Dabar populiaru
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuo prigimtinio homoseksualumo niekur nepabėgsi...

N-18
Ramunė Pajuodytė.
G.Kropio nuotr. / Ramunė Pajuodytė-Milašienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Laba diena, Ramune. Mane jau kurį laiką neramina vienas klausimas, kuris vėl neseniai iškilo. Buvau vakarėlyje, kuriame dalyvavo įvairios seksualinės orientacijos žmonės. Prie manęs pradėjo gretintis viena mergina, nors buvau su vaikinu. Kad man rodo simpatiją mano lyties žmogus, atsitinka jau ne pirmą kartą...

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Ką tai reiškia? Aš nesu turėjusi patirties su merginomis, bet mane tai traukia, pastebiu, kad kai kurios merginos man patinka, nors, manau, tikrai esu heteroseksuali. Nesuprantu, ar tos merginos jaučia tą mano potraukį?.. Mane tai labai gąsdina, nors žinau, kad mūsų visuomenė moterų homoseksualumui yra daug tolerantiškesnė nei vyrų. Jurga, 24 m.

Sveika, Jurga. Mūsų visuomenėje apstu įvairiausių klišių, standartų, nuostatų bei įsitikinimų, kas yra normalu ir nenormalu, kas yra gerai ir blogai, sveika ir patologiška, kas ką turėtų mylėti, kaip elgtis ir pan. Visgi riba tarp normalu ir nenormalu, ar sveika ir patologiška yra nubrėžta tik mūsų galvose, o religinės bei kultūrinės nuostatos visąlaik kinta. Į nuostatas bei stereotipus geriau žvelgti kritiškai ir kliautis savo nuojauta, patirtimi bei vidine išmintimi.

Kiekvienas žmogus turi tiek heteroseksualų, tiek homoseksualų pradą, tačiau vienas iš jų yra stipresnis ir dominuoja. Tavo atveju, heteroseksualus pradas yra stipresnis, tačiau giliai slypintis homoseksualus pradas vis tiek bando pasireikšti. Greičiausiai tos merginos, kurios tau rodė simpatiją, jį jaučia ir dėl to prieina – mato tavo neabejingą žvilgsnį, jaudulį ar kitas emocines reakcijas, kurios ir „išduoda“ tavo susidomėjimą.

Homoseksualios ar biseksualios moterys tas reakcijas iškart pastebi. Neabejinga homoseksualiems santykiams mergina, deklaruojanti, jog ji yra „gryna“ heteroseksualė, net labai to norėdama nepajėgia pasislėpti. Homoseksuali/biseksuali moteris „užuodžia“ ją iš tolo.

Homoseksualumas neretai tapatinamas su moteriškumu – taigi „moteriški“ vyrai meta šešėlį ant „kieto” vyriškumo.

Nesmerk savęs

Taigi, Jurga, jei tave traukia moterys, greičiausiai niekur nuo to nepabėgsi. Svarbiausia – savęs dėl to nesmerkti. Juk moters meilė moteriai yra tokia pat pilnavertė kaip ir moters meilė vyrui ar vyro meilė moteriai, nes ir moteris, ir vyras visų pirma yra žmogus. Šiuo atveju tai yra ne lyties, o asmenybės pasirinkimo klausimas, tai yra su kuo aš noriu būti, gyventi, kurti ir puoselėti santykius.

Tu teisingai pastebėjai, kad mūsų visuomenė yra daug tolerantiškesnė moterų homoseksualumui. Gali pasirodyti keista, nes juk paprastai būtent moterims labiau nei vyrams keliami aukštesni reikalavimai ir standartai: moteris turi būti ir gera, ištikima bei atsidavusi žmona, ir rūpestinga motina, ir aukščiausios kategorijos specialistė. Viskas yra kiek sudėtingiau.

Vyriškumo ir moteriškumo statusas

Mūsų kultūroje apskritai vyras yra norma ir turi aukštesnį statusą. Bet koks normos sulaužymas kėsinasi į vyriškumą, kaip mitą. Homoseksualumas neretai tapatinamas su moteriškumu – taigi „moteriški“ vyrai meta šešėlį ant „kieto” vyriškumo, kuriuo niekas negali suabejoti, antraip jis greit praras aukštesnę vertę ir nebedominuos. Ko gero, dėl šios priežasties visuomenėje vyriškas homoseksualumas ir yra daug labiau smerkiamas nei moterų.

Dažnai pasigirsta homofobiniai juokeliai, kuriuose gėjai atsiduria greta „blondinių“. Į homoseksualias ar biseksualias moteris dažnai žiūrima nerimtai: neva tai jų homoseksuali orientacija yra netikra: „Ai, tos moterys, visko prisigalvoja, sumislijo mat pasimyluoti! Gautų gerą vyrą, tai baigtųsi visi eksperimentai.“ Jei visuomenėje būtų vertinamas moteriškumas, galbūt būtų atvirkščiai…

Taigi, Jurga, sėkmės tau pažįstant, atrandant ir priimant save. Pasistenk atsikratyti išankstinių nuostatų ir klišių, remkis savo nuojauta bei patirtimi.

Norite paklausti Ramunės? Rašykite: santykiai@15min.lt

Daugiau apie psichologiją ir psichoterapiją skaitykite Psichoterapeutas.com.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką