Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 9d. 20:02

Labdaros renginys Vilniaus pakrašty subūrė dosniuosius: Nausėdos dovanojo išskirtinį siurprizą

Saulius Urbonavičius-Samas, Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė, Artūras Zuokas
15min nuotr. / Saulius Urbonavičius-Samas, Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė, Artūras Zuokas

Prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana nemokamą emocinę pagalbą teikiančios organizacijos veiklai paremti dovanojo retą, neįkainuojamos vertės, mažo ir itin riboto tiražo pačių išleistą knygą iš savo kolekcijos.

Šis išskirtinę vertę turintis istorinis leidinys buvo parduotas „Jaunimo linijos“ labdaros aukcione, kuris vyko šį trečiadienį, kartu su kitų šiuolaikinių Lietuvos menininkų darbais.

Renginio akimirkos – galerijoje:

D.Nausėdienė: „Svarbu tai, ką puoselėjame“

Prezidento šeimos dovana – tai vienos Nidos gimnazijos istorija vokiečių kalba. Autentiškas istorinis pasakojimas vietos gyventojų lūpomis apie visus bendruomenės įvykius. Leidinyje yra itin kokybiškos senojo rankraščio, jame buvusių atvirukų, laiškų fotokopijos ir viso teksto transkripcija.

Pirmasis vokiškasis leidimas turi įdėklus, kurie įdėti tam skirtose teksto vietose, atkartojant autentiškus įdėklus, kaip pirminiame rankraštyje. Tai ir to meto piniginių ženklų fotokopijos, priklijuota laikraščio iškarpos fotokopija, ir kitų dokumentų kopijos. Leidinys turi istorinę ir bibliografinę vertę. Knyga yra pirminio mokslinio šaltinio transkripcija.

Ribotas knygos tiražas suteikia išskirtinę kolekcinę vertę, kuri bėgant laikui auga. Tai pirmasis leidimas, kuris niekada nebus pakartotas. Todėl kiekvienas egzempliorius įgauna išskirtinę vertę.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Koncerto Katedros aikštėje akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Koncerto Katedros aikštėje akimirka

„Ši knyga reikalauja skaitymo kultūros. Svarbu neišbarstyti įdėklų ir išsaugoti juos būtent toje vietoje, kurioje jie turi būti. Tai ir ugdymo priemonė. Skaitytojas turi turėti savyje kultūrinį vertybių puoselėtojo ir saugotojo pradą. Esant šiuolaikiškam tempui lengva išbarstyti tai, kas vertinga. Tad knygos savininkas tampa atsakingu istorinių vertybių saugotoju, – teigia pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. – Istorinės atminties detalių saugojimas – tarsi atsigręžimas į kiekvieną „mažo“ žmogaus istoriją, asmenį, atkreipiant dėmesį į tai, kad kiekvienas iš mūsų yra svarbus. Nesvarbu, kur gyvename, svarbu, kas esame. Svarbu tai, ką puoselėjame!“

„Jaunimo linijos” labdaros aukcionui dovanotas rankraštis – tai knygos estetikos ir dizaino pavyzdys. 2013 metais ši knyga buvo apdovanota Vilniaus knygų mugėje kaip gražiausia Baltijos šalių išleista knyga.

Prezidento šeimos dovana unikali tuo, kad joje yra ranka parašytos prezidento ir pirmosios ponios dedikacijos, skirtos aukciono dalyviui, įsigijusiam šį leidinį.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diana Nausedienė ir Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diana Nausedienė ir Gitanas Nausėda

Aukcione – modernių šalies menininkų kūriniai

Renginyje buvo galima įsigyti modernių šalies menininkų Algio Kriščiūno, Agnės Kišonaitės, Vilmanto Marcinkevičiaus, Ginto Banio, Tado Černiausko, Tado Kazakevičiaus, SAMO – Sauliaus Urbonavičiaus, Erikos Petunovienės, Julia Janus, Artūro Braziūno, Editos Suchockytės, Agnės Kondrataitės, Augustos Sofijos Rudzikaitės, Natalijos Martinavičienės, Viktorijos Orkinės ir kitų tapybos, fotografijos, keramikos bei juvelyrikos darbų.

Idėja rengti aukcioną gimė po to, kai „Jaunimo linija“ gavo dovanų Algio Kriščiūno paveikslą „I Made This Lake From Joy And Sadness“.

Algis Kriščiūnas – menininkas, fotografas, dailininkas, iliustratorius, gyvenantis tarp Vilniaus ir Fuerteventūros salos Ispanijoje. Lietuvos spaudos fotografų konkurse yra laimėjęs 8 auksinio kadro apdovanojimus, surengęs 7 personalines fotografijų ir 10 personalinių paveikslų parodų.

Aukcione buvo galima įsigyti ir vieno žymiausių ir garsiausių Lietuvos ekspresionistų Vilmanto Marcinkevičiaus darbą „Lytėjimas“.

Autorius yra surengęs 30 personalinių parodų Lietuvoje, Danijoje, Prancūzijoje, Švedijoje ir Farerų salose, tapė Danijos Karališkosios šeimos ir kitų garsių danų portretus. Dailininko darbai išsiskiria ryškiomis ir netikėtomis spalvomis, plastiškomis linijomis, naiviais bei supaprastintais vaizdais. Nors autorius kuria spontaniškai, kiekvienas paveikslas turi pagrindinę temą.

Aukcionui nuotraukos atspaudą su parašu bei sertifikatu „Van Gogh – revealing the truth“ dovanojo ir Tadas Černiauskas.

Jo darbas pirmą kartą buvo eksponuotas Saatchi galerijoje Londone, o paskui išgarsėjo ir „svečiavosi” po įvairių pasaulio leidinių puslapiuose. Jame – garsusis dailininko Vincento Van Gogo autoportretas paverstas į fotografiją.

Tadas Černiauskas arba TadaoCern architektas, fotografas, instaliacijų menininkas, kurio darbai pristatomi ir parodos rengiamos visame pasaulyje. Jo kūrybos stilius bei vizualinis suvokimas yra ypač paveikti architektūros: menininkas savo darbuose klausia, kas ir kaip veikia žmonių veiksmus ir ar tai gali būti pakeista, kartu kuria labai sistemiškai ir racionaliai.

Žymūs žmonės irgi paaukojo savo darbus

Saulius Urbonavičius-Samas, labiau žinomas kaip muzikantas, legendinės grupės Bix lyderis, populiarių televizijos laidų prodiuseris. Tik būdamas 24-erių jis pasuko į muziką, o iki to laiko svajojo būti dailininku. Samas yra baigęs Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultetą ir jo kūrybos periodas buvo 1986-1988 metais, kai nutapė nemažai didelių gabaritų tapybos darbų. Samas taip pat kūrė visą grupės BIX atributiką, stilistiką ir albumų viršelius. Aukcionui jis dovanojo savo paveikslo „Angelas“ reprodukciją.

Renginyje taip pat buvo galima išvysti buvusį Vilniaus miesto merą Artūrą Zuoką. Jis 15min teigė iš dalies esąs vienas renginio rėmėjų.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Labdaros vakaro akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Labdaros vakaro akimirka

Gintas Banys – gerai Lietuvoje žinomos roko grupės „Pelenai“ idėjinis vadas, dainų ir tekstų autorius. Tapyba buvo ir yra neatsiejama jo gyvenimo dalis.

„Tapau, kai negroju, groju, kai netapau – toks mano supratimas apie misiją šiame gyvenime. Tapyboje, kaip ir dainose, didelį dėmesį skiriu prasmei, minties perdavimui, emocijai“, – sako G.Banys. Jo kūrinys aukcionui – „Bučinys“ ant drobės.

Julija Janus taip pat labiau žinoma kaip drabužių, avalynės ar interjero dizainerė. Aukcionui ji padovanojo savo tapybos darbą „Mėlyna šviesa“ ant drobės.

Visos lėšos, gautos labdaros aukciono metu pardavus meno kūrinius, bus skirtos „Jaunimo linijos“ veiklai paremti.

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką