Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 1d. 07:27

Kodėl pirmosios ponios Dianos Nausėdienės stilius yra valstybinio lygio paslaptis?

Dianos Nausėdienės stiliaus pavyzdžiai
15min nuotr. / Dianos Nausėdienės stiliaus pavyzdžiai

Pirmosios ponios Dianos Nausėdienės aprangos kodas sulaukia daugybės komentarų ir diskusijų. Kiekvieną kartą viešumoje pasirodžiusi prezidento žmona pademonstruoja išskirtinius drabužius, tačiau lieka tik spėlioti, kokie stilistai ir dizaineriai už jų stovi. Panašu, kad tai tapo kone didžiausia paslaptimi, kurią atskleisti atsisako ir už D.Nausėdienės komunikaciją atsakingi asmenys.

Pirmą kartą išsiaiškinti, kas rengia D.Nausėdienę, 15min bandė rugsėjo pabaigoje, kai Gitanas ir Diana Nausėdos Niujorke susitiko su JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir jo žmona Melania. Bandydami sužinoti, kas yra atsakingas už Lietuvos pirmosios ponios įvaizdį, susisiekėme su už D.Nausėdienės komunikaciją atsakinga Regina Statkuviene.

Anot jos, prezidentūroje apskritai nėra darbuotojų, kurie kurtų D.Nausėdienės įvaizdį. Taip pat prezidentūros darbuotojai nekuruoja klausimų, susijusių su pirmosios ponios apranga ar stiliumi.

„Jokie teisės aktai nereglamentuoja pirmosios ponios aprangos. Tiesa, kai ji dalyvauja oficialiuose renginiuose, vizituose, aprangą renkasi atsižvelgdama į įprastas tarptautinio protokolo normas“, – teigė R.Statkuvienė.

Po mėnesio antrą kartą 15min kreipėsi į prezidento patarėją Antaną Manstavičių, kuris teigė, kad šios informacijos taip pat negali suteikti. Tiesa, patikslinta, kad atsakymo į klausimą, kas rūpinasi prezidento žmonos įvaizdžiu, negalima pateikti „bent jau šiuo metu“.

Dianos Nausėdienės stilius ir drabužių dizainas apsidengė tikru paslapties šydu jau inauguracijos dieną. Ponia tą kartą vilkėjo dvi skirtingas sukneles – dieną pasipuošė balta, klasikine, kurios autorė nenorėjo būti viešinama. Tiesa, buvo žinoma, kad vakarinę aprangą sukūrė grafikė Jūratė Stauskaitė, Vyriausybinės kultūros ir meno premijos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiaus ir kitų premijų laureatė, projekto „Mados dizaino perspektyva“ narė, Vilniaus dailės akademijos (VDA) prof. Jolanta Vazalinskienė ir VDA prof. tekstilininkė Eglė Ganda Bogdanienė. Tą kartą jos sukūrė ilgą šampaninio atspalvio vakarinę suknelę su piešiniu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diana Nausėdienė ir Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diana Nausėdienė ir Gitanas Nausėda

15min susisiekus su menininkėmis, visos teigė su Diana Nausėdiene nebedirbančios. Grafikė Jūratė Stauskaitė tikino, kad vakarinė pirmosios ponios suknelė buvo trumpalaikis projektas, kurio idėja gimė dar prieš inauguraciją. Menininkė asmeniškai pažinojo prezidento žmoną, todėl dirbti su ja buvo paprasta ir labai malonu.

„Diana – labai jautrus žmogus, kuris domisi kultūra, menu. Vienam projektui pasitelkiau koleges, kurios supranta apie stilių ir visos kūrėme atsipalaidavusios. Kas šiandien padeda Dianai stiliaus klausimais, nežinau, o mūsų darbas baigėsi su inauguracija“, – sakė J.Stauskaitė.

Į klausimą atsakymo tikisi ir mados pasaulis

Kas puošia Dianą Nausėdienę nežino ir mados korifėjai. Juozo Statkevičiaus padėjėja Živilė Matačiūnaitė 15min patvirtino, kad vienas žymiausių šalies dizainerių su D.Nausėdiene nebendradarbiauja, pirmosios ponios komanda dėl jo kūrinių nesikreipė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Juozas Statkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Juozas Statkevičius

Šiuo klausimu bandėme susisiekti ir su elegantiškais bei neiššaukiančiais kūriniais garsėjančia dizainere Ramune Piekautaite, bet ji kelias dienas telefonu neatsiliepė.

Dėl stiliaus paslaugų prezidento komanda nesikreipė ir į ekscentriškąjį Aleksandrą Pogrebnojų, nors jis įsitikinęs, kad šis klausimas greitu metu bus išspręstas. O sprendimą neatskleisti, kas rūpinasi prezidentienės stiliumi, jis vertina kaip bandymą pasirodyti kuklesniems. Esą lygiuodamiesi į Skandinavijos šalis prezidentas su žmona stengiasi pasirodyti kuklūs.

„Tikrai neįsivaizduoju, kas ją galėtų puošti. Vis dėlto niekas nežinojo ir kas rengė Dalią Grybauskaitę. Manau, kad jie susitarę ir neleidžia dizaineriui ar stilistui sakyti, kad būtent jis ją puošia. Gitanas Nausėda gi pasisako už lygią valstybę, tai kaip čia atrodys, jog jo žmona puošis labai brangiais drabužiais“, – įsitikinęs A.Pogrebnojus.

Lino Masioko nuotr./Aleksandras Pogrebnojus
Lino Masioko nuotr./Aleksandras Pogrebnojus

Mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė pasakojo skaičiusi, kad pirmoji ponia Diana Nausėdienė puošiasi pati, o informacijos, kas siuva ar parenka drabužius, neturinti. Visgi mergina sako, kad šalį reprezentuojančių žmonių išvaizda labai svarbi. Ji – tarsi nebyli komunikacijos priemonė.

„Ypatingai svarbi pirmųjų ponių apranga tiek savo šalies, tiek ypatingai vizitų užsienyje metu. Dažnai drabužiai būna parenkami atsižvelgiant į šalies, kur vykstama, kultūrą ir neretai tampa pagarbos ženklu“, – sakė Marija.

Mariaus Žičiaus nuotr./Marija Palaikytė
Mariaus Žičiaus nuotr./Marija Palaikytė

Kodėl Lietuvoje slepiama informacija, kas puošią D.Nausėdienę, anot merginos, pasakyti sunku. Marija mano, kad tokia tema sukelia daug diskusijų, visuomenė nori žinoti, kas stovi už D.Nausėdienės drabužių dizaino.

„Vieni pirmosios ponios deriniai yra sėkmingesni, kiti sulaukia daugiau įvairesnių nuomonių, tačiau būtų puiku, jei mes žinotume, kas kuria aprangą ir kokiais kriterijais vadovaujantis yra atrinkta ta komanda“, – kalbėjo M.Palaikytė.

Mergina įsitikinusi, kad, bet kokiu atveju, D.Nausėdienės apranga rūpinasi žmonių komanda, tačiau kodėl slepiami jų vardai, jai lieka mįsle.

„Tai gali būti bendras vidaus susitarimas – nekomunikuoti, bet kodėl taip yra, galima tik spėlioti“, – sakė M.Palaikytė.

Dianos Nausėdienės stiliaus pasirinkimai – galerijoje:

Pirmosios ponios pasaulyje slapstytis nebando

Kiek kitaip yra užsienyje. Tokių valstybių kaip JAV ir Prancūzijos pirmosios ponios jų apranga besirūpinančių asmenų pavardžių neslepia, jų komandų nariai mielai dalijasi informacija, kokių dizainerių kūriniais jos puošiasi svarbiausiomis progomis. Tai naudinga ne tik pačiai pirmajai poniai, bet ir jai aprangą parinkusiems drabužių kūrėjams.

Ne paslaptis, kad apranga gali tapti priemone tam tikroms žinutėms perduoti, nuomonei išreikšti, ryšiui su tauta sutvirtinti, tad kiekviena aprangos detalė turi būti gerai apgalvota.

Pavyzdžiui, buvusio JAV prezidento Johno F.Kennedy žmonos Jacqueline stilius sulaukė itin didelio žiniasklaidos susidomėjimo.

Jos vardui vis dažniau skambant to meto spaudoje, buvo pastebėta, kad pasirodymams viešumoje su vyru J.F.Kennedy ji dažniausiai rinkdavosi Paryžiaus aukštosios mados dizainerių „Givenchy“ ir „Chanel“ drabužius. Vietiniams aprangos kūrėjams ji nesimpatizavo ir dėl to sulaukė kritikos. Kodėl? Vieni suprato tai kaip savotišką žinutę, kad Amerikoje nėra jos stiliumi pasirūpinti galinčių žmonių.

Norėdama išlaikyti gerą reputaciją, tapusi pirmąja šalies ponia, Jacqueline kreipėsi į tuometinę žurnalo „Harper’s Bazaar“ mados redaktorę ir stilistę Dianą Vreeland. Jos buvo paprašyta surasti geriausiai J.Kennedy stilių suprantantį vietinį dizainerį. Pirmą kartą pasirodžiusi su amerikiečio Olego Cassini kurta suknele pirmoji JAV ponia parodė gerbianti ne tik užsienio, bet ir savo šalies kūrėjų darbą.

Vida Press nuotr./Jacqueline Kennedy 1962-aisiais su Olego Cassini suknele ir Johnas F. Kennedy
Vida Press nuotr./Jacqueline Kennedy 1962-aisiais su Olego Cassini suknele ir Johnas F. Kennedy

Ne ką mažiau stiliaus ekspertus domino ir Michelle Obamos apranga. Ši buvusi pirmoji JAV ponia, net dvi kadencijas šaliai vadovavusio Baracko Obamos žmona, garsėjo sugebėjimu derinti prabangius ir visuomenei prieinamus drabužius.

2008-ųjų spalį Jay Leno vakaro pokalbių laidoje M.Obama po respublikonų partiją sukrėtusio skandalo, kai į viceprezidentės postą pretendavusios Sarah Palin aprangai buvo išleista daugiau nei 150 tūkst. dolerių, dalyvavo vilkėdama internete pirktą „J.Crew“ prekės ženklo suknelę ir megztinį, kurie kainavo mažiau nei 200 dolerių, skelbia „Time“. Taip, pasak stilistų, M.Obama subtiliai pranešė neketinanti švaistyti pinigų drabužiams, nors už juos ji mokėjo iš savo kišenės.

„Scanpix“/AP nuotr./Michelle Obama ir Jay Leno 2008-aisiais
„Scanpix“/AP nuotr./Michelle Obama ir Jay Leno 2008-aisiais

Žinoma, M.Obama pasipuošdavo ir prabangesniais drabužiais, tačiau tik svarbiomis progomis ir tuomet rinkdavosi tada dar nelabai žinomų dizainerių, tokių kaip Jasono Wu ir Prabalo Gurungo kūrinius. Toks moters pasirinkimas padėjo ne tik jauniems dizaineriams, bet ir šalies ekonomikai. Pasirodžius pranešimams, kad prezidento žmona pasipuošė dizainerio kurta suknele, išauga jo kuriamo prekės ženklo vertė.

„Kai karjeros pradžioje mūsų drabužius vilkėdavo garsenybės, paskambindavau mamai ir su džiugesiu apie tai papasakodavau. Tačiau ji visada atsakydavo, kad paskambinčiau jai, kai mano kurtą suknelę apsirengs pirmoji šalies ponia. Kai jos numerį surinkau norėdamas papasakoti būtent apie tai, mama atsakė: „Dabar tu esi ne tik dizaineris, bet turi platformą, pasaulinėje rinkoje reprezentuoji mūsų namus, Nepalą“. Būtent tą akimirką supratau, kad pirmoji ponia mums davė tiek daug – suteikė platformą, balsą, garbę ir atsakomybę“, – Vogue.com atskleidė dizaineris P.Gurungas.

Dabartinė JAV pirmoji ponia Melania Trump taip pat gali suteikti platformą, tačiau ne tiems dizaineriams, kuriems to labiausiai reikia. Dar prieš tapdama prezidento žmona, M.Trump mėgo puoštis Europoje įsikūrusių „Dolce&Gabbana“ bei Ralpho Laureno drabužiais, o ne amerikiečių kūriniais. Prabangiems drabužiams pinigų M.Trump negaili ir dabar. Ji, kaip ir M.Obama, už viską moka iš savo vyro kišenės, tačiau ši meilė prabangai neleidžia su ja tapatintis kitoms šalies moterims.

„Scanpix“ nuotr./Melania Trump su 51500 dolerių vertės paltu
„Scanpix“ nuotr./Melania Trump su 51500 dolerių vertės paltu

Tačiau M.Trump stilistu pristatomas Herve’as Pierre’as minėjo, kad nereikėtų reaguoti į tai, kokių dizainerių kūriniais puoštis nusprendžia pirmojo JAV ponia. Svarbiausia jo užduotis – rasti tai progai tinkamus drabužius.

Jei M.Trump apranga iš tiesų rūpinasi H.Pierre’as, jam reikėtų nepamiršti, kad viena svarbiausių taisyklių pirmųjų valstybių ponių aprangos protokole – laikytis šalies, kurioje lankomasi, tradicijų ir kultūrinių vertybių. Bene labiausiai įsiminęs atvejis – M.Trump aprangos skirtumai Vatikane ir Saudo Arabijoje. Susitikdama su popiežiumi ji veidą prisidengė juodu nuometu, tačiau kai lankėsi Saudo Arabijoje, moters stilistas pamiršo, kad šioje šalyje net ir svečiai iš užsienio galvą turėtų pridengti skara. Tokia atsitiktinė klaida arba, kaip teigia „Vogue“ stiliaus ekspertai, galimi tyčiniai sprendimai, atspindi jos ir jos vyro požiūrį į diplomatinius santykius su kitomis valstybėmis, pagarbos joms dydį.

„Scanpix“ nuotr./Melania Trump, Donaldas Trumpas ir popiežius Pranciškus
„Scanpix“ nuotr./Melania Trump, Donaldas Trumpas ir popiežius Pranciškus

Aptarinėjamas ne tik JAV prezidentų žmonų stilius. Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono žmona Brigitte Macron ekspertų giriama už savo drąsų, formalų, bet jaunatvišką įvaizdį, dėl kurio ji išsiskiria iš buvusių pirmųjų, rimtumu pasižymėjusių šalies ponių. Skelbiama, kad prie B.Macron įvaizdžio prisideda stilistas Mathieu Barthelatas Colinas, už kurio paslaugas, pasak Telegraph.co.uk, moteris taip pat moka pati.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijos ir JAV pirmosios ponios muziejuje gėrėjosi Cezanne'o paveikslais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijos ir JAV pirmosios ponios muziejuje gėrėjosi Cezanne'o paveikslais

Dramatiškai keisti Prancūzijos prezidento žmonos stiliaus nereikėjo, tačiau įdarbinto stilisto įtaka jaučiama. B.Macron buvo supažindinta su jaunesnių kūrėjų darbais, aktualesniais jai tinkančius drabužius pardavinėjančiais prekių ženklais.

Asmeninė patarėja stiliaus klausimais Cathy O’Connor teigia, kad pirmoji Prancūzijos ponia yra tikras įkvėpimas kitoms. Ji nesutinka su visuomenės nuostatomis, kad vyresnio amžiaus moterys (B.Macron yra 66-eri, – red. past.) privalo prisidengti ir negali demonstruoti daug odos, ką B.Macron ir daro – jai labai patinka virš kelių pasibaigiantys sijonai.

„Pastebėjau, kad jos stilius – nesenstantis, o jos aprangoje visuomet bus ryški detalė: jei ji vilki juodą suknelę, prie jos priderins įdomesnius aukštakulnius, jei ji pasirinko struktūrišką švarką, vietoj kelnių mūvės džinsus, – sakė C.O’Connor. – Jos įvaizdžiai yra tinkami jos amžiui, madingi ir klasikiniai. Ji pabrėžia geriausius savo bruožus – gražias kojas, o kai rekomenduojama, pridengia tai, ką reikia – kaklą ir krūtinę bei rankas.“

Jaunus šalies dizainerius palaiko ir savo apranga tam tikras žinutes siunčia ir Suomijos pirmoji ponia Jenni Haukio. Pernai šalies nepriklausomybės dienai skirtame pokylyje prezidento Sauli Niinisto žmona dalyvavo vilkėdama iš neįprastos medžiagos – ištirpintos medienos masės – pasiūtą suknelę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Suomijos prezidentas Sauli Niinisto ir jo žmona Jenni Haukio
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Suomijos prezidentas Sauli Niinisto ir jo žmona Jenni Haukio

Kaip skelbia Forest.fi, pirmoji Suomijos ponia, nusprendusi vilkėti iš naujausiomis technologijomis sukurtos medžiagos pasiūtą drabužį, išreiškė palaikymą suomių mokslininkams, kuriantiems tvarius produktus ir besirūpinantiems aplinkosauga, bei jauniems ir talentingiems šalies dizaineriams. Paramą vietiniams kūrėjams J.Haukio išreiškė ir susitikimui su M.Trump pasirinkdama suomių prekės ženklo „Andiata“ suknelę, kurios vertė maždaug 320 dolerių, bei vietinių kūrėjų „Ril“ batelius. Tuo tarpu JAV pirmoji ponia vilkėjo 3700 dolerių vertės „Gucci“ paltą.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Melania Trump, JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Suomijos Prezidentas Sauli Niinisto ir Jenni Haukio
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Melania Trump, JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Suomijos Prezidentas Sauli Niinisto ir Jenni Haukio

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką