Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 lapkričio 25d. 14:49

Padėkos diena neaplenkė ir Vilniaus: kalakuto ragavo Amerikos lietuviai ir žinomi žmonės

Padėkos dienos pietų akimirka
Viktorijos Savickos/15min nuotr. / Padėkos dienos pietų akimirka
Sekmadienį viešbutyje „Novotel Vilnius Centre“ vyko tradiciniai vėlyvieji Padėkos dienos pietūs, kuriuos jau penktus metus organizuoja asociacija „American Chamber of Commerce in Lithuania“.

Šiemet, kaip ir kasmet, renginys pritraukė garbingų svečių, kurie yra neabejingi amerikietiškai kultūrai ir tradicijoms. Jų būryje – ir Jungtinių Amerikos Valstijų kultūros ambasadoriais tapę, ilgą laiką JAV gyvenę Rimtautas ir Birutė Vizgirdos.

15min Birutė Vizgirdienė pasakojo, kad ši šventė jiems jau seniai tapo neatsiejama prieškalėdinio laikotarpio dalis. Grįžusi į Lietuvą, pora šios šventės nepamiršo ir toliau puoselėja jos tradicijas.

Jau beveik dvidešimt metų Lietuvoje gyvenanti Birutė pastebi, kad Padėkos diena vis labiau populiarėja Europoje, ne išimtis ir Lietuva. Šią šventę ji lygina su lietuviškomis Kūčiomis.

Viktorijos Savickos/15min nuotr./Birutė ir Rimtautas Vizgirdos
Viktorijos Savickos/15min nuotr./Birutė ir Rimtautas Vizgirdos

„Kai buvome jaunesni, šią šventę vadindavome kalakutienos diena. Bėgant metams, Padėkos dienos prasmė pasikeitė, tai tapo dvasine švente ir mūsų šeimos tradicija. Jos metu kiekvienas šeimos narys atsistoja ir pasako už ką yra dėkingas. Vaikas padėkos už gerą pažymį mokykloje, mama už gerus vaikus, vyras už žmoną, kuri surengė tokią gražią šventę“, – apie Padėkos dienos tradicijas pasakojo B.Vizgirdienė.

Daugiau kaip prieš dešimt metų į Lietuvą grįžusi Amerikos lietuvė Nerija Kasparas sako, kad JAV Padėkos diena savo populiarumu dažnai lenkia Kalėdas. Šis šventinis savaitgalis JAV trunka net keturias dienas.

Viktorijos Savickos/15min nuotr./Nerija Kasparas (dešinėje)
Viktorijos Savickos/15min nuotr./Nerija Kasparas (dešinėje)

„Į Padėkos dienos savaitgalį suvažiuoja visos giminės ne tik iš visų JAV kampelių, bet ir viso pasaulio. Amerikoje tai tampa keturių dienų savaitgaliu. Turbūt yra tekę matyti, kas tuo metu dedasi oro uostuoe – jie visi perpildyti, keliai taip pat užkimšti“, – apie atmosferą Jungtinėse Valstijose pasakojo N.Kasparas.

Su vyru Romualdu Mačiuliu atvykusi asmens transformacijos specialistė Alesia Mačiulis, sako, kad tokių švenčių lietuvių kultūroje galėtų būti ir daugiau, pasak jos, padėkos žodžius turėtume vieni kitiems sakyti dažniau.

Viktorijos Savickos/15min nuotr./Romualdas ir Alesia Mačiuliai
Viktorijos Savickos/15min nuotr./Romualdas ir Alesia Mačiuliai

„Mes esame tokie užimti, visur skubame, turime vieną dieną, Padėkos diena – galimybė sustoti ir padėkoti vieni kitiems. Tai metas, kai pagaliau galime skirti laiko sau, savo šeimai ir draugams“, – 15min sakė A.Mačiulis.

Savo draugų rate daug Amerikos lietuvių turinti renginių organizatorė Rasa Arlauskienė sako, kad amerikietiškos šventės pasižymi savo jaukumu ir šiluma.

Viktorijos Savickos/15min nuotr./Rasa Arlauskienė (dešinėje)
Viktorijos Savickos/15min nuotr./Rasa Arlauskienė (dešinėje)

„Nors ši šventė mūsų kultūrai yra netradiciška, bet ji neša labai svarbią žinią – padėką vieni kitiems. Šeimai, draugams, už tai ką turime, gauname“, – A.Mačiulis antrino Rasa.

Susirinkę svečiai vaišinosi tradiciniais Padėkos dienos patiekalais bei stebėjo Padėkos dienos pietus vainikuojančią kalakuto pjaustymo ceremoniją. Renginio nuotaiką kūrė energingieji „Railway Stompers“.

Viktorijos Savickos/15min nuotr./Padėkos dienos pietų akimirka
Viktorijos Savickos/15min nuotr./Padėkos dienos pietų akimirka
Viktorijos Savickos/15min nuotr./Padėkos dienos pietų akimirka
Viktorijos Savickos/15min nuotr./Padėkos dienos pietų akimirka

Padėkos dienos šventė neapsiejo ir be keturkojų dalyvių, šiemet pirmą kartą renginys buvo draugiškas gyvūnams. Asociacija kartu su „Mars Lietuva“ pakvietė „K-9 Baltijos Kinologijos Centrą“ pristatyti specialią edukacinę programą mažiesiems šventės dalyviams su dresuotais pagalbiniais šunimis.

Apie Padėkos dieną

Padėkos diena – tai JAV šventė populiarumu pralenkianti Kalėdas, kurią amerikiečių šeimos prie gausaus vaišių stalo mini ketvirtąjį lapkričio ketvirtadienį. Neatsiejamas šios šventės patiekalas yra naminis kalakutas, šalia kurio patiekiami tokie garnyrai kaip saldžiosios bulvės, kukurūzų burbuolės, „gravy“ padažas bei kitos daržovės.

Tradiciškai Padėkos dieną lydi „Juodasis penktadienis“, žymintis kalėdinės apsipirkimo karštligės pradžią. Daugeliui amerikiečių penktadienis po Padėkos dienos yra nedarbo diena, todėl jie plūsta į parduotuves, kurios tą dieną siūlo ypatingas nuolaidas. Nuo 2005 metų „Juodasis penktadienis“ JAV yra judriausia prekybos diena metuose.

Amerikos prekybos rūmai Lietuvoje yra verslo asociacija, kuri atstovauja daugiau nei 130 JAV, tarptautinių bei vietinių įmonių Lietuvoje. Asociacija per metus rengia daugiau nei 30 renginių, kuriuose dalyvauja per 5000 įmonių atstovų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:09:17
00:37
17:27

15min metų knygų rinkimai

Tema

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką