15min be reklamos
2019 01 07, 17:00

VMI nesnaudžia: sumokėti baudą pareikalavo nesulaukus teismo sprendimo

Vasarą Kaune įvykusį susidūrimą su policijos pareigūnais Artūras Zodorožnyj prisimins ilgai. Nors, pasak jo, vairuodamas automobilį saugos diržą prisisegė, pareigūnai nusprendė kitaip. Nesutikęs su pažeidimu vyras pateikė skundą. Nors bylos baigtis nėra aiški, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pareikalavo sumokėti baudą, to nepadarius – į pagalbą pasitelkė antstolius.
Artūras Zadorožnyj
Artūras Zadorožnyj / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

15min kaunietis A.Zadorožnyj atskleidė, kad jį policijos pareigūnai sustabdė dėl neva neprisegto saugos diržo. Pasak jo, automobilyje įmontuotas vaizdo registratorius, kuriame matosi, kad kalbant su pareigūnu diržas buvo prisegtas. Pašnekovas pasakojo, kad pradžioje pasiūlyta sutikti su nusižengimu ir sumokėti minimalią 15 eurų baudą.

Su nusižengimu nesutiko

„Aš nesutikau, ėjau aiškintis ir vis tiek mane pripažino nusižengėliu. Paskyrė 30 eurų baudą. Parašiau skundą į teismą, padaviau pagal savo skaičiavimus laiku, bet pagal juos – vieną dieną pavėlavau. Apskųsti galima per 20 dienų nuo nuosprendžio įteikimo, o paštas man atsiuntė neregistruotą laišką, kurį tiesiog įmetė į pašto dėžę. Ant voko parašyta pristatymo data, tai nuo jos ir skaičiavau. Pasirodo, kad ten buvo anksčiau, nes pas juos laiškas buvo registruotas anksčiau. Tai pirmos instancijos teismo teisėja skundą atmetė argumentuodama, kad pateikiau ne laiku“, – istorijos detalėmis dalijosi jis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Zadorožnyj
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Zadorožnyj

Pasak A.Zadorožnyj, atmetus pirmąjį skundą VMI gavo informaciją apie paskirtą baudą. Su teismo sprendimu nesutikęs vyras jį dar kartą apskundė. Kol buvo sprendžiamas klausimas, ar pašnekovo skundą priimti, elektroniniu paštu atskriejo netikėtas Mokesčių inspekcijos raginimas sumokėti 30 eurų.

Ragino sumokėti

„Susisiekiau su VMI, aiškinausi situaciją, bet jie nematė, kad apskųsta. Į sistemą įkėliau įrodymą. Kėliau dvi dienas ir nieko... Sistema neveikė. Tada vėl kreipiausi, paaiškinau, kad neveikia. Paprašė įrodymus atsiųsti elektroniniu paštu, tą ir padariau“ , – 15min dėstė jis.

Netrukus A.Zadorožnyj pasiekė nekantriai laukta žinia: teismas priėmė skundą, o bylą nagrinėti nuspręsta sausio 9 dieną. Kai jau atrodė, kad viskas netrukus išsispręs, VMI nustebino dar kartą – sausio 2 dieną pranešė, kad laiku nesumokėjus baudos, išieškojimo imsis antstoliai. 15min pašnekovas atviravo, kad susisiekęs su VMI išgirdo atsakymą, jog informacijos apie anuliuotą baudą nėra, o nesumokėjus duomenys perduodami antstoliams.

Nesulaukė teismo sprendimo

Sausio 3 dieną, likus kone savaitei iki bylos svarstymo, pašnekovo banko sąskaita buvo areštuota, o bankomato ekrane pasirodė nieko gero nežadantis skaičius - 112 eurų. Nieko nelaukęs, kitos dienos rytą pasakojimo herojus apsilankė antstolio kabinete.

Pateikiau reikalingus dokumentus, pasiteiravau, kodėl išieškojimas vykdomas, kol nėra žinoma, kaip baigsis byla.

„Paklausiau, kodėl išieškojimas įvyko per vieną parą. Sutikrinau duomenis ir įsitikinau, kad išieškojimui buvo perduota 2 dieną, o 3 dieną jau užblokuota sąskaita. Man paaiškino, kad registruotą laišką išsiuntė tik šiandien (sausio 4 d. – aut.), tai jį dar gausiu. Pateikiau reikalingus dokumentus, pasiteiravau, kodėl išieškojimas vykdomas, kol nėra žinoma, kaip baigsis byla“, – pasakojo A.Zodorožnyj.

15min pašnekovas paaiškino, kad kalbant su antstoliu VMI atsiuntė elektroninį pranešimą, kuriame teigiama, kad sprendimas išieškoti laiku nesumokėtas baudas už administracinius nusižengimus iš turto, pripažintas negaliojančiu.

„Aš tai parodžiau antstoliui, tai klausimų dėl to nekilo – išieškojimas nutrauktas. Kolkas tai vienintelė institucija kuri šioje situacijoje dirbo gerai“, – sakė jis.

Panašu, kad į painią situaciją pakliuvęs pašnekovas gali lengviau atsipūsti. Vis dėlto A.Zadorožnyj 15min atskleidė, kad dėl netinkamai pareigas vykdžiusių VMI darbuotojų kreipsis į finansų ministrą Vilių Šapoką bei ministrą pirmininką Saulių Skvernelį.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Zadorožnyj
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Artūras Zadorožnyj

„Jeigu dar byla bus laimėta, tai supraskite apie kokį mastą bereikalingų veiksmų kalbame. Vienas nekompetetingų, jaunų policininkų, nesugebėjusių susitarti su žmogumi, kai nėra akivaizdžių nusižengimo įrodymų veiksmas privertė dirbti VMI, antstolius, policiją, teismus", – kritikos negailėjo pašnekovas.

Duomenis gauna iš administracinių nusižengimų registro

VMI Nepriemokų administravimo departamento direktoriaus pavaduotoja Džiuginta Balčiūnienė 15min paaiškino, kad administraciniai nusižengimai registruojami specialiame registre (ANR), kuriame nutarimą registruoja pažeidimą užfiksavęs pareigūnas. Pasak jos, informaciją apie paskirtas baudas už administracinius nusižengimus, susijusius procesinius sprendimus ir kitus duomenis, būtinus baudų administravimui, VMI gauna tik iš registro.

Gyventojui mokėti baudos nereikia kol teismas priims sprendimą.

„Gyventojas, per nustatytą terminą nesumokėjęs baudos, apie tai yra informuojamas. Gyventojui baudos vis tiek nesumokėjus, priimamas sprendimas ją išieškoti. Baudų išieškojimą vykdo antstoliai. Aptariamu atveju VMI, neturėdama duomenų iš minėto registro apie gyventojo skundą, 2018-11-21 gyventojui išsiuntė pranešimą apie nesumokėtą baudą. Jam per nustatytą terminą nesumokėjus baudos, VMI specialistai 2019-01-02 inicijavo nesumokėtos 30 Eur baudos išieškojimą. 2019-01-03 iš ANR gavus informaciją apie asmens pateiktą skundą, išieškojimas atšauktas, antstolis ir gyventojas apie tai buvo informuoti 2019-01-04. Gyventojui mokėti baudos nereikia kol teismas priims sprendimą. VMI gavus papildomos informacijos iš ANR imasi atitinkamų procedūrinių veiksmų. Policijos pareigūnams atlikus įrašus ANR, informacija nedelsiant pasiekia VMI informacines sistemas, kurios automatiškai suformuoja atitinkamus sprendimus“, – dėstė D.Balčiūnienė.

Nebuvo prisisegęs saugos diržo

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato 15min pateiktame komentare teigiama, kad 2018 metų liepos 27-osios vakarą buvo sustabdytas automobilis, kurio vairuotojas nesegėjo saugos diržo. Už kelių eismo taisyklių pažeidimą buvo surašytas administracinių nusižengimų protokolas dėl naudojimosi saugos diržais tvarkos pažeidimo.

„Pagal Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekso 432 str. 1 d. vyrui administraciniu nurodymu skirta pusė minimalios baudos – 15 eurų. Asmuo per teisės aktų nurodytą terminą baudos neapmokėjo, todėl 2018 m. rugpjūčio 21 d. priimtas nutarimas asmeniui skirti 30 eurų baudą. Asmuo teisės aktų numatyta tvarka gali skųsti šį nutarimą per 20 dienų. Nors asmuo pavėlavo pateikti skundą per numatytą terminą, tačiau Kauno apskr. VPK policijos pareigūnai gyventojo skundą dėl administracinės baudos panaikinimo tolimesniam sprendimo priėmimui pagal kompetenciją perdavė Kauno apylinkės teismui. Baudų už administracinius nusižengimus administravimą bei jų išieškojimo perdavimą antstoliams, vykdo Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos“, – dėstoma 15min skirtame pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką