TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Zoologijos sodui įsigijus naują žirafą Aistė Paškevičiūtė rėžė: „Ši vieta turi būti uždaryta“

Aistė Paškevičiūtė ir nugaišę žirafiukas Gudrutis
Žmonės.lt nuotr. / Aistė Paškevičiūtė ir nugaišęs žirafiukas Gudrutis
Šaltinis: 15min
14
A A

Neseniai buvo pristatytas naujausias Kaune įsikūrusio Lietuvos zoologijos sodo gyventojas – žirafos patinas Nino. Jis atkeliavo iš Lenkijos Vroclavo zoologijos sodo. Tačiau ši žinia ne visiems pasirodė itin džiugi. Tai papiktino buvusią TV laidų vedėją Aistę Paškevičiūtę.

Daugiau 15min Vardai naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Vaikystėje Kauno zoologijos sodas Aistei buvo kone mėgstamiausia vieta. Nes ji labai mylėjo gyvūnus. Tuo tarpu šiandien buvusi TV laidų vedėja dėl tos pačios priežasties šią vietą vadina didžiausia gimtojo miesto gėda. Nes, anot jos, „eiti į zoologijos sodus ir sakyti, kad tai darai iš meilės gyvūnams – didžiulė veidmainystė“.

Socialiniame tinkle Aistė pasidalijo įrašu, kuriame kalbama apie zoologijos sode Lietuvoje per 37-erius metus augintas 15 žirafų. Įprastai natūralioje laukinėje gamtoje žirafos gyvena apie 20–25 metus, tuo tarpu zoologijos sode vidutinė žirafų gyvenimo trukmė vidutiniškai siekia 3 metus.

Pasak A.Paškevičiūtės, laukiniai gyvūnai turėtų gyventi laisvėje, tomis sąlygomis, prie kokių jie yra įpratę, o jų laikymas zoologijos soduose prilygsta kankinimui.

„Nemanau, kad tai konkrečiai Kauno zoologijos sodo problema, tai daugelio šalių ir daugelio zoologijos sodų problema. Išskyrus tuos atvejus, kai tai yra draustiniai ar rezervatai, kur gyvūnams sukuriamos natūralioms artimos gyvenimo sąlygos“, – Žmonės.lt sakė Aistė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aistė Paškevičiūtė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aistė Paškevičiūtė

Pašnekovės teigimu, reiktų garsiau kalbėti apie tai, kad gyvūnai zoologijos soduose yra kankinami, kad jiems ten gyventi – ne vieta.

„Visos zoologijos sodams skirtos lėšos turėtų būti skirtos jiems uždaryti ir perkelti gyvūnus į tam tikras tarpines vietas, kur jie galėtų adaptuotis ir gyventi laisvai. Reikia gerinti ne zoologijos sodų sąlygas – jos juk niekada nebus geros“, – kalbėjo ji.

Aistė įsitikinusi, kad kiekvienas turėtų suprasti, jog eidamas į zoologijos sodą ir mokėdamas tam tikrą sumą už bilietą taip prisideda ne prie gyvūnų sąlygų gerinimo, bet prie to, kad tų gyvūnų sode apskritai daugės.

„Turim suprasti, kad šiuo veiksmu prisidedam prie to, kad kažkur bus sulaikytas koks nors gyvūnas, kad bus iš motinos atimtas jauniklis, kad bus uždarytas į narvą, atitemptas prievarta ir laikomas šalyje, kuri jam visiškai netinka. Tačiau mes savo noru sumokame pinigus, kad tas gyvūnas čia atkeliautų“, – komentavo Aistė.

Pasak jos, kaskart prieš planuojant apsilankyti zoologijos soduose, reiktų paklausti savęs, ar tikrai taip labai mylime gyvūnus, kaip deklaruojame, jei einame į zoologijos sodą pažiūrėti, kaip jie kankinasi?

„Zoologijos sodas – tai vieta, kur ne gyvūnams gerai. Tai vieta, kurioje žmogus tenkina savo tuščią poreikį pamatyti juos nelaisvėje. Veidmainystė sakyti, kad mylime gyvūnus, nes tai reiškia, kad visiškai jų nemylime“, – kalbėjo ji.

Pati Aistė neslepia vaikystėje besižavėjusi zoologijos sodais, tačiau tik vyresniame amžiuje suprato, kad tai anaiptol ne džiugias emocijas teikianti vieta. „Ir tai nėra nei vaikų, nei tėvų, kurie ten veda vaikus, problema. Tiesiog reikia nustoti remti zoologijos sodą“, – mintimis dalijosi ji.

Žmonės.lt susisiekė ir su Kauno zoologijos sodo direktoriumi Aurimu Didžioku.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aurimas Didžiokas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aurimas Didžiokas

Pasak jo, sodas kaip dirbo nuo 1938-ųjų metų, taip dirbs ir toliau. „Sodas turi savo funkcijas, savo planą. Aišku, buvo ir geresnių metų, buvo ir prastesnių, sodas ir karus išgyveno. Jei sodas būtų uždarytas, kas atliktų edukacinę funkciją? Kas pasakos, kas mokys apie gyvūnų papročius, apie tai, kuo juos šerti, kuo ne? Nereikia suplakti jausmų, kad mes kažką darome blogai“, – Žmonės.lt kalbėjo A.Didžiokas.

Jis ir pats sako nevaikštantis į cirką, nes jame gyvūnai tampa įrankiais, su jais elgiamais kaip su klounais. „Žiūrint iš jausminės pusės, suprantu žmonės, kuriems atrodo, kad gyvūnai čia yra kankinami. Visi argumentai mums yra žinomi, nuolat atsiranda gyvūnų teises ginančių organizacijų. Tačiau tai nėra vienintelis zoologijos sodas pasaulyje, gyvūnams stengiamės sudaryti kuo geresnes sąlygas. Mes dirbame savo darbą. Matome, kad lankytojų sode nemažėja, čia atvyksta daug grupių“, – sakė sodo direktorius.

Pasak jo, lyginti Lietuvos ir didžiųjų pasaulio miestų zoologijos sodų negalima. Esą „Lietuva dar jauna šalis, kurioje visuomenė dar nėra susitvarkiusi savo problemų, todėl vėluojama užtikrinti ir gyvūnų gerovę“.

„Kalbų esame girdėję visokių, tačiau belieka susitaikyti, kad sodas toliau dirbs ir gyvuos“, – sakė A.Didžiokas.

Kokia jūsų nuomonė: palaikote Aistės poziciją ar Kauno zoologijos sodą?

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką