Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 22d. 21:47

„Depeche Mode“ sugrįžo: Vilniaus arenoje – juoda romantika, gerbėjų ekstazė ir muzikinės mišios

„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / „Depeche Mode“ koncertas Vilniuje

Jei reiktų viena kuria nors „Depeche Mode“ daina apibūdinti jausmą, kuris apima apsilankius britų muzikos žvaigždžių koncerte, turbūt pirmiausia į galvą šautų 1986-ųjų hitas „Black Celebration“. Tai, žinoma, subjektyvu, tačiau niekas neleis sumeluoti: depešų koncertai – lyg juodosios mišios. Mišios, į kurias masiškai susirenka nepataisomi tamsiosios muzikos romantikai.

Šventė, kai „Depeche Mode“ koncertuoja Lietuvoje – jau ketvirtoji. Jau du kartus depešai drebino sostinės Vingio parką, o dabar, po 12 metų pertraukos, antrą kartą sugrįžo ir į „Siemens“ areną.

Elektroninės muzikos genijai, savo kūryboje jau 40 metų maišantys griausmingo roko ir sintezatorių skambesį – vėl Lietuvoje. Vėl Vilniuje – ketvirtadienio vakarą didžiausia Vilniaus arena virto depešistų meka.

Šios dienos gerbėjai laukė penkerius metus – nuo 2013-aisiais vykusių gastrolių, kuomet grupė pristatė savo albumą „Delta Machine“. Tačiau naujas albumas – naujas turas, po to, kai praėjusių metų kovą pasirodė 14-asis studijinis grupės darbas „Spirit“, „Depeche Mode“ netruko paskelbti naujų koncertų datas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje

Tiesa, Vilnius gastrolių sąraše atsirado ne iškart, ne vienas jau buvo spėjęs įsigyti bilietus į pasirodymus kitose šalyse. Tačiau koncertas tapo vienu finalinių – vos po kelių dienų, vasario 25-ąją, „Depeche Mode“ koncertu Maskvoje užbaigs metus trukusias gastroles po Europą, vėliau jų laukia pasirodymai Pietų Amerikoje.

Paskutinį kartą Vingio parke susirinko apie 30 tūkst. gerbėjų. Šįkart į „Siemens‘ą“ jų tiek net nebūtų tilpę, tačiau užteko ir dvigubai mažiau – arena tiesiog dūzgė.

Kad čia susirinko ištikimiausi gerbėjai išdavė jau prie įėjimo ant tvorų iškabintos fanklubų vėliavos – netrūko gerbėjų nei iš Lietuvos, nei iš aplinkinių šalių. Kai kurie jų vietas užsiėmė vos atvėrus arenos duris – ištikimiausi prie scenos rinkosi nuo 18.30 val., nors patys depešai čia pasirodė tik po 21 val.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje

Arena – sausakimša, tiek žmonių čia susirenka anaiptol ne į kiekvieną koncertą. Akivaizdu, kad prieš keturis dešimtmečius susikūrusi grupė iki šiol nepraranda populiarumo ir jungia net kelias kartas – „Spirit“ šou klausėsi ir 60-mečiai, ir paaugliai.

Į Vilnių po antradienį Rygoje vykusio koncerto „Depeche Mode“ atvyko dar trečiadienį, trečiadienį atkeliavo ir dešimt techniką gabenančių sunkvežimių, kuriais buvo atvežta legendinės britų grupės koncertui reikalinga garso ir šviesos aparatūra.

Nors didelių efektų ir įmantrios scenografijos grupei nereikia – scenoje svarbiausią vietą užima patys muzikantai ir milžiniškas ekranas už jų nugarų, kuriame viso pasirodymo sukosi spalvingos vaizdo projekcijos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje

Dar prieš lipant į sceną pagrindinėms vakaro žvaigždėms, čia pasirodė sparčiai populiarėjantis elektroninės muzikos projektas iš Los Andželo „Black Line“ – ši grupė buvo viena iš keturių, kuri buvo pasirinkta „apšildyti“ depešus Vilniuje, kituose miestuose su jais keliauja dar trys kolektyvai.

Nors jų klausėsi tik nedidelė dalis publikos – kiti tuo tarpu trypčiojo lauke prie įėjimo ar kantriai laukė eilėje bandydami rūbinėje pasikabinti paltus.

Net tuomet, kai suskambo pirmieji „Depeche Mode“ akordai, dalis dar bandė prasibrauti, kad bent kažką matytų, tačiau strigo praėjimų koridoriuose. Tačiau nors gerbėjai į salę vos tilpo, bent jau stovintiems pirmose eilėse trokšti neteko – čia buvo gausiai dalijamos vandens pilnos stiklinės, susirinkusiems atsigaivinti išpilstytas ne vienas butelis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje

Galiausiai pritemo šviesos, didžiulis LED ekranas sužibo margais raštais ir – pagaliau! – prasidėjo muzikinės depešistinės mišios.

Skambu, tačiau kitaip to pavadinti net neišeina – jau seniai „Depeche Mode“ daugeliui jų gerbėjų nėra tiesiog muzika, tai tarsi ištisa religija, atskira kultūra.

Juoda, daug juodos, ir dar šiek tiek raudonų bei baltų atspalvių gerbėjų drabužiuose, aksesuaruose – pasipuošę depešų atributika čia rinkosi ne tik ištikimiausi fanai.

Pasigirdus pirmajam kūriniui „Going Backwards“ publika tiesiog pašėlo. Šis šou Vilniuje – dedikuotas „Spirit“ albumui, todėl nors čia skambėjo naujausi – o jau nebe tokie ir nauji – kūriniai, vis tik didžiąją duoklę „Depeche Mode“ atidavė laiko patikrintiems hitams.

„It's No Good“, „Barrel of a Gun“, „Useless“ – jau pasirodymo pradžioje suskambo ryškiausios 1997-ųjų „Ultra“ albumo dainos, kurių visoms muziką ir žodžius kūrė Martin'as Lee Gore'as, grupės gitaristas, klavišininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Martin'as Lee Gore'as
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Martin'as Lee Gore'as

Iki pat 2005-ųjų M.L.Gore'as buvo pagrindinis „Depeche Mode“ dainų autorius, kartu su juo dar grupės susikūrimo pradžioje porą metų muziką ir tekstus rašė ir iki 1981-ųjų buvęs grupės narys Vince'as Clarke'as.

Tačiau net ir jei scenoje M.L.Gore'as dažniau lieka pasislėpęs už vokalisto ir grupės sielos Dave'o Gahano, jo indėlis grupei – milžiniškas.

Tuo nebuvo galima suabejoti girdint kurtinančius gerbėjų šūksnius skambant jo akustinei „Insight“ versijai, o vėliau – ir „Home“, kuomet M.L.Gore'as pakartojo savo firminį triuką – miniai ėmus dainuoti priedainį užtilo ir tiesiog dirigavo, kol kūrinio leitmotyvą niūniavo visa arena.

VIDEO: „Depeche Mode“ koncerte Vilniuje – tūkstantinė gerbėjų minia

Koncerte nebuvo pamiršti „Playing the Angel“ hitai, tarp kurių ir „A Pain That I'm Used To“ ar „Precious“ – iki paskutinės eilutės minia balsu dainavo kartu.

Suskambus „In Your Room“ didžiuliame ekrane pasirodė akį traukiantis klipas, kuriame pagal muziką it gyvatės rangėsi lanksti šokėjų pora.

Iškart po to – duoklė griežtesniems ritmans, netrukus atbildėjo ir „Where's the Revolution“ traukinys, o vėliau ir „Everything Counts“.

Koncertui persiritus į antrą pusę pasipylė vienas už kitą labiau gerbėjų pamėgti kūriniai. „Stripped“, „Enjoy the Silence“, „Never Let Me Down Again“ – arenoje turbūt nebuvo nei vieno, kuris nemokėtų šių dainų mintinai.

Ir kai jau atrodė, kad dar viena depešų šventė baigėsi, patys muzikantai atsisveikinti neskubėjo. Padėkoję už šiltą sutikimą Vilniaus publikai jie nusivalė nuo kaktų prakaitą ir dar kartą sugrįžo į sceną.

Akimirkai atsikvėpti leido akustinė 1987-aisias parašytos baladės „I Want You Now“ versija, o vėliau ir dozė energingų, vienas už kitą garsesnių kūrinių.

„Walking in My Shoes“ ir „A Question of Time“ išjudino visus, o finalinė „Personal Jesus“ bomba tiesiog nepaliko abejingų.

„Iki susitikimo kitą kartą“, – keldamas ranką tarsi pažadėjęs sugrįžti atsisveikino D.Gahanas. Kada? Galbūt ilgai laukti ir neteks – jau tapo beveik įprasta, kad „Depeche Mode“ Vilnių aplanko maždaug kartą į penkerius metus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Depeche Mode“ koncertas Vilniuje

Tiesa, galbūt ketvirtadienio koncertą Vilniuje jau būtų buvę galima vadinti ir penktuoju, jei ne netikėtai vokalistą pakirtusi liga – Lietuvoje depešai planavo koncertuoti ir 2009-ųjų pavasarį, bet pasirodymas buvo atšauktas dėl tuomet D.Gahanui diagnozuoto gastroenterito – skrandžio ir plonųjų žarnų uždegimo.

Šiandien jam – 55-eri, panašaus amžiaus ir M.L.Gore'as bei trečiasis trijulės narys Andy Fletcheris. Tačiau jų charizmos scenoje pavydėti galėtų ne vienas perpus jaunesnis muzikantas.

„Depeche Mode“ Vilniuje užkūrė tikrą pirtį. Tokią, kaip ir prieš 17 metų, kai čia viešėjo pirmą kartą. O gal ir ne paskutinį šįkart.

Ir nors „Black Celebration“ šįkart neskambėjo, tai buvo tikra šventė. Juoda, bet tuo pačiu – labai spalvinga. Tokia, kaip ir nuo 1979-ųjų skambančios „Depeche Mode“ dainos.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Depeche Mode“ – jau Vilniuje: išskirtiniai kadrai

VIDEO: Depeche Mode - Where's the Revolution
VIDEO: Depeche Mode - Personal Jesus (Remastered Video)
VIDEO: Depeche Mode - Enjoy the Silence
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Bronius Markauskas iš pareigų traukiasi pats

Interviu Sportas

Ledo ritulio rinktinės kovingai sielai ypatingas metas: „Laikas padėti tašką“

Aktualu

Artūro Skardžiaus apkaltos komisija gavo leidimą susipažinti su STT byla

Aktualu

Konservatorius Audronius Ažubalis pažeidė įstatymą nuslėpdamas parlamentinėmis lėšomis nuomotos mašinos pirkimą

Vardai

Dėl vaidmens Charlize Theron paaukojo tobulą figūrą: priaugo 22 kg

Vesternų filmavimo aikštelė Kalifornijoje virto tikru miesteliu su šimtu gyventojų

Aktualu

15min primena: kaip S.Skvernelis anksčiau elgėsi su į kritikos ugnį patekusiais ministrais?

Verslas

Parodos „Resta“ dalyviai: gyventojai būstui ieško vis daugiau išmanių sprendimų

Vardai

Šimtmečius skaičiuojančios karališkų gimdymų tradicijos: kas dar aktualu, o kas jau tapo atgyvena?

Pasaulis kišenėje

5 žvaigždutės Turkijoje: traktoriai paplūdimyje ir „kalėjimo dieta“

Aktualu

Teismas: žiauriai švedų žurnalistę nužudžiusiam danų išradėjui – kalėjimas iki gyvos galvos

Nuostabios pergalės vaizdai: A.White'o dėjimas, A.Toupane'o tolimos bombos ir įspūdingi fanai

Verslas

Aruodas.lt: penki balandį populiariausi būstai Vilniuje – pasižvalgykime po jų vidų

Aktualu

Valdas Adamkus apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: „Esame ir visada būsime kaimynai“

Pagaliau. Po tris savaites trukusio gumos tempimo, sugadintų santykių su opozicija bei Prezidente, žemės ūkio ministras Bronius Markauskas traukiasi. Pats. Premjeras Saulius Skvernelis išliko principingas ir nuoseklus – pats nepriėmė jokio sprendimo, o privertė tai padaryti žmogų, kuris dar vakar nematė jokių priežasčių trauktis. Taip buvo ir stumiant iš posto paskirtą, bet dar neprisiekusį teisingumo ministrą Julių Pagojų, ir jo įpėdinę Mildą Vainiutę.

Kodėl B.Markauskas vis dėlto nutarė trauktis? Juk per parą nieko ypatingo neatsitiko, nebent tai, kad 15min žurnalistė Lauryna Vireliūnaitė, dar balandžio 3 d. pranešusi, kad B.Markausko šeima be sutarčių dirba svetimą žemę ir dar ima už tai ES išmokas, trečiadienio rytą paskelbė, kad yra dar viena žemės savininkė, už kurios be leidimo dirbamą žemę B.Markausko šeima irgi gavo ES išmokas. Bet tai, kaip sako R.Karbauskis, tokia smulkmena, kad jam net juokinga, jog apie tai rašom.

Prireikė trijų savaičių, kad ir premjeras, ir žemės ūkio ministras suprastų, jog ministrui taikomi aukštesni reikalavimai nei ūkininkui. Nors turiu įtarimą, kad niekas nieko nesuprato, tiesiog šaltai paskaičiavo, kad su B.Markausku ministro kėdėj daugiau praloš, nei išloš. Nepaisant to, kad B.Markauskas deda ministro portfelį, lieka neatsakytas klausimas, ar nereikėtų jam dėti ir Seimo nario mandato. Juk jis, turėdamas įgaliojimą, iš esmės tvarkė savo mamos ūkį. Vadinasi, dirbo kitą, su Seimo nario veikla nesuderinamą darbą.

Naujienos

Vardai

Grąžinti verta

„Daugiau šypsenos“

Kuriu ir apsaugau

„Susitikime lauke“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką