Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 6d. 13:40

V.Noreika amžino poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: laidotuvėse – žmonių ir baltų žiedų jūra

Virgilijaus Noreikos laidotuvės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Virgilijaus Noreikos laidotuvės

Antradienio popietę į amžinojo poilsio vietą išlydėtas vienas garsiausių Lietuvos operos solistų Virgilijus Noreika. Įspūdingo balso tenoras, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas atgulė Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Su šeštadienį Anapilin iškeliavusiu maestro atsisveikinti buvo galima nuo pirmadienio, jis pašarvotas savo antruose namuose – Nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Žymaus operos solisto atminimą pagerbė ir valstybės vadovai, ir jo kūrybos gerbėjai – operos teatre skambėjo garsiausi V.Noreikos įrašai, sceną prie jo karsto žmonės nuklojo baltomis gėlėmis. Užtraukus scenos užuolaidą V.Noreikai paskutinį kartą nuaidėjo plojimai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Į paskutinį atsisveikinimą su Virgilijumi Noreika susirinko šimtai žmonių

Antradienio rytą Vilniaus Arkikatedroje už mirusįjį buvo aukojamos šventos Mišios, o po atsisveikinimo tūkstantinė minia patraukė į kapines. Šeimos prašymu V.Noreikos kūnas nebuvo kremuojamas.

Laidotuvių procesijoje dalyvavo ir būrys V.Noreikos scenos kolegų, jo bendražygių, mokinių. V.Noreiką palydėjo jo žmona, baleto šokėja Loreta Bartusevičiūtė, sūnus Virgilijus, LNOBT vadovas Jonas Sakalauskas su žmona, operos soliste Agnė Sabulytė, solistai Edgaras Montvidas, Vaidas Vyšniauskas, Rafailas Karpis, kultūros ministrė Liana Ruokytė–Jonsson.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Į paskutinę kelionę palydimas Virgilijus Noreika
Luko Balandžio / 15min nuotr./Į paskutinę kelionę palydimas Virgilijus Noreika
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Virgilijaus Noreikos laidotuvės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Virgilijaus Noreikos laidotuvės

Antakalnio kapinėse tardami paskutinį „sudie“ solistui susirinkusieji negailėjo gražių žodžių, jautrių prisiminimų, čia skambėjo ir iš anksto paruoštos kalbos.

Susirinkusiems žodį tarti pirmiausia buvo pakviesta kultūros ministrė Liana RuokytėJonsson.

„Virgilijus Noreika – tai ištisa epocha. Kipro Petrausko mokinys, kuris augino ir puoselėjo Lietuvos operos mokyklą, kuris kūrė jos kultūrą, nutiesė naujus ateities kelius, išaugino daugybę Europos talentų ir garsino Lietuvos vardą visame pasaulyje.

Tai buvo tikrasis to teatro veidas: orus, pagarbus, išmintingas, santūrus, nuolat šmaikštaujantis, nuoširdžiai paprastas, bet ir sykiu aristokratiškai didingas – toks maestro išliks mūsų, jį gerbiančių, atmintyje“, – sakė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Liana Ruokytė-Jonsson
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Liana Ruokytė-Jonsson

Pasak ministrės, dažnai, kai išeina žmogus, jis po savęs palieka tuštumą. Tačiau V.Noreika išeidamas po savęs palieka erdvę, kurią jis atvėrė Lietuvos operai. O ta erdvė, jos teigimu, „tęs jo pradėtus prasmingus darbus, puoselės dar ne vieną kartą, mokys kitus tos šviesos“.

„Išeidamas maestro palieka ne tylą, o jo balso išugdytus savo mokinių balsus, kurie kuria šiandieninę operą. Išeidamas maestro palieka mums visiems šviesą, pagarbos visiems jautrumo kultūrą, o mūsų pareiga – tą šviesą saugoti ir perduoti ją kitiems. Jūs visada liksite gyvas savo darbuose ir visų mūsų širdyse“, – sakė L.Ruokytė–Jonsson.

„Jis buvo vienas talentingiausių Lietuvos atlikėjų, vienas svarbiausių operos meno atstovų, lietuviškasis Luciano Pavarotti, aukščiausio lygio profesionalas“, – kartojo jį pažinoję kolegos, bičiuliai ir visi neabejingi V.Noreikos talentui.

Žodį tarė ir Seimo narys, Nacionalinės premijos laureatas, operos dainininkas Vytautas Juozapaitis. Savo kalbą jis pradėjo sakydamas, kad niekada nesitikėjo, kad teks stovėti prie šio didžio žmogaus kapo ir turėti garbę tarti atsisveikinimo žodį.

„Tiesiogiai nebuvau jo mokiniu, tačiau daug iš jo išmokau. Tai nekvestionuojamas autoritetas, kurio žodis buvo paskutinis ir neginčijamas. Ir ne todėl, kad jis tą kaip nors bandytų įteikti ar įpiršti, tiesiog suprasdavai, kad jis yra teisus“, – sakė jis.

Pasak V.Juozapaičio, kartu su V.Noreika praleisti metai jam išliko kaip „meno šventovės branduolys, kuriame vyrauja ne kokie nors įstaigų principai, o kūrybinis pradas“.

„Virgilijus Noreika demonstravo pilietinę pareigą būti lietuviu. Jis parodė, kad tik žmogus, ginantis savo šeimą, gali būti tokiu didžiu žmogumi. Reiškiu užuojautą našlei Loretai, vaikams Virgilijui, Rasai – jiems jis buvo artimas kaip šeimos žmogus, tai didžiausia vertybė. Tik šią vertybę puoselėjant galima tapti visuomenišku žmogumi“, – kalbėjo V.Juozapaitis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Juozapatis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Juozapatis

Mintimis apie V.Noreiką prie jo kapo pasidalijo ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius, prof. Zbignevas Ibelgauptas.

„Su jo išėjimu užverčiame itin spalvingą, aukščiausiu talentu ir meniniu profesionalumu, didžiule meile studentams ir kolegoms pažymėtą vokalo meno puslapį. Profesorius Virgilijus Noreika neabejotinai buvo užsitarnavęs išskirtinį pripažinimą ir pagarbą, nepaliaujamai garsinęs Lietuvos kultūros vardą ir vertybes“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Zbignevas Ibelgauptas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Zbignevas Ibelgauptas

Į savo mokytoją studentų vardu kreipėsi ir operos solistas Edgaras Montvidas. „Mielas mokytojau, ar jūs matote, kiek susirinko žmonių?“ – retoriškai klausė solistas.

Vos tramdydamas ašaras jis kalbėjo: „Jūsų dėka turime tvirtus pamatus, ant kurių statome vokalinius namus. Jūs mums parodėte, ką reiškia būti aristokratu scenoje. Bijau, kad tokio antro nebus, tačiau galiu prisiekti, kad mes, jūsų mokiniai, saugosime ir puoselėsime jūsų vokalines tradicijas, jūsų mokyklą. Mūsų balsai yra paminklas jums.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edgaras Montvidas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edgaras Montvidas

Jautrias gyvenimo akimirkas su susirinkusiais prisiminė ir V.Noreikos brolis, garsus smuikininkas, profesorius Eugenijus Paulauskas. Savo kalbą jis pradėjo patikindamas, kad nors visi sako, kad V.Noreikos nebėra, jis – niekur nedingo, esą jo tiesiog negali nebūti, jis palieka tiek, kad dar daug žmonių galės jo klausyti.

„Gyvenimas yra gimimas ir mirtis. Tai du žodžiai, kurie nuo mūsų nepriklauso. Per vidurį tų žodžių yra gyvenimas. Niekada negalvojau, kad man prie jo karsto teks sakyti kalbą, su juo atsisveikinti, galvojau, kad bus atvirkščiai – kai jis gimė, man buvo 8 metai“, – pasakojo E.Paulauskas.

V.Noreika ir E.Paulauskas – tos pačios mamos, tačiau skirtingų tėvų vaikai. Kartu jiedu pragyveno daugiau nei 20 metų, abu augo tuose pačiuose namuose. Abu muzikai, abu šį talentą paveldėjo iš muzikalios mamos Marcijonos Noreikienės.

Ilgoje kalboje E.Paulauskas susirinkusiems pasakojo apie jaunesnio brolio talentus, apie tai, kaip šis pasukęs į muziką pirmiausia grojo triūba, o vėliau nusprendė pasukti į chorvedybą. „Tai buvo geras žingsnis jo gyvenime. Jis turėjo privalomai studijuoti vokalą, turėjo gerus pedagogus. Virgilijus pats išrado savo balsą, jis sukūrė jį – savo darbu, savo įvairiais gabumais tobulino savo lyrinį tenorėlį“, – pasakojo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eugenijus Paulauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eugenijus Paulauskas

Virpančius balsu velionį jautria kalba pagerbė ir jo mokinys, solistas, tenoras Vaidas Vyšniauskas.

„Mūsų mirties valanda – kaip skambutis po egzamino, kai dėstytojas sako, kad nebegalima rašyti, kad jau viskas parašyta, kiek spėjai, tiek. Yra sakoma, kad geras vardas yra geriau nei brangus tepalas ir mirties diena geriau nei gimimo diena.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Virgilijaus Noreikos laidotuvės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Virgilijaus Noreikos laidotuvės

Mąsčiau, kodėl taip gali būti? Nes juk visi mirties dieną gedi, visi liūdi. Bet, brangieji, mirties diena – tai diena, kai mes jau padarėme visus darbus, kai žmogus gimsta, jis nežino, kaip jis nugyvens gyvenimą.

Dangaus karalystė ateina per mūsų darbus. Maestro ne žodžiais, o darbais parodė, kaip myli Dievą, tėvynę, žmones. Aš esu jo darbas, vienas iš darbų. Nebuvau pats lengviausias studentas, tačiau yra gėlės, kurios pražysta anksti, kitos – vėliau. Mano žydėjimas vėlesnis“, – kalbėjo jis.

Po šių kalbų visi susirinkę drauge sugiedojo Lietuvos himną.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kolegos gedi V.Noreikos: „Jis kęsdamas skausmą kovojo su liga, bet rasdavo jėgų dainuoti“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Virgilijaus Noreikos žmona Loreta Bartusevičiūtė ir jo sūnus Virgilijus Noreika
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Virgilijaus Noreikos žmona Loreta Bartusevičiūtė ir jo sūnus Virgilijus Noreika

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Virgilijaus Noreikos kapas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Virgilijaus Noreikos kapas

15min primena, kad V.Noreika vasario 16-ąją turėjo koncertuoti šventės minėjime Gargždų kultūros centre, bet prieš pat koncertą pranešta, kad jo nebus, nes susirgo. Kelerius pastaruosius metus solistas kovojo su vėžiu. Jo gyvybė užgeso kovo 3-iąją.

83-ečiuosius metus ėjęs V.Noreika per savo karjerą sukūrė daugiau kaip 50 vaidmenų lietuvių ir užsienio kompozitorių operose, surengė daugiau kaip 700 solinių koncertų. Jis koncertavo su Lietuvos ir užsienio šalių orkestrais. Gastroliavo daugiau nei dviejose dešimtyse šalių įvairiuose žemynuose.

Už „aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą“ jam 2010 metais buvo suteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija.

TAIP PAT SKAITYKITE: Su V.Noreika legendinį „Laiką“ dainavęs L.Pačkauskas: kaip hitu tapęs kūrinys sujungė kartas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

24sek

Visą sezoną skandalus kėlęs „Panathinaikos“ vadovas išplatino atsiprašymą

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Aktualu

Didžiųjų Lietuvos miestų centruose – statyboms panaudoti žydų antkapiai

Verslas

Lietuvos tėvų forumo tarybos narys apie vaiko pinigus: tai yra lašas į taurę skurdo

24sek

Huberto Pivoriaus vedami 16-mečiai sutriuškino olandus ir žengė į ketvirtfinalį

Aktualu

Kada Lietuvoje prigijo „arbatos angliškai“ mada?

24sek

Lietuvos talentas sugrįžta į Eurolygą

Interviu Kultūra

Dizainerė Morta Nakaitė: „Neketinu sustoti“

Aktualu

Th.May: Britanijoje teroro grėsmė tebėra rimto lygio

Aktualu

Belgijoje pavogta 1 mln. eurų vertės „Red Bull“ skardinių

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Aktualu

Ekonominė krizė Turkijoje: ar Ankara iškeis NATO į Rusijos paramą?

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

24sek

Visą sezoną skandalus kėlęs „Panathinaikos“ vadovas išplatino atsiprašymą

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Vardai

Paaiškėjo, kas nutiko per Kylie Jenner gimtadienį su greitąja išvežtai merginai: „Man labai gėda“

Sportas

Paaiškėjo galimi „Sūduvos“ varžovai – į Marijampolę atvyktų Glazgo „Celtic“

Aktualu

A.Sysas: po metų skurdas gal išliks tokiame pačiame lygyje, bet atskirtis tik didės

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: žuvo mažiausiai 35 žmonės

15min recenzija Kultūra

„Kaip pakabinti nežemišką paną?“: chaotiška panko ir ateivės meilės istorija

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Maistas

Žolinės valgiaraštis: proga prisiminti klasiką ir išbandyti naujoves

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Aktualu

Didžiųjų Lietuvos miestų centruose – statyboms panaudoti žydų antkapiai

Verslas

Lietuvos tėvų forumo tarybos narys apie vaiko pinigus: tai yra lašas į taurę skurdo

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką