su jos prieš metus sukurtais drabužiais – daugiau nei akivaizdus.

„Mano idėja buvo grafinis piešinys, kuris koncentruojasi ties drabužio apačia – juodas miestas lyg ant balto popieriaus. Aišku, šiais laikais pasaulyje jau viskas yra sukurta, sugalvota, internete galima rasti viską. Taip pat yra drabužių, ant kurių pavaizduoti kiti miestai. Negaliu pasakyti, kad esu išradėja, galima rasti panašių pavyzdžių. Bet aš kalbu apie bendrą stilistiką, kuri čia atkartota“, – teigė kūrėja.

Pasak V.Jakučinskaitės, kai tik ši laisvalaikio drabužių kolekcija pasirodė viešumoje, ji sulaukė daugybės klientų ir gerbėjų laiškų, manančių, kad čia jos kurti drabužiai.

„Tie kas nematė mano pirmosios Vilniaus kolekcijos, tai galėjo matyti „Lietuvos ryto“ šokėjų komandos aprangą, kurią sukūriau prieš Kalėdas. Šokėjos šoko pagal dainą apie Vilniaus bokštus ir mano drabužiai puikiai tiko. Ir ši kolekcija buvo siūta būtent „Audimo“ gamykloje“, – 15min pasakojo Viktorija.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus „Lietuvos ryto“ komandos šokėjos su „Tiulio fėjos“ apranga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus „Lietuvos ryto“ komandos šokėjos su „Tiulio fėjos“ apranga

Viktorijai apmaudu, kad dėl tokios situacijos ji ir kiti panašioje situacijoje atsidūrę menininkai negali nieko padaryti.

„Man skaudu dėl visų menininkų, kurie nėra apsaugoti. Čia juk mūsų kūryba. Aš šią kolekciją ruošiau 3 metus, man ji labai brangi. Tačiau aš, kaip kūrėja, neturiu teisių. Žiauru, kad kūrybos neįmanoma apsaugoti – mūsų bet kokį kūrinį gali bet kas atkartoti be jokios atsakomybės“, – 15min kalbėjo V.Jakučinskaitė.

Neįžvelgia plagiato

Kolekciją „Audimui“ kūrusi prekės ženklo „Kristi Andress“ dizainerė Kristina Kalinauskaitė 15min teigė, kad dėl šios situacijos jaučiasi nepelnytai apkaltinta.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kristina Kalinauskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kristina Kalinauskaitė

„Mes su „Audimu“ buvom labai nustebę, kai gavome pretenziją. Tai, kas ten surašyta, visi kaltinimai atrodė nepagrįsti. Savo ruožtu mes pateikėme oficialų, teisininkų paruoštą atsakymą, bet iš Viktorijos Jakučinskaitės daugiau nieko neišgirdome. Tiesą sakant, apie „Audimo“ ir V.Jakučinskaitės bendradarbiavimo faktą bei pačią jos kolekciją sužinojau tik birželio pradžioje, kai gavome pretenziją – prieš tai nebuvau nieko mačiusi. Likau sukrėsta ne tik dėl to, kad pirmą kartą susidūriau su tokiu dalyku, bet ir apskritai, jos išdėstyti faktai neturi jokio teisinio pagrindo“, – 15min kalbėjo dizainerė.

Pasak Kristinos, ji šioje situacijoje neįžvelgia jokio plagiato: „Visada galime rasti panašumų lygindami dalykus. Jei sėdės 7 menininkai ir pieš tą pačią gatvę, tai visų piešiniai bus panašūs. Bet ar tai bus autorinių teisių pažeidimas? Kiekvieno interpretacija juk yra skirtinga.“

Audimas.lt nuotr./„Kristi Andress“ ir „Audimas“ kolekcija
Audimas.lt nuotr./„Kristi Andress“ ir „Audimas“ kolekcija
„Tiulio fėjos“ nuotr./„Tiulio fėjos“ modelis
„Tiulio fėjos“ nuotr./„Tiulio fėjos“ modelis

Anot Kristinos Kalinauskaitės, šią kolekciją „Kristi Andress“ kūrė įkvėpta šiuo metu itin populiarių spalvinimo knygų.

„Mano pagrindinė idėja yra spalvinimo knygos suaugusiems – jų koncepcija ir grafika, kuri yra kontūrinė. Būtent dėl šio koncepto kilo kolekcijos mintis. Piešinys yra kontūrinis tik dėl to, kad jis atkartoja spalvinimo knygų puslapį. O be to, kadangi šie drabužiai skirti atostogoms, kelionėms, juos puošia miestų piešiniai. Taigi idėja yra visiškai kitokia. Drabužius puošia Italijos gatvės vaizdai ir Maltos pakrantės. Ten nėra Vilniaus. Tačiau jeigu kažkam atrodo, kad neturiu teisės piešti miesto ant balto fono, tai aš tikrai esu pasiryžusi šią teisę ginti Lietuvos Respublikos įstatymų numatytomis priemonėmis. Man atrodo kvaila galvoti, kad jei pieši miestą ant balto fono, vadinasi, kažką kopijuoji. Kiekvienas menininkas turi savo matymą, savo interpretaciją“, – 15min tikino Kristina Kalinauskaitė.

Kokia jūsų nuomonė?

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką