Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 11d. 20:02

Žuvusio modelio šeima klausia Seimo ir prokurorų: kodėl „oksikas“ neuždraustas, o įtariamieji laisvėje?

Dovilė Didžiunaitytė
Asmeninio albumo nuotr. / Dovilė Didžiunaitytė

Klaipėdoje 2017-ųjų lapkritį žuvusio modelio Dovilės Didžiūnaitytės artimieji jaučiasi atsidūrę aklavietėje – pasak jų, jei ne advokatas, nepailstamai stumiantis bylą į priekį, vilties sulaukti teisingumo jie nebeturėtų. Praėjus 10 mėnesių po merginos mirties, jie sako netekę kantrybės, todėl atviru laišku kreipėsi į visuomenę, Seimą ir prokuratūrą.

„Mums nebeatlaikė kantrybė. Tyrimas atsidūrė aklavietėje – prokuratūros nuomone, jis vyksta greitai, išsamiai, bet viskas, kas yra daroma, daroma tik advokato prašymais... Galų gale, mūsų advokatas dabar surašė, kokie įtarimai turi būti pateikti ir Ričardui Pinikui, ir Aivarui Milteniui, ir dar vienam asmeniui, kuris gali būti įtariamas bendrininkavimu.

Taigi išeina taip, kad tik mūsų advokatas stumia visą tyrimą. Jei jis nerašytų prašymų, tyrimas taip ir pasibaigtų. Jis pats nesupranta, kodėl taip vyksta, ir pripažįsta, kad daro daugiau, nei jam priklauso – atlieka paties prokuroro darbą“, – 15min piktinosi Dovilės Didžiūnaitytės dėdė Arūnas Pakulevičius.

Pasak jo, visai šeimai ir pačiam advokatui ši susiklosčiusi situacija yra tiesiog nesuvokiama: „Visi bylos duomenys rodo, kad šiems žmonėms gali būti pateikti kaltinimai, bet niekas jų nepateikia... Kodėl taip yra?“

Tačiau taip ilgai kovojusi, savyje vėl ir vėl atrandanti jėgų nepasiduoti, šeima tikina sustoti nežadanti.

„Tikrai nenusileisime. Per visą šitą laiką mes susitaikėme, kad Dovilės nėra, jos nebebus, jau suvokėme tai... Visa tai darome ne iš keršto, ne šis motyvas mums svarbus. Čia kalba ne tik apie mus, ne tik apie Dovilę. Tokių bylų, kurios dingsta, išnyksta, būna numarintos – jų yra daugybė.

Juk kiek daug yra nežinomų merginų, kurių artimieji neturi galimybių samdytis advokatų...

Mūsų byla yra precedentas, kad daugiau tokių atvejų nepasikartotų. Juk kiek daug yra nežinomų merginų, kurių artimieji neturi galimybių samdytis advokatų... Dovilės mamai Daivai rašė kelios merginos, panašiai susidūrusios su R.Piniku. Jos pasakojo, kad kreipėsi į policiją, bet pareigūnai tik pasakė, jog jos pačios kaltos, nereikėjo eiti į tą kompaniją.

Šios merginos atsisako liudyti teisme, nes bijo dėl savo saugumo. O ir prokuratūra stengiasi numarinti šią bylą, nes už to stovi kur kas galingesni žmonės nei R.Pinikas ir A.Miltenis. Jie bijo traukti už virvelės, nes jeigu patrauks, gali viskas tapti baisiau nei baisu“, – kalbėjo A.Pakulevičius.

Asmeninio albumo nuotr./Dovilė Didžiūnaitytė
Asmeninio albumo nuotr./Dovilė Didžiūnaitytė

D.Didžiūnaitytės šeimos atviras laiškas visuomenei, Seimui ir prokuratūrai

Dovilės Didžiūnaitytės artimieji parašė atvirą laišką. Juo dalijasi ir su 15min skaitytojais.

„Mes, Dovilės Didžūnaitytės šeima ir artimieji, kreipiamės į visuomenę, prašydami moralinės paramos ir palaikymo, siekiant Tiesos ir Teisingumo...

Dovilės mums niekas nebesugrąžins, tačiau ši byla – tai lakmuso popierėlis, parodantis, ar gyvename teisinėje valstybėje, kurioje veikia įstatymai, kurioje piliečiams užtikrinamos konstitucinės teisės ir laisvės, kurioje teisėsauga gina ir saugo mus. O gal gyvename „kreivų veidrodžių karalystėje“, kur narkotikai „liejasi laisvai“, merginos svaiginamos, prievartaujamos ir žudomos, nusikaltėliai vaikšto laisvėje, o teisėsauga priklausoma nuo „narkobaronų“ ir sąvadautojų, pardavinėjančių merginas?

Gal gyvename „kreivų veidrodžių karalystėje“, kur narkotikai „liejasi laisvai“, merginos svaiginamos, prievartaujamos ir žudomos, nusikaltėliai vaikšto laisvėje, o teisėsauga priklausoma nuo „narkobaronų“ ir sąvadautojų?

Praėjo dešimt mėnesių nuo Dovilės žūties, o tyrimas, pradėtas sunkiai ir didžiulėmis pastangomis, sustojo mirties taške... Nuo pat pirmų dienų, tiek iš policijos, tiek iš prokuratūros pusės, buvo jaučiamas nenoras tirti šią tragediją.

Iškart po įvykio, galimiems įtariamiesiems buvo suteikta galimybė sunaikinti įkalčius ir pradėti rengtis gynybai. Vis dėlto, spaudžiant žiniasklaidai ir viešumui, tyrimas buvo pradėtas, nors vyksta labai lėtai.

Prokuratūros funkcijos yra ne tik organizuoti, vadovauti bei atlikti ikiteisminį tyrimą ar atskirus ikiteisminio tyrimo veiksmus, kontroliuoti ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklą baudžiamajame procese, bet ir ginti viešąjį interesą.

Šiuo atveju įvykis susijęs su nusikalstamu narkotinių medžiagų platinimu, kitais sunkiais nusikaltimais ir tai kelia grėsmę visuomenės, t.y. mūsų visų, saugumui. Kol asmenys, naudojantys oksibutiratą ir kitus narkotikus merginų išnaudojimui ir prievartavimui, yra laisvėje – Dovilės tragedija nebus paskutinė.

Tyrimo surinkti įkalčiai ir faktai rodo, kad R.Pinikui gali būti pateikti kaltinimai ne tik dėl narkotikų platinimo ir privedimo prie savižudybės, bet ir smurtavimo, išnaudojimo, išžaginimo ir nužudymo. Byloje liudytojo statusą turinčiam A.Milteniui – dėl bendrininkavimo, narkotikų platinimo, išnaudojimo, išžaginimo ir nužudymo.

Ar ne keista, kad šie žmonės vis dar laisvėje ir turi visas galimybes trukdyti, ar kitaip daryti įtaką tyrimui? Vertinti surinktus faktus ir pateikti įtarimus – prokuroro prerogatyva, tačiau viskas vyksta tik šeimos advokatui teikiant prašymus.

Prašymas dėl šių įtarimų pateikimo buvo įteiktas prokurorui A.Saunoriui gegužės 4 d., tačiau tik dabar prokuroras viešai pasakė, kad pradėtas tyrimas pagal šiuos įtarimus, bet pranešimai apie juos neįteikti, kad tik baigiantis procesui bus sprendžiama ar juos įteikti. Ką tai reiškia?

Tai reiškia, kad galimiems įtariamiesiems suteikiamas laikas, kaip įmanoma geriau pasiruošti gynybai. Taip, byla nueis iki teismo, tačiau dar nežinia, kiek laiko turės R.Pinikas tam, kad surastų žmonių, kurie rašytų laiškus, juodinančius Dovilės atminimą, iškraipančius tikrovę ir įvykius, galų gale – paslėpti dar nežinomus tyrimui faktus...

Tyrimui sustojus, mūsų advokatas pateikė prašymą Generalinei prokuratūrai perimti ikiteisminį tyrimą, tačiau atsakymas buvo neigiamas. Generalinė prokuratūra argumentavo, kad „vien tai, jog ikiteisminis tyrimas sukėlė visuomenės susidomėjimą ir yra atliekamas pagal kelis BK straipsnius, savaime neleidžia daryti išvados, kad tai yra ypatingos svarbos ir turintis ypatingą visuomeninę reikšmę ikiteisminis tyrimas...“, kad „tyrimas yra toli pažengęs ir atliekamas pakankamai intensyviai, todėl jo perdavimas kitai institucijai galimai sukeltų grėsmę ir paties ikiteisminio tyrimo atlikimo greitumui ir išsamumui“.

Generalinės prokuratūros nuomone, jau 10 mėnesių vykstantis tyrimas vykdomas greitai ir išsamiai. Galimi įtariamieji ypač sunkiais nusikaltimai vaikšto laisvėje, gydo ligonius, aktyviai organizuoja gynybą, „tačiau tai nėra pagrindas manyti, kad ikiteisminis tyrimas atliekamas ir organizuojamas netinkamai“.

Seimas vis dar svarsto, ar „oksiką“ įtraukti į draudžiamų medžiagų sąrašą... Aukos nesikreipia į policiją, nes – „pačios kaltos“, nors ir nežinojo apie įpiltą į gėrimą narkotiką ir jomis buvo pasinaudota...

Iš Generalinės prokuratūros atsakymo tampa aišku, kad visuomenės nuomonė ir saugumas šiuo atveju yra visiškai nesvarbūs ir tyrimas taip pat vangiai vyks ir toliau.

Mūsų išrinktas Seimas vis dar svarsto, ar vadinamąjį „oksiką“ įtraukti į draudžiamų medžiagų sąrašą... Aukos nesikreipia į policiją, nes – „pačios kaltos“, nors ir nežinojo apie įpiltą į gėrimą narkotiką ir jomis buvo pasinaudota... Kiek niekam nežinomų ir žinomų tragedijų turi įvykti, kad įstatymų leidėjai sukrustų ir priimtų tikrai reikalingus visuomenės saugumui nutarimus?

Situacija, kurioje dabar yra tyrimas, kelia daugybę klausimų.

Klausimą mums visiems – kokioje valstybėje norime gyventi?

Klausimą Seimui – ar vadinamasis „oksibutiratas“ (gama-butirolaktonas) jau įtrauktas į draudžiamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą? Jei ne – kada tai bus?

Klausimus prokuratūrai (Generalinei ir Klaipėdos): kodėl nepateikiami visi įtarimai galimiems įtariamiesiems? Kodėl jie dar laisvėje ir jiems suteikiama galimybė daryti įtaką tyrimui? Kas tas mistinis, dar neapklaustas liudytojas, apie kurį kalba R.Pinikas? Kodėl tas liudytojas, jei jis yra, dar neapklaustas? Gal tai žmogus iš tų, kurių net prokuratūra negali apklausti? Ar galimų įtariamųjų parodymai bus patikrinti „poligrafu“ (melo detektoriumi)? Atsisakymas dalyvauti patikrinime jau nurodo netiesos galimybę...

Visi atsakymai į šiuos klausimus svarbūs ne tik mums, Dovilės šeimai, bet ir kitiems, nes tai atsakymas į esminį, laiško pradžioje pateiktą klausimą“, – atvirame laiške rašė žuvusio modelio artimieji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką