Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 12d. 15:19

Lauros ir Šarūno Mazalų atostogos Jordanijoje: Petros stebuklas ir beduiniška naktis dykumoje

Laura ir Šarūnas Mazalai
15min nuotr. / Laura ir Šarūnas Mazalai

2013-aisiais su bičiulių pora iš Izraelio grįžę Laura ir Šarūnas Mazalai pasižadėjo – praėjus penkeriems metams jie vėl visi drauge keliaus panašia kryptimi. Todėl pavasarį atsiradę tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus į Amaną jiems net nekėlė abejonių – šįkart visi drauge jie keliaus į Jordaniją. „Priėmėme tai kaip likimo ženklą“, – juokėsi Laura.

Jordanija neretai vadinama viena nuobodžiausių Viduriniųjų Rytų šalimi, apie tai dar prieš keliaudami buvo skaitę ir Mazalai. Tačiau visuomenės sukurti stereotipai nuo kelionės plano neatbaidė – į egzotiškąją šalį jie išskrido pačiu pirmu reisu.

„Nors buvome visko prisiskaitę, jokio išankstinio nusistatymo stengėmės neturėti. Daugiau žinojome apie Iraną, apie Saudo Arabiją – panašaus kultūrų skirtumo tikėjomės ir Jordanijoje. Tačiau ši šalis daug liberalesnė, gyventojai čia daug nuolankiau žiūri į vakariečius, islamas čia matomas, tačiau jis daug „švelnesnis“.

Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka

Kita vertus, šalis jiems, kaip patys sako, „pasirodė šiek tiek be veido“ – lyg ir norinti orientuotis į Vakarus, tačiau išliekanti islamo šalimi.

„Per kelias dienas matomi vaizdai čia ima atrodyti monotoniškai – visur toks pats peizažas, tokie pat kalnai, tokios pat spalvos, visur skurdas. Esame keliavę po Pietų Ameriką – ten kalnus keičia lygumos, akmenis – žalumos, o čia... nors ir labai gražu, truputį nuobodoka. Juokavome, kad jei nebūtų UNESCO atradę Petros, vietiniams čia būtų liūdnoka, vien dėl to čia gausu turistų“, – 15min pasakojo Laura.

O Petra – archeologinė vietovė, garsėjanti dar 200 metais iš akmens išskaptuotomis statulomis, pastatais – lietuvius ypač sužavėjo. Esą vien dėl apsilankymo čia vertėjo sukarti beveik 3 tūkst. kilometrų. „Ten – kažkas nuostabaus“, – susižavėjimo vienu iš pasaulio stebuklų neslėpė Laura.

Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka

Pasak jos, sunku ir suvokti, kad visą šį miestą beveik prieš 2 tūkst. metų sukūrė žmogus. „Tai mano ketvirtas pasaulio stebuklas – jau esu aplankiusi Romos Koliziejų, Kristaus statulą Brazilijoje, Maču Pikču Peru – ir jis tikrai vienas įspūdingiausių! Petra tikrai nenuvylė, ji paliko tokį „tikrumo“ jausmą viduje – ten galima vaikščioti ir kelias dienas, apima kažkokia labai gera emocija“, – 15min pasakojo ji.

Mazalai su bičiuliais po Jordaniją keliavo nuomotu automobiliu, todėl galėjo pagal savo norus planuotis kelionės maršrutą – keliavo penkias dienas, kurių kiekvieną nuvažiuodavo apie 200–300 kilometrų.

Jie aplankė ir netoliese Petros esančią seniausią pasaulyje kapavietę, kur dabar įrengtas baras, nuvyko į Akabą išsimaudė Raudonojoje, o vėliau ir Negyvojoje jūroje, pasilepino natūralaus purvo voniomis.

„Išsiteplioti tuo purvu buvo didelė atrakcija – čia visi vieni kitus ištepa, paplūdimiuose net yra veidrodžiai, vieni kitus fotografuoja, juokiasi... Labai smagu“, – prisiminė ji.

Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka

Įspūdį paliko ir dykuma, kurioje išbandė vietinę atrakciją – ryžosi naktį praleisti palapinėje, kur galėjo pasijusti kaip tikri beduinai, atsisakę ir išmaniųjų technologijų, ir apriboję maisto bei vandens atsargas. „Patirtis buvo labai smagi. Miegojome palapinėje, aplink švilpavo vėjai, vaikščiojo kupranugariai. Apskritai labai gera kartais atitrūkti nuo interneto, tuomet, rodos, net labiau įsijautėme į visą aplinką, daugiau dėmesio galėjome skirti žmonėms šalia“, – prisiminė Laura.

Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka

Pasak jos, vietiniai net pasakojo, kad čia beduinai įkūrė visą miestelį – sutikę čia gyvenantį Mehometą išgirdo istoriją, kaip jo senelis kadaise čia atsikraustė iš Saudo Arabijos ir susilaukė 15 vaikų. Vėliau tie vaikai susilaukė atžalų, o šie savo palikuonių, – taip esą palaipsniui susikūrė visas miestelis, kuriame šiandien gyvena vien pusbroliai ir pusseserės.

„Šiaip vietiniai gyvena labai skurdžiai, labai įdomu pamatyti tą kontrastą ir suvokti, kaip mes gerai gyvename Lietuvoje. Tuomet net nesinori sakyti nė vieno blogo žodžio nei dėl oro, nei dėl dar kokių nors dalykų – viskas pas mus labai labai gerai ir labai labai gražu“, – tikino Laura.

Lietuviai tuo įsitikino net lankydamiesi sostinėje Amane. Ir nors šis miestas šalyje laikomas moderniausiu, vis dėlto neretai suskausta širdį matant sunkaus gyvenimo realybę – varganai įsikūrusius vietinius. „Tikėjomės, kad Jordanija labiau išsivysčiusi, tačiau kai nuvykome į Amaną, pagalvojome – o, siaube! – panašus vaizdas kaip Sirijoje, tik čia dar niekas neišsprogdinta, neišdraskyta, tačiau labai skurdu. Atrodo, lyg kas būtų atsukęs laiką kokių 70 metų atgal“, – pasakojo ji.

Šalies sostinė lietuvius nustebino ir kukliu lankytinų objektų sąrašu. Čia neva ne tiek ką ir tėra pamatyti – net vietiniai, paklausti apie įdomesnes vietas, gūžčioja pečiais – jų čia tiesiog nėra, arba jei ir yra – europiečių akies vaizdai nežavi.

„Vienoje kavinėje paklausėme, gal mums gali ką nors rekomenduoti aplankyti. Jie mums pasiūlė parką, kurį patys vadina Paryžiaus skveru. Norėjome kokio nors žalio ploto, todėl patikrinome per „Google Maps“ – na, matėm, kad žalia, pagalvojome, kodėl ne? Tačiau veikiausiai esame išpaikinti Vakarų civilizacijos – atėję pamatėme keli suoliukus žaliame plote, supratome, kad skirtingai suvokiame grožį“, – sakė Laura.

Pasak jos, visos kelionės metu neapleido klausimas – „jei Jordanijos karalius yra išsilavinęs žmogus, kodėl ta šalis ekonomiškai tokia atsilikusi?“ „Kyla labai daug egzistencinių klausimų“, – šyptelėjo ji.

Mazalai aplankė ir tarp kalnų susiformavusią upę. Norėjo išbandyti žygį ja, tačiau teko nusivilti, kadangi trasa jų viešnagės metu buvo uždaryta.

„Pradžioje upė yra labai negiliai, vos semia kojas, ir einant tolyn tik gilėja – vietomis vandens lygis pakyla virš galvos. Įdomu tai, kad einama prieš srovę, čia iš akmenų susiformavusios čiuožyklos, yra daug virvių, padaryta speciali trasa. Šarūnas čia labai norėjo, tačiau nors prieš porą dienų matėme, kaip ten ėjo žmonės, kai atvykome, trasa buvo uždaryta. Labai gaila, čia tikrai norėtųsi sugrįžti“, – kalbėjo pašnekovė.

Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka

Lietuvių per daug nesužavėjo ir Jordanijos virtuvė – tikėjęsi gausybės šviežių vaisių, uogų, daržovių, čia jie jų nerado. Populiariausi patiekalai čia – humusas, falafeliai, šių jie atsivalgė su kaupu. Nors teko išbandyti ir mėsiškus valgius, pavyzdžiui, tradicinę kepto ėriuko kulšį su ryžiais, tarsi blynu apklotą specialia duonele. Taip pat – sriuboje plaukiojančius koldūnus, kurie, kaip vėliau sužinojo, čia laikomi tradiciniu sirų valgiu.

„Jie mėgsta troškinius ir jie visai skanūs. Mums taip pat patiko tradicinis mėtų gėrimas su citrina – tai toks sutrintas kokteilis, labai gaivinantis“, – sakė Laura.

Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Atostogų Jordanijoje akimirka

Mazalai kelionę vadina išties įdomia, tačiau sako nepajutę to, ko tikėjosi – trūko Rytų šalims būdingos egzotikos. Tačiau jie jau planuoja naują maršrutą – su tais pačiais bičiuliais svarsto aplankyti Iraną. Ir, kaip patys juokiasi, viliasi, kad tai įvyks greičiau nei po penkerių metų.

Mazalų kelionės po Jordaniją akimirkos:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Aktualu

30 įdomiausių dalykų, kuriuos apie lietuvius atskleidžia visą Europą apimanti apklausa

Gazas

Reidas Kaune: įkliuvo „Žalgirio“ pergalę kelias dienas šventęs „Taxify“ vairuotojas

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Aktualu

Neišnešiota Lietuvos gerovė

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Sportas

Plaukimo varžybas Belgijoje Danas Rapšys baigė iškovojęs keturis medalius

Verslas

Loterijoje laimėtus milijonus investavo į iš kojų verčiantį turtą – dabar parduoda, nes atsibodo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Gazas

Lošti ar palaukti? „Teleloto“ laimėtas „Peugeot 206“ po 15 metų kainavo 750 eurų

Maistas

FeedMySister receptas: varškės ir špinatų tarta

Gazas

Snygis vėl bando vairuotojų kantrybę: kelininkai skelbia, kur eismo sąlygos sudėtingiausios

Vardai

Kas lieka už kadro: pasivaikščiokite po apdovanojimų „Žmonės 2019“ užkulisius

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

„Wizards“ lyderis gali tapti D.Sabonio bendraklubiu arba būti iškeistas į J.Valančiūną

Mokslas.IT

Šiąnakt Mėnulis turėtų nusidažyti raudona spalva

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Pasaulis kišenėje

Ispanijos vasaros sostinė, kur saule mėgautis galima 3 tūkst. valandų per metus

Vardai

Kanaruose būstą įsigijęs A.Kriščiūnas atskleidė brangiai kainavusią klaidą: „Teko smarkiai nusivilti“

Gyvenimas

Nuotakos suknelė žiemai: kokią rinktis?

Naujienos

Verslas

Seime ruoštasi Astravo atominės įjungimui: tarėsi dėl „fake news“ 

Sportas

Rusai įsitikinę – dalyvaus kitose olimpinėse žaidynėse

Gyvenimas

Psichoterapeutė G.Subačiūtė: „Sergant depresija svarbu nelikti vienam“

Aktualu

Septyni konservatoriai, galintys užimti Th.May vietą Jungtinės Karalystės premjero poste

Mokslas.IT

Atrasta nauja gyvybės forma, besimaitinanti teršalais

Sportas

Medalis po medalio: Danas Rapšys išplėšė pasaulio čempionato sidabrą

Stiliaus tendencija: Satinas – ne tik šventėms

Gazas

Kelininkai įspėja: naktį eismo sąlygas blogins plikledis

Aktualu

Aštuonios ES šalys pareiškė palaikančios sutartį dėl Irano branduolinės programos

Gazas

Elonas Muskas atskleidė daugiau detalių apie „Tesla“ pikapą: viena įkrova – 805 km

Aktualu

Kauno policija prašo atsiliepti asmenis, mačiusius, kaip troleibusas partrenkė mažametę

Aktualu

JT vadovas: svarbiausi klimato derybų klausimai lieka neišspręsti 

Aktualu

Pasislėpti miške nepavyko: Kauno policija su Lulu įtariamus vagis surado per valandą

Aktualu

Slovakija pasirašė didžiausią savo visų laikų ginkluotės pirkimo kontraktą

Gazas

Pristatytas naujas „Škoda“ šeimos narys – kompaktinės klasės „Scala“

Aktualu

Latvijos susivienijimas „Naujoji vienybė“ pasirengęs imtis iniciatyvos formuoti vyriausybę

Aktualu

S.Skvernelis: raštą dėl grėsmių R.Karbauskiui persiuntė Vyriausybė

24sek

Retas kuriozas Kaune – „Žalgiriui-2“ po dviejų kėlinių teko keisti aikštę

Gyvenimas

G.Drukteinis patarė, ko geriau nedovanoti: kai kurios dovanos gali įžeisti

Verslas

Skundų teismams karuselė vos nepasiglemžė Kauno stadionui numatytų ES lėšų

Aktualu

Seimo nariai susirūpino olimpinio finansavimo skaidrumu: nori žinoti, kaip naudojami pinigai

Kultūra

Mėgstamas ir nekenčiamas muzikos kritikas Artiomas Troickis surengs susitikimą Vilniuje

Vardai

Džordana Butkutė ir Elegijus Strasevičius švenčia vestuvių metines: prisiminkime gražiausią jų dieną

Aktualu

Strasbūro šaudynių įtariamasis: radikalių pažiūrų kriminalinis nusikaltėlis

Aktualu

V.Titovui pareikšti įtarimai dėl pasisakymų apie A.Ramanauską-Vanagą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką