TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vienintelis būdas išvengti krūties vėžio – nuolat save stebėti

Nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės apie 100 kauniečių.
Photos.com / Nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės apie 100 kauniečių.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos statistika rodo, kad moterims krūties vėžys dažniausiai diagnozuojamas vėlyvos stadijos, kai išgyvenimo tikimybė mažiausia. Anot specialistų, vienintelis būdas apsisaugoti nuo vėžio ar aptikti jį pirmos stadijos – nuolat save stebėti.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Ketvirtadienį minima Tarptautinė kovos su vėžiu diena paragino projekto „Nedelsk“ organizatorius dar kartą kreiptis į visuomenę ir paskatinti moteris nedelsti kovojant su vėžiu ir stengtis nuo jo apsisaugoti. Anot projekto direktorės Loretos Majauskienės, „Nedelsk“ tikslas yra ne skaičiuoti vėžio aukas, bet parodyti prevencijos galimybes bei pasiūlyti kovos su šia liga galimybę.

„Galima teigti, kad Lietuvos moterys vis dar miega: neatlieka savityros, neskuba tirtis ir pas specialistus, nors viena iš svarbiausių krūties vėžio prevencijos priemonių turi būti ankstyva diagnostika, juo labiau kad laiku diagnozavus vėžį, išgelbėti galima daugiau nei 90 proc. moterų“, – sakė L.Majauskienė.
 

Modernaus pasaulio rykštė

Jos tvirtinimu, krūties vėžys – šiuolaikinių moterų maras. „90 proc. faktorių, lemiančių ligos atsiradimą, priskiriami gyvenimo būdui: nepakankamas fizinis aktyvumas, netinkama mityba ir, aišku, stresas“, – pabrėžė L.Majauskienė.

Medikai krūties vėžį vadina modernaus pasaulio liga, nes vis dažniau ja suserga išsilavinusios, karjeros siekiančios moterys. Šiuo metu Lietuvoje gyvena per 10 tūkst. moterų, kurioms buvo nustatytas krūties vėžys ir taikytinas gydymas. Be to, kasmet diagnozuojama apie 1 300 naujų krūties vėžio susirgimų, o mirtingumo rodikliai yra vieni didžiausių Europoje. Kiekvieną savaitę nuo krūties vėžio Lietuvoje miršta 11 moterų. Vadinasi, kad miršta kas antra susirgusioji.

Stebėjimas ir tikrinimasis

Anot L.Majauskienės, moterims krūtų tikrinimasis turi tapti tokiu pačiu įpročiu kaip dantų valymasis. „Visų pirma moterys turi kartą per mėnesį, maždaug praėjus savaitei po mėnesinių, sukamaisiais judesiais trimis pirštais pačiupinėti krūtis, stebėti galimus pakitimus. Kartą ar du per metus moteris privalo apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją ar ginekologą ir prašyti jo, kad pačiupinėtų krūtis. Būtina tikrintis echoskopu ir mamografu, net jei krūtyje neužčiuopiamas guzelis“, – pasakojo L.Majauskienė.

Jos tvirtinimu, moterims, sulaukusioms penkiasdešimties, tyrimą mamografu gali atlikti nemokamai, pagal atrankinę programą. Kaip  tiksliai vyksta procedūra, moterims turėtų paaiškinti jų gydytojai.

Projekto „Nedelsk“ direktorė taip pat aiškino, kad prevencijos nuošaly neturėtų likti vyrai. „Aktyvų lytinį gyvenimą gyvenančių moterų krūtų pakitimus neretai dažniau už pačias moteris užčiuopia vyrai. Jie turėtų žinoti, kokios tų pakitimų pasekmės gali būti, todėl neturėtų likti abejingi“, – sakė L.Majauskienė.

Ji taip pat pastebėjo, kad krūties vėžys gali išsivystyti ir dėl netinkamos liemenėlės. „Jeigu liemenėlė nėra pritaikyta krūtinei, neatitinka krūtų formos ir jas spaudžia, kartu spaudžiama ir limfa“, – aiškino L.Majauskienė.

Nemokamai pasitikrinti krūtis ir pasimokyti, kaip tai reikia atlikti namie, moteris kvies balandžio mėnesį po Lietuvą pradėsiantis važinėti rožinio kaspino autobusiukas, kuris per aštuonerius kelionių metus aplankė per 400 Lietuvos miestų ir miestelių.

Iki vasario septintos kai kuriose parduotuvėse yra rožinės lentynos, skatinančios atkreipti dėmesį į kovą su krūties vėžiu. Taip pat pirkdamos higieninius paketus „Always“ moterys prisidės prie rožinio kaspino autobusiuko paramos – 25 centai nuo pakuotės bus skiriami šio autobuso kelionėms po Lietuvą finansuoti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką