TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Poilsis Lietuvoje: 1. Kamastos žiedas – duona, dviračiai ir varlių ferma

Varlių fermoje vasara smagu klausytis varlių kurkimo
V. Širono asm. archyvo nuotr. / Varlių fermoje vasara smagu klausytis varlių kurkimo
Šaltinis: 15min
0
A A

Įsibėgėjant vasarai vis labiau lankomi kelionių maršrutai ir turistiniai objektai Lietuvoje. Garantuotai nuotykių patirsite „Didžiajame žygyje po Baltijos šalis“, visur pasitinka dar gražiau susitvarkę kurortai, kaimo turizmo sodybos siūlo dar daugiau paslaugų, o ir pramogų rasite nuo baidarių ar žirgų iki karstymosi medžiuose ar sklandymo padebesiais. Vis dėlto norintiems laisvalaikį praleisti neturistiškai, alternatyvioje ir neįpareigojančioje aplinkoje, gamtos ir draugiškų žmonių apsuptyje, iš kišenės traukiu dar vieną pluoštelį poilsio ir pramogų variantų. Juos atrasite tik iš didžiųjų maršrutų pasukę į šalutinį keliuką.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

O kol dar užsienio turistai būriais neplūsta į Lietuvą ir neaikčioja nuo etnografijos, kultūrinio paveldo, patirtų nuotykių ir žaliuojančios gamtos, tokiomis vietomis siūlau atsidžiaugti mums patiems. Čia bus veiklos ir aktyviems, ir šeimyniškiems, ir keliaujantiems su kompanija, ir jaunatviškai klajojantiems po vieną. Pasivažinėjimą pradedame dviračiais per Kamastos žiedą.

Kai dera dviratis ir etnografija

Ambraziškių kaimo bendruomenės centro įgyvendintas projektas vienas iš unikaliausių Lietuvoje. Jis į vieną turistinį dviračių maršrutą apjungia vis daugiau ūkininkų šeimų siūlančių įvairias poilsio, edukacines bei pramogines paslaugas. Savaitgaliui atsivežę savus ar vietoje išsinuomoję dviračius, Kamastos žiede apvažiuosite 40 kilometrų ilgio trasą, kurioje galėsite pasimokyti kepti duoną, pasėdėti vandens užlietame miške beklausant tūkstančio varlių choro, patyrinėti vaistažoles, iš entuziastingo jauno bitininko sužinoti viską, ko dar nežinojote apie bičių gyvenimą, galvijų fermoje gal net sukirsti šviežutėlį kepsnį, vaikams didžiausio džiaugsmo suteiks triušių ferma ir įvairių rūšių naminiai paukščiai – nuo povo iki įmantrių vištų. Taip pat čia būsite supažindinti su ekologinėmis idėjomis, tokiomis kaip vėjo jėgainė, saulės kolektoriai, kompostavimas, ekologinis ūkininkavimas ar gamtą tausojantys statiniai.

Kamastos žiedas įrengtas tarp Giedraičių ir Molėtų, o viso turistinio objekto centras – Žalvarių kaime, Grabuosto ežere esanti „Obuolių sala“. Atvykę į ją, gausite visą reikiamą informaciją apie Kamastos žiedo maršrutą, taip pat čia galėsite išsinuomoti dviračius. Aukštai virš ežero vandens iškilusi ir tankiai obelimis apaugusi sala kai ką gali sugundyti net neišvažiuoti į dviračių žygį. „Obuolių saloje“ ir pavalgysite, ir išsimiegosite, o sezono metu ir pramogų visokių surasite. Vis dėlto neapsukti rato per Kamastos kraštovaizdžio draustinį ir svetingus krašto žmones būtų nuodėmė. Išvažiavus į trasą jūsų lauks ne viena maloni staigmena, kurios nerasite aprašytos lankstinuke.

L.Garcia nuotr./Kamastos žied per dvi dienas dviračiais sukarsite 40 km
L.Garcia nuotr./Kamastos žiede per dvi dienas dviračiais sukarsite 40 km

Dviračiais keliaudami dviejų dienų ratą neišvengiamai užsuksite į Virgilijaus ir Giedrės Šironų sodybą. Tai idėjinis viso turistinio maršruto centras. Iniciatyvi ir gausi ūkininkų šeima buvo viena pirmųjų apylinkėse subūrusi žmones į gražią ir aktyvią bendruomenę, o prieš kelis metus jie ir pradėjo įgyvendinti Kamastos žiedo projektą.

Šironų sodybą atskirsite iš ant kalvos besisukančios vėjo jėgainės. Be to ant namo stogo iškelti saulės kolektoriai, nuo tvartų dvelkia siloso ir karvių kvapas, kieme daug žemės ūkio technikos, šalia tyvuliuoja tvenkinys. Atokiau nuo naujai statyto ūkininkų namo, pamiškėje stūkso ir senoji troba. Joje yra vietos svečių nakvynei, taip pat ten Giedrė Šironienė kepą duoną bei moko šio amato visus norinčius. „Tik reikia iš anksto pasiskambinti ir susitarti dėl laiko bei kainų“,- primena sodybos šeimininkė.

Be to yra kluonas su teniso stalu, kieme galima žaisti krepšinį, tinklinį, yra dūminė pirtis, o pasiilgusiems kaimo kvapo ūkininkai pasiūlys pernakvoti ant šieno ar savanoriškai pasidarbuoti ūkyje. Paklausti apie nakvynės kainas, šeimininkai teatsako, kad įkainių neturi. Anot jų, svečiai dažniausiai moka tiek kiek patys mano esą verta nakvynė, o su gerais žmonėmis visada galima susitarti.

„Vieną vasarą senoje troboje šeima iš Vilniaus gyveno visą mėnesį. Patapome gerais draugais“,- ūkininkų ir užklydusių svečių tarpusavio ryšį iliustravo G. Šironienė.

Dviračiais pavažiavus giliau į girią atrasite ir kitą Kamastos žiedo objektą – „varlių fermą“. Iš tiesų tai draustinio teritorijoje esantis miškas užlietas vandens. Atrodo įspūdingai, tarsi mangrovių miškai Amazonės džiunglėse. Gal tik džiunglių gyventojų trūksta, bet juos puikiai atstoja gausybė lietuviškų paukščių, užtvankas renčiantys bebrai ir tūkstančiai kurkiančių varlių. Šalia šios varlių karalystės įsikūrusi ir Danutės bei Lino Medelių šeimyna. Sodybos šeimininkas rūpinasi, kad atkeliavusiems prie „varlių fermos“ dviratininkams būtų patogu atgauti kvapą, pasidairyti po pelkes. Jei iš anksto susitarsite su Medeliais, galėsite išklausyti paskaitas apie vaistažoles, gydomųjų arbatų ir antpilų ruošimą.

Kitus maršruto objektus palieku atrasti jums patiems. O minti Kamastos žiedu malonu – yra ir asfalto, ir miško keliukų, kalnų ir pakalnių. Pats dviračiu apsukęs ratą, pajutau, kad žiemą ir pavasarį buvau užsisėdėjęs namie – kojos nejuokais suskaudo.

L.Garcia nuotr./Saulėlydis Kamastos žiede
L.Garcia nuotr./Saulėlydis Kamastos žiede

Be to maršruto rengėjai prasitaria apie naujas idėjas ateityje: Kamastos žiedu važiuoti arkliais kinkytuose vežimuose, ekstremalių pojūčių mėgėjams galbūt atsiras žygis per pelkes, o prie maršrute esančių fermų jungiasi vis daugiau apylinkėse gyvenančių įdomių kaimynų.Kamastos žiedas unikalus savo atvirumu keliautojams ir poilsiautojams. Jūs patys galėsite tartis dėl kainų, dviračiais šniukštinėti apylinkes ir gal net padėti ūkininkams kasdieniuose darbuose ar pagyventi senose sodybose. Taip jūsų viešnagė Kamastos žiede gali išsitęsti nuo savaitgalio iki...

Daugiau informacijos apie Kamastos žiedą:

kamastosziedas.moonfruit.com/

www.ambraziskiai.moletai.lt

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką