Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 28d. 21:46 , Atnaujinta: 2013 birželio 29d. 12:32

Mirė gydytoja, publicistė Filomena Taunytė

Filomena Taunytė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Filomena Taunytė

Penktadienį pasiekė liūdna žinia – užgeso gydytojos Filomenos Taunytės gyvybė. Garsi publicistė mirė eidama 89 metus, birželio 28-osios vakarą,19 valandą 10 minučių.

Žinią apie F.Taunytės mirtį portalui Žmonės.lt patvirtino poetas, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas Jonynas.

Žmonės.lt šių metų kovo mėnesį rašė, kad garbaus amžiaus publicistę buvo ištikęs insultas ir ji tąsyk gydėsi ligoninėje.

Atsisveikinimas su gydytoja, rašytoja Filomena Taunyte vyks birželio 30 dieną, nuo 16 val. laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ (Ąžuolyno g. 10, Vilnius). Mišios už velionę bus laikomos liepos 1 dieną, pirmadienį, 7.30 val. Žvėryno bažnyčioje. Laidotuvės vyks 13 val. Saltoniškių kapinėse. 

Apie Filomeną Taunytę

Mano šios žemės gyvenimas artėja į pabaigą. Ašarų lieti dėl to tikrai nereikia. Juk ir Šventajame Rašte sakoma: Dulkė esi, į dulkę pavirsi. Gal iš tiesų mūsų siela aukštybėse bus verta tiek, kiek gero padarėme šioje žemėje?

Filomena Taunytė gimė 1925 m. balandžio 11 d. Vantainėlių kaime, Radviliškio rajone. Mokėsi Voskonių pradžios mokykloje, Radviliškio progimnazijoje, Šiaulių gimnazijoje.

1942 m. baigė gimnaziją, įstojo mokytis į Kauno universiteto Lietuvių kalbos ir literatūros fakultetą. Universitetą uždarius, įstojo į Kauno akušerių mokyklą. Baigusi ją, metus dirbo Radviliškyje. 1950 m. Vilniaus universiteto Medicinos fakultete įgijo gydytojos specialybę. Dirbo įvairiose medicinos srityse. Domėjosi netradiciniais gydymo būdais.

Nuo 1975 metų Filomena Taunytė – Žurnalistų sąjungos narė. Nuo 1965 m. rašė šalies spaudoje. Autorės pamėgtas žanras buvo humoreskos. Gydytoja visada troško būti rašytoja.

Daugiau kaip 50 metų pulmonologe dirbusi F.Taunytė per pastarąjį dešimtmetį išleido mažiausiai aštuonias, skaitytojų itin graibstomas knygas: „Vandens užkalbėjimas“ (2000), „9/10 laimės“ (2003), „Laimingas senelių gyvenimas“ (2004), „7 nuodėmės ir 12 ligų“ (2006), „Kiek sveria siela“ (2008), „Gyvenimas be stogo“ (2009). Už knygą „Kiek sveria siela“ autorei buvo įteikta septintoji J. Tumo-Vaižganto premija.

Naujausia, šių metų pavasarį išleista F.Taunytės knyga – „Šventųjų gyvenimas Marijos žemėje“. Gydytoja, žurnalistė, rašytoja, sukaupusi didžiulę gyvenimo ir profesinę patirtį, teigė sutikusi kur kas daugiau gerų žmonių nei blogų, o ir pastarųjų tik nedidelė dalis esanti tokių, kurie negalėtų pasitaisyti. Šviesiems ir kilniems skirta naujoji pamėgtos autorės knyga.

Mėgo aštrų žodį ir griežtą nuomonę 

Filomena Taunytė buvo itin mėgstama žurnalistų pašnekovė tiek internete, tiek spaudoje, tiek televizijoje, nes drąsiai reiškė savo griežtą nuomonę apie sveikatą, ligų gydymą vaistais, dietas, seksualinį švietimą.

Gydytoja, pelniusi daugybės pacientų dėkingumą už veiksmingą pagalbą, ne kartą sakė: „geriau gyventi su liga, nei mirti nuo jos gydymo“.

Prieš kelerius metus F.Taunytė atviravo apie žmogaus laikinumą šioje žemėje: „Reikia galvoti, kad mūsų nemirtingumas slypi vaikuose. Na, kadangi mano duktė vaikų neturi, mano šios žemės gyvenimas artėja į pabaigą. Ašarų lieti dėl to tikrai nereikia. Juk ir Šventajame Rašte sakoma: Dulkė esi, į dulkę pavirsi. Savo gyvenimą galime pratęsti tik šiek tiek padoresniu elgesiu. Gal iš tiesų mūsų siela aukštybėse bus verta tiek, kiek gero padarėme šioje žemėje?“

Simboliškai dabar skamba gerbiamos gydytojos Filomenos Taunytės mintys: „Vieni miršta, kiti lengvai išeina... Mirtis sunki, o išėjimas nepastebimas. Atsigulė žmogus vakare, o ryte, žiūrėk, jau išėjęs. Būtų gerai, jei visi išeitume lengvai ir be skausmo.“ Kaip išėjo Filomena, ji vienintelė težino...

Gydytoja Filomena Taunytė pristato naują knygą
Gydytoja Filomena Taunytė

Prisimindami šviesios atminties gydytoją, pateikiame keletą interviu su Filomena Taunyte: 

Filomena Taunytė: geras žodis juk nieko nekainuoja...

Gydytoja Filomena Taunytė: mano tikslas – nors šiek tiek padėti žmogui

Filomena Taunytė: „Nesu sukurta šeimai“

Kauno apskrities vieaosios bibliotekos nuotr./Naują knygą pristačiusią F.Taunytę Kaune aplipo gerbėjai.
Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr./Naujos F.Taunytės knygos pristatymas Kaune

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką