Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 04 22, 20:59

Lauko terasas atvėrė ir žinomi žmonės, nuotaikos ne tik džiugios: kliūva reikalavimai, skundžiasi oru

Nuo ketvirtadienio dalis lauko kavinių, restoranų ir barų savininkų bei darbuotojų gali šiek tiek atsipūsti – sušvelninus karantiną, nuspręsta leisti atsidaryti. Laikydamiesi nustatytų apribojimų, savo įstaigų duris atvėrė ir žinomi verslininkai. Tiesa, ne visi – nors vieni džiaugiasi atsiradusia galimybe ir tikisi bent iš dalies atsigriebti už prarastą pusmetį, kiti įsitikinę, kad laikytis ribojimų per daug sudėtinga.
Deivydas Praspaliauskas, Laura ir Šarūnas Mazalai, Ištvanas Kvikas
Deivydas Praspaliauskas, Laura ir Šarūnas Mazalai, Ištvanas Kvikas / 15min klijuotė

Prieš daugiau nei savaitę paskelbtas nutarimas, kad bus leidžiama atsidaryti lauko kavinėms, pradžiugino daug šiame sektoriuje dirbančių verslininkų. Visgi dirbti galima tik laikantis tam tikrų reikalavimų.

Staliukai vieni nuo kitų turi būti nutolę bent dviejų metrų atstumu, o prie vieno gali sėdėti ne daugiau kaip du žmonės, nebent jie yra iš vieno ūkio. Taip pat ribojamas ir darbo laikas – galima dirbti nuo 7 iki 21 valandos.

Vadovaudamiesi šiais reikalavimais, prie atsiradusia galimybe pasinaudojusių verslininkų būrio prisijungė ir keli žinomi veidai – praeitais metais restoraną „Gypsy Lounge & Grill“ atidaręs Ištvanas Kvikas, „Vaflių namų“ įkūrėjai Laura ir Šarūnas Mazalai.

Vis tik ne visi išdrįso atsidaryti. Štai restoraną „Amandus“ valdantis Deivydas Praspaliauskas šiuo klausimu kol kas išlieka skeptiškas – nusprendė, kad palauks geresnių laikų. Jo manymu, laikytis minėtų ribojimų bus pernelyg sudėtinga.

Atidarymo nuotaika primena šventinę dieną

Prieš pat atidarymą I.Kviko kolektyvas turėjo bemiegę naktį – reikėjo atnaujinti ne tik meniu, bet ir restorano aplinką. Per trumpą laiką viskas vyko nepaprastai greitu tempu – tam, kad tik būtų įgyvendinti nustatyti reikalavimai. Visgi 15min kalbintas Ištvanas pastebi, kad laikytis atstumų ribojimo Vilniaus senamiestyje ne taip ir paprasta.

„Darbuotis atvažiavo visa mūsų komanda, visus atstumus sutvarkėme pagal reikalavimus. Kiemelyje turime atvirą terasą, bet vis tiek sudėtinga, nes senamiestyje nėra pakankamai vietos, kur būtų galima pastatyti visus staliukus“, – kalbėjo Ištvanas.

Mariaus Vizbaro nuotr./Ištvanas Kvikas
Mariaus Vizbaro nuotr./Ištvanas Kvikas

Pašnekovas taip pat apgailestavo, kad ir oras pirmoms atidarymo dienoms ne pats geriausias, tačiau džiaugiasi bent tuo, kad išvis gavo leidimą dirbti. Nors ir anksčiau valdžios dėl suvaržymų nekeikė – suvokia, kad draudimai buvo įvesti dėl saugumo.

„Verslas verslu, bet žmonių gyvybės yra pirmoje vietoje. Ir mano nuomonė čia turbūt niekada nepasikeis. Dėl ko stengiasi valdžia? Kad jiems padėtų, o ne tam, kad sužlugdytų jų verslus. Žmonėms reikėtų turėti daugiau supratingumo“, – mano jis.

Paklaustas, ar savo restorane jau pastebėjo didelį žmonių srautą, I.Kvikas prisipažįsta, kad daug rezervacijų kol kas dar nesulaukė, o terasoje pasirodo tik nuolatiniai klientai, atvykstantys pietų. Tačiau Ištvanas dėl to nenusimena – sako, reikia suprasti, kad viruso baimė žmonėms akimirksniu nedingsta, tad noru lankytis restoranuose trykšta dar ne visi.

„Kai kurie žmonės skambino su prašymais dėl banketų, tačiau šiuo metu tokios galimybės pasiūlyti negalime. Ir paprastų rezervacijų nėra, nes žmonės irgi mąsto ir bijo. Praėjo dar tik pirma diena, tai dėl situacijos pasakyti kol kas sunku.

Tačiau pati nuotaika primena šventę. Atrodo, kad corona praėjo, žmonės laimingesni, kai visi kartu. Bet pabrėšiu dar kartą – verslas yra verslas, kaip nors išgyvensime“, – tikino jis.

I.Kvikas neslepia, kad pastarasis laikotarpis restoranui buvo ypač sudėtingas. Iš pradžių turėjo 14 darbuotojų, galiausiai dalis jų išėjo dirbti kitur. Situacija kirto ir finansiškai.

„Pernai dirbome nuostolingai, nes žmonių kiekis buvo ribotas. Mūsų restoranas nedidelis, nuolatinė apyvarta būna tada, kai žmonės ateina pasėdėti, pabūti. O mes dirbdavome su labai mažu antkainiu, tai ir tie piniginiai reikalai nebuvo tokie laimingi“, – atskleidė Ištvanas.

Vis dėlto priimti naujų darbuotojų jis kol kas neketina. Vyras mano, kad geriausia dabar – paprasčiausiai išlaukti.

„Žmonių kiekis šiuo metu toks, kokį turime. Lauksime, kada restoranas galės dirbti pilnu pajėgumu. O kol kas susiduriame su tam tikru iššūkiu, nes tarsi ir atidarei, ir neatidarei. Bet vis tiek džiugiu, kad nors vasaros terasa dirba“, – 15min kalbėjo I.Kvikas.

Tikisi, kad atsigriebs už nuostolingą laikotarpį

„Vaflių namų“ savininkas Š.Mazalas ketvirtadienio rytą pradėjo dvejopomis nuotaikomis. Prieš pat atidarymą vyko pasiruošimo darbai, kurie jam šiek tiek priminė nostalgiškus laikus – kai aplinkui sukinėtis, priiminėti žmones, daryti rezervacijas buvo įprasta. Visgi oras šias nuotaikas pakeitė.

„Buvo toks sukrutimas, lyg iš naujo vyktų atidarymas, tačiau suvokiame, kad viskas priklauso nuo oro. O tas oras nėra itin geras. Ir ateinančiomis dienomis nebus geras, tad didelio srauto artimiausiu metu ir nesitikime“, – sakė jis.

Pasiruošti atidarymui daugiau žmonių samdytis nereikėjo, nes ne tik jis, bet ir „Ogmios miestą“, kur įsikūręs restoranas, prižiūrintys asmenys padeda susitvarkyti.

„Dabar būtų per didelė prabanga ieškoti papildomų rankų, galinčių sutvarkyti, paruošti lauko terasą veiklai.

Juk tie pastarieji mėnesiai buvo minusiniai. Gyvename su viltimi, kad šią vasarą bus didesnis žmonių srautas nei įprastai. Tikimės, kad vasaros mėnesiai atpirks visą minusą, kurį mes patyrėme“, – viliasi Š.Mazalas.

„Vaflių namų“ nuotr./Laura ir Šarūnas Mazalai
„Vaflių namų“ nuotr./Laura ir Šarūnas Mazalai

O numatyti saugumo reikalavimai Šarūnui ne naujiena, prieš pusmetį restoranas dirbo panašiomis sąlygomis. Visgi vyrui kilo klausimas dėl šių ribojimų sukontroliavimo – kas prižiūrės, kaip užtikrinama tvarka? Jis sako suprantantis ir kai kuriuos verslininkus kolegas, kuriems laikytis taisyklių sunkiau.

„Kai kurie reikalavimai atrodo sunkiai įgyvendinami kalbant ne apie mus, o apie senamiestį, nes ten mažos erdvės, o žmonės turi sėdėti kas du metrus, tai man čia toks tamsus miškas, kurio aš nesuprantu. Todėl tikiuosi supratimo, nes ne viską, kas yra parašyta reikalavimuose, įmanoma įgyvendinti.

Visgi imamės visų būtiniausių saugumo priemonių ir tikimės, kad kažkokių problemų nebus. Puikiai išsilaikėme, išgyvenome ir niekam neužkliuvome anksčiau, todėl tikiuosi, kad viskas bus gerai ir dabar“, – viliasi jis.

Tad pirmoji diena taip ir praėjo. Restoranas neturi virš keliasdešimt stalų, todėl visa aplinka buvo sutvarkyta dar prieš kelias dienas, o dabar jis su žmona Laura laukia lankytojų, kurių, deja, bent pirmą dieną nebuvo labai daug.

„Oras pirmoje dienos pusėje sėdėti lauke nebuvo malonus, tad tikrai nepasakyčiau, kad srautas ypatingai didelis“, – pripažino Š.Mazalas.

Apribojimus laiko per daug sudėtingais

Priešingai nei daugelis lauko kavinių, D.Praspaliauskas nusprendė restorano „Amandus“ neatidaryti. Kaip pasakojo vyras, šis sprendimas priimtas iš pagarbos kaimynams, nes pastatyta terasa stipriai ribotųsi su jų teritorija.

„Noriu išlaikyti gerus santykius, todėl nusprendėme išlaukti, kad galėtume lankytojus pakviesti vakarienės į restoraną“, – sakė D.Praspaliauskas.

Į pasikeitusius ribojimus šefas žiūri kiek pesimistiškai. Jis tikisi, kad verslininkai su taisyklėmis susidoros, tačiau neslepia, kad mieste matomi žmonių srautai jam sudarė visai kitokį vaizdą.

„Prie stalelių sėdi daugiau žmonių nei turėtų. Matau, kad tai bus labai sudėtinga. Žinoma, leidžia atsidaryti, nes visi šito reikalauja, bet dabar taisyklės tokios, kad gatve eini be kaukės, o viduje būni su kauke. Sunku bus suprasti, bet linkiu visiems prisižiūrėti“, – sakė jis.

Pasiteiravus, kada, jo manymu, galėtų atsidaryti jo restoranas, Deivydas spėlioti neskuba.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Deivydas Praspaliauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Deivydas Praspaliauskas

„Labai sunku pasakyti, kaip čia mums visiems seksis su susirgimo atvejais, skiepijimu. Nesu linkęs nuleisti rankų, kad niekada taip nenutiks. Aišku, aš labai norėčiau, kad iki vasaros, bent iki liepos, tai įvyktų“, – 15min kalbėjo D.Praspaliauskas.

Šefo norą grįžti į rinką dar labiau stiprina išgyventa krizė, dėl kurios restoranas patyrė didžiulius nuostolis. Pašnekovas atvirauja, kad iš esmės pasikeitė beveik visas kolektyvas, pakito ir lokacija, tad akimirksniu sumažėjo ir sėdimų vietų skaičius.

„Nežinojome, ko tikėtis, buvo sunku susitaikyti su tuo, kad dauguma kolegų prastovose. Labai sudėtinga situacija, mokomės iš to, kas yra, bandome prisitaikyti.

Buvo labai skausminga dėl nemažų pinigų sumų, bet nežinau, ar kažkas galėjo būti kitaip. Tiesiog atėjo toks tarpsnis, kad taip nutiko. Aišku, per antrą bangą buvome jau kitaip nusiteikę, tad su svečių palaikymu ir užsakymo į namus galimybe pavyko atsilaikyti“, – sakė Deivydas, besitikintis netrukus pilnai atverti restorano duris.

TAIP PAT SKAITYKITE: Užsidarė legendinis I.Marozienės restoranas: „Neįsivaizdavau, kad taip nutiks. Tai karas kita forma“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką