15min be reklamos
Publikuota 2022 08 01, 19:22

Juodi valstybiniai numeriai: kokia noro išsiskirti iš minios kaina?

Į 15min redakciją kreipėsi skaitytojas Edvardas. Jam klausimų sukėlė Panevėžyje pastebėtas BMW automobilis, kurio valstybiniai numeriai – nestandartinės spalvos. Fonas, kuriame yra Europos Sąjungos ženklas ir raidės LT, ne mėlynos, o juodos spalvos. Skaitytojui kilo abejonių, ar tokia saviveikla yra teisėta.
Modifikuoti BMW valstybiniai numeriai
Modifikuoti BMW valstybiniai numeriai / Skaitytojo nuotr.

Su 15min susisiekęs ir nuotrauką atsiuntęs skaitytojas svarsto, kad veikiausiai BMW savininkas šitokį sprendimą „patobulinti“ valstybinius numerius sugalvojo dėl bendro jo juodo BMW dizaino. Ir nors išties tokios spalvos ir derėtų prie kėbulo išvaizdos, skaitytojas suabejojo, ar toks sprendimas modifikuoti numerius atitinka įstatymus.

„Jeigu ant juodų automobilių galima dėti juodus numerius, tai gal ant raudonų galima dėti raudoną foną, o ant baltų – baltą? Įdomu, ar šitaip važinėti galima ir kaip vairuotojas pereina techninę apžiūrą su tokio formato numeriais“, – klausė skaitytojas.

15min nusprendė pasidomėti, kaip tokią BMW savininko saviveiklą vertina policijos pareigūnai ir ar tokių valstybinių numerių naudojimas užtraukia kokią nors atsakomybę.

Nors valstybinių numerių standartas yra griežtas ir čia negali būti jokių interpretacijų, visgi straipsnio už numerio klastojimą policijos pareigūnai šiuo atveju netaikytų, todėl vairuotojas atsipirktų tik pinigine bauda, kuri yra tikrai menka.

„Šio formato numerio ženklai yra skirti M, N, O ir L kategorijų transporto priemonėms ženklinti. Numerio ženkle registracijos numerio simbolių išdėstymas, numerio ženklo plokštelės matmenys ir dizainas turi atitikti taisyklių nustatytus reikalavimus. Atsižvelgiant į šį teisinį reguliavimą, valstybinis numerio ženklas negali būti perdažytas jokia kita spalva. Už tai gali būti taikoma atsakomybė pagal ANK 417 str. 7 d. (bauda nuo 10 iki 12 eurų)“, – informavo Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė.

Vargu ar tokia finansinė atsakomybė atgrasys nuo analogiškų pažeidimų tokius vairuotojus, nes vos kelių ar keliolikos eurų bauda nėra tai, kas gąsdintų išsišokėlius. Be to, taikant minėtą straipsnį ir atsakomybę, pažeidėjui nėra numatytas techninės apžiūros anuliavimas.

Tačiau Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ atstovas Renaldas Gabartas tvirtina, kad su tokiais valstybiniais numeriais atvykus į techninės apžiūros centrą vairuotojas tikrai neliktų nepastebėtas ir jam techninės apžiūros teigiamos išvados su tokiais valstybiniais numeriais gauti tikrai nepavyktų.

„Valstybinio numerio ženklų techniniai reikalavimai tiksliai apibrėžia, kaip turi atrodyti numerio ženklas, kad automobilį galėtų identifikuoti ir automatinės numerių nuskaitymo sistemos, ir pareigūnai, vykdantys kontrolę. Pagal galiojančią tvarką reikalaujama, kad valstybiniai numeriai turėtų mėlyną foną, kuris šiuo atveju pakeistas juodu.

Techninės apžiūros metu tokio tipo saviveikla ir improvizacijos tikrai neliktų nepastebėtos ir teigiamos techninės apžiūros išvados toks automobilis negautų“, – tvirtino Renaldas Gabartas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką