Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Mototurizmo ralio“ objektai: 245 m aukščio Juragių antena, padėjusi išsaugoti Lietuvos nepriklausomybę

Juragių radijo ir televizijos retransliacijos stotis – vienas iš daugiau nei 40-ties Mototurizmo ralio („Ryterna Modul Mototourism Rally“) kultūrinių-istorinių objektų. „Mototurizmo ralis“ startuos jau šį savaitgalį – rugpjūčio 18 d. Jo finišas numatomas Birštone nuo 16 val.
„Mototurizmo ralio objektai“: Juragių radijo ir TV stotis
„Mototurizmo ralio objektai“: Juragių radijo ir TV stotis / Žilvino Pekarsko / 15min nuotr.

900 ekipažų ir valstybės šimtmetis

„Mototourism rally 100-mečio kelionė“ – tai unikalus ir masiškiausias intelektualų motociklininkų ralis ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Ralio dalyviai – apie 900 ekipažų – per dieną turės aplankyti kuo daugiau kultūros paveldo ir kitų svarbių istorinių objektų ir nuvažiuoti kuo mažiau kilometrų. Laimės intelektualiausia komanda, atlikusi daugiausiai užduočių ir surinkusi daugiausiai taškų.

Taigi mototurizmo ralyje lemia ne variklio darbinis tūris ir ne motociklo greitis, bet ir komandinė dvasia.

Šiemet ralis vyks jau aštuntąjį kartą, jis skirtas valstybės šimtmečiui ir Europos kultūros paveldo metams.

Juragių radijo ir TV retransliacijos stotis

245 m aukščio Juragių retransliacijos stoties antena matoma nuo kelio Kaunas-Marijampolė. Ši stotis svarbi ne tik Juragių, bet ir Lietuvos istorijai, todėl į įtraukta į šimtmečio maršrutą.

Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./„Mototurizmo ralio objektai“: Juragių radijo ir TV stotis
Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./„Mototurizmo ralio objektai“: Juragių radijo ir TV stotis

Stotis įkurta 1978 metais, veikia ir dabar – Kauno regionui retransliuoja radijo programas. Šios stoties atsiradimas prieš 40 metų Juragiuose lėmė penkiolikos naujų gyvenamųjų namų statybas, kelių, telekomunikacijų infrastruktūros vystymąsi.

Soviemečiu čia dirbo daug žmonių – buvo įrengta net moderni valgykla. O vėliau stotis turėjo labai svarbią reikšmę ginant Lietuvos nepriklausomybę.

1991-ųjų istorinis aidas

Didelė dalis šio istorinio pastato – dabar apytuštė. Tačiau išlikusi radijo imtuvių ir siųstuvų ekspozicija, TV aparatinė, o joje – 1991 m. menantis kryželis, kurį atsinešė kažkuris iš darbuotojų.

1991-aisiais prie šios radijo ir televizijos retransliacijos stoties stovėjo žmonės ir gynė ją nuo sovietų karių.

Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./„Mototurizmo ralio objektai“: Juragių radijo ir TV stotis
Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./„Mototurizmo ralio objektai“: Juragių radijo ir TV stotis

1991 m. sausio 13 d. įvykiams atminti 2001 m. priešais retransliacijos stotį pastatytas „Rūpintojėlis“ (skulpt. Vladas Krušna). Ant skulptūros postamento užrašyti poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiai „Už Tėvynės stebuklą reikia savimi užmokėti“.

Sausio 13-osios įvykius primena ir memorialinė granito plokštė prie Juragių radijo stoties.

Kauno rajono vadovybė 1991-aisiais ėmėsi visų priemonių apsaugoti ir užtikrinti piliečių saugumą ir valstybės nepriklausomybę, organizavo rajono gyventojus rinktis prie Juragių, Sitkūnų (ši radijo retransliacijos totis pradėjo veikti 1950 m.). Pagrindinis ir vienintelis tikslas – išsaugoti Sitkūnų ir Juragių retransliacijos stotis, nes tai buvo vienintelė galimybė informuoti Lietuvos žmones ir pasaulį apie susiklosčiusią padėtį.

„Žmonės ištisomis paromis nemiegoję, sušalę kantriai saugojo neseniai iškovotą Laisvę. Tai buvo pavydėtino susikaupimo ir vienybės laikotarpis“, – sakė Vytautas Kamblevičius, 1991 m. sausio mėnesį koordinavęs Sitkūnų apsaugą.

„Iš 1991-ųjų sausio labiausiai įstrigo du dalykai, kuriuos dažnai prisimenu. Kai visi dirbome, visiems rūpėjo bendras reikalas. Žmonių niekas neskirstė į baltus ir raudonus, nesiaiškino jų pažiūrų“, – sakė Petras Makutėnas, tuometinis Juragių koordinacinio centro vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius