Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 3d. 08:25

Valdui Adamkui – 92-eji: „Jei kas leistų rinktis gyvenimą antrą kartą, nieko nekeisčiau“

Valdas Adamkus
Gedmanto Kropio ir asmeninio albumo nuotr. / Valdas Adamkus

Lapkričio 3-iąją Valdas Adamkus mini garbingą sukaktį – prezidentui suėjo 92-eji. Visuomet gerai nusiteikęs, bendraujantis, tikintis Lietuvos ateitimi, besižavintis jaunimu. Ir nors V.Adamkus jau baigęs kadenciją, nuo prezidento pareigų jis sako niekuomet nepabėgsiantis.

„Net ir dabar, kai atsakomybė jau pasibaigusi, niekur nedingsi, Vilniuje, Kaune, gatvėje, krautuvėje – visur jaučiu žmonių dėmesį. Jie žiūri, domisi, klausia. Savo gyvenimo patirtimi galiu patvirtinti, kad pareigos uždedamos iki gyvenimo pabaigos“, – 15min dar anksčiau yra sakęs V.Adamkus.

Dar minėdamas 90-metį jis kalbėjo, kad būti prezidentu – ne tik didelė garbė, bet ir atsakomybė. Esą kadangi prezidentą renka tauta, jame telpa visos tautos pasitikėjimas.

„Esu svarstęs – gal kitur galiu labiau pasitarnauti tautai? Visa Lietuva žino – Alma labiausiai nenorėjo, kad priimčiau šias pareigas“, – yra pasakojęs V.Adamkus.

Tačiau net jei ir nenorėjo, jo žmona Alma Adamkienė visuomet buvo didžiausias jo ramstis. Idealiais sutuoktiniais laikoma pora rugsėjo 1-ąją paminėjo ir 67-ąsias vestuvių metines.

Asmeninio archyvo nuotr./Valdo Adamkaus ir Almos Adamkienės vestuvės
Asmeninio archyvo nuotr./Valdo Adamkaus ir Almos Adamkienės vestuvės

Prie altoriaus pora žengė 1951 metais, vestuvių ceremonija vyko už 100 kilometrų nuo Čikagos įsikūrusioje lietuvių bendruomenėje.

V.Adamkus yra taip pat prisipažinęs, kad jis Almą įsimylėjo iš pirmo žvilgsnio.

„Aš ja labai didžiuojuosi. Savo išlaikymu, savo kultūros lygiu... Kai reikėjo eiti oficialiąsias pareigas, (Almai) nereikėjo nei protokolo patarimų, nei dizainerio rūbų parinkimo. Galėjo kalbėtis su kiekvienu sutiktu gatvėje. Ir su karaliene, ir imperatoriene. Pavyzdžiui, Belgijos karalienė, kai ją iš Kauno išlydėjome, paklausė, ar gali Almą atsisveikindama pabučiuoti. Ne mane, o Almą“, – daug gerų žodžių apie žmoną yra išsakęs V.Adamkus.

Asmeninio albumo ir 15min.lt nuotr./Alma ir Valdas Adamkai jaunystėje ir dabar
Asmeninio albumo ir 15min.lt nuotr./Alma ir Valdas Adamkai jaunystėje ir dabar

1926 metais gimęs Kaune Valdas Adamkus 1949-aisiais atvyko į Jungtines Valstijas, kur praleido keturis dešimtmečius.

Ten įsitraukė į politinę veiklą, tapo Jungtinių Valstijų Aplinkos apsaugos agentūros administratoriumi.

Nuo 1993-iųjų pradėjo aktyviai dalyvauti atkurtos Lietuvos politiniame gyvenime. 1998 metais tapo Lietuvos prezidentu, 2004 metais išrinktas antrajai kadencijai.

„Mačiau situaciją valstybėje. Supratau: jei kitų kandidatūrų neatsiras, mano pradėtas darbas gali pakrypti visiškai kita kryptimi, nei norėčiau. Jaučiau moralinę pareigą darbą atlikti iki galo. Širdyje esu patenkintas, nes tikslai įgyvendinti – Lietuva atvesta į Europos Sąjungą, tapo NATO šalimi. Džiaugsmas, išgyvenimas ir prisiminimai apie tai niekuomet neišblės“, – mintimis prieš antrąją kadenciją dalijosi jis.

V.Adamkus visuomet mėgo sakyti, kad nereikia nuleisti rankų. Pasak prezidento, jį į priekį visuomet vedė atkaklumas.

„Vis gyvenimą stengiausi laikytis vienos krypties. Metams bėgant, vertybės ir laisvos Lietuvos vizija tik stiprėjo. Taip pat ir jausmas, kad būdami laisvi, turime atiduoti kuo daugiau, kad bent šitaip pateisintume savo buvimą už Lietuvos ribų“, – 15min multimedijos projektui kalbėjo V.Adamkus.

Prezidentas įsitikinęs, kad laisvės suvokimas yra ilgas žmogaus brandos procesas, o svajonės ir siekiai turi sutapti su tūkstantmečiais saugotomis vertybėmis.

„Jei kas leistų rinktis gyvenimą antrą kartą, nieko nekeisčiau. Kiekvienas laikotarpis brangus savo sunkumais, džiaugsmais, nepamirštamais įvykiais“, – 15min sakė V.Adamkus.

Daugiau prezidento minčių skaitykite Valdo Adamkaus 90-mečio proga 15min paruoštame multimedijos pasakojime.

15min galerijoje – Valdo Adamkaus gyvenimo akimirkos:

TAIP PAT SKAITYKITE: Prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma mini 67-ąsias vestuvių metines

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką