-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Psichoaktyvus medžiagų poveikis – pavojus žmogaus sveikatai

Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės informuoja, kad šį šeštadienį – birželio 26 dieną – visas pasaulis minės Tarptautinę kovos su narkomanija dieną. Daugelis valstybių šiuo metu yra sunerimę dėl plintančių naujų svaiginimuisi naudojamų psichoaktyviu poveikiu pasižyminčių medžiagų.
Skausmas
Skausmas / Photos.com nuotr.
Temos: 1 Sveikata

Nesąžiningi prekeiviai, nuslėpdami tikrąjį jų poveikį sveikatai, reklamuoja šias medžiagas kaip naujus ir legalius produktus, skirtus svaiginimuisi. Pardavėjai patikliam jaunimui tiesiog formuoja nuomonę „jei produktais legaliai prekiaujama, jie yra nedraudžiami, vadinasi, ir nekenksmingi“, teigiama pranešime spaudai.

Narkotikų kontrolės departamentas nori atkreipti tėvų ir pedagogų dėmesį į medžiagas, kuriomis naudojasi vaikai, ir išsamiau supažindinti, koks iš tikrųjų yra jų poveikis, bei kokias pasekmes žmogaus sveikatai gali turėti jų vartojimas.

Reklamuoja kaip buities priemones

Dažniausiai pardavėjai chemines medžiagas, dar vadinamas „buzais“, „poperiais“, „niochais“, pristatinėja ir pardavinėja kaip kambarių oro gaiviklius, dezodorantus arba odos dirbinių valiklius.

Lakiosios organinės cheminės medžiagos gali turėti tragiškų padarinių sveikatai:
jų uostymas, kvėpavimas jų garais gali sukelti širdies infarktą, traukulius, kraujo išsiliejimą į smegenis, insultą ar vėžį;
atsiranda apsinuodijimo simptomai, toksinės medžiagos sutrikdo kepenų, inkstų funkcijas;
įkvepiant lakiųjų medžiagų tiesiai į plaučius, gali sustoti kvėpavimas;
sutrikdo deguonies apykaitą, o deguonies trūkumas ardo smegenis;
į kraują išsiskiria daug adrenalino ir kitų streso hormonų, todėl gali sustoti širdis;
lakiųjų medžiagų vartojimas sutrikdo centrinės nervų sistemos veiklą.

Klaidingai manoma, kad svaiginimasis tokiomis medžiagomis nesukelia priklausomybės. Apsinuodijimų informacijos ir kontrolės biuro duomenimis, atsiranda psichologinė priklausomybė ir paaugliai, kurie nors vieną kartą gyvenime naudojo „poperius“, ateityje dažniau pradeda svaigintis kitomis narkotinėmis medžiagomis, užsiima neteisėta veikla, padidėja šių asmenų protinių sugebėjimų sutrikimų rizika.

Sukelia vėžį

Internete taip pat siūloma įsigyti ir įvairių žolių mišinių („smilkalų“, „arbatų“, „botanikos tyrimams“, „istorinio paveldo“ ir pan.), ant kurių pakuočių būna nurodyta, kad į jų sudėtį įeina kelios tradiciškai žinomos žolės dėl panašaus poveikio į kanapes.

Tačiau tyrimai rodo, kad šių produktų sudėtyje nebūna ant pakuotės įvardintų žolių – vietoj jų naudojamos sintetinės medžiagos, vadinamos sintetiniais kanabinoidais. Priklausomybė nuo šių medžiagų atsiranda žymiai greičiau nei nuo kanapių, THC ar kitų narkotikų. Be to, manoma, kad sintetiniai kanabinoidai organizme sudaro sąlygas greičiau atsirasti ir vėžio ląstelėms.

„Žolių mišinių“ vartojimas sukelia:
staigius kraujospūdžio ir pulso sutrikimus;
kraujo išsiliejimą į smegenis;
ilgalaikius atminties sutrikimus;
kvėpavimo, širdies veiklos sutrikimus;
kepenų ir inkstų veiklos sutrikimus.

Rūkymui skirti žolių mišiniai kenkia labiau nei tabako gaminiai.

Nauja sintetinė medžiaga

Ant vadinamų „vonios druskų“, „maisto augalams“ pakuočių dažniausiai nebūna informacijos apie jų sudėtį. Tačiau yra nustatyta, kad į ją dažnai įeina priklausomybę ir mirtį sukelianti nauja sintetinė medžiaga – mefedronas.

„Vonios druskų“ pasekmės:
pasireiškia galvos skausmas ir svaigimas, krūtinės skausmas, atsiranda traukuliai, dusulys, pykinimas, vėmimas, sustiprėja prakaitavimas, šąla rankų ir kojų pirštai, atsiranda mėšlungis;
padidėja kraujo spaudimas, sutrinka širdies ritmas, padidėja arba sumažėja kūno temperatūra, atsiranda traukuliai;
būdingi psichikos pokyčiai: nesugebėjimas sukaupti dėmesio ir koncentruoti žvilgsnio, nuotaikos pokyčiai, sutrikusi atmintis ir sąmonė, haliucinacijos, chaotiškas elgesys, nerimas, nemiga.

Jaunimas yra linkęs išbandyti naujas medžiagas ir toliau jas vartoti, negalvodamas apie pasekmes sveikatai. Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės iniciatyva LR Sveikatos apsaugos ministerija papildė ir/ar pakeitė atitinkamus teisės aktus. Tokiu būdu buvo uždraustas arba apribotas tam tikrų medžiagų patekimas į rinką. Taip yra siekiama riboti ir kitų naujų medžiagų platinimą Lietuvos rinkoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius