-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvoje viešinti garsioji orangutanų tyrinėtoja Birutė Galdikas pirmą kartą leidosi į žygį baidarėmis

Gamta – visų namai, tačiau žmonės yra linkę ją sau nusavinti. Štai Lietuvoje viešinti garsioji orangutanų tyrinėtoja, antropologė Birutė Galdikas (67), įkūrusi savo vardo gamtosaugos labdaros ir paramos fondą, stengiasi spręsti su gamtos apsauga susijusias mūsų šalies problemas. Šios viešnagės metu ji aplankė Aukštaitijos nacionalinį parką ir pirmą kartą leidosi į žygį baidarėmis.
Birutė Galdikas ir Vida Mildažienė
Apsilankymo Aukštaitijos nacionaliniame parke akimirka / Neringos Skrudupaitės nuotr.

Kartu su ja kelias dienas praleidusi ir prie jos fondo prisijungusi buvusi televizijos laidų vedėja, keliautoja Neringa Skrudupaitė pasakojo, kad kaskart B.Galdikas atvykus į Lietuvą, ji stengiasi pamatyti kuo skirtingesnę šalies gamtą, aplankyti kuo daugiau parkų ar draustinių.

„Aukštaitijos nacionaliniame parke aplankėme sengirę, stebėjome kuo ji skiriasi nuo įprastos girios. Mūsų buvo gan didelė grupė, tad Birutė retkarčiais atsiskirdavo. Jos manymu, žmogui privalu su mišku kalbėtis. Tad kartais ji nuo mūsų atsiskirdavo, nes mes, anot jos, išbaidome gyvūnus ir ji negali deramai atsipalaiduoti gamtoje. Jai miškas lyg ervė meditacijai, – portalui Žmonės.lt sakė N.Skrudupaitė.

Kelionės metu jie visi buvo apsistoję ne kaimo turizmo, o autentiškoje etnografinėje sodyboje Vaikšnoriškėse, greta tekančios Būkos upės.

Neringa Skrudupaitė
Neringa Skrudupaitė

„Sodyboje – vanduo tik upelyje ir iš šulinio, tualetai lauke, pūpso senovinė krosnis. Dar prieš Birutei atvažiuojant Vida audė planus, kad reiktų plaukti baidarėmis. Pasiūlė Birutei. Mus labai nustebino, kai prieš išplaukiant ji prasitarė, kad niekada gyvenime nėra to darius. Oras plaukimui buvo gana palankus, tad septynios baidarės išsiruošė plaukti Ignalinos ežerais ir upėlėmis. Maršrutas siekė apie 14 kilometrų. Juos įveikus tikrai buvo galima pajusti, kokie raumenukai gavo darbų“, – juokėsi Neringa.

Ilgą maršrutą  apsunkino ir gamtos sąlygos. Mat kol kas mažai plaukiotose upėse radom užvartų, painių posūkių, iš priešakio pučiančio vėjo. Tokioms sąlygoms esant, nutinka ir netikėtų situacijų.

„Birutė plaukė kartu su  savo kolege, Kauno botanikos sodo direktore Vida Mildažiene. Ji buvo pasiėmusi drauge ir savo šunį. Bandant su foto aparatu filmuoti po vandeniu, pasitaikė netikėtas posūkis ir sraunuma, badarė susvyravo, o šunytė Baksė iš baidarės nėrė į vandenį. Jai iš paskos į ledinį vandenį įgruivo ir visa šauni įgula. Mane labiausiai stebino geležinė Birutės kantrybė. Ji niekada nesiskundė. Visa šlapia ji kantriai, nesiskųsdama irklavo toliau. Birutė ne kartą savo interviu yra pabrėžusi, kad orangutanai ją ir išmokė kantrybės“, – apie įstabią gamtos mokslininkę pasakojo Neringa.

Asmeninio albumo nuotr./Apsilankymo Aukataitijos nacionaliniame parke akimirka
Asmeninio albumo nuotr./Birutė Galdikas

Šį kartą B.Galdikas kelionės į Lietuvą tikslas – kartu su delegacija iš Indonezijos paminėti Lietuvos ir Indonezijos 20-asiais bendradarbiavimo metines. Taip pat aptarti tolimesnę jos fondo Lietuvoje veiklą, savanorių galimybes vykti į Indoneziją, aplankyti giminaičius ir pakeliauti po Lietuvą.

„Birutė visuomet stengiasi pabrėžti kaip svarbu Lietuvoje išsaugoti ne tik ąžuolų giraites, bet kasmet pasodinti naujų ąžuoliukų. Šiemet Kauno botanikos sode ji pati pasodino ne vieną ąžuoliuką, kurių sodinukai atkeliauja iš įvairių seniūnijų. Ąžuolas profesorei Birutei pats geriausias ir nuostabiausias medis. Giles tik kitokios rūšies valgo ir jos jau beveik keturiasdešimt metų tirinėjami orangutanai. Ji siekia išsaugoti miškus ir nori, kad Lietuvoje būtų vystoma šviečiamoji programa. Tiesa, ji labai nusiminė sužinojusi, kad Lietuvoje žmogus atgavęs savo mišką jį gali nukirsti arba parduoti“, – apie Birutės viešnagę pasakojo Neringa. Ji patikino, kad per kelias dienas, Birutei lankantis nacionaliniuose parkuose, keliaujant po visą Lietuvą, ji stengiasi pajusti natūralų gamtos pulsą ir įamžinti čia sutiktus žmones.

Asmeninio albumo nuotr./Algirdas Indraaius ir Birutė Galdikas
Asmeninio albumo nuotr./Menininkas Algirdas Indrašius ir Birutė Galdikas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius