Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 5d. 19:11

Ketvirtą knygą N.Narmontaitė parašė Tenerifėje: duoklė Žemaitijai ir bičiulių sveikinimai

Regina Varnaitė su Nijole Narmontaite, Audronė Bunikienė, Rūta Mikelkevičiūtė su vyru, Larisa Kalpokaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Regina Varnaitė su Nijole Narmontaite, Audronė Bunikienė, Rūta Mikelkevičiūtė su vyru, Larisa Kalpokaitė

Nijolė Narmontaitė laikosi gražios tradicijos – kasmet rudeniop knygynų lentynose atsiranda po naują jos parašytą knygą. Ne išimtis ir šie metai – dar visai neseniai savo ketvirtą darbą „Aktoriai, aprengėjos ir scenos darbininkai“ išleidusi aktorė pirmadienio vakarą šventiškai jį pristatė Vilniaus mažajame teatre, pasveikinti autorės čia atvyko maždaug 200 svečių.

„Džiaugiuosi, kad su kiekviena mano išleista knyga daugėja ne tik knygos herojų, bet ir žmonių teatro salėje. Šį vakarą svečiai atvyko iš visos Lietuvos: ne tik iš Vilniaus ar Kauno, daugelis jų buvo iš Panevėžio. Man tai didelė garbė ir džiaugsmas“, – 15min kalbėjo N.Narmontaitė.

Šventinis vakaras, kaip ir ankstesni jų, neapsiėjo be kruopščiai paruoštos programos. Į sceną lipo ne tik pati N.Narmontaitė, bet ir gausus būrys jos kolegų aktorių ir režisierių... Kas norėjo – kokį gražesnį žodį tarė, kas dainas dainavo. Daina buvo pradėtas ir pats vakaras, kurį aktorė dedikavo... žemaitiškai tarmei.

„2019-ieji paskelbti Žemaitijos metais, todėl visą renginį nusprendėme sukti aplink žemaitiškas dainas. Man be galo smagu taip uždainuoti – labai myliu žemaičių kalbą“, – sakė iš Telšių kilusi N.Narmontaitė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Nijolė Narmontaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Nijolė Narmontaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Nijolės Narmontaitės knygos pristatymas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Nijolės Narmontaitės knygos pristatymas

Žemaitiškai čia garsius kūrinius drauge su ja traukė ir laidų vedėja, etnomuzikologė Loreta Sungailienė, dainininkė Judita Leitaitė, aktoriai Larisa Kalpokaitė, Aidas Giniotis ir daugelis kitų.

Tačiau knygos „Aktoriai, aprengėjos ir scenos darbininkai“ pristatymas anaiptol nebuvo vien muzikinis – daugelis susirinkusiųjų drauge dalijosi mintimis apie neretai nutylimas, tačiau be galo įdomias, už teatro užuolaidų vykstančias istorijas.

Pasak N.Narmontaitės, neretai jų pavyksta išgirsti tiek daug, kad nepakanka ir vieno vakaro viskam apkalbėti – tuomet belieka numoti ranka į tiksintį laikrodį ir pasiduoti improvizacijoms.

„Ne viskas ir į knygas telpa. Savo kelyje tiek daug nuostabių žmonių sutikau, o juk kiekviename jų galima rasti tų aukso dulkių, tiek įdomių istorijų jie žino! Todėl ir knygos rašymas man buvo didelė šventė – ypač švente tapo kalbinti tuos, kurie per gyvenimą mažai šnekinti buvo, retai kam interviu davė...

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Nijolės Narmontaitės knygos pristatymas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Nijolės Narmontaitės knygos pristatymas

Su malonumu važiavau į savo pirmąjį – Šiaulių – teatrą, kalbėjau su tais, su kuriais dirbau. Ir, žinote, keista – tiek, rodos, metų kartu dirbome, o tiek daug įvairių naujienų sužinojau! Supratau, kad nors dirbome kartu, beveik gyvenome kartu, bet vieni į kitus neįsigilinome, viskas pralėkė paskubomis“, – 15min kalbėjo ji.

N.Narmontaitė tikina, kad kuo toliau, tuo knygos rašymas jai tampa vis didesniu malonumu. „Aktoriai, aprengėjos ir scenos darbininkai“ ji sukūrė per metus, iš kurių nemažai laiko praleido Tenerifėje.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Nijolės Narmontaitės knygos pristatymas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Nijolės Narmontaitės knygos pristatymas

„Susirinkusi visą reikalingą medžiagą Lietuvoje, išvykau rašyti į Tenerifę. Daug šios knygos puslapių gimė būtent ten – rašiau juos žiūrėdama į vandenyną, taip smagiai ošiant bangoms. Buvo taip nuostabu į visas tas istorijas gilintis!“ – kalbėjo pašnekovė.

Ši knyga – jau ketvirta N.Narmontaitei. 2014 metais dienos šviesą išvydo „Aktoriai, režisieriai ir kasininkės. Ko nematė žiūrovai“, po metų pasirodė „Aktoriai, režisieriai ir studentai. Ko nematė žiūrovai“, 2016-aisiais – „Aktoriai, režisieriai ir gerbėjai. Ko nematė žiūrovai“. Praėjusiais metais aktorė išleido ir vadinamąją „(su)trauktinę“, o dabar pristato pačią storiausią iki šiol – į 400 puslapių nugulusias istorijas apie aprengėjas ir scenos darbininkus.

Vakaro akimirkos – galerijoje:

„Man nei idėjų, nei motyvacijos rašyti netrūksta, man reikia tik laiko. O jei jo turiu, ar kelias valandas, ar visą dieną – sėdu ir darau. Tačiau žinoma, nebuvo viskas taip paprasta, kartais tekdavo ir po 12–14 valandų per dieną prie kompiuterio praleisti“, – apie rašymo įpročius pasakojo autorė. Tačiau, kaip pati tikina, „jei tik Dievas duos, jis linkėtų sau ir penktos, ir šeštos, ir septintos knygos...“

„Visos mano herojų papasakotos istorijos – labai įdomios, labai savitos. Todėl kažkurias išskirti – labai sunku. Visa knyga yra labai kontrastinga, o šioje nusprendžiau ir skirti vietos parašyti apie patį žmogų, apie jo vaikystę – labai įdomu, kaip visos tos iškilios asmenybės susiformavo“, – juokėsi ji.

N.Narmontaitė kai kuriems pasakojimams savitumo suteikė užrašiusi juos... žemaitiškai. Čia galima rasti ir jos pačios šmaikščių prisiminimų – pavyzdžiui, apie jos teatre patirtas traumas.

„Jei pasakočiau jas bendrine kalba – nebeliktų to humoro, nebeskambėtų visa tai taip tikroviškai. Aš ir pati linksminausi rašydama žemaitiškai, todėl tikiu, kad bus įdomu ir kitiems“, – 15min sakė garsi aktorė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką