Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

12 Seimo narių prezidentę prašo vetuoti pataisas dėl vidaus sandorių

Dalia Grybauskaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: BNS
1
A A

Grupė Seimo narių kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, ragindami vetuoti Seimo priimtas Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas dėl vidaus sandorių.

„Prašome vetuoti šį įstatymą ir palaikyti vidaus sandorių uždraudimą savivaldybėse. Vidaus sandorių panaikinimas nereikštų, kad savivaldybėms yra draudžiama pirkti paslaugas iš savivaldybės įmonių. Savivaldybės ir toliau galės pirkti iš jų, tiesiog tai turės daryti konkurso būdu, t.y. savivaldybės įmonė turės laimėti atvirą konkursą, siūlydama palankesnes sąlygas nei konkurentai“, – teigiama 12 Seimo narių pasirašytame rašte D.Grybauskaitei.

Pasak jo autorių, vidaus sandorių pasekmės – prastesnė prekių, paslaugų ar darbų kokybė už didesnę nei rinkos kainą, neracionaliai naudojamos viešosios lėšos, galimybė susikurti monopolijoms, užkertamos galimybės verslumui regionuose.

Konservatorės Agnė Bilotaitė ir Ingrida Šimonytė įsitikinusios, jog panaikinus vidaus sandorius, savivaldybių įmonės būtų priverstos pasitempti ir didinti efektyvumą, o institucijos atsakingiau rengti pirkimų sąlygas, atlikti pirkimus bei prižiūrėti sutarčių vykdymą.

Šią savaitę Seimo priimtos pataisos leido vidaus sandorius sudaryti savivaldybėms ir jų kontroliuojamoms įmonėms, o valstybės ir savivaldybės įmonės, akcinės ir uždarosios akcinės bendrovės, kuriose valstybei priklauso daugiau kaip pusė akcijų, jų negalės sudaryti.

Kreipimąsi prezidentei pasirašę parlamentarai sako, kad tokia nuostata, suteikianti išskirtinę teisę savivaldybėms, prieštarauja Konstitucijai ir nėra pagrįsta objektyviais kriterijais.

2015 metais Valstybės kontrolės audito metu nustatyta, kad 2013 metais savivaldybės sudarė vidaus sandorių už daugiau negu 16 mln. eurų (9 proc. visų vidaus sandorių), 2014-aisiais – atitinkamai 74 mln. eurų (59 proc.), o 2015 metais – 206 mln. eurų (68 proc.). Preliminariais duomenimis, 2016 metais savivaldybių sudarytų vidaus sandorių vertė siekia beveik 70 mln. eurų ir tai sudarė apie 50 proc. visų vidaus sandorių vertės.

Viešųjų pirkimų tarybos (VPT) duomenimis 5,5 proc. vidaus sandorių sudaromi 3–4 metams, 3,4 proc. – 4–6 metams, 0,1 proc. – neterminuotai. Sutartys taip pat gali būti pratęsiamos.

VPT skaičiavimais, 2011–2016 metais vidaus sandorių sudaryta už 1,005 mlrd. eurų, iš jų vien savivaldybėse – už 420,7 mln. eurų.

Vidaus sandoriai Lietuvoje yra galimi nuo 2010 metų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką