Dabar populiaru
Publikuota: 2021 balandžio 15d. 14:14

„Meilės lietaus“ autorystė sukėlė klausimų: prabilo dainą seniau atlikęs „Dobilas“, G.Brokas sako kūręs pats

Gintautas Brokas, grupė „Dinamika“
Teodoro Biliūno ir stopkadro nuotr. / Gintautas Brokas, grupė „Dinamika“
Po žiniasklaidoje pasirodžiusių publikacijų apie „Laisvės TV“ be leidimo panaudotą „Dinamikos“ dainą „Meilės lietus“ pasipylė replikos, kad ji neva net ne „Dinamikos“, o pretenzijas Andriui Tapinui pareiškęs grupės lyderis Gintautas Brokas esą pats nutyli dalį tiesos. 15min pradėjus gilintis į situaciją, paaiškėjo, kad kūrinys iš tiesų skambėjo dar gerokai iki „Dinamikos“ laikų. Tačiau ar tai būtinai reiškia, kad dainos autorius – ne G.Brokas?

8–9 dešimtmečiai nė kiek neprimena šių laikų, o ypač muzikos pasaulio suteikiamų galimybių. Dabar bet kada prisijungiame prie „YouTube“ ar „Spotify“ platformų ir klausomės kokių tik norime kūrinių, o jų autorių teises gina įstatymai. Visgi seniau kūriniai neretai skambėdavo iš lūpų į lūpas ir pasitaikydavo atvejų, kad net nesuprasdavai, kur daina gimė ir kas tikrasis jos autorius. Galbūt taip nutiko ir su daina „Meilės lietus“?

Tokį klausimą privertė iškelti po „Laisvės TV“ ir G.Broko konflikto dėl „Dinamikos“ hito „Meilės lietus“ pasipylę dešimtys komentarų ir 15min skaitytojų laiškai. Nors „Dinamika“ susikūrė 1992-aisiais, o „Meilės lietus“ pasirodė 1993-iaisiais išleistoje jų kasetėje „Nakties laiškai“, skaitytojai tikino, kad minėtas kūrinys jau skambėjo bent 10–15 metų anksčiau ir kad ankstesni jo atlikėjai – grupė „Dobilas“.

„Dinamikos“ dar nė užuomazgų nebuvo, kai 1981 m. Kaune sanatorijoje tą dainą dainavome“, „Nuo kada „Meilės lietus“ – Gintauto Broko tekstas? Juk tai sena daina, ansamblis „Dobilas“ ją dainavo gal 1983 m.“, „Gėda Brokui savintis dainą, kuri mažiausiai 10 metų jau buvo žinoma prieš jos pasiėmimą į repertuarą“, – tokie ir panašūs komentarai pasipylė po straipsniais.

Kad „Dobilas“ šią dainą taip pat dainavo ir dar anksčiau nei tik vėliau susikūrusi „Dinamika“, abejonių nekyla. „Dobilo“ versiją ne tik galima išgirsti „YouTube“ platformoje, bet ji ir buvo išleista šios grupės kasetėje kartu su kitais kūriniais.

VIDEO: Dobilas meiles lietus

Vis dėlto oficialioje „Dinamikos“ atlikėjos Irmos Jurgelevičiūtės „YouTube“ paskyroje nurodyta, kad „Meilės lietaus“ muzikos ir teksto autoriai – būtent Gintautas Brokas ir ji pati.

VIDEO: Irma Jurgelevičiūtė Meilės lietus

15min pradėjus domėtis, kas šioje vietoje teisus, paaiškėjo, kad istorija kur kas painesnė, nei atrodė iš pirmo žvilgsnio. Pasirodo, praėjusiame amžiuje Lietuvos muzikinėje padangėje buvo net ne vienas „Dobilas“.

Visgi viena taip pasivadinusi grupė dar iki 1980-ųjų baigė savo karjerą, o kita tuo metu buvo pačiame žydėjime. Pastarajai priklausė jaunų studentų kompanija – Vidas Brunis, Arvydas Rekašius ir Virgis Kaveckas.

Anksčiau nei „Dinamika“ dainą atlikęs „Dobilo“ narys G.Broko autoryste abejoja

15min pavyko susisiekti su grupės nariu V.Bruniu, kuris gal kiek miglotai, tačiau vis tiek prisimena laikus, kai su draugų kompanija ošdavo muzikiniuose susibūrimuose. Būtent šis „Dobilas“ devintajame dešimtmetyje atlikdavo ir dainą „Meilės lietus“.

„Buvome trys klasiokai, tai kartu grojome jau nuo mokyklos laikų. Mūsų laikais dainos atkeliaudavo nežinia iš kur ir kaip. Gal per draugus, pažįstamus.

Buvo draudžiama įrašinėti filharmonijos ansamblio atliekamas dainas. O mikrofono juk neįkiši – pamatys. Diktofonų nebūdavo. Todėl dainas gaudydavome vasaros estradoje Palangoje. Tada per radiją rašydavomės, mokydavomės tekstus“, – jaunystę prisiminė V.Brunis.

Taigi, jis neslepia, kad „Meilės lietus“ nebuvo ir „Dobilo“ autorinė daina. Tačiau taip pat puikiai prisimena, kad pirmieji jos žodžiai, melodija pasirodė dar tada, kai iki „Dinamikos“ susibūrimo buvo likę bent dešimt metų.

„Todėl kai vėliau išgirdau „Meilės lietų“ dainuojančią mūsų gerbiamą „Dinamiką“, jau būdamas kur kas garbingesnio amžiaus nei pati grupė, pagalvojau – iš kur tu, mergaite, ją pasigavai?“ – šiandien juokiasi V.Brunis.

Kaip pasakojo pašnekovas, po daug metų Irmos Jurgelevičiūtės lūpose išgirstas kūrinys, kurį jis pats dainuodavo dar studentavimo laikais, vyrą ne juokais pralinksmino. Tiesa, Vidas ir pats negali pasakyti, kas gi yra tikrasis dainos autorius. Tačiau G.Broko autoryste abejoja.

„Gal ji kilo iš Žemaitijos kraštų, gal iš Mažeikių. Bet labai abejočiau, kad jie sukūrė šią dainą.

Jis už mus yra gerokai jaunesnis, o ta daina tai oj, kaip dažnai skambėdavo 1983 m. O kodėl ji papuolė pas mus? Tikrai nepamenu“, – svarstė V.Brunis.

G.Brokas sako sukūręs 1980-aisiais pionierių stovykloje

Dėl šios situacijos 15min susisiekė ir su pačiu Gintautu Broku. Šis patikino, kad viešumą apskriejusios kalbos apie neva slepiamą tikrąją dainos autorystę – tik gandai, kuriuos girdi jau ne pirmą kartą.

„Jei kažkas kitas šį kūrinį sukūrė, tai kodėl 30 metų tylėjo? Daina buvo išleista, kasetės perleistos, kompaktas su mano autoryste. Kur jie buvo, jei jie sukūrė tą dainą? Tai yra mano daina. Taškas“, – kategoriškai teigė atlikėjas.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Gintautas Brokas
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Gintautas Brokas

O ir apie „Dobilą“ G.Brokas sako anksčiau niekada negirdėjęs, nors lietuviškos muzikos duomenų bazėje „Pakartot“ netgi yra patalpintas šios grupės albumas su daina „Meilės lietus“, kurią, kaip teigia Gintautas, jis sukūrė pats.

Apie „Dobilą“ G.Brokui tik neseniai papasakojo buvusi jo kolegė I.Jurgelevičiūtė. Pasidomėjusi sužinojo, kad grupė perdainuodavo kitų dainas. Vis dėlto atsakymo į tai, kodėl tiek metų nepastebėjo pasisavintos savo dainos, Gintautas teigė pats nežinantis.

„Nesiruošiu ginčytis, nesiruošiu įrodinėti, nes nesu kupranugaris. O dabar žiūrėsime, kaip viskas rutuliosis su „Laisvės TV“, – kalbėjo atlikėjas.

Pasiteiravus, kaip ir kada gimė daina „Meilės lietus“, G.Brokas iš pradžių nebuvo linkęs atvirauti, tačiau galiausiai atsivėrė. Atskleidė, kad kūrinys sukurtas išties dar gerokai iki „Dinamikos“ laikų, bet pabrėžė, kad tai nekeičia fakto, jog jis yra jo autorius.

„Daina buvo parašyta 1980-aisiais vieno naktinio žygio pionierių stovykloje, kur aš dirbau vadovu, metu. Kūriau ne vienas, buvo dar bendraautoris, bet jo indėlio gal 20 procentų, o visa kita – mano.

Daina pasklido po stovyklą. Kai dirbau su vaikais, mes eidavome į žygius, dainuodavome, aš grodavau su gitara“, – 15min kalbėjo jis.

Kaip pasakojo G.Brokas, prie dainos kūrimo prisidėjęs jo dabar jau šviesaus atminimo kolega buvo vestuvių muzikantas. „Tad jis tą dainą dainuodavo, platindavo, o kiti, kas norėjo, nusikopijavo, nusiplagijavo“, – aiškino Gintautas.

G.Brokas pridūrė, kad po gero dešimtmečio sumanęs kūrinį įtraukti į „Dinamikos“ repertuarą, jis paprašė ir kartu su juo kūrusio bičiulio leidimo, kurį gavo.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Gintautas Brokas
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr./Gintautas Brokas

Daina užregistruota G.Broko vardu

Asociacijos LATGA administracijos direktorė Laura Baškevičienė 15min patvirtino, kad daina „Meilės lietus“ užregistruota būtent Gintauto Broko vardu, tai įvyko 2003-iaisiais. Tiesa, nekonkretizuodama pridūrė, kad kūrinių tokiu pačiu pavadinimu yra registruota ir daugiau.

L.Baškevičienė taip pat neslėpė, kad kartais pasitaiko ginčų dėl dainų autorystės. Tokiu atveju LATGA sustabdo kūrinio administraciją tol, kol išsiaiškinama, kuriam asmeniui vis dėlto priklauso kūrinio autorinės teisės.

„Tokios situacijos sprendžiamos dvejopai: arba autoriai susitaria tarpusavyje geranoriškai, arba savo autorystę įrodinėja teisme. Teismas vertina visus įrodymus ir argumentus, siekdamas nustatyti kūrinio autorystę“, – komentavo L.Baškevičienė.

LATGA administracijos direktorės teigimu, turtines teises į kūrinį autorius gali suteikti ar perduoti naudotojui sutartimi. „Bet koks kūrinio originalo ar jo kopijų panaudojimas be autoriaus, jo teisių perėmėjo ar jo tinkamai įgalioto asmens leidimo yra laikomas neteisėtu (išskyrus šio Įstatymo numatytus atvejus tokius kaip mokymosi tikslai, citavimas).

Autorius turi teisę gauti autorinį atlyginimą už kiekvieną kūrinio naudojimo būdą, susijusį su autorių turtinėmis teisėmis. O neturtinių teisių (tokių kaip autorystės teisė, teisė į kūrinio neliečiamybę ar teisė į autoriaus vardą) perduoti pagal LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą negalima, todėl autorystės „paskolinti" negalima“, – sakė L.Baškevičienė.

15min primena, kad neseniai kilo ginčas tarp „Laisvės TV“ ir G.Broko – pastarasis teigia, kad Andriaus Tapino įsteigta internetinė televizija be leidimo panaudojo „Dinamikos“ dainą „Meilė lietus“ – perkūrė ją savaip pavadinimu „Šokis po vakcinų lietumi“. Šiuo metu minėta parodija iš „YouTube“ platformos jau pašalinta, o prieš kelias dienas 15min apie susiklosčiusią situaciją iš „Laisvės TV“ gavo gana kuklų atsakymą:

„Dėl situacijos su kūrinio parodija mūsų atstovai susisiekė su Gintautu Broku. Toliau bendravimas vyksta privačiai.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:36
52:13
17:22

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką