Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ūkiuose ir sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai: kokius darbus su jais galima atlikti?

Dauguma žmonių į keturratį žiūri kaip į pramoginę transporto priemonę, nors iš tiesų nemenka dalis parduodamų modelių iškeliauja į sodybas ir lengvina tiek kasdienę, tiek sezoninę jų savininkų buitį. Kiek ši transporto priemonė gali atlikti skirtingų funkcijų?
Keturratis gali būti tiek pramoginė, tiek pagalbinė transporto priemonė
Keturratis gali būti tiek pramoginė, tiek pagalbinė transporto priemonė / Gamintojo nuotr.

Keturratis – ne tik pramogai

Tai, kad keturračiai gali būti pozicionuojami kaip traktoriai, rodo jų registracijos subtilybės. Didžiuma Lietuvoje parduodamų keturračių yra registruojami savivaldybėse kaip T3B kategorijos traktoriai, tad jais galima važinėti viešaisiais keliais su B kategorijos vairuotojo pažymėjimu. Tačiau ar jie gali tarnauti kaip traktoriai?

„Aš drąsiai teigiu, kad keturratį galima naudoti įvairioms funkcijoms. Aišku, transporto priemonės nepigios, tačiau siauras, lengvas ir geru pravažumu pasižymintis keturratis padeda sutvarkyti daugybę reikalų“, – sako bekelės specialistas, vienas iš keturračių sporto Lietuvoje pradininkų, žinomas keliautojas Audrius Sutkus.

Vytauto Pilkausko nuotr./Audrius Sutkus
Vytauto Pilkausko nuotr./Audrius Sutkus

Vienas pats traktorius lauke – niekas. Jis yra tarsi motorizuotas darbinis arklys, kuris naudingas tuomet, kai prie jo pritvirtinamas koks nors padargas. Keturratis – taip pat. Vienas jis yra tarsi tik pramoginė transporto priemonė. Tačiau jo funkcionalumą išplečia ypač didelis įvairių priedų asortimentas.

Funkcionalumą užtikrina padargų gausa

Specializuotose parduotuvėse keturračiui galima nupirkti bent keliolikos skirtingų tipų priekabas įvairiems kroviniams vežti: jos gali turėti netgi hidraulines rankas. Parduodami žemės ūkio padargai: pavyzdžiui, plūgai ar kultivatoriai; jei reikia pjauti didelius žolės plotus, galima prikabinti žoliapjovę. Keturračio priekyje taip pat montuojami įvairūs priedai, kaip antai greideriai keliams lyginti ir net kaušai žemėms vežti.

Pastarieji padargai geriausiai tinka didesnėms ir atokiau nuo miesto esančioms sodyboms, o užmiesčio name buitį palengvins sniego valytuvai. Jeigu žvyrkelis yra retai prižiūrimas, prie to paties greiderio galima prikabinti druskos ir smėlio barstytuvą, kas gali pasitarnauti žiemą. Šepečiai ir šluotos, šiukšlių surinkimo talpos ar pūstuvai padės palaikyti švarų kiemą.

„Iš tiesų keturračiai turi tiek daug priedų, kad jie visomis prasmėmis sodyboje gali atstoti traktorių. Su jais galima dirbti miško, ūkio darbus ir prižiūrėti aplinką“, – komentuoja šiomis transporto priemonėmis prekiaujančios ir bent kelis šimtus skirtingų padargų keturračiams asortimente turinčios bendrovės „Motorider“ atstovas Adomas Gančierius.

Kuo skiriasi nuo traktoriaus?

Tiesa, lengvas keturratis savo specifikacijomis ir galimybėmis negali prilygti dideliems traktoriams, todėl nevertėtų tikėtis, kad juo bus galima prižiūrėti stambų ūkį.

Gamintojo nuotr./Keturratis Polaris su priekaba
Gamintojo nuotr./Keturratis Polaris su priekaba

„Ūkininkams, kurie turi traktorius, keturratis nėra išeitis dėl vienos pagrindinės techninės priežasties: keturračiai neturi darbinio veleno, kurie duoda apsukas kitiems mechanizmams, tad prie jų tvirtinamiems komponentams reikia atskiro variklio“, – paaiškina A.Sutkus.

Kaip pavyzdį jis pateikia žoliapjovę, kuri įprastai turi savo motorą, o pats keturratis veikia tik kaip velkančioji transporto priemonė. Lyg priekaba tvirtinamas šakų smulkintuvas ar rąstų pjaustyklė taip pat turės savo benzininį variklį.

Prie rąstams gabenti skirtų priekabų gali būti pritvirtintos hidraulinės rankos. O didžiajai daliai peilių ar šluotų pakanka gervės. Palyginti su sunkiąja žemės ūkio technika, mažieji padargai kainomis jai nė iš tolo neprilygsta.

„Keturračiai yra populiarūs tarp ūkininkų kaip lengvos ir greitos transporto priemonės, tačiau jie daug labiau pasitarnauja klientams sodybose. Dažniausiai didesnėse sodybose apstu darbų, tačiau tai nėra ūkis, kuriam reikėtų traktoriaus. Čia aukso viduriuke įsitaiso keturratis, nes jis visus metus gali tarnauti kaip darbinė transporto priemonė: priedai leidžia prižiūrėti visus sodybos kampus, o, juos nuėmus, transporto priemonė tampa pramoginė“, – vardija „Motorider“ atstovas.

Kuo keturračiai pranašesni už traktorius?

Vis dėlto keturračiai turi pranašumų ir prieš traktorius. Jie yra gerokai kompaktiškesni ir manevringesni, taigi geriau tinka miško priežiūrai. Keturračiu galima prasibrauti giliau į mišką, lengviau manevruoti sudėtingai privažiuojamose vietovėse.

Gamintojo nuotr./Keturračiai praverčia atliekant ūkio darbus
Gamintojo nuotr./Keturračiai praverčia atliekant ūkio darbus

„Keturratis pranoksta visureigius dėl gerų privažiavimo galimybių. Jis važiuoja toliau, giliau ir geriau, nes yra lengvas“, – pažymi A.Sutkus.

Taigi keturratis iš tiesų nėra vien tik pramoginė transporto priemonė. Priedų gausa leidžia jam pagal funkcionalumą lygiuotis į traktorių. Aišku, traktorius pranašesnis dirbant sunkius žemės ūkio darbus, tačiau jis – brangus ir toli gražu ne visose sodybose reikalingas.

Keturratis geriau tinka asmeniniams ūkiams ir didesnėms sodyboms, kur darbų mastas yra kuklesnis, kur traktorius nereikalingas. Ne veltui ši keturiais ratais varoma transporto priemonė yra registruojama kaip lengvasis traktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais